*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019  (Αναγνώστηκε 655661 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Το ειδικό Γυμνάσιο της πόλης έχει πολύ λίγους μαθητές και είναι περίπου στα 10' από την Κομοτηνή. Το εεεεκ είναι και αυτό σε χωριο, δεν γνωρίζω ακριβώς την απόσταση αλλά είναι επίσης κοντινή. Άνετα δλδ ξεκινάς ένα 20λεπτο πιο πριν κ χωρίς άγχος κ κίνηση είσαι στη δουλειά σου.

Θα περάσεις πολύ ωραία στην πόλη. Τα σπίτια είναι λίγο ακριβά καθώς υπάρχει μεγάλη ζήτηση από τους φοιτητές. Το κόστος της ζωής είναι σε νορμάλ πλαίσια. Έχει γενικα κίνηση καφέ, τσιπουραδικα ταβερνάκια. Το καλοκαίρι έχει στο μισάωρο θάλασσα και φυσικά έχει κοντινές όμορφες  περιοχές για εξορμήσεις όπως Ξάνθη και Αλεξανδρούπολη.

Το αν θα σου αρέσει εξαρτάται κυρίως θεωρώ από το μέρος που έρχεσαι. Αν ζεις σε μεγαλούπολη ίσως να μην ενθουσιαστεις και οι επιλογές να μην σε καλύπτουν. Αν έρχεσαι από επαρχία τοτε ο τρόπος ζωής θα σου είναι οικείος.

Πάντως θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή και μια καλή εμπειρία. Ακόμη και από επαρχία να έρχεσαι η Κομοτηνή έχει μια περίεργη ομορφιά καθώς συνδυάζει διαφορετικούς τρόπους ζωής, το παραδοσιακό και το μοντέρνο κτλ

 Εύχομαι ό τι καλύτερο
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!Όντως οι αποστάσεις των σχολείων είναι πολύ κοντινές  με δικό σου μέσο κ φαντάζομαι χωρίς την απίστευτη κίνηση των αστικών κέντρων.
Όσο για τα ενοίκια...με μια γρήγορη ματιά..."πονάνε"
Εύχομαι κ σε σένα τα καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Άνετα!!!
Καλή τοποθέτηση από τώρα.
Άνετα στην Αττική ή  άνετα Κόρινθο , Εύβοια,. Θήβα κ.κοντινα;;;;

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Καλημέρα συνάδελφε! Αν και δε γνωρίζω για Αττική συγκεκριμένα, προσωπικά έκανα την εξής διαδικασία χθες για άλλο νομό (παρόλο που δε διορίζομαι με ενδιέφερε να δω εάν έχω ελπίδες αναπλήρωσης στην α' φάση των αναπληρωτών). Οι περσινές προσλήψεις αναπληρωτών φιλολόγων ειδικής αγωγής ήταν οι περισσότερες δυνατές, τουλάχιστον από το 2016 που εργάζομαι. 
Πες λοιπόν στη συνάδελφο να καταγράψει όλες τις προσλήψεις φιλολόγων ειδικής που έγιναν στις 05/09 και στο τέλος του Σεπτεμβρίου, σε όλες τις δομές (εννοώ ΣΜΕΑΕ, ΚΕΣΥ, ΤΕ, Παράλληλη). Μετά καταγράφει τα ονόματα των συναδέλφων που προσλήφθηκαν και τσεκάρει τη σειρά τους στον καινούργιο οριστικό πίνακα. Βλέπει πόσα κενά για διορισμούς δίνει η Αττική και μετράει πόσοι συνάδελφοι θα διοριστούν εκεί, καθώς και αν το δικό της όνομα είναι μέσα σε αυτόν τον συγκεκριμένο αριθμό. Εάν π.χ. διορίσουν 100 άτομα στην Αττική και η συνάδελφος βρει πάνω από τη δική της σειρά στον πίνακα 120 άτομα που είχαν προσληφθεί πέρυσι ως τέλος Σεπτέμβρη, μάλλον δε θα τα καταφέρει για Αττική. Ενώ, εάν πάρουν 100 άτομα και η συνάδελφος πλέον βρίσκεται σε σχέση με τους άλλους στην 90η θέση προφανώς και θα προσληφθεί στην Αττική! Το ίδιο πρέπει να κάνει και για τους γύρω νομούς... Βέβαια, είναι λίγο πρακτική η διαδικασία και σίγουρα όχι στατιστικά τεκμηριωμένη (δεν ξέρεις τι θα δηλώσει ο καθένας), αλλά δίνει μια σχετικά ξεκάθαρη εικόνα στο που βαδίζει ο καθένας, είτε πρόκειται για μονιμοποίηση είτε για αναπλήρωση.
Εύχομαι σε όλους τους νεοδιόριστους καλή αρχή!
Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!
Ωστόσο, όπως λες κι εσύ είναι λίγο αμφίβολη μια τέτοια τακτική, διότι δεν ξέρεις πως θα κινηθούν οι συνάδελφοί που προηγουνται!
Όταν δοκίμασα, πριν ακόμη βγουν οι οριστικοί μας,να δω πόσοι δούλεψαν πάνω από μενα κ να υπολογίσω πάνω κάτω αν θα είμαι κοντά στο σπίτι μου, μέτρησα μόνο όσοι δούλεψαν σμεαε κ κεσυ. Της παράλληλης δεν τους συμπεριέλαβα,διοτι ηταν πιο κάτω από εμένα.Υπολογισα λοιπόν πως μάλλον θα είμαι εκτός κ επιβεβαιωθηκα με την ανακοίνωση κενών.Ποσοι συνάδελφοί της παράλληλης που ήταν αρκετά πιο κάτω να μπήκαν πάνω;!Δεν ξέρω αν επραξα σωστα. Επίσης δεν εντοπισα ποτέ  που δούλεψαν πέρσι ουκ ολιγα άτομα τα οποία μάλλον ήλθαν από γενική ή άλλους κλαδους κ με πέρασαν σε μορια.Καπως έτσι κινήθηκα εγώ.
Εύχομαι να προσληφθείς στη α φάση με ευνοϊκή τοποθέτηση!

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Gmork σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ευχή! Να σου πω εμένα αυτό το σύστημα με βοήθησε πολύ έως και πέρυσι και ό,τι υπολόγιζα γινόταν. Για φέτος με τις ανακατατάξεις στους πίνακες θα δούμε, πάντως τα άτομα τα βρήκα και παραπάνω μάλιστα, μιας και εμφανίστηκαν και διδακτορικά που χάρισαν άπειρες θέσεις προς τα πάνω. Την παράλληλη να τη βάζεις πάντα, δεν είναι απαραίτητα όλοι κάτω από εσένα και τώρα με το προσοντολόγιο πολλοί μπορεί να έχουν ανέβει ή κατέβει. Θα σου έλεγα να το ψάξεις, δε χάνεις τίποτα.
Καλή αρχή και την καλύτερη δυνατή τοποθέτηση σου εύχομαι! ;)
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος NIP0110

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα και από εμένα και καλή τοποθέτηση σε όλους.... Εγώ ως Αναπληρώτρια σε νησιά έχω πάει Λήμνο, Χίο, Λέσβο, Σύρο, Μύκονο. Έχω να πω τα καλύτερα για Λήμνο... Πολύ ωραίο νησί, πολύ καλοί άνθρωποι, παραλίες - φαγητό σούπερ, πολύ κοντινές αποστάσεις σε όλα τα σχολεία. Είχα και πολύ καλή παρέα και ίσως παίζει ρόλο και αυτό...  Το πιο κουραστικό νησί ήταν η Λέσβος πολύ μακρινές αποστάσεις σε όλα τα σχολεία εκτός πόλης. Μήπως κάποιος έχει πάει Ικαρία & μπορεί να μου δώσει κάποιες πληροφορίες?

Αποσυνδεδεμένος surikata

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φίλος ενδιαφέρεται να μάθει πληροφορίες για ΕΝΕΕΓΥΛ Βέροιας, Πιερίας και Τρικάλων και Καβάλας. Αριθμό μαθητών, υλικοτεχνική υποδομή, ενοίκια, κλίμα στο σχολείο. Οποιαδήποτε πληροφορία!

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 684
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξερει κανεις που ειναι αυτα τα κενα για πε03 στη δδε δωδεκανησου και στη δδε αργολιδας;

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Καλημέρα! Είχα δουλέψει Ικαρία πριν χρόνια (έφυγα το 2013) και μπορώ να παραθέσω κάποιες πληροφορίες από κάποιο παλιότερο μήνυμά μου εδώ στο forum. Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει ως προς τα ενοίκια. Μπορούν να βοηθήσουν και συνάδελφοι που έχουν υπηρετήσει πιο πρόσφατα στο νησί.

"Η Ικαρία διαθέτει αεροδρόμιο (πτήσεις από Αθήνα και Θεσσαλονίκη σχεδόν καθημερινά) και νοσοκομείο. Το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο για τις μετακινήσεις, γιατί δεν υπάρχει συγκοινωνία (ίσως ένα λεωφορείο τη μέρα, πολύ πρωινό, αν θυμάμαι καλά). Αν ανήκεις στη Β'βάθμια, τότε υπάρχουν τρεις περιοχές που έχουν σχολείο: ο Άγιος Κήρυκος (πρωτεύουσα του νησιού), που έχει Γυμνάσιο και Λύκειο (συστεγάζονται), ο Εύδηλος, που έχει Γυμνάσιο, Γενικό Λύκειο και ΕΠΑΛ (τα δύο τελευταία επίσης στον ίδιο χώρο) και οι Ράχες (στο βουνό), που έχουν Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις. Δημοτικά και νηπιαγωγεία έχει και σε μικρότερα χωριά στο νησί. Στα περισσότερα σχολεία λειτουργεί τμήμα ένταξης. Τα ενοίκια είναι σχετικά νορμάλ, ανάλογα και με το σπίτι που θα νοικιάσεις, οι τιμές σε σούπερ μάρκετ και βενζίνες ανεβασμένες σε σχέση με τις πόλεις. Εγώ δούλεψα Άγιο Κήρυκο και Ράχες και είχα πολύ καλή συνεννόηση με διευθυντές και συναδέλφους. Έζησα τρία χρόνια στην Ικαρία  και μπορώ να πω ότι έφυγα με τις καλύτερες αναμνήσεις."


Αποσυνδεδεμένος NIP0110

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε ευχαριστω πολυ....  :)

Αποσυνδεδεμένος marieta 2014

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρωτώ εκ μέρους φίλης μαθηματικού που έχει τη νοηματική.
Είναι λίγο αόριστα δοσμένη η παραγραφος 4 στην προκηρυξη σελ. 507 περί προτεραιότητας . Συγκεκριμένα σκεφτεται να βγαλει απο εξω tα κενα της νοηματικής γιατί φοβαται μηπως χασει την πρωτη της επιλογή λογω κενου παρακατω με νοηματική.Δεν ειναι σιγουρη και για την πρωτη οτι θα την παρουν και ετσι βγαζοντας τη δευτερη που εχει νοηματική θα βρεθει ακομα πιο μακριά.
Τι ερμηνεια δίνεται  εσείς στην παραπάνω παράγραφο;

Αποσυνδεδεμένος syriana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα, υπάρχει κάποια πρόβλεψη ως προς το ποιο νούμερο μπορεί να φτάσουν οι διορισμοί στους ΠΕ02 ΕΑΕ; Τι πιστεύετε;

Αποσυνδεδεμένος synekatbo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Δύσκολα θα αρνηθούν διορισμό. Οπότε, δεν πιστεύω να κατέβει πολύ κάτω από τις προκηρυχθείσες θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Καλησπέρα
Θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει το εξής.
Ξέρουμε ότι με τους αυριανός διορισμούς.πρωτα θα στελεχωθούν οι σμεαε και.μετα τα τμήματα ένταξης. Δεν έχω καταλάβει όμως ποιος θα πάει που, δλδ ποιοι από τους νεοδιοριστους θα πάνε σμεαε και.ποιοι τ.ε.Βασει κριτηρίων με αίτηση τοποθέτησης όπως κάναμε ως αναπληρωτες;Κι αν οι περισσότεροι δε δηλώσουν τις σμεαε  αλλά τα τ.ε.τί γίνεται σ αυτήν την περίπτωση;Ποιον θα στείλουν στα ειδικά αφού εκεί οι ανάγκες προηγούνται;
Ευχαριστώ και καλο διορισμο

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρωτώ εκ μέρους φίλης μαθηματικού που έχει τη νοηματική.
Είναι λίγο αόριστα δοσμένη η παραγραφος 4 στην προκηρυξη σελ. 507 περί προτεραιότητας . Συγκεκριμένα σκεφτεται να βγαλει απο εξω tα κενα της νοηματικής γιατί φοβαται μηπως χασει την πρωτη της επιλογή λογω κενου παρακατω με νοηματική.Δεν ειναι σιγουρη και για την πρωτη οτι θα την παρουν και ετσι βγαζοντας τη δευτερη που εχει νοηματική θα βρεθει ακομα πιο μακριά.
Τι ερμηνεια δίνεται  εσείς στην παραπάνω παράγραφο;

Χωρίς να διαβάσω καν την παράγραφο ...σε περίπτωση που δηλώσει π.χ Β΄Αθήνας και την πιάνει  έφυγε για Β ΄Αθήνας (λόγω νοηματικής) .  Αλλά εάν δεν την δηλώσει καθόλου τότε θα πάει στις άλλες επιλογές . Άρα μια χαρά τα σκέφτεται .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.