*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 163935 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1792 στις: Ιούνιος 25, 2019, 02:59:15 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ. Έθεσα εαυτόν εκτός συνδικαλιστικων γιατί ποτέ δεν συνταχθηκα με κομματικα συμφεροντα και δεν τα είδα υπό το πρίσμα του κομματικού ιστού. Δυστυχώς αυτό που φοβάμαι είναι ότι για πολλές γενιές αυτά θα συμβαινουν και θα ανακυκλωνονται, χωρίς να υπάρξει λυση. Αν και πότε δεν το συμπάθησα τον Σαρτζετάκη μια δήλωση του με έχει στιγματίσει "είμαστε έθνος αναδελφον".
Ναι. Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Αδυνατούμε να κατανοήσουμε οποιοδήποτε θετικό βήμα ή μια απλή δήλωση,αν δεν ανήκει στο κόμμα που ψηφίζουμε. Όσο για τα καθαρώς παιδαγωγικά θέματα ουδείς ενδιαφέρεται. Όσον αφορά στην αποχώρηση σου από το στενό πλαίσιο του συνδικαλισμού σε τιμά. Έχω σχετική πείρα από την προηγούμενη εργασία μου, από την οποία απεχωρησα με εθελουσία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:38:46 »

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1793 στις: Ιούνιος 25, 2019, 03:09:29 μμ »
Τα παιδαγωγικά είναι πολύ μεγάλη συζήτηση. Το εκπαιδευτικό μας όπως και των περισσότερων χωρών έχει αποτύχει και τούτο γιατί συμβάλλει στο διαχωρισμό των μαθητών αφού τους κρίνει με γνώμονα μόνο την επίδοση και δεν προτάσσει τη συμπερίληψη. Αυτό βέβαια δεν είναι δική μου εκτίμηση, ποιος ειμαι άλλωστε για να μιλήσω για τόσο σοβαρά θέματα αλλά πεδίο παγκοσμιων ερευνών  που έχουν γίνει για το εν λόγω θέμα. Μπορούμε να μιλάμε επί ώρες για αλλαγές αναλυτικών προγραμμάτων, υποδομές, υποχρηματοδοτηση, εκπαιδευτικες πολιτικές και πολλά άλλα. Εμείς στα τόσα μου χρόνια στην εκπαίδευση αναλωνομαστε στην ακριτη εφαρμογή πρακτικών που πέτυχαν σε άλλες χώρες και στην αλλαγή λογοτύπου που κοστίζει εκατομμυρια στην τσέπη του Έλληνα φορολογούμενοι να θυμησω 'έξυπνο σχολείο', 'πρώτα ο μαθητης' και τόσα άλλα άνευ λόγου και ουσίας.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1794 στις: Ιούνιος 25, 2019, 03:26:05 μμ »
Τα παιδαγωγικά είναι πολύ μεγάλη συζήτηση. Το εκπαιδευτικό μας όπως και των περισσότερων χωρών έχει αποτύχει και τούτο γιατί συμβάλλει στο διαχωρισμό των μαθητών αφού τους κρίνει με γνώμονα μόνο την επίδοση και δεν προτάσσει τη συμπερίληψη. Αυτό βέβαια δεν είναι δική μου εκτίμηση, ποιος ειμαι άλλωστε για να μιλήσω για τόσο σοβαρά θέματα αλλά πεδίο παγκοσμιων ερευνών  που έχουν γίνει για το εν λόγω θέμα. Μπορούμε να μιλάμε επί ώρες για αλλαγές αναλυτικών προγραμμάτων, υποδομές, υποχρηματοδοτηση, εκπαιδευτικες πολιτικές και πολλά άλλα. Εμείς στα τόσα μου χρόνια στην εκπαίδευση αναλωνομαστε στην ακριτη εφαρμογή πρακτικών που πέτυχαν σε άλλες χώρες και στην αλλαγή λογοτύπου που κοστίζει εκατομμυρια στην τσέπη του Έλληνα φορολογούμενοι να θυμησω 'έξυπνο σχολείο', 'πρώτα ο μαθητης' και τόσα άλλα άνευ λόγου και ουσίας.
Στα πομπώδη λόγια έχουμε έφεση. Λείπει μόνο η... ουσία. Οι περισσότεροι γονείς δε, αγνοούν την εκπαιδευτική πραγματικότητα. Οι εκπαιδευτικοί προφανώς τη γνωρίζουν αλλά προέχει ο συνδικαλισμός που συμβαδίζει με την πολιτική, η αδιαφορία και η έλλειψη πολιτικής βούλησης. Σαφώς η κατάσταση επιδεινώνεται και όποιος το επισημαίνει θεωρείται "γραφικός".

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1795 στις: Ιούνιος 25, 2019, 05:23:02 μμ »
Εν αναμονή της απόφασης του Συμβουλίου της Επικρατείας για το αίτημα του Υπουργείου Παιδείας για εξαίρεση των διαδικασιών διορισμών/προσλήψεων ενόψη των βουλευτικών εκλογών στις 7/7/2019 το παρόν θέμα κλειδώνεται.

Θυμίζω το εξής: Στο www.pde.gr δεν έχουν θέση θέματα της πολιτικής επικαιρότητας. Τέτοια θέματα θα βρείτε σε πολλά άλλα φόρα πχ το www.galop.gr, μπορείτε να το βρείτε εδώ.

Θα συμπλήρωνα ότι μπορείτε να συζητάτε πολιτικά, κομματικά κλπ και σε καφενεία, καφετέριες, πλατείες και παραλίες αλλά όχι εδώ.

Σε κανέναν θέμα και χωρίς καμία συγκάληψη δεν θα επιτραπεί πολιτική/κομματική συζήτηση. Δεν μας ενδιαφέρει, φαντάζομαι και τα υπόλοιπα μέλη, η πολιτική σας ταυτότητα (αν έχετε) ούτε γιατί θα ψηφίσετε ένα κόμμα ούτε γιατί δεν θα το ψηφίσετε. Μήνυμα με οποιαδήποτε πολιτική/κομματική νύξη θα διαγράφεται άμεσα και θα επιβάλονται στο μέλος οι αντίστοιχες ποινές.

Ευχαριστούμε καλή ψήφο (δεν θέλουμε να ξέρουμε τι ψηφίσατε) και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2019, 05:24:33 μμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 334

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.