*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183256 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Που το ξέρεις ότι η ΠΕΑΔ έχει κατασκηνώσει στο υπουργείο ; Μήπως έχεις κατασκηνώσει και εσύ ; Ή μήπως πας στο υπουργείο και παρακαλάς για διορισμό ; Αλλά ... τέτοια πράγματα οι άριστοι γνώστες του γνωστού αντικειμένου και των παιδαγωγικών δεν κάνουν....;;Η όχι ;
"Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον." Οι ανακοινώσεις της είναι ενδεικτικές! Όχι δεν έχω πάει. Θα πρέπει να πάμε όμως οι νομοταγείς επιτυχόντες του ΑΣΕΠ, για να ψηφιστεί ένας νόμος που θα γράφει το όνομα μας! Το δικό σου μάλλον το γράφει ο νόμος Γαβρογλου. Τώρα πρέπει να επισκεφθείτε ξανά και ξανά την Κεραμεως. Η ΠΕΑΔ "άνοιξε το δρόμο". Τώρα σας παρακολουθούμε. Υπομονή και κουράγιο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Που το ξέρεις ότι η ΠΕΑΔ έχει κατασκηνώσει στο υπουργείο ; Μήπως έχεις κατασκηνώσει και εσύ ; Ή μήπως πας στο υπουργείο και παρακαλάς για διορισμό ; Αλλά ... τέτοια πράγματα οι άριστοι γνώστες του γνωστού αντικειμένου και των παιδαγωγικών δεν κάνουν....;;Η όχι ;
Δικαστήρια μέχρι το τέλος!

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σχετικά με την ΠΕΑΔ, είναι γνωστό εδώ και χρόνια πώς λειτουργεί και ποιους κοιτάζει να βολέψει και γι'αυτό αντιδρά σε οτιδήποτε έχει να κάνει με τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ και την επαναφορά του γραπτού διαγωνισμού. Να το καταλάβουν, όμως, αυτό και οι νέοι συνάδελφοι, γιατί δε θα βρουν την ΠΕΑΔ να τους στηρίξει στο παραμικρό.

Κι όσο για το αν οι 400+ ΑΣΕΠίτες έτυχαν ιδιαίτερης μεταχείρισης από ΣΥΡΙΖΑ και ΝΔ κι έτσι διορίστηκαν, ας αφήσουν πια οι εκπρόσωποι της ΠΕΑΔ αυτό το παραμύθι! Όταν έχουν αποφασίσει τα δικαστήρια για το δίκαιο της περίπτωσής τους, τα υπόλοιπα μόνο ως πικρόχολα και κακεντρεχή σχόλια μπορούν να θεωρηθούν!
Εννοείται! Τους χρησιμοποιούν για αυτό και η προϋπηρεσία 120 μήνες δεν τους ενοχλεί. Ποιός νέος συνάδελφος διαθέτει προϋπηρεσία τέτοιου μεγέθους;
Ήταν η μοναδική περίπτωση(οι 423 διορισθέντες) που λειτούργησε το σύνταγμα. Βεβαίως ο ΣΥΡΙΖΑ ακόμα "διαφημίζει" το αυτονόητο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2019, 03:47:17 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Μήπως είσαι και εσύ απο εκείνους-ες της ΠΕΑΔ που κατασκήνωναν επι Γαβρόγλου στο υπουργείο, γι αυτό θίχτηκες; γιατί είναι γνωστό σε όλο τον κόσμο των εκπαιδευτικών ποιοί κατασκήνωναν παρακαλώντας γλείφοντας και τελικά ποιών το χατήρι έκανε με το νέο σύστημα που έφερε η νυφίτσα με το μουστάκι, φανερώνει και ποιοί ήταν οι κατασκηνωτές. Πάντως όχι οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ που αγνοήθηκαν παντελώς, και ευνοήθηκαν προκλητικά οι έχοντες μεγάλες προϋπηρεσίες και ιδιωτικοί.  Ευτυχώς άρχισε τώρα να γυρίζει αλλιώς ο τροχός και η Κεραμέως που ξέρει πολύ καλά τι ρόλο έπαιζε η ΠΕΑΔ επι ΣΥΡΙΖΑ, τους πέταξε έξω απο το υπουργείο με τις κλωτσιές....
Ναι σε όλα , συνάδελφε!

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ

Μήπως είσαι και εσύ απο εκείνους-ες της ΠΕΑΔ που κατασκήνωναν επι Γαβρόγλου στο υπουργείο, γι αυτό θίχτηκες; γιατί είναι γνωστό σε όλο τον κόσμο των εκπαιδευτικών ποιοί κατασκήνωναν παρακαλώντας γλείφοντας και τελικά ποιών το χατήρι έκανε με το νέο σύστημα που έφερε η νυφίτσα με το μουστάκι, φανερώνει και ποιοί ήταν οι κατασκηνωτές. Πάντως όχι οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ που αγνοήθηκαν παντελώς, και ευνοήθηκαν προκλητικά οι έχοντες μεγάλες προϋπηρεσίες και ιδιωτικοί.  Ευτυχώς άρχισε τώρα να γυρίζει αλλιώς ο τροχός και η Κεραμέως που ξέρει πολύ καλά τι ρόλο έπαιζε η ΠΕΑΔ επι ΣΥΡΙΖΑ, τους πέταξε έξω απο το υπουργείο με τις κλωτσιές....

Για μένα, το ότι φτιάχθηκε ένα σύστημα διορισμού στα μέτρα μιας ομάδας ή κάποιων ατόμων που είχαν πρόσβαση ήταν ότι πιο χυδαίο έχει κάνει αυτος ο υπουργός.

Το ΑΣΕΠ έχει μοριοδοτικο συστημα πολλά χρονια τώρα. Ας χρησιμοποίησε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ότι η ΠΕΑΔ ήταν κατά του γραπτού ασεπ αυτό δεν την καθιστά επιλήψιμη και την πρόταση της αντισυνταγματική.
Ήταν κατά του γραπτού διαγωνισμού, υπέρ της προϋπηρεσίας χωρίς επιτυχία στο ΑΣΕΠ και υπέρ των ακαδημαϊκών προσόντων, τα οποία πολλοί νέοι συνάδελφοι διαθέτουν με αξιοκρατικές διαδικασίες , όμως δε θα διορίζονταν ποτέ. Ο νόμος Γαβρογλου ευνοούσε συγκεκριμένη ομάδα εκπαιδευτικών. Άλλωστε οι νέοι πτυχιούχοι δε νομίζω να μην μπορούν να ανταποκριθούν σε γραπτό διαγωνισμό. Όσοι απέκτησαν πληρώνοντας τους τίτλους σπουδών και διαθέτουν και παράτυπη προϋπηρεσία ήταν οι επόμενοι διοριστεοι. Όσο για τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ που τους "ενοχλούν", τους εξουδετερωναν οριστικά!

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Για μένα, το ότι φτιάχθηκε ένα σύστημα διορισμού στα μέτρα μιας ομάδας ή κάποιων ατόμων που είχαν πρόσβαση ήταν ότι πιο χυδαίο έχει κάνει αυτος ο υπουργός.

Το ΑΣΕΠ έχει μοριοδοτικο συστημα πολλά χρονια τώρα. Ας χρησιμοποίησε αυτό.
Το πιο χυδαίο είναι άλλο. Η κοροιδία που έλαβε άλλες διαστάσεις. Ναι, ο κόσμος είναι παραδόπιστος και αρέσκεται να ακούει όσα βολικά του τάζουν. Η πολιτική ηγεσία όμως έπαιξε ένα παιχνίδι που παρόμοιό του δεν έχει κανείς ως τα τώρα παίξει...
Η ειδική αρκεί για όλες τις θέσεις και να το δείτε! Μας έπαιξαν και μας νίκησαν καθώς φαίνεται κι από τα ποσοστά του απερχόμενου κυβερνητικού κόμματος.

ΑΣΕΠ και μόνο! Έχουν ωριμάσει οι συνειδήσεις όπως και για το υποτιθεμενο άσυλο. Έχει κι ένα καλό η βλακεία κάποτε σε κάνει να εκτιμήσεις την κοινή λογική...

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Το θέμα είναι το πως και τι αντιλαμβάνεται κάποιος βλακεία συνάδελφε .!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Που το ξέρεις ότι η ΠΕΑΔ έχει κατασκηνώσει στο υπουργείο ; Μήπως έχεις κατασκηνώσει και εσύ ; Ή μήπως πας στο υπουργείο και παρακαλάς για διορισμό ; Αλλά ... τέτοια πράγματα οι άριστοι γνώστες του γνωστού αντικειμένου και των παιδαγωγικών δεν κάνουν....;;Η όχι ;
Προφανώς όχι. Για αυτό εξεταζομαστε στο διαγωνισμό. Στους πολιτικούς πελάτες ήταν όσοι διαθέτουν προϋπηρεσία χωρίς καμία απολύτως επιτυχία στο ΑΣΕΠ, με πρώτους τους κυρίους εκπαιδευτικούς των ιδιωτικών σχολείων. Πάνω από όλα αξιοκρατία και διαφάνεια!

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Η μάχη του πιο ικανού (...;;;...)Εγώ έχω προϋπηρεσία εσύ δεν έχεις, εγώ έχω γραπτό ΑΣΕΠ εσύ δεν έχεις, εγώ έχω ακαδημαϊκά προσόντα εσύ δεν έχεις. Εγώ θέλω με παλιούς πίνακες, εγω με προσωρινούς. Εγώ θέλω να ανοίξει φέτος ο ΟΠΣΥΔ εγώ δε θέλω. Συνεχίστε το ξεκατινιασμα αδέρφια αλλά κάντε μια παύση, κάντε αυτοκριτική, κάντε feedback στο εκπαιδευτικό παρελθόν, διαβάστε τη τρέχουσα σε ισχύ νομοθεσία και μετά βουρ στον αμφότερο λιθοβολισμό. Ώρες ώρες παίζοντας το μονόπρακτο "σκύλες της λύσσας" από Πέγκυ Καρρά κάποιοι είναι σα να πέσανε από άλλο πλατητη σε αυτή τη χωρα...Μπάστα λίγο! Ανακρίβειες, εγωκεντρισμοί, σχεδόν εμφύλιος και λίγες καθαρές τοποθετήσεις μέσα στο χάος από ρεαλιστές κι ευγενικούς συναδέλφους...Τελικά ποιον εκπαιδευτικό θέλουμε και πρεσβεύουμε; Τον προυπηρεσιασακια; Τον ασεπιτη; Τον ακαδημαϊκό; Ας δούμε λίγο τις συγκλίσεις μας γιατί ένα μόνο από τα παραπάνω δεν μπορεί μονάχο του μη κοροιδευόμαστε...

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η μάχη του πιο ικανού (...;;;...)Εγώ έχω προϋπηρεσία εσύ δεν έχεις, εγώ έχω γραπτό ΑΣΕΠ εσύ δεν έχεις, εγώ έχω ακαδημαϊκά προσόντα εσύ δεν έχεις. Εγώ θέλω με παλιούς πίνακες, εγω με προσωρινούς. Εγώ θέλω να ανοίξει φέτος ο ΟΠΣΥΔ εγώ δε θέλω. Συνεχίστε το ξεκατινιασμα αδέρφια αλλά κάντε μια παύση, κάντε αυτοκριτική, κάντε feedback στο εκπαιδευτικό παρελθόν, διαβάστε τη τρέχουσα σε ισχύ νομοθεσία και μετά βουρ στον αμφότερο λιθοβολισμό. Ώρες ώρες παίζοντας το μονόπρακτο "σκύλες της λύσσας" από Πέγκυ Καρρά κάποιοι είναι σα να πέσανε από άλλο πλατητη σε αυτή τη χωρα...Μπάστα λίγο! Ανακρίβειες, εγωκεντρισμοί, σχεδόν εμφύλιος και λίγες καθαρές τοποθετήσεις μέσα στο χάος από ρεαλιστές κι ευγενικούς συναδέλφους...Τελικά ποιον εκπαιδευτικό θέλουμε και πρεσβεύουμε; Τον προυπηρεσιασακια; Τον ασεπιτη; Τον ακαδημαϊκό; Ας δούμε λίγο τις συγκλίσεις μας γιατί ένα μόνο από τα παραπάνω δεν μπορεί μονάχο του μη κοροιδευόμαστε...
Προτείνεις συνάδελφε να μην απαντάμε σε ύβρεις; Άλλο ακαδημαϊκά προσόντα αποκτηθεντα αξιοκρατικά, άλλο αγορασμενα, άλλο προϋπηρεσία αποκτηθείσα όπως όριζαν οι νόμοι και άλλο μέσω πελατειακών σχέσεων. Το υποτιθέμενο σύστημα διορισμού (γιατί εκλογική πελατεία είχε στόχο), εξυπηρετούσε συγκεκριμένο κοινό. Το αφελές "ας διοριστεί ο "συνάδελφος" όποιος και αν είναι δε με εκφράζει. Αν μιλάμε για μεικτό σύστημα, θα έπρεπε να υπάρχει και γραπτός διαγωνισμός.

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Προτείνεις συνάδελφε να μην απαντάμε σε ύβρεις; Άλλο ακαδημαϊκά προσόντα αποκτηθεντα αξιοκρατικά, άλλο αγορασμενα, άλλο προϋπηρεσία αποκτηθείσα όπως όριζαν οι νόμοι και άλλο μέσω πελατειακών σχέσεων. Το υποτιθέμενο σύστημα διορισμού (γιατί εκλογική πελατεία είχε στόχο), εξυπηρετούσε συγκεκριμένο κοινό. Το αφελές "ας διοριστεί ο "συνάδελφος" όποιος και αν είναι δε με εκφράζει. Αν μιλάμε για μεικτό σύστημα, θα έπρεπε να υπάρχει και γραπτός διαγωνισμός.

Αν η γνώμη μου μετράει ναι να μην απαντάμε! Όλα αυτά που περιγράφεις με το κίνδυνο που παράγει μια γενίκευση ενισχύει την ένταση στη συζήτηση. Αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου και συμφωνώ μαζί σου στο πλαίσιο που το τοποθετεις. Αυτός που θα μπει στο σχολείο όμως πρέπει να έχει από όλα (ΑΣΕΠ, προϋπηρεσία, ακαδημαϊκά). Αυτό συνιστά ένα σύγχρονο και με πληρότητα εκπαιδευτικό προφίλ. Το σύστημα Γαβρόγλου θέλει τροποποίηση άμεσα για να πάμε σε διορισμούς στη γενική το συντομότερο! Αυτό πρέπει να είναι ο στόχος μας...

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν η γνώμη μου μετράει ναι να μην απαντάμε! Όλα αυτά που περιγράφεις με το κίνδυνο που παράγει μια γενίκευση ενισχύει την ένταση στη συζήτηση. Αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου και συμφωνώ μαζί σου στο πλαίσιο που το τοποθετεις. Αυτός που θα μπει στο σχολείο όμως πρέπει να έχει από όλα (ΑΣΕΠ, προϋπηρεσία, ακαδημαϊκά). Αυτό συνιστά ένα σύγχρονο και με πληρότητα εκπαιδευτικό προφίλ. Το σύστημα Γαβρόγλου θέλει τροποποίηση άμεσα για να πάμε σε διορισμούς στη γενική το συντομότερο! Αυτό πρέπει να είναι ο στόχος μας...
Όσον αφορά στο σύστημα συμφωνώ να είναι μεικτό, αλλά να διασφαλιστεί η αξιοκρατία σε όλα τα επίπεδα: για παράδειγμα προϋπηρεσία 120 μηνών χωρίς "πόθεν έσχες", το καθιστά αναξιοκρατικο.
Το γεγονός ότι μετά την ανακοίνωση των ακαδημαϊκών προσόντων έβλεπα συνεχώς διαφημίσεις του τύπου Ecdl σε έξι! μέρες είναι πρόβλημα. Αυτό συνέβη γιατί και τα ακαδημαϊκά προσόντα μοριοδοτουνται υπερβολικά, κατά τη γνώμη μου, ενισχύοντας την αγορά προσόντων.
Ένα σύστημα διορισμού εκπαιδευτικών δεν αλλάζει ανάλογα με τα "κέφια" του εκάστοτε υπουργού. Δεν ήταν βεβαίως η πρώτη φορά. Χρειάζεται μακροπρόθεσμο ορίζοντα , ώστε να μην παρατηρούνται φαινόμενα που παραπέμπουν σε πρόταξη συγκεκριμένων ομάδων.
Τέλος, δεν υπάρχει περίπτωση να μην απαντήσω όταν το θεωρώ αναγκαίο. Η ένταση στη συζήτηση είναι αδύνατον να μην υπάρχει τουλάχιστον με κάποια μέλη. Πάντως θα προσπαθήσω να τα "αγνοω".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160940
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 600
Σύνολο: 623

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.