*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183183 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όσον αφορά στο σύστημα συμφωνώ να είναι μεικτό, αλλά να διασφαλιστεί η αξιοκρατία σε όλα τα επίπεδα: για παράδειγμα προϋπηρεσία 120 μηνών χωρίς "πόθεν έσχες", το καθιστά αναξιοκρατικο.
Το γεγονός ότι μετά την ανακοίνωση των ακαδημαϊκών προσόντων έβλεπα συνεχώς διαφημίσεις του τύπου Ecdl σε έξι! μέρες είναι πρόβλημα. Αυτό συνέβη γιατί και τα ακαδημαϊκά προσόντα μοριοδοτουνται υπερβολικά, κατά τη γνώμη μου, ενισχύοντας την αγορά προσόντων.
Ένα σύστημα διορισμού εκπαιδευτικών δεν αλλάζει ανάλογα με τα "κέφια" του εκάστοτε υπουργού. Δεν ήταν βεβαίως η πρώτη φορά. Χρειάζεται μακροπρόθεσμο ορίζοντα , ώστε να μην παρατηρούνται φαινόμενα που παραπέμπουν σε πρόταξη συγκεκριμένων ομάδων.
Τέλος, δεν υπάρχει περίπτωση να μην απαντήσω όταν το θεωρώ αναγκαίο. Η ένταση στη συζήτηση είναι αδύνατον να μην υπάρχει τουλάχιστον με κάποια μέλη. Πάντως θα προσπαθήσω να τα "αγνοω".

ΡΕΑ Τ τι θα καθιστούσε την προϋπηρεσία καθαρή κι αμόλυντη; κατά τη γνωμη σου; διότι σε διαβάζω όπως και όλους τους άλλους που την χτυπάνε την προϋπηρεσία κι αναρωτιέμαι, έχετε δουλέψει σε σχολεία αναπληρωτές και ωρομίσθιοι όλα αυτά τα χρόνια; συνυπήρξατε με κόσμο στα σχολεία; εννοώ αναπληρωτές; μάλλον όχι! ;D ;D ;D ;D ;D ;D
άκου για να μαθαίνεις και να μαθαίνετε όλοι εσείς που δεν έχετε καταλαβει την 527 κι ας την έχετε διαβάσει...
1)το ΣτΕ είπε πως όλες οι προϋπηρεσίες ανεξαρτήτως ασεπ είναι γκρίζες, δηλαδή μετά ή όχι από ασεπ από τη στιγμη που έμπαινα  στους πίνακες κατόπιν των σχετικών αιτήσεων, η πρόσκληση αναπληρωτών ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΕ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΑΣΕΠ
2)ΟΙ ΑΣΕΠΙΤΕς πηγαν στο ΣτΕ ΠΡΙΝ ΑΠΌ 3 χρόνια για τους ιδιωτικους: το ΣτΕ είπε πως οι προϋπηρεσίες τους δεν έχουν αποκτηθει παράνομα για να μην μετρανε στους πίνακες
3)όσοι 'εχουν ασεπ και μπήκαν στους πίνακες έχουν εργασθεί σε Σιβιταννιδείους και ενισχυτικές; έχουν! εκεί πως μπήκαν; ξέρω φυσικό από κΥκλάδες που είχε κολλητο διευθυντή σε μεγάλο κυκλαδονησι ΜΕ ΑΣΕΠ παρακαλω που τον καλουσε συνέχεια στο σχολειο του για ενισχυτική...ο ίδιος μου τοπαραδέχθηκε σε σχολειο στο οποίο συνυπήρξαμε Ποιον να καλούσε , μου λέει ; τον Αθηναίο; που δεν θα πήγαινε; έτσι μάζεψα τις πρώτες μου ωρίτσες.... 8) 8) 8) 8) 8) είπες τίποτες ΡΕΑ μου;  8) αυτός τωρα που μιλάμε διορίστηκε με το 24μηνο, καλή του ώρα κι αυτού και του 24μηνου και αυτού που το θέσπισε...
Άρα άστο το πόθεν έσχες...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2019, 07:13:03 μμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Ας ξαναματαγραψω τα αυτονόητα. Το ότι οι διορισμοί στην ειδική θα γίνουν όπως θα γίνουν (χωρίς γραπτό ΑΣΕΠ) δημιουργεί τετελεσμένο - προηγούμενο - δεδικασμένο......όπως θέλετε πέστε το. Δεν είναι δυνατό- δεν γίνεται-δεν επιτρέπεται- δεν μπορεί να γίνει δεκτό-ειναι εκτός νομικης λογικής να γίνει γραπτός ΑΣΕΠ για τη γενική και όχι για την ειδική με χρονική διαφορά λίγους μήνες ή 1-2 χρόνια. Στο υπουργείο το γνωρίζουν καλά αυτό. Όσο για τους προηγούμενους γραπτούς ΑΣΕΠ, τα μόρια των επιτυχόντων θα μετρούν στον πίνακα αναπληρωτών γενικής. Αν από του χρόνου αλλάξει το σύστημα μορίων για αναπληρωτές ή αν γίνει προκήρυξη ΑΣΕΠ με νέο σύστημα τα μόρια των παλιών γραπτών ΑΣΕΠ απλά θα εξαφανιστούν.
Με λίγα λόγια... όσοι μιλάτε για γραπτό ΑΣΕΠ ξεκολλήστε! Μην έχετε αυταπάτες...μην ακούτε διαφόρους που σας κοροϊδεύουν.. σταματήστε να βασανίζετε τον εαυτό σας!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2019, 11:10:37 μμ από konstantinos1 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Ας ξαναματαγραψω τα αυτονόητα. Το ότι οι διορισμοί στην ειδική θα γίνουν όπως θα γίνουν (χωρίς γραπτό ΑΣΕΠ) δημιουργεί τετελεσμένο - προηγούμενο - δεδικασμένο......όπως θέλετε πέστε το. Δεν είναι δυνατό- δεν γίνεται-δεν επιτρέπεται- δεν μπορεί να γίνει δεκτό-ειναι εκτός νομικης λογικής να γίνει γραπτός ΑΣΕΠ για την ειδική και όχι για τη γενική με χρονική διαφορά λίγους μήνες ή 1-2 χρόνια.

Αυτό που γράφεις δεν εχει καμία λογική, νομική ή άλλη. Δηλαδή αν το υπουργείο καταργήσει το νόμο Γαβρόγλου μετά τους διορισμούς στην Ειδική και πάει σε γραπτό σε δύο χρόνια στη γενική, ποιο ακριβώς θα είναι το πρόβλημα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2019, 07:13:47 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Αυτό που γράφεις δεν εχει καμία λογική, νομική ή άλλη. Δηλαδή αν το υπουργείο καταργήσει το νόμο Γαβρόγλου μετά τους διορισμούς στην Ειδική και πάει σε γραπτό σε δύο χρόνια στη γενική, ποιο ακριβώς θα είναι το πρόβλημα;

Θα σε αφήσω μέχρι αύριο να το σκεφτείς. Αν δεν το έχεις βρει ή αν δεν μας το γράψει κάποιος άλλος εδώ στο forum θα στο πω αύριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2019, 07:26:56 μμ από konstantinos1 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ας ξαναματαγραψω τα αυτονόητα. Το ότι οι διορισμοί στην ειδική θα γίνουν όπως θα γίνουν (χωρίς γραπτό ΑΣΕΠ) δημιουργεί τετελεσμένο - προηγούμενο - δεδικασμένο......όπως θέλετε πέστε το. Δεν είναι δυνατό- δεν γίνεται-δεν επιτρέπεται- δεν μπορεί να γίνει δεκτό-ειναι εκτός νομικης λογικής να γίνει γραπτός ΑΣΕΠ για την ειδική και όχι για τη γενική με χρονική διαφορά λίγους μήνες ή 1-2 χρόνια. Στο υπουργείο το γνωρίζουν καλά αυτό. Όσο για τους προηγούμενους γραπτούς ΑΣΕΠ, τα μόρια των επιτυχόντων θα μετρούν στον πίνακα αναπληρωτών γενικής. Αν από του χρόνου αλλάξει το σύστημα μορίων για αναπληρωτές ή αν γίνει προκήρυξη ΑΣΕΠ με νέο σύστημα τα μόρια των παλιών γραπτών ΑΣΕΠ απλά θα εξαφανιστούν.
Με λίγα λόγια... όσοι μιλάτε για γραπτό ΑΣΕΠ ξεκολλήστε! Μην έχετε αυταπάτες...μην ακούτε διαφόρους που σας κοροϊδεύουν.. σταματήστε να βασανίζετε τον εαυτό σας!
Συνάδελφε είτε εξαφανιστούν είτε όχι(τα μόρια), η κατάσταση δεν αλλάζει για τους επιτυχόντες των τριών τελευταίων ΑΣΕΠ. Οι περισσότεροι από εμάς πλέον δε θα "ωφεληθούν" από τη στιγμή που οι παρατυπίες των προηγούμενων ετών δε διορθώνονται. Η γνώμη μου για το σύστημα διορισμου, αναφέρεται στους νεότερους συναδέλφους, οι οποίοι θα "χρησιμοποιηθούν" όπως εμείς πριν κάποια χρόνια, με διαφορετικό τρόπο. Για όσους υπέστησαν συσσωρευμένες αδικίες, υπάρχει μόνο η δικαστική οδός πλέον. Και από αυτό το σύστημα διορισμού οι διοριστεοι δε θα είναι οι νέοι πτυχιούχοι. Στην καλύτερη περίπτωση θα αναπληρώνουν εις το διηνεκές. Αν αυτό είναι το ευκταίο, από μένα κανένα πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2019, 07:30:21 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Θα σε αφήσω μέχρι αύριο να το σκεφτείς. Αν δεν το έχεις βρει ή αν δεν μας το γράψει κάποιος άλλος εδώ στο forum θα στο πω αύριο.

Μα, μη με κρατάς σε αγωνία! Άλλωστε δεν πρόκειται να το σκεφτώ άλλο, το έχω κάνει ήδη. Αν ωστόσο έχεις κάποιο επιχείρημα (το δημιουργεί δεδικασμένο δεν είναι επιχείρημα) ευχάριστως να το ακούσω.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα, μη με κρατάς σε αγωνία! Άλλωστε δεν πρόκειται να το σκεφτώ άλλο, το έχω κάνει ήδη. Αν ωστόσο έχεις κάποιο επιχείρημα (το δημιουργεί δεδικασμένο δεν είναι επιχείρημα) ευχάριστως να το ακούσω.
Αν επιτρέπεται να προσθέσω ότι έχουν καταργηθεί και το χειρότερο καταστρατηγούνται ακόμη πολλοί νόμοι. Για ποιο λόγο ο συγκεκριμένος νόμος προβλέπεται και από ποιόν να μείνει στο "απυρόβλητο";

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Ας ξαναματαγραψω τα αυτονόητα. Το ότι οι διορισμοί στην ειδική θα γίνουν όπως θα γίνουν (χωρίς γραπτό ΑΣΕΠ) δημιουργεί τετελεσμένο - προηγούμενο - δεδικασμένο......όπως θέλετε πέστε το. Δεν είναι δυνατό- δεν γίνεται-δεν επιτρέπεται- δεν μπορεί να γίνει δεκτό-ειναι εκτός νομικης λογικής να γίνει γραπτός ΑΣΕΠ για την ειδική και όχι για τη γενική με χρονική διαφορά λίγους μήνες ή 1-2 χρόνια. Στο υπουργείο το γνωρίζουν καλά αυτό. Όσο για τους προηγούμενους γραπτούς ΑΣΕΠ, τα μόρια των επιτυχόντων θα μετρούν στον πίνακα αναπληρωτών γενικής. Αν από του χρόνου αλλάξει το σύστημα μορίων για αναπληρωτές ή αν γίνει προκήρυξη ΑΣΕΠ με νέο σύστημα τα μόρια των παλιών γραπτών ΑΣΕΠ απλά θα εξαφανιστούν.
Με λίγα λόγια... όσοι μιλάτε για γραπτό ΑΣΕΠ ξεκολλήστε! Μην έχετε αυταπάτες...μην ακούτε διαφόρους που σας κοροϊδεύουν.. σταματήστε να βασανίζετε τον εαυτό σας!
Νομίζω ότι απλώς εσύ κύριε βαυκαλίζεσαι. Ανθρώπινο να θέλεις να πιστεύεις σε ό,τι σε ευχαριστεί ή σε συμφέρει. Ανόητο ίσως και βλακώδες να το χαρακτηρίσουν κάποιοι, αλλά ανθρώπινο θα σχολιάσω εγώ. Στην αβάθμια μονάχα απαιτούνται διορισμοί και επειδή μόνο οι νηπιαγωγοί έχουν αδικηθεί από τις αντισυνταγματικες προσλήψεις με μια μικρή τροποποίηση για εκείνους μια χαρά θα γίνουν οι διορισμοί τους με το προσοντολόγιο. Για τη ββάθμια διορισμούς άλλος παρ εκτός των δικαστικών δεν περιμένουμε. Υπάρχει χρόνος να αλλάξει το σύστημα με την ύπαρξη του μόνου αξιοκρατικού τρόπου, του διαγωνισμού.

Για κάθε θέση του δημοσίου ΠΕ και ΤΕ επιβάλλεται κατά η γνώμη μου διαγωνισμός. Για αυτή την τακτική των άλλων προηγμένων κρατών ούτε μια αναφορά.

Ας πάμε τώρα με τους παλιούς πίνακες αφού έφτασε στο απροχώρητο η κατάσταση και ξανασυζητάμε το σύστημα διορισμών από Σεπτέμβριο!

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Άλλος νόμος θα είναι! Απλά ούτε αυτός θα έχει γραπτό. Αυτό το 30% γραπτός ΑΣΕΠ της ΝΔ (και μάλιστα χωρίς βάση επιτυχίας - αποτυχίας) ήταν ολοφάνερα προεκλογικό για να χαϊδεψει αυτιά....και οι ίδιοι οι νεοδημοκρατες ξέρουν ότι γραπτός δεν γίνεται. Τώρα αν υπάρχει κάποιος άλλος που μπορεί να γίνει κυβέρνηση πέρα από ΣΥΡΙΖΑ ή ΝΔ και να κάνει γραπτό τότε οκ ναι.... μπορεί στο μέλλον να γίνει γραπτός....   :)

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Νομίζω ότι απλώς εσύ κύριε βαυκαλίζεσαι. Ανθρώπινο να θέλεις να πιστεύεις σε ό,τι σε ευχαριστεί ή σε συμφέρει. Ανόητο ίσως και βλακώδες να το χαρακτηρίσουν κάποιοι, αλλά ανθρώπινο θα σχολιάσω εγώ. Στην αβάθμια μονάχα απαιτούνται διορισμοί και επειδή μόνο οι νηπιαγωγοί έχουν αδικηθεί από τις αντισυνταγματικες προσλήψεις με μια μικρή τροποποίηση για εκείνους μια χαρά θα γίνουν οι διορισμοί τους με το προσοντολόγιο. Για τη ββάθμια διορισμούς άλλος παρ εκτός των δικαστικών δεν περιμένουμε. Υπάρχει χρόνος να αλλάξει το σύστημα με την ύπαρξη του μόνου αξιοκρατικού τρόπου, του διαγωνισμού.

Για κάθε θέση του δημοσίου ΠΕ και ΤΕ επιβάλλεται κατά η γνώμη μου διαγωνισμός. Για αυτή την τακτική των άλλων προηγμένων κρατών ούτε μια αναφορά.

Ας πάμε τώρα με τους παλιούς πίνακες αφού έφτασε στο απροχώρητο η κατάσταση και ξανασυζητάμε το σύστημα διορισμών από Σεπτέμβριο!
Συνεπώς μας λες ότι στη δευτεροβάθμια γραπτό ΑΣΕΠ δεν έχει! Συμφωνούμε!
Για την πρωτοβάθμια μιλάς για διαγωνισμό! Τι διαγωνισμό εννοείς; Γραπτό ή όχι; Αν εννοείς μη γραπτό συμφωνούμε και πάλι, συνεπώς βαυκαλιζομεθα και οι δυο μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2019, 08:02:06 μμ από konstantinos1 »

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνεπώς μας λες ότι στη δευτεροβάθμια γραπτό ΑΣΕΠ δεν έχει! Συμφωνούμε!
Για την πρωτοβάθμια μιλάς για διαγωνισμό!
Τι διαγωνισμό εννοείς; Γραπτό ή όχι; Αν εννοείς μη γραπτό συμφωνούμε και πάλι, συνεπώς βαυκαλιζομεθα και οι δυο μας...

Το ακριβώς αντίθετο λέει, ξαναδιάβασε καλύτερα. Πάλι διαβάζεις, ακούς και βλέπεις ό,τι σε συμφέρει. Α βάθμια με προσοντολόγιο με κάποια τροποποίηση για να μπούν στο παιγχίδι και οι νηπιαγωγοί που αδικήθηκαν και Ββάθμια με δικαστικές αποφάσεις πρός το παρόν  και αργότερα με γραπτό διαγωνισμό
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2019, 08:08:12 μμ από ΚΠ »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άλλος νόμος θα είναι! Απλά ούτε αυτός θα έχει γραπτό. Αυτό το 30% γραπτός ΑΣΕΠ της ΝΔ (και μάλιστα χωρίς βάση επιτυχίας - αποτυχίας) ήταν ολοφάνερα προεκλογικό για να χαϊδεψει αυτιά....και οι ίδιοι οι νεοδημοκρατες ξέρουν ότι γραπτός δεν γίνεται. Τώρα αν υπάρχει κάποιος άλλος που μπορεί να γίνει κυβέρνηση πέρα από ΣΥΡΙΖΑ ή ΝΔ και να κάνει γραπτό τότε οκ ναι.... μπορεί στο μέλλον να γίνει γραπτός....   :)
Συμφωνώ ότι αν(που δεν) υπάρξει γραπτός διαγωνισμός και γενικότερα διαγωνισμός, πρέπει να είναι η βάση για να μετρήσουν τα υπόλοιπα προσόντα. Διαφορετικά δε θα έχει κανένα νόημα  να εξεταστούν οι υποψήφιοι και γραπτώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2019, 08:22:07 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Εγώ πάντως γράφω αυτά που προβλέπω ότι θα γίνουν. Το τί θέλω εγώ να γίνει ή τί θεωρώ ότι πρέπει να γίνει είναι άλλη συζήτηση. Άλλωστε και ο τίτλος του θέματος είναι: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Εγώ πάντως γράφω αυτά που προβλέπω ότι θα γίνουν. Το τί θέλω εγώ να γίνει ή τί θεωρώ ότι πρέπει να γίνει είναι άλλη συζήτηση. Άλλωστε και ο τίτλος του θέματος είναι: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;

Εγώ με τις προβλέψεις κανενός δεν εχω πρόβλημα, κι εγώ άλλωστε κάνω τις δικές μου. Η διαφορά είναι ότι όταν λες ότι κάτι είναι παράνομο, μπαίνει ένα στοιχείο αντικειμενικότητας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 580
Σύνολο: 595

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.