*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183302 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Εγώ με τις προβλέψεις κανενός δεν εχω πρόβλημα, κι εγώ άλλωστε κάνω τις δικές μου. Η διαφορά είναι ότι όταν λες ότι κάτι είναι παράνομο, μπαίνει ένα στοιχείο αντικειμενικότητας.
Δεν είπα παράνομο..είπα εκτός νομικης λογικής..και εννοώ...για να σου πω ένα από τα πολλά προβλήματα που θα προέκυπταν με τον γραπτό....ότι αν έβαζε εντός 1-2 ετών γραπτό γενική τότε όσοι της γενικής διορίζονταν με το σύστημα της ειδικής - χωρίς γραπτό - θα δικαιώνονταν άνετα με μια προσφυγή αντισυνταγματικότητας...δεν χρειάζονται λεπτομέρειες....άλλωστε δεν θα τεθεί ποτέ τέτοιο ζήτημα.....
Τώρα για το τι θα γίνει μετά το 2022....δεν είναι λίγο νωρίς να το συζητάμε;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Με άλλα λόγια...με δεδομένο αυτό που έγινε με την ειδική....αλλαγή στην ποσόστωση των προσόντων μπορεί να κάνει.... γραπτό δεν θα κάνει! Αλλά και το δεδομένο της ειδικής να μην υπήρχε.. γραπτό και πάλι δεν θα έκανε...

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με άλλα λόγια...με δεδομένο αυτό που έγινε με την ειδική....αλλαγή στην ποσόστωση των προσόντων μπορεί να κάνει.... γραπτό δεν θα κάνει! Αλλά και το δεδομένο της ειδικής να μην υπήρχε.. γραπτό και πάλι δεν θα έκανε...
Πάντως όσον αφορά στη συνταγματικότητα δε νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ούτε οι έχοντες δίκιο δικαιώνονται απαραιτήτως. Σου υπενθυμίζω ότι ο νέος νόμος παρουσιάζει σοβαρότατα κενά στη συνταγματικότητα. Εξού και οι μαζικές προσφυγές από όλες σχεδόν τις ομάδες υποψηφίων. Οι προσφυγές αυτές έχουν κοινοποιηθεί στη νέα κυβέρνηση από τους δικηγόρους.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

ΡΕΑ Τ τι θα καθιστούσε την προϋπηρεσία καθαρή κι αμόλυντη; κατά τη γνωμη σου; διότι σε διαβάζω όπως και όλους τους άλλους που την χτυπάνε την προϋπηρεσία κι αναρωτιέμαι, έχετε δουλέψει σε σχολεία αναπληρωτές και ωρομίσθιοι όλα αυτά τα χρόνια; συνυπήρξατε με κόσμο στα σχολεία; εννοώ αναπληρωτές; μάλλον όχι! ;D ;D ;D ;D ;D ;D
άκου για να μαθαίνεις και να μαθαίνετε όλοι εσείς που δεν έχετε καταλαβει την 527 κι ας την έχετε διαβάσει...
1)το ΣτΕ είπε πως όλες οι προϋπηρεσίες ανεξαρτήτως ασεπ είναι γκρίζες, δηλαδή μετά ή όχι από ασεπ από τη στιγμη που έμπαινα  στους πίνακες κατόπιν των σχετικών αιτήσεων, η πρόσκληση αναπληρωτών ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΕ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΑΣΕΠ
2)ΟΙ ΑΣΕΠΙΤΕς πηγαν στο ΣτΕ ΠΡΙΝ ΑΠΌ 3 χρόνια για τους ιδιωτικους: το ΣτΕ είπε πως οι προϋπηρεσίες τους δεν έχουν αποκτηθει παράνομα για να μην μετρανε στους πίνακες
3)όσοι 'εχουν ασεπ και μπήκαν στους πίνακες έχουν εργασθεί σε Σιβιταννιδείους και ενισχυτικές; έχουν! εκεί πως μπήκαν; ξέρω φυσικό από κΥκλάδες που είχε κολλητο διευθυντή σε μεγάλο κυκλαδονησι ΜΕ ΑΣΕΠ παρακαλω που τον καλουσε συνέχεια στο σχολειο του για ενισχυτική...ο ίδιος μου τοπαραδέχθηκε σε σχολειο στο οποίο συνυπήρξαμε Ποιον να καλούσε , μου λέει ; τον Αθηναίο; που δεν θα πήγαινε; έτσι μάζεψα τις πρώτες μου ωρίτσες.... 8) 8) 8) 8) 8) είπες τίποτες ΡΕΑ μου;  8) αυτός τωρα που μιλάμε διορίστηκε με το 24μηνο, καλή του ώρα κι αυτού και του 24μηνου και αυτού που το θέσπισε...
Άρα άστο το πόθεν έσχες...
"Αμόλυντη" θα ήταν αν προϋπήρχε επιτυχία στο ΑΣΕΠ. Αυτός άλλωστε ήταν και ο στόχος του συστήματος:ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ.  Παραβιάστηκε από όλες τις κυβερνήσεις για να ικανοποιήσουν συγκεκριμένες ομάδες, με συνεχείς μεταβατικές διατάξεις ύστερα από πιέσεις εκείνων που δεν άντεχαν το γραπτό διαγωνισμό. Τελευταίο συμβάν η περίπτωση του Φίλη που ενώ αρχικά συμφώνησε με το Στε, η παράνομη προϋπηρεσία (π.χ ΠΔΣ), "μεταμορφώθηκε" σε κοινωνικό! κριτήριο! Στα κυκλαδονησια δεν προσληφθηκαμε , γιατί πήγαν αυτοί που θεωρούν ότι "θυσιάστηκαν" για το κοινό καλό. Ήταν επιλογή και μάλιστα με σκοπό διορισμό χωρίς εξετάσεις! Προϋπηρεσία μου!
ΥΓ Δε φταίμε που δεν πήγαμε στα σχολεία(παρότι έχω δουλέψει ωρομισθια και ΑΜΩ), γιατί "κλέψατε" τις θέσεις που μας ανήκουν. Και το τί έπραξε ένας ή περισσότεροι που αναφέρεις δε με αφορά. Απαιτώ "καθαρούς" πίνακες αναπληρωτών.






« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2019, 09:54:05 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
"Αμόλυντη" θα ήταν αν προϋπήρχε επιτυχία στο ΑΣΕΠ. Αυτός άλλωστε ήταν και ο στόχος του συστήματος:ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ.  Παραβιάστηκε από όλες τις κυβερνήσεις για να ικανοποιήσουν συγκεκριμένες ομάδες, με συνεχείς μεταβατικές διατάξεις ύστερα από πιέσεις εκείνων που δεν άντεχαν το γραπτό διαγωνισμό. Τελευταίο συμβάν η περίπτωση του Φίλη που ενώ αρχικά συμφώνησε με το Στε, η παράνομη προϋπηρεσία (π.χ ΠΔΣ), "μεταμορφώθηκε" σε κοινωνικό! κριτήριο! Στα κυκλαδονησια δεν προσληφθηκαμε , γιατί πήγαν αυτοί που θεωρούν ότι "θυσιάστηκαν" για το κοινό καλό. Ήταν επιλογή και μάλιστα με σκοπό διορισμό χωρίς εξετάσεις! Προϋπηρεσία μου!
ΥΓ Δε φταίμε που δεν πήγαμε στα σχολεία(παρότι έχω δουλέψει ωρομισθια και ΑΜΩ), γιατί "κλέψατε" τις θέσεις που μας ανήκουν. Και το τί έπραξε ένας ή περισσότεροι που αναφέρεις δε με αφορά. Απαιτώ "καθαρούς" πίνακες αναπληρωτών.
Θα πρέπει να κατεβουν οι τόνοι. Μην ξεχνάς πως πολλοί από εμάς είμαστε στα σχολεία σχεδόν μια εικοσαετία. Μπορεί το ξεκίνημα όπως κάθε ξεκίνημα ενός παιδιού που μόλις βγήκε από το πανεπιστήμιο να χρειάζεται λίγο ενθάρρυνση. Αλλά από τότε έχουμε λιώσει στις εσχατιές, κάναμε μεταπτυχιακά σε πανεπιστήμια του εξωτερικού μαλιστα και στηρίξαμε τις δύσκολες εποχές το εκπαιδευτικό σύστημα από την κατάρευση. Σε παρακαλώ να σκέφτεσαι αυτά όταν μιλάς τόσο ισοπεδωτικα.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πραγματικά είδα ''νέο μήνυμα από CBK'' και μπήκα να το διαβάσω

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πραγματικά είδα ''νέο μήνυμα από CBK'' και μπήκα να το διαβάσω
Άλλος ένας ρομαντικός? Άλλος ένας εραστής της αλήθειας? Φίλε μου ναι αξίζει να θυσιάζεσαι για τα ιδανικά σου. Για μια Ελένη...

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα πρέπει να κατεβουν οι τόνοι. Μην ξεχνάς πως πολλοί από εμάς είμαστε στα σχολεία σχεδόν μια εικοσαετία. Μπορεί το ξεκίνημα όπως κάθε ξεκίνημα ενός παιδιού που μόλις βγήκε από το πανεπιστήμιο να χρειάζεται λίγο ενθάρρυνση. Αλλά από τότε έχουμε λιώσει στις εσχατιές, κάναμε μεταπτυχιακά σε πανεπιστήμια του εξωτερικού μαλιστα και στηρίξαμε τις δύσκολες εποχές το εκπαιδευτικό σύστημα από την κατάρευση. Σε παρακαλώ να σκέφτεσαι αυτά όταν μιλάς τόσο ισοπεδωτικα.
Η αλήθεια δεν ισοπεδώνει. Μας αποκλεισατε από την αναπλήρωση και από το διορισμό. Κάνατε συναλλαγές με τους πολιτικούς της εκάστοτε κυβέρνησης. Και όλα αυτά χωρίς επιτυχία στο διαγωνισμό ΑΣΕΠ τον οποίο υποστηκαμε, όχι γιατί είμαστε "πορφυρογεννητοι", αλλά νομοταγείς πολίτες.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άλλος ένας ρομαντικός? Άλλος ένας εραστής της αλήθειας? Φίλε μου ναι αξίζει να θυσιάζεσαι για τα ιδανικά σου. Για μια Ελένη...
Δηλαδή από όσα έχεις γράψει μέχρι τώρα, πρέπει να συμπεράνουμε ότι "θυσιαστηκες" για τα ιδανικά σου; Το αντίθετο έγινε: κάποιοι άλλοι αναλώθηκαν "για ένα αδειανό πουκάμισο, για μια Ελένη". Ας μη χρησιμοποιούνται στίχοι μεγάλων ποιητών με τόση ευκολία.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πάντως όσον αφορά στη συνταγματικότητα δε νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ούτε οι έχοντες δίκιο δικαιώνονται απαραιτήτως. Σου υπενθυμίζω ότι ο νέος νόμος παρουσιάζει σοβαρότατα κενά στη συνταγματικότητα. Εξού και οι μαζικές προσφυγές από όλες σχεδόν τις ομάδες υποψηφίων. Οι προσφυγές αυτές έχουν κοινοποιηθεί στη νέα κυβέρνηση από τους δικηγόρους.
Aφου λοιπομ υπαρχουν προσφυγες οι διορισμοι πως θα γινουν ειδικη?

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Aφου λοιπομ υπαρχουν προσφυγες οι διορισμοι πως θα γινουν ειδικη?

Οι προσφυγες είναι specific για την κάθε προκήρυξη. Του κλειδώματος πχ είναι μόνο για την ειδική. Των τριτεκνων μόνο για τη γενική. Αλλά του τριετούς κλειδώματος δεν μπορεί να εμποδίσει διορισμούς. Μόνο η προσφυγή για τη μη αναδρομική μεταφορά προϋπηρεσίας στην ειδική μπορεί να το κάνει αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2019, 09:03:47 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η αλήθεια δεν ισοπεδώνει. Μας αποκλεισατε από την αναπλήρωση και από το διορισμό. Κάνατε συναλλαγές με τους πολιτικούς της εκάστοτε κυβέρνησης. Και όλα αυτά χωρίς επιτυχία στο διαγωνισμό ΑΣΕΠ τον οποίο υποστηκαμε, όχι γιατί είμαστε "πορφυρογεννητοι", αλλά νομοταγείς πολίτες.
να σε ρωτησω κάτι, ΡΕΑ Τ
α) έχεις ασεπιτες κάτω από εσένα στον πίνακα οι οποιοι να έχουν εργασθεί ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι;
β) στην ειδικότητά σου στους πίνακες αναπληρωτών πόσοι είσθε με ασεπ και πόσοι (όχι ασεπιτες, αλλά γενικά ανεξάρτητα από ιδιότητα: ασεπιτες, μη ασεπίτες, τρίτεκνοι ειδικές κατηγορίες,) κατά μέσο όρο εργάζονται αναπληρωτές  γενικά δηλ πόσους αναπληρωτές καλέι στην ειδικότητα σου;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2019, 08:22:38 πμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
"Αμόλυντη" θα ήταν αν προϋπήρχε επιτυχία στο ΑΣΕΠ. Αυτός άλλωστε ήταν και ο στόχος του συστήματος:ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ.  Παραβιάστηκε από όλες τις κυβερνήσεις για να ικανοποιήσουν συγκεκριμένες ομάδες, με συνεχείς μεταβατικές διατάξεις ύστερα από πιέσεις εκείνων που δεν άντεχαν το γραπτό διαγωνισμό. Τελευταίο συμβάν η περίπτωση του Φίλη που ενώ αρχικά συμφώνησε με το Στε, η παράνομη προϋπηρεσία (π.χ ΠΔΣ), "μεταμορφώθηκε" σε κοινωνικό! κριτήριο! Στα κυκλαδονησια δεν προσληφθηκαμε , γιατί πήγαν αυτοί που θεωρούν ότι "θυσιάστηκαν" για το κοινό καλό. Ήταν επιλογή και μάλιστα με σκοπό διορισμό χωρίς εξετάσεις! Προϋπηρεσία μου!
ΥΓ Δε φταίμε που δεν πήγαμε στα σχολεία(παρότι έχω δουλέψει ωρομισθια και ΑΜΩ), γιατί "κλέψατε" τις θέσεις που μας ανήκουν. Και το τί έπραξε ένας ή περισσότεροι που αναφέρεις δε με αφορά. Απαιτώ "καθαρούς" πίνακες αναπληρωτών.
αμόλυντη για να είναι πρέπει να σε  έχουν καλέσει γενικά με εποπτεια ασεπ...γιατί στέλνει τους πίνακες στον ασεπ για τους εγκρίνει; άρα αυτό χρειαζόταν από συστάσεως ασεπ 1998 και εντέυθεν...αυτό ειναι το πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος nikdim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η προσφυγη στρεφεται κατα του νομου Γαβρογλου συνολικα και οχι ειδικα...Προφανως ο νομος εαν καταπεσει αφορα και την Γενικη και την ειδικη...Προσωπικη εκτίμηση οτι ο νομος θα καταπέσει πανηγυρικά...



Απο την ενημέρωση του δικηγόρου...

Παράθεση
Με το νέο σύστημα διορισμών  καταργούνται οι γραπτοί διαγωνισμοί ΑΣΕΠ, των οποίων είμαστε επιτυχόντες/ούσες. Η συνταγματική ορθότητα του συστήματος αυτού έχει κριθεί επανειλημμένα από τα Ανώτατα Δικαστήρια, όπως είναι γνωστό και σήμερα ακολουθείται σύστημα επιλογής επί τη βάσει κριτηρίων (ακαδημαϊκών – επιστημονικών, εμπειρία, κοινωνικά κριτήρια κλπ). Τα κριτήρια αυτά, κατά παραδοχή και υψηλόβαθμων στελεχών του ΑΣΕΠ θα πρέπει να βρίσκονται σε ισορροπία μεταξύ τους, ώστε το σύστημα να είναι ορθό και άρτιο.

Το κριτήριο όμως της επιτυχίας σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ, το οποίο υπάρχει ήδη στην νομοθεσία και μάλιστα για προσλήψεις αναπληρωτών, ελλείπει ολοσχερώς από την ομάδα κριτηρίων που περιλαμβάνονται στο νέο νόμο. Επομένως, κατά το μέρος που παραλείπεται το αντικειμενικό και αξιοκρατικό αυτό κριτήριο, ως δηλαδή να μην υπήρξαν ποτέ διαγωνισμοί και επιτυχόντες, το σύστημα θα πρέπει να συμπληρωθεί κατά το μέρος τούτο. Συνεπώς, η έλλειψη μοριοδότησης των διαγωνισμών ΑΣΕΠ, σε συνδυασμό μάλιστα με την υπερβολική μοριοδότηση της προϋπηρεσίας και την πρόταξη της προϋπηρεσίας των ιδιωτικών σχολείων κλπ, αποκλείει ολοσχερώς και εκ προοιμίου τους έχοντες επιτυχία σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ και επομένως το σύστημα πάσχει και είναι μονόδρομος η προσφυγή στα αρμόδια δικαστήρια προς αποκατάσταση της ορθότητας και αξιοκρατίας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160942
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 593

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.