*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019  (Αναγνώστηκε 658855 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2020, 03:20:09 μμ από Marilita87 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αλλαγή πάνας στην ειδικη αγωγη.. Το ακούσαμε και αυτό.. Δυστυχως θα διοριστουν πολλοι από γενικη με μηδέν προϋπηρεσία στην ειδικη, που νομιζουν οτι θα αλλάζουν και πάνες στα παιδιά.. Ελεος, τι άλλο να σχολιάσεις...

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γιατί θίγεστε τόσο πολύ με την αλλαγή πάνας; Είμαι Νηπιαγωγός Ειδικής Αγωγής, τα 2 από τα 4 χρόνια που εργάζομαι έχω τοποθετηθεί σε Ειδικό Νηπιαγωγείο και ναι, έχω κάνει ΚΑΙ αλλαγή πάνας. Όταν στο σχολείο σου δεν αυτοεξυπηρετείται κανένας από τους 7 μαθητές (οι 5 από αυτούς μάλιστα είναι σε αμαξίδιο) και οι ανάγκες είναι ταυτόχρονες, τότε δεν δέχομαι να αφήσω το παιδί να περιμένει, μέχρι να προλάβει να το πάρει το ΕΒΠ. Επίσης όταν δεν έχει τοποθετηθεί ΕΒΠ στο σχολείο σου και το προσωπικό του συστεγαζόμενου Ειδικού Δημοτικού είναι απασχολημένο, τότε τι κάνεις;; Αφήνεις το παιδί στην κατάσταση αυτή και περιμένεις ή τηλεφωνείς στη μητέρα που μπορεί να βρίσκεται χιλιόμετρα μακριά; Θέλω να πω ότι κανείς δεν σε υποχρεώνει να ασχοληθείς με την υγιεινή του παιδιού, ωστόσο μερικές φορές αναγκάζεσαι, καθώς βάζεις τον ανθρώπινο παράγοντα πάνω απ' όλους.

Υ.Γ.: Όσο κι αν σας κάνει εντύπωση, σας πληροφορώ ότι η επαγγελματική μου αυταξία δεν έπεσε τη στιγμή που βοήθησα το μαθητή μου να καθαριστεί  ;)

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2020, 03:19:54 μμ από Marilita87 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εσύ κατάλαβες αυτό που ήθελες να καταλάβεις.
Ο κανόνας όμως δεν είναι ότι όποιος πάει στην ειδική αλλάζει πάνες και κάνει τον ψυχίατρο.
Δεν είναι τα παιδιά με ειδικές ανάγκες σιχαμερά ούτε τρελά, γιατί αυτό υπονοήθηκε εδώ πέρα. Και υπονοήθηκε με σκοπό να κάνει εκπαιδευτικούς να αρνηθούν τον διορισμό τους στην ειδική αγωγή.
Η πλειοψηφία δεν χρειάζεται αλλαγή πάνας. Κι αν χρειαστεί δεν είναι υποχρεωμένος ο εκπαιδευτικός να το κάνει.
Ελπίζω να σε κάλυψα.
Τα αυθαίρετα συμπεράσματα για το πρόσωπό μου και οι εικασίες για το λόγο που έγραψα την απάντηση, παρακαλώ πολύ να λείπουν. Τουλάχιστον αγενής η συμπεριφορά σας, αλλά δεν πρόκειται να αναλωθώ σ' αυτό. Ας κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του. Το δικαίωμα του ενικού, ωστόσο, δεν νομίζω ότι σας το έχει δώσει κανείς, ειδικά όταν χρησιμοποιείται για να απαξιώσετε το συνομιλητή σας.
Από εκεί και πέρα ας βάλουμε μερικά πράγματα στη θέση τους, γιατί ορισμένοι δεν έχουν αντιληφθεί τι ακριβώς είναι η Ειδική Αγωγή. Πρώτα απ' όλα, ένα παιδί που δεν αυτοεξυπηρετείται και φοράει πάνα ΔΕΝ είναι σιχαμερό. Τι λογικό άλμα ήταν αυτό και τι συμπεράσματα να βγάλει κανείς; Δεύτερον, ο ψυχολόγος (και όχι ψυχίατρος) είναι μία από τις βασικές ειδικότητες στην Ειδική Αγωγή, καθώς μπορεί να δουλέψει καλύτερα από τον καθένα το κομμάτι της ρύθμισης συμπεριφοράς/ συναισθήματος και της επικοινωνίας, καθώς επίσης και να παρέχει στήριξη στους γονείς των παιδιών. Τρίτον, ο όρος "παιδιά με ειδικές ανάγκες" είναι αδόκιμος και έχει πάψει να χρησιμοποιείται χρόνια τώρα. Οι βασικές ανάγκες όλων των παιδιών (καθώς επίσης και τα δικαιώματά τους) παραμένουν οι ίδιες. Αντ' αυτού μπορείτε  να αναφέρεστε σε παιδιά με αναπηρία, δεν είναι ντροπή...

Τέλος, δεν χρειάζεται να αρνηθεί κανείς το διορισμό του. Ο καθένας πράττει με βάση το δικό του προσωπικό σύστημα αξιών. Ωστόσο είναι πραγματικά κρίμα να διορίζονται άτομα που δεν έχουν προσφέρει ούτε 1 μέρα σ' αυτό το χώρο - με τη μεταφορά του συνόλου της προϋπηρεσίας τους στην Ειδική Αγωγή - ή άτομα τα οποία εμφανώς δεν έχουν την παραμικρή ιδέα αναφορικά με την Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση και έχουν εργαστεί αποκλειστικά και μόνο σε Τ.Ε. ή στην παράλληλη στήριξη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2020, 03:07:03 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος Pe03math

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μια χαρά τα λέει η συνάδελφος. Στην  Αθμια είναι ακόμη πιο δύσκολα. Στην βθμια πολλές φορές χρειάζεται να κάνεις πολλά πράγματα γιατί δεν υπάρχει το προσωπικό. Οποιος νομίζει ότι επειδή έχει μεταπτυχιακό θα πάει και θα το παίζει καθηγηταρας ειδικός είναι γελασμενος...
Παρόλα αυτά η εμπειρία είναι σημαντική και θα τα καταφέρουν όλοι. Καλό διορισμο λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2020, 03:19:38 μμ από Marilita87 »

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2020, 03:19:20 μμ από Marilita87 »

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ως μητέρα παιδιού με ειδικές ανάγκες δεν σου επιτρέπω να μου κάνεις μαθήματα για δόκιμους και αδόκιμους όρους. Επιπλέον, τι είναι κρίμα για εσένα νομίζω δεν αφορά το νήμα. Ούτε η προϋπηρεσία στην ειδική αποτελεί κριτήριο για το ποιος μπορεί να προσφέρει στο ειδικό σχολείο. Κρίμα είναι που έχεις την εντύπωση πως διαθέτεις και σύστημα αξιών.
Συνεχίζετε τα σχόλια και τους χαρακτηρισμούς, χωρίς να σας έχω θίξει στο ελάχιστο. Επίσης, άσχετα με την ιδιότητα της μητέρας παιδιού με αναπηρία, δεν έχετε κανένα δικαίωμα να περιορίζετε τη δημόσια έκφραση του λόγου. Συνεχίζω να υποστηρίζω ότι στη σύγχρονη διεθνή βιβλιογραφία, χρησιμοποιείται κατά κόρον ο όρος ΑμεΑ, τον οποίο μάλιστα πολλά άτομα που ανήκουν στο κίνημα των αναπήρων θεωρούν παρωχημένο, καθώς μετατοπίζει το πρόβλημα στο άτομο και όχι στην κοινωνία που δεν παρέχει ίσες ευκαιρίες πρόσβασης. Επίσης, αν και έχετε ήδη βγάλει συμπέρασμα για το δικό μου σύστημα αξιών, το σχόλιο μου δεν ήταν προσωπικό και δεν απευθύνονταν σε εσάς. Με απλά λόγια ήθελα να πω ότι ο καθένας γνωρίζει αν έχει τη θέληση και την ικανότητα να προσφέρει σε αυτόν το χώρο και πράττει σύμφωνα με αυτό.

Όσο για το σχόλιο που παραθέσατε πιο κάτω, θα συμφωνήσω λέγοντας το εξής απλό: όπως και σε κάθε επαγγελματικό χώρο - έτσι και στην Ειδική Αγωγή - υπάρχουν οι καλοί, οι λιγότερο καλοί και εκείνοι που θα ήταν καλύτερο να αλλάξουν επαγγελματικό προσανατολισμό.

Σε κάθε περίπτωση να χαίρεστε το παιδάκι σας.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνεχίζετε τα σχόλια και τους χαρακτηρισμούς, χωρίς να σας έχω θίξει στο ελάχιστο. Επίσης, άσχετα με την ιδιότητα της μητέρας παιδιού με αναπηρία, δεν έχετε κανένα δικαίωμα να περιορίζετε τη δημόσια έκφραση του λόγου. Συνεχίζω να υποστηρίζω ότι στη σύγχρονη διεθνή βιβλιογραφία, χρησιμοποιείται κατά κόρον ο όρος ΑμεΑ, τον οποίο μάλιστα πολλά άτομα που ανήκουν στο κίνημα των αναπήρων θεωρούν παρωχημένο, καθώς μετατοπίζει το πρόβλημα στο άτομο και όχι στην κοινωνία που δεν παρέχει ίσες ευκαιρίες πρόσβασης. Επίσης, αν και έχετε ήδη βγάλει συμπέρασμα για το δικό μου σύστημα αξιών, το σχόλιο μου δεν ήταν προσωπικό και δεν απευθύνονταν σε εσάς. Με απλά λόγια ήθελα να πω ότι ο καθένας γνωρίζει αν έχει τη θέληση και την ικανότητα να προσφέρει σε αυτόν το χώρο και πράττει σύμφωνα με αυτό.

Όσο για το σχόλιο που παραθέσατε πιο κάτω, θα συμφωνήσω λέγοντας το εξής απλό: όπως και σε κάθε επαγγελματικό χώρο - έτσι και στην Ειδική Αγωγή - υπάρχουν οι καλοί, οι λιγότερο καλοί και εκείνοι που θα ήταν καλύτερο να αλλάξουν επαγγελματικό προσανατολισμό.

Σε κάθε περίπτωση να χαίρεστε το παιδάκι σας.

++++++ Πολύ σωστά. Αυτός είναι ο όρος "Άτομα με Αναπηρία" και όχι "Άτομα με ειδικές ανάγκες".  Αυτό λέει η σύγχρονη βιβλιογραφία και ως ειδικοί (επαγγελματίες ή επιστήμονες) σε αυτόν τον χώρο, αυτόν τον όρο οφείλουμε να χρησιμοποιούμε.

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2020, 03:19:05 μμ από Marilita87 »

Αποσυνδεδεμένος maximaria

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
++++++ Πολύ σωστά. Αυτός είναι ο όρος "Άτομα με Αναπηρία" και όχι "Άτομα με ειδικές ανάγκες".  Αυτό λέει η σύγχρονη βιβλιογραφία και ως ειδικοί (επαγγελματίες ή επιστήμονες) σε αυτόν τον χώρο, αυτόν τον όρο οφείλουμε να χρησιμοποιούμε.
Οι ειδικοί παιδαγωγοί αναλαμβάνουν την εκπαίδευση ατόμων με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και όχι ατόμων με αναπηρία

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2020, 03:18:34 μμ από Marilita87 »

Αποσυνδεδεμένος maximaria

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και για να κλείσω εδώ. Οι συνάδελφοι που θα διοριστούν στην ειδική αγωγή δεν θα πρέπει να φοβούνται ακόμα κι αν δεν διαθέτουν προϋπηρεσία. Τα παιδιά με ειδικές ανάγκες είναι παιδιά όπως όλα τα παιδιά, δεν είναι μπαμπούλες. Ούτε είναι τα ειδικά σχολεία εφιάλτης όπως θέλουν να τα εμφανίζουν κάποιοι για δικούς τους λόγους. Ούτε είναι καλύτεροι επαγγελματίες όσοι μιλάνε με ανωτερότητα περί δόκιμων ή όχι όρων και βιάζονται να χαρακτηρίσουν εκ των προτέρων τις ικανότητες των υπόλοιπων εκπαιδευτικών.
++++++±+++
Είμαι βέβαια ότι οι εκπαιδευτικοί εαε με τέτοιες θέσεις γονέων θα δώσουν ότι καλύτερο διαθέτουν στο χώρο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 430

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.