*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019  (Αναγνώστηκε 661204 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Συγχαρητήρια pink butterfly. Εύχομαι να πρόκειται για μόνιμο διορισμό, αν και η αναπλήρωση στην Αττική είναι πολύ καλή αρχή!
Lasid σε ευχαριστώ πολύ😊 . Μόνο αττική θα δηλωσω γιατί θα κρατήσω και άλλο ενα κεντρο του χρόνου, οπου έχω περιστατικά ως εργοθεραπευτρια,μπορω να αναλάβω και φιλολογικά στο μέλλον. Εχω έναν μισθό από εκεί και η επιχείρηση έχει όνομα εδώ και 30 χρόνια και με θέλουν να παραμείνω :) γενικώς.
Και γενικά,η ζωή μου είναι στην Αττική.
Προσωπικά,ο μισθός του μόνιμου μου φαίνεται ελάχιστος για να αλλάξω όλη μου τη ζωή (ενοίκιο κοκ),ενώ ακόμη και τώρα έχω σχεδόν τα διπλά με εργασία σε φυσιολογικούς ρυθμούς (70% ιδιωτικός τομέας, 30% δημόσιος τομεας) Αρα πάω για αναπληρώτρια στην αττική 😊
Αλλωστε και αν στραβωσει κάτι στο μέλλον με τα ειδικά σχολεία, υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές όπως συμβάσεις σε νοσοκομεία, στην επαγγελματική σχολή αμεα που είμαι φέτος 😄 κοκ . Πάνω από όλα, βάζω την προσωπική μου ζωή και ηρεμία. Δε θα τιναζα στον αέρα την καθημερινότητα μου (και ας μην έχω οικογένεια) για μία θέση στην αλλη άκρη της Ελλάδας. Μπράβο σε όσους το κάνουν :) και τους θαυμαζω έτσι, εγώ δε θα το εκανα.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
δεν ειναι παρανομο η προκήρυξη να μην αναφερει μεσα τον τροπο κατανομης των ειδικοτητων και τον αριθμο αυτων?
σε ολες τις προκηρυξεις του ασεπ αναγραφει τον αριθμο που θα προσληφθουν ανα pretty
Φυσικά και είναι. Ποιος μπορεί να αποκλείσει τώρα το ενδεχόμενο να πείραξαν τα νούμερα της κατανομής για να συμπεριληφθεί και κανα παιδί δικό τους; Αλλά να ήταν αυτό μόνο το παράνομο...όλος ο νόμος παραπαίει.

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Lasid σε ευχαριστώ πολύ😊 . Μόνο αττική θα δηλωσω γιατί θα κρατήσω και άλλο ενα κεντρο του χρόνου, οπου έχω περιστατικά ως εργοθεραπευτρια,μπορω να αναλάβω και φιλολογικά στο μέλλον. Εχω έναν μισθό από εκεί και η επιχείρηση έχει όνομα εδώ και 30 χρόνια και με θέλουν να παραμείνω :) γενικώς.
Και γενικά,η ζωή μου είναι στην Αττική.
Προσωπικά,ο μισθός του μόνιμου μου φαίνεται ελάχιστος για να αλλάξω όλη μου τη ζωή (ενοίκιο κοκ),ενώ ακόμη και τώρα έχω σχεδόν τα διπλά με εργασία σε φυσιολογικούς ρυθμούς (70% ιδιωτικός τομέας, 30% δημόσιος τομεας) Αρα πάω για αναπληρώτρια στην αττική 😊
Αλλωστε και αν στραβωσει κάτι στο μέλλον με τα ειδικά σχολεία, υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές όπως συμβάσεις σε νοσοκομεία, στην επαγγελματική σχολή αμεα που είμαι φέτος 😄 κοκ . Πάνω από όλα, βάζω την προσωπική μου ζωή και ηρεμία. Δε θα τιναζα στον αέρα την καθημερινότητα μου (και ας μην έχω οικογένεια) για μία θέση στην αλλη άκρη της Ελλάδας. Μπράβο σε όσους το κάνουν :) και τους θαυμαζω έτσι, εγώ δε θα το εκανα.

Άδεια άσκησης ιδιωτικου έργου υποχρεούσαι να πάρεις οταν εργαστείς ως αναπληρώτρια που θα βεβαιωνει οτι ο μισθος από το ιδιωτικο έργο δεν ξεπερνα τις μηνιαιες αποδοχες του δημοσιου, διοτι αν σε ανακαλυψουν, που ευκολα μπορει να γινει ηλεκτρονικά, θα εχεις κυρωσεις. Οποτε, μην περιαυτολογεις και παρα πολύ για τους μισθους που λαμβάνεις

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ερωτηση Αν καποιος διοριστει με το καλο το 2020 τον Μαρτιο (καλως εχοντων των πραγματων) εχει δικαιωμα αιτησης αποσπασης τον Απριλιο του 2020;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Ερωτηση Αν καποιος διοριστει με το καλο το 2020 τον Μαρτιο (καλως εχοντων των πραγματων) εχει δικαιωμα αιτησης αποσπασης τον Απριλιο του 2020;
Επειδή το ρώτησα,τώρα αν η απάντηση είναι σωστή δε ξέρω,οι διορισμοί θα ισχύσουν από τη νέα σχολική χρονιά άρα αίτηση για απόσπαση μπορεί κάποιος να ζητήσει μετα από δυο χρόνια πραγματικής προϋπηρεσίας για οποιαδήποτε λόγο.Δε ξέρω τι γίνεται για λόγους υγείας...Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Αποσυνδεδεμένος jimbonikola

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας συνάδελφοι. Ήθελα και γω να ρωτήσω για το κρίσιμο θέμα της συνυπηρέτησης, γνωρίζει κάποιος-α να μου απαντήσει τι ισχύει? Γίνεται από τον πρώτο χρόνο πρόσληψης?
jimbo

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Γεια σας συνάδελφοι. Ήθελα και γω να ρωτήσω για το κρίσιμο θέμα της συνυπηρέτησης, γνωρίζει κάποιος-α να μου απαντήσει τι ισχύει? Γίνεται από τον πρώτο χρόνο πρόσληψης?
Δυστυχώς μου είπαν όχι και σε αυτό.Γιατί γράφει χαρακτηριστικά απαγορεύεται οποιαδήποτε γενική ή ειδική αίτηση απόσπασης.Βέβαια στην Ελλάδα είσαι που στο τέλος "όλα" γίνονται.

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Διαβάστε λίγο και αυτά που γράψαμε πριν. Τα πράγματα έχουν δυσκολέψει πολύ. Τα δύο πρώτα χρόνια απαγορεύεται οποιαδήποτε υπηρεσιακή εξέλιξη δηλαδή ούτε αποσπαση ούτε μετάθεση.  Όποιος έχει χρήμα στην άκρη άνετα πάει οπουδήποτε. Όποιος δεν έχει καβαντζα και οι υποχρεώσεις τρέχουν σκούρα τα πράγματα να βρεθεί στα Δωδεκάνησα και τις Κυκλάδες με μισθούς πείνας . Ο καθένας θα κάνει τις επιλογές του.

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φυσικά και είναι. Ποιος μπορεί να αποκλείσει τώρα το ενδεχόμενο να πείραξαν τα νούμερα της κατανομής για να συμπεριληφθεί και κανα παιδί δικό τους; Αλλά να ήταν αυτό μόνο το παράνομο...όλος ο νόμος παραπαίει.

τοτε γιατι δεν γινεται καταγγελια απο τους συλλογους να αλλαξει η κατανομη και να γινει ισοκατανομη για ολους??
αυτο ειναι το δικαιο και το σωστο

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Άδεια άσκησης ιδιωτικου έργου υποχρεούσαι να πάρεις οταν εργαστείς ως αναπληρώτρια που θα βεβαιωνει οτι ο μισθος από το ιδιωτικο έργο δεν ξεπερνα τις μηνιαιες αποδοχες του δημοσιου, διοτι αν σε ανακαλυψουν, που ευκολα μπορει να γινει ηλεκτρονικά, θα εχεις κυρωσεις. Οποτε, μην περιαυτολογεις και παρα πολύ για τους μισθους που λαμβάνεις
Τα κόμπλεξ και τα συμπλέγματα σας να τα κρατήσετε για τον εαυτό σας ;) μην ανησυχείς όλα τα γνωρίζω και οι μηνιαίες απολαβές μου απο το κέντρο είναι οκ και δε ξεπερνάω και το 15ωρο τημ εβδομαδα!!
Συγγνώμη που δεν νομίζω ότι με 643 ευρώ θα ζήσω άνετα. Και δε θυσιάζω τη ζωή μου για να λέω οτι είμαι μονιμη!
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν δεν γνωρίζει ο εκπαιδευτικός... ας μην σχολιάζει τουλάχιστον. Μεγάλη αλήθεια έγραψες. Δεν είναι τυχαίο που, 10+ χρόνια τώρα, η πλειονότητα έπαθε ερωτο-πιλάλα για την ειδική. Κακά τα ψέματα, άπαξ και φύγει το μαθησιακό κομμάτι ως πρωταρχικό στοιχείο, η δουλειά σού ανοίγει νέους ορίζοντες εκπαιδευτικής... ανάπαυσης.

Απλώς οι συνάδελφοι "έβλεπαν μπροστά". Όσοι δεν ενδιαφέρθηκαν για την ειδική αγωγή , δεν ακολούθησαν την ... εξέλιξη και την πρόοδο... επομένως είναι οπισθοδρομικοί. Εγράφη και αυτή η φοβερή διαπίστωση.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΟΛΜΕ: Ψήφισμα Συμπαράστασης
Δημοσιεύτηκε: 4:45 μμ Δεκέμβριος 17th, 2019   0


Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ στηρίζει το δίκαιο αίτημα των 1.000 και πλέον απορριφθέντων υποψηφίων του ΑΣΕΠ για επίτευξη νομοθετικής ρύθμισης ώστε να συμπεριληφθούν στους πίνακες των προκηρύξεων 1ΕΑ/2019, 2ΕΑ/2019 και 3ΕΑ/2019.
Η απόρριψή τους από τους πίνακες δε θα σημάνει μόνο τον αποκλεισμό τους από τη διαδικασία διορισμού αλλά τους αποκλείει και από την ενδεχόμενη πρόσληψή τους ως αναπληρωτές για τα επόμενα 3 χρόνια! Οι συνάδελφοι αυτοί ουσιαστικά μένουν εκτός εκπαίδευσης αφού ο τριετής αποκλεισμός θα σημάνει αυτόματα και την ραγδαία πτώση της σειράς τους στους πίνακες.
Η μη καταβολή παραβόλου των 3€ δεν έγινε με κάποιο δόλο. Οι συνάδελφοί μας ενώ κατέθεσαν κανονικά και εμπρόθεσμα όλα τα δικαιολογητικά τους και εξασφάλισαν ηλεκτρονικά το απαιτούμενο παράβολο ως τις 24 Μάη, όπως προβλεπόταν από τη συγκεκριμένη προκήρυξη, δεν πλήρωσαν το παράβολο αυτό ως την ημερομηνία αυτή, γιατί, όταν το εξέδιδαν, το σύστημα τους ενημέρωνε ότι έχουν περιθώριο πληρωμής του ως και 1,5 μήνα!
Είναι πραγματικά τραγικό μία παραπλανητική δυσλειτουργία του συστήματος να οδηγήσει συναδέλφους στην ανεργία!
Ζητάμε από τα αρμόδια Υπουργεία (Παιδείας, Οικονομικών, Εσωτερικών) να προχωρήσουν ΑΜΕΣΑ σε νομοθετική ρύθμιση και να συμπεριληφθούν όλοι οι υποψήφιοι στους πίνακες που έχουν απορριφθεί λόγω μη έγκαιρης καταβολής παραβόλου.

Η ΟΛΜΕ στηρίζει την κινητοποίηση των συναδέλφων αύριο Τετάρτη 18/12 στις 16.00 μπροστά στη Βουλή.

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έτσι πρέπει. Δεν γνωρίζουμε, το κλείνουμε, απ' το να το παίζουμε ειδήμονες. Η ενασχόληση με το δίκαιο, όσο κι αν δείχνει βαρετό, βελτιώνει το άτομο σε πολλούς τομείς.
Κάθε κατηγορία τα δικά της. Επ' αφορμή, στους ιατρούς, όσοι δεν αποδέχονται διορισμό ή διορίζονται και παραιτούνται εντός δύο (2) ετών, (ενός για το νοσηλευτικό), δεν μπορούν να θέσουν υποψηφιότητα διορισμού ως ιατροί, πριν τη συμπλήρωση πέντε (5) ετών, (2 για το νοσηλευτικό), από τη λήξη ανάληψης υπηρεσίας ή την παραίτηση.
Εγώ λέω λοιπον, αφού εσύ είσαι ο ειδήμονας και τα ξέρεις όλα, να βγαίνεις μόνος σου στο φόρουμ και να μιλάς μόνος σου και να απαντάς στον εαυτό σου. Εμείς θα περιμένουμε και θα σε διαβάζουμε με ανυπομονησία. Πολύ μεγάλος την έχεις δει !!
Ρίξε λίγο τους τόνους της μεγαλοσύνης σου και της γνώσης σου. Λυπάμαι που δεν γνωρίζω όλα τα ΦΕΚ απέξω ..
Εμείς λοιπόν οι υπόλοιποι προσπαθούμε μέσα από την ημιμαθεια μας να ανταλλάξουμε απόψεις και μπορεί καμιά φορά να κάνουμε και κανένα λάθος ..όπως οι μαθητές μας μωρε. Αυτούς που ενισχύουμε όταν κάνουν λάθη !! Δεν σου θυμίζει όμως κάτι αυτό ε ;
Εύχομαι σε σένα και την τελειοτητα  σου καλές γιορτές και μάθε να ενημερώνεις χωρίς έπαρση κάτι που μάλλον θα κάνεις και μέσα στις τάξεις ..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2019, 09:30:01 μμ από steliou15 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Από κ.Βούγια μέχρι τέλος του μήνα θα έχουμε οριστικούς πίνακες για την 3εα.Λέτε η προκήρυξη της Γενικής να βγει πριν τις δηλώσεις περιοχών για αυτούς που διορίζονται στην ειδική;;;;Για να δούμε τότε ποιοί πραγματικά αγαπάνε την ειδική. :o :o

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.