*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2019  (Αναγνώστηκε 321679 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #798 στις: Αύγουστος 07, 2019, 09:56:29 πμ »
Λιγες μερες πριν τις αποσπάσεις καλουσαν απο τη γραμματεία του ΚΥΣΔΕ και ρωτουσαν τους υποψηφιους ΟΤΑ εαν εχουν εκλεγεi.Πιθανόν να δήλωσαν ψευδώς ναι. Εάν εχεις στοιχεία, κανε ένσταση. Όντως το νουμερο είναι απίθανο. Στους Πε 11 έχω στοιχεία απο το πρωτοδικειο για άτομα που δεν εχουν εκλεγει και πήραν κ.π. Ηδη έγεινε γνωστό στο υπουργείο και θα κάνω ότι μπορω για να ανατρέψω την κατάσταση αυτή. Είναι απάτη λόγω της αφέλειας των υπαλληλων.
Φυσικά και απαιτήθηκαν αποδεικτικά στοιχεία .Οι εκλεγμένοι σε ΟΤΑ απέστειλαν την απόφαση του αρμόδιου για τα αποτελέσματα Πρωτοδικείου και με την ορκωμοσία θα αποστείλουν και τη συγκεκριμένη πράξη .Αναφορικά τώρα με την περίπτωση εκλεγμένου πχ στην 8η θέση όταν το συμβούλιο διοίκησης είναι σύμφωνα με τον πληθυσμό  επταμελές δεν είχε δικαίωμα να διεκδικήσει απόσπαση κατά προτεραιότητα ακόμα και αν υπάρχει πρόθεση για παραίτηση μέλους με περισσότερους ψήφους.Η ενέργεια θα ήταν σύννομη να γίνει μετά την ορκωμοσία και παραίτηση του πρότερου μέλους.Σχετκα  με τον μεγάλο αριθμό κατά προτεραιότητα οι κατά προτεραιότητα σε ΟΤΑ ανέρχονται στους 170 σε όλη την Ελλάδα .Απλά προβληματικές καταστάσεις εμφανίζονται σε νόμους όπως η Θεσσαλονίκη και όπου η απόσπαση για κάποιους κλάδους (ΠΕ 05, 06 ,11) αποτελεί όνειρο θερινής νυκτός

Ok, τότε!! Απλώς ρώτησα, γιατί από τη διατύπωση κατάλαβα πως δεν ζητήθηκαν και εξ αιτίας αυτού αδικήθηκαν κάποιοι.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:22:01 »

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #799 στις: Αύγουστος 07, 2019, 10:08:57 πμ »
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εγγυάται οτι θα γίνει β' φάση.
Και πείτε οτι κάνουμε ένσταση γιατι πχ εχουμε λογους υγειας, μετά θα μπορέσουμε να κάνουμε αίτηση επανεξέτασης ή/και τροποποίησης; ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να μας πει τίποτα. Σωστά;

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #800 στις: Αύγουστος 07, 2019, 11:49:54 πμ »
Θα τις βγάλει όταν θα λήξει η περίοδος ενστάσεων/ ανακλήσεων ώστε να πάμε στη β φάση των νέων αποσπάσεων και των επανεξετάσεων.

Άρα πάμε μετά τις 19 Αυγούστου;  :-[

Αποσυνδεδεμένος KOSTIS1982

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #801 στις: Αύγουστος 07, 2019, 11:55:07 πμ »
1ο Ερώτημα: Σε περίπτωση που δεν ανοίξει η επιλογή "Επανεξέταση" τι κάνουμε???
Θα έχουμε χάσει και τη δυνατότητα για Ένσταση. Σωστά????

2o Ερώτημα: Σε περίπτωση που κάνουμε Ένσταση, θα μας αποκλείσει το σύστημα να κάνουμε και Επανεξέταση???

Πάσα ερμηνεία καλοδεχούμενη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:22:01 »

Αποσυνδεδεμένος maria-who

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #802 στις: Αύγουστος 07, 2019, 11:58:30 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω με τον όρο ένσταση, αλλά το σύστημα δεν προσφέρει άλλη επιλογή παρά μόνο την ένσταση και την ανάκληση.  Εκτός αν ανοίξει σταδιακά και για τις άλλες επιλογές.

Για να καταλαβω..προς το παρον δεν μπορουμε να κανουμε επανεξεταση..αν κανουμε ενσταση τωρα  μετα  θα εχουμε τη δυνατοτητα επανεξετασης; δλδ με λιγα λογια για τη β φαση αποσπασεων τι κανουμε; στην περιπτωση μου οσοι πηραν αποσπαση στην περιοχη που ηθελα βταν κατα προτεραιοτητα καξ κανενας με  μορια..

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #803 στις: Αύγουστος 07, 2019, 12:18:23 μμ »
1ο Ερώτημα: Σε περίπτωση που δεν ανοίξει η επιλογή "Επανεξέταση" τι κάνουμε???
Θα έχουμε χάσει και τη δυνατότητα για Ένσταση. Σωστά????

2o Ερώτημα: Σε περίπτωση που κάνουμε Ένσταση, θα μας αποκλείσει το σύστημα να κάνουμε και Επανεξέταση???

Πάσα ερμηνεία καλοδεχούμενη.
Όχι φυσικά και δεν αποκλείεται κάποιος από την δυνατότητα επανεξέτασης αν έχει κάνει ένσταση. Η ένσταση αν δεν υπάρχει λόγος προφανώς και θα απορριφθεί. Αφού πονοκεφαλιασουν στο ΚΥΣΔΕ λόγω πολλών άκυρων ενστάσεων (γιατί οι περισσότεροι έτσι το εκλαμβάνουν και μπερδεύουν τις έννοιες ένσταση-επανεξέταση- μάλιστα πέρυσι αν θυμάμαι καλά είχαν βγάλει και ανακοίνωση οι αιρετοί για να εξηγήσουν) θα τελειώσουμε πλέον με τις ήδη υπάρχουσες αποσπάσεις. Μετά ακολουθεί η β φάση όπου καλούνται εκπαιδευτικοί να αιτηθούν επανεξέταση της αίτησης τους ή και να αλλάξουν τις περιοχές και να αιτηθούν απόσπαση. Επίσης εκπαιδευτικοί που δεν έκαναν καν αίτηση στην α φάση δύνανται να κάνουν αίτηση.
Τώρα, αν κάποιος ήδη αποσπασθείς διαλέξει το φορέα, αποσπαστεί σε θέση θητείας, ή έστω κάνει ανάκληση της απόσπασης που πήρε στην α φάση, το κενό δίνεται ξανά για τους υποψήφιους της β φάσης. Μαζί προστίθενται και τυχόν νέα κενά που προκύπτουν.

Αποσυνδεδεμένος KOSTIS1982

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #804 στις: Αύγουστος 07, 2019, 12:23:31 μμ »
Εξαιρετική απάντηση.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος tsoklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #805 στις: Αύγουστος 07, 2019, 02:30:28 μμ »
Πάντως, αν το πάρουμε λογικά, όταν αποδεδειγμένα υπάρχουν λειτουργικά κενά που δεν έχουν καλυφθεί με αποσπάσεις στην πρώτη φάση, ο εκπαιδευτικός ενίσταται ως προς τη μη ικανοποίηση της αίτησής του. Σωστά αναφέρθηκε ότι υπάρχει σύγχυση ως προς τις έννοιες "ένσταση" και "επανεξέταση" και σαφώς θα έπρεπε να υπάρξει κάποια διευκρίνιση από αιρετό.

Αποσυνδεδεμένος FIREFOX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #806 στις: Αύγουστος 07, 2019, 03:28:30 μμ »
Εξαιρετική απάντηση.

Ευχαριστώ πολύ!!!

μονο αυτό ......βγαινει ανακοίνωση για επανεξέταση με ημέρομηνιες υπόβολης......η  δοκιμαζεις ????

Αποσυνδεδεμένος KOSTIS1982

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #807 στις: Αύγουστος 07, 2019, 04:13:11 μμ »
Εγώ σκέφτομαι να κάνω και τα δύο για να είμαι καλυμμένος.

Αποσυνδεδεμένος tsoklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #808 στις: Αύγουστος 07, 2019, 04:51:44 μμ »
Εγώ σκέφτομαι να κάνω και τα δύο για να είμαι καλυμμένος.
Σε επικοινωνία που είχα με υπεύθυνο της Διεύθυνσης οργανικής μου, μου είπε ότι και άλλοι εκπαιδευτικοι ζητούν και ένσταση και επανεξέταση αν και το καλύτερο είναι να κάνει κανείς αυτό που θεωρεί σωστό.  Με τοπικό αιρετό που επικοινωνησα μου είπε ότι,  όταν αποδεδειγμένα υπάρχουν λειτουργικά κενά και δεν έχει ικανοποιηθεί η αίτησή απόσπασης,  ουσιαστικά ενίστασαι.  Σε κάθε περίπτωση κι εγώ φρονώ ότι είναι προτιμότερο να υποβληθεί ένσταση,  γιατί στην Ελλάδα είμαστε.  Ποτέ δεν ξέρεις τί σου ξημερώνει! Ο καθένας κρίνει κατά το δοκούν!

Αποσυνδεδεμένος tsoklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #809 στις: Αύγουστος 08, 2019, 11:07:13 πμ »
Σήμερα το πρωί επικοινώνησα με τοπικό αιρετό, ο οποίος μου είπε ότι πρέπει να υποβάλω οπωσδήποτε ένσταση, γιατί το σύστημα ενδέχεται να μην ανοίξει για επανεξετάσεις και νέες αιτήσεις! Τί να πω;

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #810 στις: Αύγουστος 08, 2019, 11:12:59 πμ »
Σήμερα το πρωί επικοινώνησα με τοπικό αιρετό, ο οποίος μου είπε ότι πρέπει να υποβάλω οπωσδήποτε ένσταση, γιατί το σύστημα ενδέχεται να μην ανοίξει για επανεξετάσεις και νέες αιτήσεις! Τί να πω;

Πρέπει να ανοίξει! ξέρω συναδέρφους που θέλουν αλλαγή για χαμηλής ζήτησης περιοχές. Είναι κρίμα να υπάρχουν θέσεις και να μη δοθούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2019, 11:16:09 πμ από Πελαγονία »

Αποσυνδεδεμένος tsoklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #811 στις: Αύγουστος 08, 2019, 02:35:49 μμ »
Πρέπει να ανοίξει! ξέρω συναδέρφους που θέλουν αλλαγή για χαμηλής ζήτησης περιοχές. Είναι κρίμα να υπάρχουν θέσεις και να μη δοθούν.

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 385

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.148 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.