*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019  (Αναγνώστηκε 661024 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και για νακαταλαβουν μερικοι τι κρυβεται πισω απο ολα αυτα.Παμε αναπληρωτες με παλιους ολη τη χρονια,διορισμοι 20 21,Απριλιο ξαναανοιγει οπσυδ για καταθεση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από τη συνάντηση ΠΟΣΕΕΠΕΑ - Ζαχαράκη, ιδιαίτερα διαφωτιστικό για αρκετά που συζητιούνται εδώ:

https://www.especial.gr/sunanthsh-poseepea-me-ufupourgo-paideias-zaxarakh-diorismoi-proslhpseis-anaplhrwtwn-katanomh-4500-thesewn/

Να κάνω ένα σχόλιο. Η ΠΟΣΕΕΠΕΑ εκπροσωπεί ΕΕΠ ΕΒΠ οι προκηρύξεις αυτές καθυστέρησαν περισσότερο από την 3ΕΑ που αφορά εκπαιδευτικούς. Άρα σε αυτούς η καθυστέρηση θα είναι μεγαλύτερη στην έκδοση αποτελεσμάτων.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Και για νακαταλαβουν μερικοι τι κρυβεται πισω απο ολα αυτα.Παμε αναπληρωτες με παλιους ολη τη χρονια,διορισμοι 20 21,Απριλιο ξαναανοιγει οπσυδ για καταθεση...
Που το είδες αυτό για τον ΟΠΣΥΔ ;

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Δαφνη σορρυ αλλα εισαι ασχετη με το αντικειμενο μιας και δεν δουλεψες ποτε σε σχολειο.Και δευτερο αυτα που λεω ακριβως μην τα λες εσυ +5.Επιπλεον η φαμπρικα με τα 7μηνα εχει σταματησει εδω και 3 χρονια.Πλεον ειναι 2 ετη το μεταπτυχιακο ειδικης.Επιπλεον παμε ακομα μια φορα γταπτος δεν θα γινει.Επιπλεον και τελειωνω το χειροτερο ειναι αυτο που θα σου πω.Αναπληρωτης δεν προκειται να δουλεψεις για τα επομενα 5 χρονια.Και αν θες την γνωμη μου,αν εισαι δευτεροβαθμιας,κοιτα να γινεις αριστη στη δουλεια σου, που μπορει να εισαι κιολας, βρες φροντ και ιδιαιτερα και θα εισαι αρχοντας.

1. Δεν έχω δουλέψει ποτέ σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ σχολείο. Εχω δουλέψει όμως σε Αμερικάνικο σχολείο και πανεπιστημίο-αυτό είναι ένα πρόβλημα γιατί μπορώνα καταλάβω κ στο 100% πως συμβασιούχοι που δεν έχουν αξιολογηθεί ΠΟΤΕ απαιτούν διορισμό και πουλάνε και φούμαρα για "αυτοθυσιες" κ μπούρδες ενώ αν υπήρψε αξιολόγηση πολοί από αυτούς δεν θα παιρνούσαν ούτε απο εξω απο σχολική τάξση δημοσιου σχολείου.

2. Tώρα έιναι 2 έτη. Η πλειοψηφία από αυτούς που θα διοριστούν τώρα όμως δεν έιχαν πρακτική από Ιταλοβουλγαρίες.

3. Αν θα δουλέψω ή όχι ως αναπληρωτής εγώ και άλλοι δεκάδες χιλιάδες δεν θα το αποφασίσεις εσύ κ ευτυχως. Η κυβέρνηση άλλαξε και κανονικά θα αλλάξουν και το νόμο κ για αναπληρωτές κ για μόνιμους. Ο Μητσοτάκης είπε ότι θα βάλλει γραπτό. Αυτο περιμένουμε να δούμε, αυτο έλεγε το πρόγραμμα, αυτό ψηφισε ο λαος.

Αν ΔΕΝ γράψω, να ΜΗΝ δουλέψω.

Αλλά γραπτός ΑΣΕΠ πρέπει να μπει και μάλιστα ψς προαπαιτούμενο για να μετρήσουν τα υπόλοιπα. Το αν θα μπει θα το αποφασισει η καινούρια κυβ-δεν είναι δική σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
1. Δεν έχω δουλέψει ποτέ σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ σχολείο. Εχω δουλέψει όμως σε Αμερικάνικο σχολείο και πανεπιστημίο-αυτό είναι ένα πρόβλημα γιατί μπορώνα καταλάβω κ στο 100% πως συμβασιούχοι που δεν έχουν αξιολογηθεί ΠΟΤΕ απαιτούν διορισμό και πουλάνε και φούμαρα για "αυτοθυσιες" κ μπούρδες ενώ αν υπήρψε αξιολόγηση πολοί από αυτούς δεν θα παιρνούσαν ούτε απο εξω απο σχολική τάξση δημοσιου σχολείου.

2. Tώρα έιναι 2 έτη. Η πλειοψηφία από αυτούς που θα διοριστούν τώρα όμως δεν έιχαν πρακτική από Ιταλοβουλγαρίες.

3. Αν θα δουλέψω ή όχι ως αναπληρωτής εγώ και άλλοι δεκάδες χιλιάδες δεν θα το αποφασίσεις εσύ κ ευτυχως. Η κυβέρνηση άλλαξε και κανονικά θα αλλάξουν και το νόμο κ για αναπληρωτές κ για μόνιμους. Ο Μητσοτάκης είπε ότι θα βάλλει γραπτό. Αυτο περιμένουμε να δούμε, αυτο έλεγε το πρόγραμμα, αυτό ψηφισε ο λαος.

Αν ΔΕΝ γράψω, να ΜΗΝ δουλέψω.

Αλλά γραπτός ΑΣΕΠ πρέπει να μπει και μάλιστα ψς προαπαιτούμενο για να μετρήσουν τα υπόλοιπα. Το αν θα μπει θα το αποφασισει η καινούρια κυβ-δεν είναι δική σου.

Σε τι Αμερικανικο σχολειο εργαστηκες συναδελφε; Δημοσιο ή ιδιωτικο; τι προσοντα χρειαζοσουν; γιατι αμα ηταν σε δημοσιο τα προσοντα που ζητανε ειναι ελαχιστα σε σχεση με τους εδω εκπαιδευτικους

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δαφνη καλημέρα...εννοείται πως θα το αποφασίσει η παρούσα κυβέρνηση και εννοείται πως ότι και να λέμε ή πιστεύουμε θα χορέψουμε όλοι σε όποιο χορό κανονίσει ,είτε αυτό μας αρέσει είτε όχι, γιατι θα είναι μονόδρομος. Μου επιτρέπεις όμως να πω ένα πράγμα. Αν δεν έχεις δουλέψει σε ελληνικό σχολέιο καλύτερα να μην εκφέρεις άποψη. Υπάρχουν πολλά προβλήματα που αν είσαι ευσυνείδητος και θες να δουλέψεις και να φανεί το έργο σου βρίσκεις πολλά εμπόδια. Ούτε ο υπάρχων νόμος δε σε καλύπτει αντιθέτως σου δένει τα χέρια σε πολλές περιπτώσεις, δουλεύω τα τελευταία χρόνια και ξέρω. Και πίστεψέ με ειδικά οι νέοι εκπαιδευτικοί (και δεν αποκλείω και 40 με 50 ετών) έχουν και όρεξη για δουλειά και ευσυνειδησία. Δεν είναι όλοι του "δημοσίου".

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
1. Δεν έχω δουλέψει ποτέ σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ σχολείο. Εχω δουλέψει όμως σε Αμερικάνικο σχολείο και πανεπιστημίο-αυτό είναι ένα πρόβλημα γιατί μπορώνα καταλάβω κ στο 100% πως συμβασιούχοι που δεν έχουν αξιολογηθεί ΠΟΤΕ απαιτούν διορισμό και πουλάνε και φούμαρα για "αυτοθυσιες" κ μπούρδες ενώ αν υπήρψε αξιολόγηση πολοί από αυτούς δεν θα παιρνούσαν ούτε απο εξω απο σχολική τάξση δημοσιου σχολείου.

2. Tώρα έιναι 2 έτη. Η πλειοψηφία από αυτούς που θα διοριστούν τώρα όμως δεν έιχαν πρακτική από Ιταλοβουλγαρίες.

3. Αν θα δουλέψω ή όχι ως αναπληρωτής εγώ και άλλοι δεκάδες χιλιάδες δεν θα το αποφασίσεις εσύ κ ευτυχως. Η κυβέρνηση άλλαξε και κανονικά θα αλλάξουν και το νόμο κ για αναπληρωτές κ για μόνιμους. Ο Μητσοτάκης είπε ότι θα βάλλει γραπτό. Αυτο περιμένουμε να δούμε, αυτο έλεγε το πρόγραμμα, αυτό ψηφισε ο λαος.

Αν ΔΕΝ γράψω, να ΜΗΝ δουλέψω.

Αλλά γραπτός ΑΣΕΠ πρέπει να μπει και μάλιστα ψς προαπαιτούμενο για να μετρήσουν τα υπόλοιπα. Το αν θα μπει θα το αποφασισει η καινούρια κυβ-δεν είναι δική σου.
Δαφνη...τωρα καταλαβα...αρα δεν γνωριζεις κατα που πεφτει η ΓΑΥΔΟΣ...ΤΟ ΚΑΣΤΕΛΟΡΙΖΟ...Η ΚΑΡΠΑΘΟΣ......ΚΤΛ....

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δαφνη...τωρα καταλαβα...αρα δεν γνωριζεις κατα που πεφτει η ΓΑΥΔΟΣ...ΤΟ ΚΑΣΤΕΛΟΡΙΖΟ...Η ΚΑΡΠΑΘΟΣ......ΚΤΛ....
Είχες πάει με το  ζόρι?? Χιλιάδες ακούς χιλιάδες άτομα θέλουν να πάνε εκεί!! Όσοι απο το 2008 εδω και 11 Χρόνια δουλεύουν στον ι. Τομέα πάνε και με κολύμπι σε αυτά τα νησιά!! Η κοπέλα έχει γράψει 100 φορές γραπτός ΑΣΕΠ για να δουλέψει αυτός που έγραψε καλύτερα.. Όπως είπαν και στο ΣτΕ όταν οι συναδέλφοι σας διαβάζανε εσείς τι κάνατε???

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Η κυβέρνηση άλλαξε και κανονικά θα αλλάξουν και το νόμο κ για αναπληρωτές κ για μόνιμους. Ο Μητσοτάκης είπε ότι θα βάλλει γραπτό. Αυτο περιμένουμε να δούμε, αυτο έλεγε το πρόγραμμα, αυτό ψηφισε ο λαος.

Ο νόμος για τους διορισμούς μπορεί να αλλάξει, μπορεί και όχι. Πάντως, μη θεωρείς αυτονόητο ότι θα γίνει αυτό ακριβώς που ειπώθηκε προεκλογικά, ανεξάρτητα αν αυτό είναι δίκαιο ή όχι, ανεξάρτητα αν το προσδοκάς.

Και για τις προσλήψεις στην Αστυνομία, προεκλογικά έλεγαν ότι θα προσλαμβάνονταν 1500 αστυνομικοί (άρα, μέσω πανελλαδικών εξετάσεων), αλλά τώρα λένε ότι θα προσλάβουν 1500 ειδικούς φρουρούς με σύστημα μοριοδότησης. Και η ΠΟΑΣΥ μεν διαμαρτύρεται για το γεγονός, αλλά η κυβέρνηση αποφασίζει.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
1. Δεν έχω δουλέψει ποτέ σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ σχολείο. Εχω δουλέψει όμως σε Αμερικάνικο σχολείο και πανεπιστημίο-αυτό είναι ένα πρόβλημα γιατί μπορώνα καταλάβω κ στο 100% πως συμβασιούχοι που δεν έχουν αξιολογηθεί ΠΟΤΕ απαιτούν διορισμό και πουλάνε και φούμαρα για "αυτοθυσιες" κ μπούρδες ενώ αν υπήρψε αξιολόγηση πολοί από αυτούς δεν θα παιρνούσαν ούτε απο εξω απο σχολική τάξση δημοσιου σχολείου.

2. Tώρα έιναι 2 έτη. Η πλειοψηφία από αυτούς που θα διοριστούν τώρα όμως δεν έιχαν πρακτική από Ιταλοβουλγαρίες.

3. Αν θα δουλέψω ή όχι ως αναπληρωτής εγώ και άλλοι δεκάδες χιλιάδες δεν θα το αποφασίσεις εσύ κ ευτυχως. Η κυβέρνηση άλλαξε και κανονικά θα αλλάξουν και το νόμο κ για αναπληρωτές κ για μόνιμους. Ο Μητσοτάκης είπε ότι θα βάλλει γραπτό. Αυτο περιμένουμε να δούμε, αυτο έλεγε το πρόγραμμα, αυτό ψηφισε ο λαος.

Αν ΔΕΝ γράψω, να ΜΗΝ δουλέψω.

Αλλά γραπτός ΑΣΕΠ πρέπει να μπει και μάλιστα ψς προαπαιτούμενο για να μετρήσουν τα υπόλοιπα. Το αν θα μπει θα το αποφασισει η καινούρια κυβ-δεν είναι δική σου.
Εσύ που μιλάς για γραπτούς ασέπ και αξιολόγηση μάθε πρώτα πως γράφεται το παίρνω και πως το περνώ και μετά να πας να δώσεις. Εχω δώσει ασέπ στο παρελθον στους οποιους να ξέρεις γίνονται διάφορα. Απο λάθος θέματα, βαθμολογιες που δεν μπορεις να ελέγξεις (μπορείς να δεις μόνο το γραπτό σου και όχι τι έγραψα εγώ) αδικίες που καμια κυβερνηση δεν αποκατέστησε (παρόλο που υπήρχαν αποφάσεις δικαστηρίων) σε διαγωνισμούς που ποτέ δεν εφαρμόστηκε το 60 - 40. Εγώ έδωσα το 2006 και με όλα αυτά βρέθηκα οριακά έξω και ακόμα τρέχω στα δικαστήρια.

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Ο νόμος για τους διορισμούς μπορεί να αλλάξει, μπορεί και όχι. Πάντως, μη θεωρείς αυτονόητο ότι θα γίνει αυτό ακριβώς που ειπώθηκε προεκλογικά, ανεξάρτητα αν αυτό είναι δίκαιο ή όχι, ανεξάρτητα αν το προσδοκάς.

Και για τις προσλήψεις στην Αστυνομία, προεκλογικά έλεγαν ότι θα προσλαμβάνονταν 1500 αστυνομικοί (άρα, μέσω πανελλαδικών εξετάσεων), αλλά τώρα λένε ότι θα προσλάβουν 1500 ειδικούς φρουρούς με σύστημα μοριοδότησης. Και η ΠΟΑΣΥ μεν διαμαρτύρεται για το γεγονός, αλλά η κυβέρνηση αποφασίζει.

Συμφωνώ με τη τοποθέτηση! Όταν προεκλογικά λες σύστημα που θα περιλαμβάνει κ γραπτό με μικτή ποσόστωση της τάξης του 30% μάλλον δεν υπόσχεσαι άμεσα διεξαγωγή γραπτού αλλά προσμέτρηση του προσοντος αρχικά όσων το έχουν και πάντα για τη γενική. Και φυσικά από το λεω στο πράττω έχει μια απόσταση όσο να πεις...

Αποσυνδεδεμένος Isfahan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Οι αποφάσεις για τις προσφυγές πότε θα βγουν; γνωρίζει κάποιος να μας πει;

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προεκλογικά είχαν πει ότι για τηνν ειδική υα προχωρήσουν με το υπάρχουν σύστημα. Οπότε δεν μπαίνει θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikdim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δικηγορος απ την Αθηνα που τρεχει τετοια ζητηματα  απαντησε το εξης:

Α. Σύμφωνα με την 1882/2017 ΣτΕ 7μελής, στην οποία παρασταθήκαμε, η ισχύς των παλαιών πινάκων αναπληρωτών έληξε κατ΄ανώτατο όριο το προηγούμενο σχολικό έτος 2018-2019. Επομένως η χρήση των σχετικών πινάκων, όπως έχει εξαγγελθεί από το Υπουργείο είναι προδήλως παράνομη και αντισυνταγματική και για το λόγο αυτό αυτονόητα θα προσβληθεί ενώπιον των αρμόδιων διοικητικών Δικαστηρίων.
Β. Άκυρος είναι επίσης ο πίνακας αναπληρωτών κατά το μέρος που δεν λαμβάνει υπόψη πρόσφατα κτηθείσα υπηρεσία (ή άλλο προσόν, πχ μεταπτυχιακό, πολυτεκνικής ιδιότητα κλπ) και παραμένει ίδιος αποκλείοντας την ένταξη σε αυτούς νέων εκπαιδευτικών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 472

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.