*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2019  (Αναγνώστηκε 321612 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1302 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 08:27:01 πμ »
Gia 96 κανένα ρόλο δεν παίζω είμαι εκπαιδευτικός 15 χρόνια και 12 χρόνια ζητάω υπηρεσιακές μεταβολές άλλοτε ικανοποιούνται, άλλοτε όχι.Δεν τρέφω αυταπάτες για το υπουργείο και τις προθέσεις του και είμαι σε θέση να γνωρίζω μετά από τόσα χρόνια να διαβάζω έγγραφα.Κάνετε ό,τι νομίζετε, μια αίτηση/ένσταση τζάμπα είναι.
ΥΓ.Δεν θα απαντήσω σε κανένα προσβλητικό μήνυμα στο εξής και αυτός είναι κι ο λόγος που δεν συμμετέχω ενεργά στο forum.Καλή απόσπαση σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:29:34 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1303 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 09:20:21 πμ »
gia 96 αυτό που έχει αλλάξει απο πέρισυ είναι οτι η β φαση είχε γίνει ΠΡΙΝ ανοίξουν τα σχολεία. Τώρα όλοι έχουν αναλάβει υπηρεσία, έχουν ανατεθεί μαθήματα, έχουν μπέι σε τάξεις, έχουν διατεθεί για συμπλήρωση είτε στις οργανικές τους είτε στα πΥΣΔΕ 3ης η 4ης κλπ. επιλογής τους. Για να αποφυγουν τη βαβουρα που θα δημιουργηθει το αλλαξαν. Δε θέλω να αποτρέψω κανέναν, κι εγώ αν είχα πάρει σε κάποια άλλη επιλογή μου σίγουρα θα άλλαζα τις προτιμήσεις μου και θα προχωρούσα!
Σε πληροφορώ, συνάδελφε, ότι όσο κι αν ακούγεται περίεργο, δεν έχουν τοποθετηθεί οριστικώς όλοι, ούτε έχουν μπει όλοι σε τάξεις, ούτε έχουν προχωρήσει οι διαδικασίες που θα έπρεπε με τους ρυθμούς που επιβάλλονταν (και δεν το γράφω το παραπάνω απλά για να το γράψω, γνωρίζω).
Προφανώς, το Υπουργείο κάλεσε τους αναπληρωτές πριν τη β΄ φάση αποσπάσεων, για να μην τους έχει τόσο δυσαρεστημένους, μιας και δεν τους διορίζει, να τους βάλει να διδάξουν μέσα στα σπίτια τους και άφησε πολλούς μονίμους να παραμείνουν μακριά, μιας και είναι μόνιμοι. Παράλογο, αλλά αυτό έγινε φέτος.
Και επιπλέον, με αυτή την επιλογή και κίνηση του Υπουργείου, θα είναι πολύ λιγότεροι οι ενδιαφερόμενοι συνάδελφοι που θα ζητήσουν επανεξέταση και τροποποίηση τώρα, στα μέσα του Σεπτέμβρη, οπότε κι αυτό λειτουργεί υπέρ του Υπουργείου.
Επί της ουσίας δεν έχει αλλάξει κάτι ως προς το συγκεκριμένο σημείο, για το οποίο ερίζουμε από χθες. Δε δηλώνεται το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ στο οποίο έχει πάρει κάποιος απόσπαση, αλλά μέχρι 5 άλλα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ διαφορετικά και αυτά που επιθυμεί ο κάθε ενδιαφερόμενος.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1304 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 09:24:31 πμ »
Στην πρόταση "ΔΕΝ θα εξεταστούν τυχόν αιτήματα που υποβληθούν για επανεξέταση/τροποποίηση του
ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ απόσπασης εκπαιδευτικών που έχουν ήδη αποσπαστεί" μου φαίνεται τελικά ότι αφήνουν να εννοηθεί αυτό που λέει η gia αλλά η πρόταση είναι σαφής:
ΔΕΝ ΘΑ ΕΞΕΤΑΣΤΟΥΝ ΟΙ ΗΔΗ ΑΠΟΣΠΑΣΘΕΝΤΕΣ.  Απλά αφήσανε το σύστημα ανοιχτό για να μην το καταλάβουμε και την Τρίτη θα μας απορρίψουν τις αιτήσεις και θα μας πουν "δεν διαμαρτυρηθηκατε"....

ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!!

 >:( >:( >:(
Διαμαρτυρήσου, τότε εσύ, σήμερα και αύριο, Πελαγονία, αφού δεν κοιμάσαι και όσοι ενδιαφέρονται ας κάνουν επανεξέταση/τροποποίηση μέσω του opsyd.
Αλήθεια, τηλεφώνησες, έστειλες μέιλ σε κάποιον αιρετό και σε απέτρεψε;

Το ξαναγράφω: το που σημαίνει στο οποίο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ έχει πάρει απόσπαση ο εκπαιδευτικός.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1305 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 11:00:12 πμ »
Κατά τη διαδικασία των αποσπάσεων, από τη μια υπάρχουν οι αιτήσεις των εκπαιδευτικών με τις προτιμήσεις τους και από την άλλη τα κενά που έχουν δηλώσει οι Διευθύνσεις Εκπαίδευσης («φιλτραρισμένα» από ΠΔΕ και Υπουργείο).

Στη διαδικασία για τη Β’ Φάση Αποσπάσεων, δεν βλέπω να προβλέπεται κάποια επικαιροποίηση των κενών. Τελευταία φορά που δηλώθηκαν κενά από τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης ήταν πριν από την Α’ Φάση Αναπληρωτών, στις 2-3 Σεπτεμβρίου. Επειδή, όμως, στην αρχή της χρονιάς συμβαίνουν πολλά πράγματα μαζί, από τότε μέχρι σήμερα έχουν υπάρξει πολλές νέες άδειες τόσο των Μονίμων εκπαιδευτικών (ειδικά άνευ αποδοχών για 1 μήνα που δίνουν χαλαρά οι Διευθυντές Εκπαίδευσης) όσο και των Αναπληρωτών εκπαιδευτικών που ανέλαβαν υπηρεσία (κυρίως μητρότητας). Εικόνα για αυτές τις άδειες δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς επικαιροποίηση των κενών από τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης στο ΟΠΣΥΔ.

Αυτό με βάζει σε σκέψεις μήπως εκδοθεί πάλι μια απόφαση όπως αυτή της 30/8 με νέες αποσπάσεις μόνο κατά προτεραιότητα καθώς και «για λόγους κοινωνικής ευαισθησίας», έκφραση που για πρώτη φορά αναφέρεται σε εγκύκλιο αποσπάσεων και επιδέχεται διασταλτική ερμηνεία, π.χ. πώς ορίζονται οι ορεινές περιοχές, νησιά είναι και η Κρήτη, η Εύβοια, η Λευκάδα ακόμα και το νησί του Πέλοπα (Πελοπόννησος), ενώ για το Καρπενήσι οι απόψεις διίστανται. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:29:34 »

Αποσυνδεδεμένος tsoklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1306 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 11:04:17 πμ »
Επιμένω!!! Γιατί δεν ανοίγει το opsyd για υποβολή αιτήσεων επανεξέτασης και για τους εκπαιδευτικούς της ειδικής! Έχουν προσληφθεί αναπληρωτές σε θέσεις μονίμων και εξακολουθούν να υφίστανται λειτουργικά κενά! Υπάρχει κάποιος/α συνάδελφος/συναδέλφισσα που να έχει την ίδια ακριβώς απορία; Κατά τα άλλα έβγαλαν και εγκύκλιο και μας δουλεύουν κανονικότατα.

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1307 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 11:21:00 πμ »
Πάνω-κάτω, ναι.
Γράφεις τους λόγους για τους οποίους ζητάς να επαναξεταστεί. Μπορεί να έχει προκύψει κατι νεο που δεν έχει γραφτεί στις παρατηρήσεις στην αρχικη αίτησή σου. Μπορεί για παράδειγμα κάποιος στην πορεία να έχει αλλάξει πολιτικές πεποιθήσεις, πρέπει να γραφτεί.... ;D ;D ;D ;)
Χαχα...σας ευχαριστώ και τους δύο!
Γράφοντας στο κουτάκι την αιτιολογία και πατώντας ''καταχώριση'', μου βγάζει από κάτω ένα πράσινο πλαίσιο όπου αναγράφεται η λέξη ''Επανεξέταση'' και δίπλα η ημερομηνία, η ώρα και όλα όσα έγραψα στην ''Αιτιολογία''.Αυτό σημαίνει ότι είμαι οκ και έχει καταγραφεί οριστικά η αίτηση επανεξέτασης;;
Ρωτώ επειδή αν πατήσεις πάλι στην επιλογή της επανεξέτασης, σου δίνει το δικαίωμα να το ξαναεπεξεργαστείς και να το ξανακαταχωρίσεις ή να το διαγράψεις.Πέρυσι δε θυμάμαι να ήταν έτσι.

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1308 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 11:25:44 πμ »
Patreas εσυ πως καταλαβαίνεις την 3η επισήμανση;

Μπορούμε να κάνουμε αίτηση επανεξετασης/τροποποίησης όσοι έχουμε ήδη αποσπασθεί;

Θα εκτιμούσα πολύ την απάντησή σου.

Αποσυνδεδεμένος svoura

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1309 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 11:44:28 πμ »
"ΔΕΝ θα εξεταστούν τυχόν αιτήματα που υποβληθούν για επανεξέταση/τροποποίηση του ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ απόσπασης εκπαιδευτικών που έχουν ήδη αποσπαστεί".

Ξαναγράφω την ίδια φράση με άλλη σειρά για να την καταλάβουν όσοι έχουν ήδη αποσπαστεί.

Τυχόν αιτήματα για επανεξέταση/τροποποίηση του ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ απόσπασης εκπαιδευτικών που έχουν ήδη αποσπαστεί ΔΕΝ θα εξεταστούν.


Το κεφαλαίο ΔΕΝ κάνει σαφέστερο ότι όσοι έλαβαν απόσπαση δεν θα εξεταστούν τώρα πάλι ακόμη κι αν ζητήσουν απόσπαση σε άλλο ΠΥΣΠΕ ή ΠΥΣΔΕ.
Εγώ καταλαβαινω ότι επειδή χρησιμοποιεί ενικό αριθμό δηλ λέει του ΠΥΣΔΕ απόσπασης και όχι των ΠΥΣΔΕ απόσπασης , αναφέρεται σε συγκεκριμένο Πυσδε δηλ αυτό που έχει πάρει κάποιος απόσπαση.
Άλλωστε γιατί να αφήσουν το σύστημα ανοιχτό για ολους .?...με την λογική αυτή θα έπρεπε να ήταν απενεργοποιημένο για τους αποσπασθεντες...
Αν δεν ισχύει αυτό μιλάμε για κοροϊδία αφού οι περισσότεροι ειμαστε σε 2η 3η επιλογή....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2019, 11:49:13 πμ από svoura »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1310 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 01:05:31 μμ »
Μα τι λέμε συνάδελφοι::::::!!!!!
Είναι δυνατόν να εννοεί η εγκύκλιος ότι δεν θα εξεταστεί αίτήση που θα κάνει κάποιος για το ΠΥΣΔΕ που πήρε απόσπαση;;;; Δηλαδή εγώ πήρα απόσπαση για Β αθήνας και πρέπει να ξέρω (δηλαδή να μου διευκρινιστεί από την εγκύκλιο) ότι αν ξανακάνω για Β αθήνας η αίτηση μου δεν θα εξεταστεί. Μιλάμε σοβαρά εδω μέσα επιστήμονες άνθρωποι;;; Είναι απλό . Το υπουργείο δεν θα εξετάσει τις αιτήσεις αυτών  που πήραν απόσπαση αναξάρτητα θέσης προτίμησης. Θα εξετάσει μόνο όσους δεν  πήραν στους οποίους και δίνει το δικαίωμα τροποποίησης των ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ. Εχω εξηγήσει σε παραπάνω ανάρτηση γιατί συμβαίνει αυτό. Τώρα αν μέσα στην ημέρα το αλλάξουνε ή τελικά εξετάσουν (μετά από πιέσεις) και τις αιτήσεις αυτών που πήραν απόσπαση είναι κάτι που θα το δούμε στις αμέσως επόμενες ημέρες. Πάντως αυτό που αναφέρει η εγκύκλιος είναι ξεκαθαρο σαφές και καλό θα ήταν μερικοί που γράφουν ότι εννοει κάτι άλλο να προσέξουν  γιατί ως εκπαιδευτικοί δεν ταιριαζει να μην μπορούν α καταλάβουν απλά Ελληνικά.
Υ.Γ. Ακριβώς επειδή το σύατημα δεν μπορεί να ξεχωρίσει ποιοι πήραν απόσπαση και να μην τους επιτρέψει να κάνουν νέα αίτηση (δεν είναι το myschool που παρακαολουθεί τις υπηρεσιακές μεταβολές των εκπαιδευτικών) επιτρέπει σε όλους να κάνουν αίτηση και απλά σου λέει ότι και να κάνεις δεν θα εξεταστεί.

Αποσυνδεδεμένος tufa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1311 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 01:33:28 μμ »
Επιμένω!!! Γιατί δεν ανοίγει το opsyd για υποβολή αιτήσεων επανεξέτασης και για τους εκπαιδευτικούς της ειδικής! Έχουν προσληφθεί αναπληρωτές σε θέσεις μονίμων και εξακολουθούν να υφίστανται λειτουργικά κενά! Υπάρχει κάποιος/α συνάδελφος/συναδέλφισσα που να έχει την ίδια ακριβώς απορία; Κατά τα άλλα έβγαλαν και εγκύκλιο και μας δουλεύουν κανονικότατα.
Μαζί σου και εγω αλλα χεστηκαν για την ειδικη...αλλωστε θα παρουν αναπληρωτες να μη γκρινιαζουν που δεν θα διοριστουν αμεσα.εγω εστειλα σε αιρετούς τον προβληματισμό μου...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1312 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 01:54:36 μμ »
Αν τροποποιηθεί η απόσπαση κάποιου που έχει ήδη πάρει τότε πρέπει να εξετάσεις και όλους με λιγότερα μόρια. Δηλαδή να ξανατρέξει από την αρχή το σύστημα αλλά με ποια κενά; Γι' αυτό δεν θα εξεταστούν. Επίσης, ένα άλλο επιχείρημα είναι ότι έχουν ήδη ξεκινήσει τα σχολεία και δε γίνεται να μετακινήσεις κάποιον που έχει πάρει ήδη απόσπαση. Στη φάση αυτή νομίζω θα δώσουν μόνο σε σοβαρές και δύσκολες περιπτώσεις ανεξαρτήτως κενών.

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1313 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 02:21:30 μμ »
 :(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2019, 02:26:08 μμ από BELLISSIMA »

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1314 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 02:25:25 μμ »
Έχω και εγώ την ίδια απορία για την ειδική....γιατί δεν ανοίγει το σύστημα όπως συνηθίζεται τα τελευταία χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος svoura

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1315 στις: Σεπτέμβριος 14, 2019, 02:29:02 μμ »
Αν τροποποιηθεί η απόσπαση κάποιου που έχει ήδη πάρει τότε πρέπει να εξετάσεις και όλους με λιγότερα μόρια. Δηλαδή να ξανατρέξει από την αρχή το σύστημα αλλά με ποια κενά; Γι' αυτό δεν θα εξεταστούν. Επίσης, ένα άλλο επιχείρημα είναι ότι έχουν ήδη ξεκινήσει τα σχολεία και δε γίνεται να μετακινήσεις κάποιον που έχει πάρει ήδη απόσπαση. Στη φάση αυτή νομίζω θα δώσουν μόνο σε σοβαρές και δύσκολες περιπτώσεις ανεξαρτήτως κενών.
Μα και αυτοί που έχουν λιγότερα μόρια έχουν την δυνατότητα να ζητήσουν τώρα την συγκεκριμένη περιοχή ..αν δεν ζητήσουν μια περιοχή τώρα γιατί να τους δώσουν απόσπαση σε αυτη?....Οπότε δεν αφορά όσους δεν κάνουν τώρα αίτηση....
Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά την άποψη σου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 245
Σύνολο: 252

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.