*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183196 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Πρέπει να καταλάβουμε όλοι αναπληρωτές και νόμιμοι ότι ο ΑΣΕΠ είναι η κερκόπορτα της αξιολόγησης. Αν επανέλθει με οποιαδήποτε μορφή θα πρέπει να αποδεικνύουμε συνέχεια ότι ξέρουμε καλά αυτά που μας βάζουν να διδάσκουμε. Αυτό ξέρετε τι σημαίνει? Διάβασμα και άγχος συνεχές.
Και τότε, αν είναι έτσι, δηλ. αν ο γραπτός ΑΣΕΠ ανοίγει την πόρτα στην αξιολόγηση, τότε γιατί τόσα χρόνια (20, από το 1998 που πρωτοξεκίνησε ο ΑΣΕΠ), δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση στα σχολεία και τους εκπαιδευτικούς;
Δεν υπάρχει καμία σύνδεση αυτών των δύο θεμάτων και μην επιμένεις πάνω σε αυτό.

Αν δεν σου αρέσει η ιδέα του να χρειάζεται να αποδεικνύεις κάθε τόσο (κάθε 2 ή περισσότερα χρόνια) πως κατέχεις καλά όσα διδάσκεις, πού ήσουν επί Αρσένη, τότε που εφαρμόστηκε ο γραπτός ΑΣΕΠ; Ποια η αντίδρασή σου; Τώρα θυμήθηκες το άγχος και τη μελέτη;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nikdim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αφού λέει ότι είναι 20 χρόνια στο σχολείο....Ποια μελέτη ?

Τώρα θυμήθηκες το άγχος και τη μελέτη;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Αφού λέει ότι είναι 20 χρόνια στο σχολείο....Ποια μελέτη ?
Αν είναι ο/η  CBK μόνιμος/-μη, τότε γιατί γράφει ότι έγινε τρίτεκνος'-κνη και έτρεχε στις εσχατιές της χώρας, προκειμένου να διοριστεί;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και τότε, αν είναι έτσι, δηλ. αν ο γραπτός ΑΣΕΠ ανοίγει την πόρτα στην αξιολόγηση, τότε γιατί τόσα χρόνια (20, από το 1998 που πρωτοξεκίνησε ο ΑΣΕΠ), δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση στα σχολεία και τους εκπαιδευτικούς;
Δεν υπάρχει καμία σύνδεση αυτών των δύο θεμάτων και μην επιμένεις πάνω σε αυτό.

Αν δεν σου αρέσει η ιδέα του να χρειάζεται να αποδεικνύεις κάθε τόσο (κάθε 2 ή περισσότερα χρόνια) πως κατέχεις καλά όσα διδάσκεις, πού ήσουν επί Αρσένη, τότε που εφαρμόστηκε ο γραπτός ΑΣΕΠ; Ποια η αντίδρασή σου; Τώρα θυμήθηκες το άγχος και τη μελέτη;
Η άποχη μου από τη διαδικασία ήταν και η διαμαρτυρία μου. Και δεν περίμενα ποτέ ο αγώνας μας αυτός όπως και άλλων συναδέλφων να οδηγήσει σε τόσο άδικη συκοφαντική των μη συμμετεχόντων. Κατά του ΑΣΕΠ κατά της αξιολόγησης!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν είναι ο/η  CBK μόνιμος/-μη, τότε γιατί γράφει ότι έγινε τρίτεκνος'-κνη και έτρεχε στις εσχατιές της χώρας, προκειμένου να διοριστεί;
20 χρόνια δεν σημαίνει μόνιμος.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Η άποχη μου από τη διαδικασία ήταν και η διαμαρτυρία μου. Και δεν περίμενα ποτέ ο αγώνας μας αυτός όπως και άλλων συναδέλφων να οδηγήσει σε τόσο άδικη συκοφαντική των μη συμμετεχόντων. Κατά του ΑΣΕΠ κατά της αξιολόγησης!
Δηλ. λόγω ιδεολογικής αντίθεσης και μόνο δε συμμετείχες ποτέ σου σε κανέναν γραπτό ΑΣΕΠ;

Δεν περίμενα ποτέ να ισχυριστεί κάποιος ότι αγωνίζεται απέχοντας από μια διαδικασία, που ήταν μονόδρομος για όποιον ήθελε να διοριστεί όλα τα προηγούμενα χρόνια και για όσο γίνονταν διορισμοί και να διεκδικεί και "δάφνες"!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Όσοι ήταν από επαρχία ήταν πιο εύκολο να δουλέψουν στην ΠΔΣ. Προσλαμβανονταν όλοι όσοι έκαναν αίτηση. Τώρα αν κάποιος έπαιρνε 2 ώρες και κάποιος 20... Γνωρίζω άτομα που διορίστηκαν με 30 μήνο στην ΠΔΣ!
Επειδή είμαι από επαρχία, όπου τα πράγματα δεν είναι απρόσωπα, αλλά οι διασυνδέσεις και οι γνωριμίες ζουν και βασιλεύουν, να σε διαβεβαιώσω ότι στην ΠΔΣ είχαν εργαστεί κι έκαναν και 30 μήνες κι είναι σήμερα διορισμένοι, μόνο όσοι είχαν "μπάρμπα στην Κορώνη", δηλ. όσοι ήταν γνωστοί Δ/ντών, προισταμένων, αιρετών κλπ.!
Όλοι οι υπόλοιποι δουλέψαμε σε αυτό το πρόγραμμα, όταν η Διαμαντοπούλου είχε πει να φτιαχτούν πίνακες με βάση την παλαιότητα πτυχίου και ποτέ άλλοτε!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδή είμαι από επαρχία, όπου τα πράγματα δεν είναι απρόσωπα, αλλά οι διασυνδέσεις και οι γνωριμίες ζουν και βασιλεύουν, να σε διαβεβαιώσω ότι στην ΠΔΣ είχαν εργαστεί κι έκαναν και 30 μήνες κι είναι σήμερα διορισμένοι, μόνο όσοι είχαν "μπάρμπα στην Κορώνη", δηλ. όσοι ήταν γνωστοί Δ/ντών, προισταμένων, αιρετών κλπ.!
Όλοι οι υπόλοιποι δουλέψαμε σε αυτό το πρόγραμμα, όταν η Διαμαντοπούλου είχε πει να φτιαχτούν πίνακες με βάση την παλαιότητα πτυχίου και ποτέ άλλοτε!
Ξέρεις στην επαρχία ο κόσμος εχει κρατήσει κάποιες από τις αξίες του γένους. Όταν ένα παιδί πήγαινε και ζητούσε κάποιες ώρες από ένα θειό ή τον δάσκαλο του που ήταν διευθυντής, τον κτυπούσαν την πλάτη και του λέγανε παρτες και μη σε νοιάζει τιποτα, εγώ είμαι εδώ. Απλοι, ζεστοί άνθρωποι που θέλανε να βοηθήσουν ένα χωριανό τους για να μην πάρει το στραβό το δρόμο και να προκόψει.

Αποσυνδεδεμένος nikdim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η αξία του γένους είναι...το βύσμα η γνωριμία ?



Ξέρεις στην επαρχία ο κόσμος εχει κρατήσει κάποιες από τις αξίες του γένους. Όταν ένα παιδί πήγαινε και ζητούσε κάποιες ώρες από ένα θειό ή τον δάσκαλο του που ήταν διευθυντής, τον κτυπούσαν την πλάτη και του λέγανε παρτες και μη σε νοιάζει τιποτα, εγώ είμαι εδώ. Απλοι, ζεστοί άνθρωποι που θέλανε να βοηθήσουν ένα χωριανό τους για να μην πάρει το στραβό το δρόμο και να προκόψει.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Ξέρεις στην επαρχία ο κόσμος εχει κρατήσει κάποιες από τις αξίες του γένους. Όταν ένα παιδί πήγαινε και ζητούσε κάποιες ώρες από ένα θειό ή τον δάσκαλο του που ήταν διευθυντής, τον κτυπούσαν την πλάτη και του λέγανε παρτες και μη σε νοιάζει τιποτα, εγώ είμαι εδώ. Απλοι, ζεστοί άνθρωποι που θέλανε να βοηθήσουν ένα χωριανό τους για να μην πάρει το στραβό το δρόμο και να προκόψει.
Ενδιαφέρουσα οπτική!

Δηλ. θα μας πεις ότι η κόρη ενός φιλόλογου, παλιού Δ/ντή σε Γυμνάσιο ή η τότε σχέση ενός αιρετού, χρειαζόταν ποτέ να βρεθεί στη θέση να ζητήσει ώρες για το πρόγραμμα της ΠΔΣ και οι Δ/ντές θα τους χτυπούσαν την πλάτη, θα τους έδιναν κάποιες ώρες, γιατί είχαν αξίες κι ήθελαν να προκόψουν;;;
Μα, αφού η όλη "δουλειά ήταν μιλημένη"! Ήξεραν από πριν σε ποιους θα δώσουν και πόσες ώρες!
Γιατί δεν έπαιρναν ώρες ΠΔΣ ή ενισχυτικής και οι υπόλοιποι συνάδελφοι; Εκείνοι δεν ήθελαν να προκόψουν;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος giannis1881

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Αυτό που μ'αρέσει είναι ότι σας δουλεύει κανονικά και εσείς ανοίγετε σοβαρή συζήτηση!
OMG!!!!!

Αποσυνδεδεμένος giannis1881

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
CBK για υπουργός Παιδείας τώρα!!! Θα φάνε την σκόνη μας οι Ευρωπαίοι 😁

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Επειδή είμαι από επαρχία, όπου τα πράγματα δεν είναι απρόσωπα, αλλά οι διασυνδέσεις και οι γνωριμίες ζουν και βασιλεύουν, να σε διαβεβαιώσω ότι στην ΠΔΣ είχαν εργαστεί κι έκαναν και 30 μήνες κι είναι σήμερα διορισμένοι, μόνο όσοι είχαν "μπάρμπα στην Κορώνη", δηλ. όσοι ήταν γνωστοί Δ/ντών, προισταμένων, αιρετών κλπ.!
Όλοι οι υπόλοιποι δουλέψαμε σε αυτό το πρόγραμμα, όταν η Διαμαντοπούλου είχε πει να φτιαχτούν πίνακες με βάση την παλαιότητα πτυχίου και ποτέ άλλοτε!
Το μόνο καλό πράγμα που είχε κάνει η Διαμαντοπούλου. Η παλαιότητα πτυχίου που πιέζαμε τον Γαβρογλου να μετρήσει και αυτός μας έγραψε κανονικά....τον γράψαμε και εμείς στις εκλογές όμως...... ποιός ξέρει....στο σύστημα της ΝΔ (όταν και αν) μπορεί να μετρήσει...παλαιότητα πτυχίου..ένα κριτήριο που συμφέρει τους πάντες!

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό που μ'αρέσει είναι ότι σας δουλεύει κανονικά και εσείς ανοίγετε σοβαρή συζήτηση!
OMG!!!!!
Αν έμαθα κάτι από το σπίτι μου είναι να σέβομαι όλο τον κόσμο και να μην κοροϊδεύω. Ακόμη θυμάμαι όταν με τα παιδιά του χωριού πετούσαμε πέτρες στον Γιάννη τον τρελό. Με πήρε στην άκρη ο πατέρας και μου έδωσε μια σφαλιάρα που ακόμη τη νιώθω. Από εκείνη τη μέρα ειπα, δεν ξανακοροϊδευω και όποτε γίνεται κανένα τέτοιο περιστατικό στο σχολείο το χειρίζομαι άμεσα. Με τις νέες παιδαγωγικές μεθόδους βέβαια πλέον.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160931
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 580
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.