*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019  (Αναγνώστηκε 655414 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Μπορει κάποιος να δώσει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την προσωρινή τοποθέτηση την πρώτη χρονιά και την απόκτηση οργανικής του χρόνου, δίνοντας κάποιο παράδειγμα;;;

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Καλησπέρα κι από εμένα. Είναι εντελώς ανήθικο να προσπαθείτε κάποιοι να "κλέψετε" θέσεις εργασίας κάνοντας ψυχολογικό bullying στους συναδέλφους που διορίζονται. Ως εξωτερικός παρατηρητής συμπεραίνω ότι κάποιοι ακόμα κι αν έχετε εργαστεί στην ειδική δε θα έπρεπε να έχετε καμία θέση εκεί ούτε ως αναπληρωτές. Εύχομαι καλές τοποθετήσεις σε όλους τους συναδέλφους!

Καλά και που τα λένε τους ακούει κανένας; Εδώ βλέπω ότι υπάρχουν ιεραπόστολοι που τα κάνουν όλα για τον συνάνθρωπο! Σιγά μην αφήσει άλλως μόνιμη θέση για να γίνει αναπληρωτής στην γενική! Με κάνουν και γελάω πρωί πρωί! Καλό διορισμό στους συναδέλφους!!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος maximaria

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλώς ή κακώς (δεν το κρίνω) η ειδική ήταν ο δούρειος ίππος για την εκπαίδευση για πολλούς. Όχι βέβαια για όλους.
Αμφιβάλλει ακόμη κανείς;
Η ειλικρίνεια σου ότι χρησιμοποίησες την ειδική ως δούρειο ίππο είναι αφοπλιστικη. Τίμια παραδοχή και συνάμα τρομακτική.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Η ειλικρίνεια σου ότι χρησιμοποίησες την ειδική ως δούρειο ίππο είναι αφοπλιστικη. Τίμια παραδοχή και συνάμα τρομακτική.
Η σχέση μου με την ειδική είναι τόση, όση η δική σου με την πυρηνική φυσική.
Καμία δηλαδή.  :)
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

kelif

  • Επισκέπτης
Η ειλικρίνεια σου ότι χρησιμοποίησες την ειδική ως δούρειο ίππο είναι αφοπλιστικη. Τίμια παραδοχή και συνάμα τρομακτική.


 Ελατε τωρα βρε παιδια μη δουλευομαστε μεταξυ μας ...η ραγδαια κι αποτομη αυξηση των μεταπτυχιακων ειδικης απο ενα σημειο και  μετα δειχνει ξεκαθαρα γιατι επελεγαν οσοι επελεγαν την ειδικη ..κι αυτο ηταν το επαγγελματικο τους συμφερον  κι οχι η αγαπη τους  για την ειδικη ... το να φωναζουν οσοι μπηκαν στην εκπαιδευση με μεταπτυχιακο ειδικης για τους αλλους που πηραν μετα αυτους  το ιδιο μεταπτυχιακο καταντα τουλαχιστον αστειο...δηλαδη πηρα εγω μεταπτυχιακο για να δουλεψω και φωναζω και καταγγελω τον γειτονα γιατι εκανε το ιδιο και μου βγηκε μπροστα. .οταν εμπαιναν αυτοι μπροστα ομως ακομα και στους γενικης που ειχαν δωσει ασεπ με την προυπηρεσια της ειδικης κι ενος πληρωμενου μεταπτυχιακου ολα ηταν καλα...τους κοιτουσαν και με το "εξυπνο" υφακι κοιτα να δεις τι εκανα εγω, σου βγηκα και μπροστα...ε λιγο τωρα να πεσουν οι τονοι νομιζω.... δεν σημαινει οτι συμφωνω με αυτη την τακτικη , αλλα διαφωνω με ολους οσοι τη χρησιμοποιησαν εξ αρχης κι οχι μονο με τους τελευταιους...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Επειδή δεν παρακολουθώ επισταμένως το θέμα, μετά από πόσα χρόνια διορισμού θα μπορεί να μεταπηδήσει κάποιος στην γενική;
Εγώ εκτιμώ τους συναδέρφους που λένε ξεκάθαρα, δεν άντεξα στην ειδική, και γι' αυτό ήρθα στην γενική. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες.
Επίσης φαντάζομαι τι κόντρα θα υπάρχει μεταξύ συναδέρφων που δουλεύουν μόνο με σεμινάριο και συναδέρφων με μεταπτυχιακό....

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Είμαι από εκείνους - τους πολλούς πιστεύω- που δεν ήθελα να έχω καμία σχέση με την ειδική αγωγή, αν και έχω δουλέψει εθελοντικά για την εμπειρία και την προσφορά που είναι άλλου μεγέθους σε τέτοιες δομές. Ήξερα πως είναι στην ειδικότητά μου πολύ δύσκολο να διοριστώ στη Γενική, αλλά ποτέ μα ποτέ δεν σκέφτηκα να κάνω απλώς ένα μεταπτυχιακό για να έχω μια θέση στο δημόσιο. Είναι η δική μου επιλογή. Η δική μου απόφαση και χρεώνομαι το κόστος του δρόμου που επέλεξα. Όπως ανέφερε και κάποιος παραπάνω, ως απλώς παρατηρητής, θεωρώ κοινωνικά ευτύχημα ότι επιτέλους θα υπάρξουν μόνιμες θέσεις σε ειδικά σχολεία. Τα τμήματα ένταξης είναι μια άλλη υπόθεση και εκεί οι οργανικές είναι μια αμαρτωλή υπόθεση. Ας μην το ανοίξουμε το θέμα.
Επειδή για χρόνια πολλά αξιοποιήσατε κάποιοι την δυνατότητα μεταπήδησης από τη γενική στην ειδική, δεν μπορείτε να ζητάτε να μην ισχύσει και το αντίστροφο. Δεν είναι λογικό ούτε ανθρώπινο.
Σε τέτοιες εποχές εργασιακής ανασφάλειας στη χώρα μας εξυπακούεται ότι κάποιος που πληροί τις προϋποθέσεις θα φροντίσει να καλυφθεί. Η ποιότητα της δουλειάς του είναι ανάλογη της ποιότητας του ήθους του καθενός, επομένως αν κάποιος είναι ευσυνείδητος θα κάνει το καλύτερο που μπορεί στη θέση που θα βρεθεί και ΝΑΙ στα ειδικά σχολεία χρειάζεται περισσότερο γερό στομάχι κι όχι τόσο επιστημοσύνη! Αντιθέτως, κάποιος που δούλευε σε ειδικό ή σε παράλληλη κλπ. δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε ένα Λύκειο και μάλιστα στα μαθήματα κατεύθυνσης. Ή έστω λίγοι μπορούν. Εκεί να δείτε πόσοι μαθητές καταστρέφονται από χείριστους καθηγητές!
Κρατάμε λοιπόν το θετικό της υπόθεσης: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ!!!! Εύχομαι τα καλύτερα για όλους σας. Να βρεθείτε κοντά στα σπίτια σας, ει δυνατόν, και να κάνετε ό,τι καλύτερο μπορείτε γιατί περνούν πολύ δύσκολα αυτές οι οικογένειες...πολύ.

Στη γενική παιδεία, ποιος πιστεύει ότι θα γίνουν διορισμοί; Είναι πολύ ρευστά τα πράγματα. Δεν νομίζω κάποιος να αφήσει τον σίγουρο διορισμό για μια αυταπάτη. Ο καθένας όμως κάνει τις επιλογές του.

kelif

  • Επισκέπτης
Επειδή δεν παρακολουθώ επισταμένως το θέμα, μετά από πόσα χρόνια διορισμού θα μπορεί να μεταπηδήσει κάποιος στην γενική;
Εγώ εκτιμώ τους συναδέρφους που λένε ξεκάθαρα, δεν άντεξα στην ειδική, και γι' αυτό ήρθα στην γενική. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες.
Επίσης φαντάζομαι τι κόντρα θα υπάρχει μεταξύ συναδέρφων που δουλεύουν μόνο με σεμινάριο και συναδέρφων με μεταπτυχιακό....

 Θεωρητικα μπορει να κανει αιτηση για μεταταξη.. Ποσο ευκολη ειναι να πραγματοποιηθει ειναι αλλο θεμα..Κοντρα υπαρχει μεταξυ ολων των συναδελφων ..κανεις δεν ειναι με κανεναν.




Είμαι από εκείνους - τους πολλούς πιστεύω- που δεν ήθελα να έχω καμία σχέση με την ειδική αγωγή, αν και έχω δουλέψει εθελοντικά για την εμπειρία και την προσφορά που είναι άλλου μεγέθους σε τέτοιες δομές. Ήξερα πως είναι στην ειδικότητά μου πολύ δύσκολο να διοριστώ στη Γενική, αλλά ποτέ μα ποτέ δεν σκέφτηκα να κάνω απλώς ένα μεταπτυχιακό για να έχω μια θέση στο δημόσιο. Είναι η δική μου επιλογή. Η δική μου απόφαση και χρεώνομαι το κόστος του δρόμου που επέλεξα. Όπως ανέφερε και κάποιος παραπάνω, ως απλώς παρατηρητής, θεωρώ κοινωνικά ευτύχημα ότι επιτέλους θα υπάρξουν μόνιμες θέσεις σε ειδικά σχολεία. Τα τμήματα ένταξης είναι μια άλλη υπόθεση και εκεί οι οργανικές είναι μια αμαρτωλή υπόθεση. Ας μην το ανοίξουμε το θέμα.
Επειδή για χρόνια πολλά αξιοποιήσατε κάποιοι την δυνατότητα μεταπήδησης από τη γενική στην ειδική, δεν μπορείτε να ζητάτε να μην ισχύσει και το αντίστροφο. Δεν είναι λογικό ούτε ανθρώπινο.
Σε τέτοιες εποχές εργασιακής ανασφάλειας στη χώρα μας εξυπακούεται ότι κάποιος που πληροί τις προϋποθέσεις θα φροντίσει να καλυφθεί. Η ποιότητα της δουλειάς του είναι ανάλογη της ποιότητας του ήθους του καθενός, επομένως αν κάποιος είναι ευσυνείδητος θα κάνει το καλύτερο που μπορεί στη θέση που θα βρεθεί και ΝΑΙ στα ειδικά σχολεία χρειάζεται περισσότερο γερό στομάχι κι όχι τόσο επιστημοσύνη! Αντιθέτως, κάποιος που δούλευε σε ειδικό ή σε παράλληλη κλπ. δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε ένα Λύκειο και μάλιστα στα μαθήματα κατεύθυνσης. Ή έστω λίγοι μπορούν. Εκεί να δείτε πόσοι μαθητές καταστρέφονται από χείριστους καθηγητές!
Κρατάμε λοιπόν το θετικό της υπόθεσης: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ!!!! Εύχομαι τα καλύτερα για όλους σας. Να βρεθείτε κοντά στα σπίτια σας, ει δυνατόν, και να κάνετε ό,τι καλύτερο μπορείτε γιατί περνούν πολύ δύσκολα αυτές οι οικογένειες...πολύ.

Στη γενική παιδεία, ποιος πιστεύει ότι θα γίνουν διορισμοί; Είναι πολύ ρευστά τα πράγματα. Δεν νομίζω κάποιος να αφήσει τον σίγουρο διορισμό για μια αυταπάτη. Ο καθένας όμως κάνει τις επιλογές του.

++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
JURE, σε γενικές γραμμές κατανοώ το σχόλιό σου, ΑΛΛΑ: δεν χρειάζεται επιστημοσύνη; Διαφωνώ πλήρως με αυτή την προσέγγιση. Μιλάμε για παιδιά που έχουν απόλυτη ανάγκη την επιστημοσύνη μαζί με την ανθρωπιά. Αλλά πού την βρίσκουν; Μήπως την βρίσκουν στους γιατρούς; Όχι. Δεν θα έπρεπε να την βρίσκουν στους καθηγητές; Θα έπρεπε, αλλά...
Πάντως συμφωνώ με αυτό που λες ότι σε απαιτήσεις Λυκείου κάποιος της ειδικής αγωγής, δύσκολα θα μπορέσει να ανταποκριθεί.

Αποσυνδεδεμένος maximaria

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είμαι από εκείνους - τους πολλούς πιστεύω- που δεν ήθελα να έχω καμία σχέση με την ειδική αγωγή, αν και έχω δουλέψει εθελοντικά για την εμπειρία και την προσφορά που είναι άλλου μεγέθους σε τέτοιες δομές. Ήξερα πως είναι στην ειδικότητά μου πολύ δύσκολο να διοριστώ στη Γενική, αλλά ποτέ μα ποτέ δεν σκέφτηκα να κάνω απλώς ένα μεταπτυχιακό για να έχω μια θέση στο δημόσιο. Είναι η δική μου επιλογή. Η δική μου απόφαση και χρεώνομαι το κόστος του δρόμου που επέλεξα. Όπως ανέφερε και κάποιος παραπάνω, ως απλώς παρατηρητής, θεωρώ κοινωνικά ευτύχημα ότι επιτέλους θα υπάρξουν μόνιμες θέσεις σε ειδικά σχολεία. Τα τμήματα ένταξης είναι μια άλλη υπόθεση και εκεί οι οργανικές είναι μια αμαρτωλή υπόθεση. Ας μην το ανοίξουμε το θέμα.
Επειδή για χρόνια πολλά αξιοποιήσατε κάποιοι την δυνατότητα μεταπήδησης από τη γενική στην ειδική, δεν μπορείτε να ζητάτε να μην ισχύσει και το αντίστροφο. Δεν είναι λογικό ούτε ανθρώπινο.
Σε τέτοιες εποχές εργασιακής ανασφάλειας στη χώρα μας εξυπακούεται ότι κάποιος που πληροί τις προϋποθέσεις θα φροντίσει να καλυφθεί. Η ποιότητα της δουλειάς του είναι ανάλογη της ποιότητας του ήθους του καθενός, επομένως αν κάποιος είναι ευσυνείδητος θα κάνει το καλύτερο που μπορεί στη θέση που θα βρεθεί και ΝΑΙ στα ειδικά σχολεία χρειάζεται περισσότερο γερό στομάχι κι όχι τόσο επιστημοσύνη! Αντιθέτως, κάποιος που δούλευε σε ειδικό ή σε παράλληλη κλπ. δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε ένα Λύκειο και μάλιστα στα μαθήματα κατεύθυνσης. Ή έστω λίγοι μπορούν. Εκεί να δείτε πόσοι μαθητές καταστρέφονται από χείριστους καθηγητές!
Κρατάμε λοιπόν το θετικό της υπόθεσης: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ!!!! Εύχομαι τα καλύτερα για όλους σας. Να βρεθείτε κοντά στα σπίτια σας, ει δυνατόν, και να κάνετε ό,τι καλύτερο μπορείτε γιατί περνούν πολύ δύσκολα αυτές οι οικογένειες...πολύ.

Στη γενική παιδεία, ποιος πιστεύει ότι θα γίνουν διορισμοί; Είναι πολύ ρευστά τα πράγματα. Δεν νομίζω κάποιος να αφήσει τον σίγουρο διορισμό για μια αυταπάτη. Ο καθένας όμως κάνει τις επιλογές του.
+++++++
Τίμια τοποθέτηση, όπως συνήθως.
Η εργασία είναι δικαίωμα και όποιος πληροί τις προϋποθέσεις και τις απαιτήσεις του νόμου μπορεί να τη διεκδικήσει.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Την πρώτη χρονιά διορισμού καλύπτεις μια θέση προσωρινά γι αυτή τη χρονιά. Τον Μαιο που θα σας καλέσουν να κάνετε αίτηση για οριστική τοποθέτηση μπορεί να την πάρεις οριστικά (οργανικά) βάσει μοριων ή εσύ πάλι ή άλλος συνάδελφος που διορίστηκε μαζί σου στο ίδιο μέρος και έχει πιο πολλά μόρια από σένα ή κάποιος με μετάθεση ή κάποιος παλιός μονιμος που ζητάει βελτιωση
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2020, 02:54:46 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
PE03MATH, το ρήμα είναι ΠΛΗΡΟΙ κι όχι ΠΛΗΡΕΙ... Από το Γυμνάσιο το είχαμε διδαχτεί....

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΑΔΙΑΦΡΟΣ, λέμε Υγιείς μαθητές κι όχι Υγιής μαθητές....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 544

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.