*

Αποστολέας Θέμα: Ποιος προηγείται στη συμπλήρωση ωραρίου;  (Αναγνώστηκε 14193 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ποιος προηγείται στη συμπλήρωση ωραρίου;
« στις: Ιούλιος 22, 2019, 12:58:39 πμ »
Συνάδελφοι, γεια σας. Έχοντας κάνει άρση υπεραριθμιας, πήρα νέα οργανική θέση σ ένα γυμνάσιο. Βρίσκονται εκει ήδη τρεις άλλοι φιλόλογοι. Πληροφορήθηκα λοιπόν πως δεν συμπληρώνω ωράριο. Το ερώτημα μου ειναι τι γίνεται στην περίπτωση αυτή. Ποιος προηγείται στη συμπληρωση ωραρίου; ο παλιοτερος στο σχολείο η' ο έχων μεγαλύτερη προυπηρεσια;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2019, 09:14:08 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιος προηγειται στη συμπληρωση ωραριου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:04:14 »

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγειται στη συμπληρωση ωραριου;
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 22, 2019, 01:48:01 πμ »
ο παλαιότερος, εκτός αν είσαι διευθυντής/τρια

Αποσυνδεδεμένος force4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγειται στη συμπληρωση ωραριου;
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 22, 2019, 09:14:11 πμ »
ο παλαιότερος, εκτός αν είσαι διευθυντής/τρια

και υποδιευθυντής

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγειται στη συμπληρωση ωραριου;
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 22, 2019, 12:51:45 μμ »
Τίποτα απο τα παραπάνω. Να ετοιμάζομαι για αλλο σχολείο λοιπόν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιος προηγειται στη συμπληρωση ωραριου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:04:14 »

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγειται στη συμπληρωση ωραριου;
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 22, 2019, 12:54:02 μμ »
Ναι.

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγειται στη συμπληρωση ωραριου;
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 22, 2019, 01:31:13 μμ »
Τίποτα απο τα παραπάνω. Να ετοιμάζομαι για αλλο σχολείο λοιπόν;
Αν σου ξανατύχει υπεραριθμία, κάνε μια έρευνα για το σχολείο που πρόκειται να πας, όσο αυτό είναι δυνατόν... Πάντα πρέπει να λαμβάνεις υπόψη και την ειδικότητα του διευθυντή ο οποίος προηγείται στη συμπλήρωση ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγειται στη συμπληρωση ωραριου;
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 22, 2019, 04:35:18 μμ »
Αν πάω σε αλλο σχολείο για συμπληρωση ωραρίου, θα παίρνω τα μόρια της οργανικής μου, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγειται στη συμπληρωση ωραριου;
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 22, 2019, 07:52:35 μμ »
Αν πάω σε αλλο σχολείο για συμπληρωση ωραρίου, θα παίρνω τα μόρια της οργανικής μου, σωστά;

Ναι, εκτός εάν το σχολείο συμπλήρωσης έχει περισσότερα μόρια οπότε θα πάει αναλογικά με τις μέρες.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγειται στη συμπληρωση ωραριου;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:43:37 μμ »
Παρατηρριται σε γελ το φαινομενο να δινονται project σε πε02-3-4 για συμπληρωση χωρις να εξεταζεται η παλαιοτητα. Ο διευθυντης ισχυριζεται οτι το κανει για μην του φυγουν απο το σχολειο για 1-2 ωρες. Δεν τα δινει
ομως σε αλλους συναδελφους αλλων ειδικοτητων παλαιοτερους... τι ισχυει?

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγειται στη συμπληρωση ωραριου;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 17, 2019, 12:10:44 πμ »
Σε εμάς πάλι που πάμε με απόσπαση είδαμε ότι πρώτα συμπλήρωσαν ωράριο οι μόνιμοι φιλόλογοι, μετά πήρε ώρες ιστορίας μια γαλλικών, μετά πήρε ώρες φιλολογικές μια οικιακής με δεύτερη ειδικότητα φιλολόγου και μετά μας άφησαν κάποιες ώρες για εμάς. Ζητήσαμε να γίνει μια ανακατανομή για να μειωθούν τα αντικείμενα όλων μας, και δε δέχτηκαν!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2019, 12:16:47 πμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος kr606343

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγειται στη συμπληρωση ωραριου;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 17, 2019, 04:35:18 πμ »
Σε εμάς πάλι που πάμε με απόσπαση είδαμε ότι πρώτα συμπλήρωσαν ωράριο οι μόνιμοι φιλόλογοι, μετά πήρε ώρες ιστορίας μια γαλλικών, μετά πήρε ώρες φιλολογικές μια οικιακής με δεύτερη ειδικότητα φιλολόγου και μετά μας άφησαν κάποιες ώρες για εμάς. Ζητήσαμε να γίνει μια ανακατανομή για να μειωθούν τα αντικείμενα όλων μας, και δε δέχτηκαν!!!!


Οι αποσπασμένοι εντός και εκτός πυσδε έπονται στις τοποθετήσεις όσων είναι στην διάθεση πυσδε.  -- 03-09-2015 Αρ. Πρωτ.: 137644/Ε1

Πρέπει να τηρείται η διαδικασία, γιατί μόνο έτσι επέρχεται ισορροπία στις τοποθετήσεις. Λίγοι βρίσκονται στην διάθεση, με δυο-τρία τηλέφωνα μεταξύ τους την βρίσκουν την άκρη.

Αν όμως κάθε χρόνο έρχονται ορδές από αλλού και προηγούνται, ποτέ δεν θα ισορροπήσει το σύστημα. Θα καταλαμβάνει ο κάθε αλεξιπτωτιστής αποσπασμένος την θέση του διαθεσίτη, ο διαθεσίτης την θέση του άλλου συναδέλφου διαθεσίτη, και πάει ένα φρικτό ντόμινο που καταλήγει σε μια άσχημη μετακίνηση για την οποία όλοι διαμαρτύρονται (και κυρίως τα παιδιά που χάνουν τους εκπαιδευτικούς τους)


Η νόμιμη διαδικασία που προκύπτει από τα προεδρικά διατάγματα και τις διαφορες εγκυκλίους που βγαίνουν κατά καιρούς είναι η εξής:
1.Τοποθετούνται οι εκπαιδευτικοί που ανήκουν στο ΠΥΣΠΕ(δάσκαλοι ειδικοτήτων)  συγκρινόμενοι μεταξύ τους με Μόρια μετάθεσης ανά ομάδες (οργανικά υπεράριθμοι, διατιθεμενοι κλπ)
2. Τα κενά που προκύπτουν από το 1 δίνονται στους αποσπασμένους που ανήκουν σε άλλα ΠΥΣΠΕ (δάσκαλοι ειδικοτήτων) συγκρινόμενοι μεταξύ τους με μόρια απόσπασης.
Αφού τελειώσουν οι τοποθετήσεις της βαθμίδας Αθμιας, ακολουθούν οι τοποθετήσεις της βαθμίδας Βθμιας προς την Αθμια.
3. Τα κενά που προκύπτουν από το 2, δίνονται στους αποσπασμένους καθηγητές από την οικεία Βθμια οι οποίοι συγκρίνονται μεταξύ τους με Μόρια απόσπασης και λαμβάνουν ωράριο Αθμιας.
4. Τα κενά που προκύπτουν από το 3, δίνονται στους ολικά διατιθεμενους καθηγητές από την οικεία Βθμια οι οποίοι συγκρίνονται μεταξύ τους με Μόρια μετάθεσης και λαμβάνουν ωράριο Βθμιας.
5. Τα κενά που προκύπτουν από το 4 δίνονται σε όσους καθηγητές συμπληρώνουν το ωράριο τους στην Βθμια με ώρες στην οικεία Αθμια, συγκρινόμενοι μεταξύ τους με Μόρια μετάθεσης (και ωράριο Βθμιας φυσικά).
6. Τα κενά που προκύπτουν από το 5 δίνονται στους αποσπασμένους καθηγητές από άλλες περιφέρειες ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ (καθηγητές που έχουν την ένδειξη Αθμια στην απόσπασή τους) συγκρινόμενοι μεταξύ τους με μόρια απόσπασης λαμβάνοντας ωράριο Αθμιας (αν αποσπώνται κατευθείαν στο ΠΥΣΠΕ) ή συγκρινόμενοι μεταξύ τους με μόρια διάθεσης λαμβάνοντας ωράριο Βθμιας (αν διατίθενται μέσω ΠΥΣΔΕ).
Αφού τελειώσουν όλοι οι μόνιμοι (από όλες τις φάσεις των αποσπάσεων), μετά πάμε στους αναπληρωτές.
7. Τα κενά που προκύπτουν από το 6 δίνονται σε αναπληρωτές, συγκρινόμενοι μεταξύ τους με μόρια των αναπληρωτών.
"Σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται αποσπασμένοι με τους οργανικά ανήκοντες και τους εκπαιδευτικούς που βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ (ή του ΠΥΣΠΕ), καθώς κατ’ έννοια και σκοπό οι οργανικά ανήκοντες προηγούνται των αποσπασμένων εκπαιδευτικών."
03-09-2015 Αρ. Πρωτ.: 137644/Ε1


Πραγματικά απορώ γιατί τόσος πόνος και τόση συζήτηση. Γραμμένα είναι όλα, επιστήμονες άνθρωποι είμαστε...Ας τα διαβάσουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2019, 06:57:03 πμ από kr606343 »
Ο διαχειριστής του pde μου απαγόρευσε, σήμερα 20/3/2020, να μιλάω και να στέλνω προσωπικά μηνύματα. Ας αναρωτηθούν κάποιοι για ποιόν λόγο υπάρχει λογοκρισία στο pde, και ποιος και με τι σκοπούς την ενορχηστρώνει.

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Νομοθεσία που ισχύει σε θέματα συμπλήρωσης ωραρίου.
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 23, 2020, 04:39:46 μμ »
Θα παρακαλούσα κάποιον που μπορεί να γνωρίζει την ισχύουσα νομοθεσία να μου δώσει μια απάντηση στο εξής ερώτημα:
Υπάρχουν διαφορετικές νομικές διατάξεις βάσει των οποίων μπορεί να κρίνει το ΠΥΣΔΕ αν ένα άτομο ανήκει σε ειδική κατηγορία για λόγους υγείας τέκνου στις τοποθετήσεις για οργανική θέση και άλλες νομικές διατάξεις για να υπαχθεί σε ειδική κατηγορία προκειμένου να μην του ζητηθεί να συμπληρώσει ωράριο σε άλλο σχολείο; Πρόκειται για άτομο με λιγότερα μόρια και  τοποθέτηση την ίδια σχ. χρονιά στο ίδιο σχολείο με εμένα  το οποίο κρίθηκε, παρά την αίτησή του για να υπαχθεί σε ειδική κατηγορία, ότι δεν εμπίπτει η περίπτωσή του στις ισχύουσες διατάξεις για ένταξη σε ειδική κατηγορία (ήθελε να διεκδικήσει θέση σε άλλο σχολείο και απορρίφθηκε η ένστασή του) . Αν ζητηθεί από το ΠΥΣΔΕ να κρίνει πιο από τα δύο άτομα θα προηγηθεί για συμπλήρωση ωραρίου (να επισημάνω ότι έχω περισσότερα μόρια) υπάρχουν άλλες νομικές διατάξεις προκειμένου να ισχυριστεί ότι αυτό το άτομο δεν θα μετακινηθεί λόγω προβλημάτων υγείας τέκνου;(παρόλο που δεν εντάχθηκε, να τονίσω σε ειδική κατηγορία την περίοδο των τοποθετήσεων και απορρίπτονται συνεχώς οι αιτήσεις του;) Ευχαριστώ πολύ όποιον ασχοληθεί και γνωρίζει ζητήματα εκπαιδευτικής νομοθεσίας για να μην είμαι στα τυφλά. Μπορεί κανείς να μου απαντήσει;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2020, 08:49:55 μμ από almali »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στη συμπλήρωση ωραρίου;
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 27, 2023, 08:53:40 μμ »
Εν μέσω της θύελλας για την αξιολόγηση εγω θα επανέλθω σε κάτι για το οποίο έχει χυθεί πολυ ηλεκτρονικό μελάνι αλλά και αποτελεί πονοκέφαλο για πολλούς. Το θέμα αφορά όμως μόνο τους ΠΕ04 και είναι κάτι που θα μας απασχολησει με την νέα σχολική χρονιά και τις τοποθετήσεις των διευθυντών. Θα αναφέρω ένα σενάριο για το οποίο μου τηλεφώνησε ένας συνάδελφος ΠΕ04 (χημικός). Αν και εγώ έχω εκφράσει τεκμηριωμένη (κατά την γνωμη μου) άποψη θέλω να μάθω και άλλες γνωμες (ίσως κάποιοι έχουν αλλάξει άποψη για το θέμα ή έχουν νέες πληροφορίες). Το θέμα προκύπτει γιατί το σχολείο που είναι ο συνάδελφος είναι πολύ πιθανόν να το διεκδικήσει ώς διευθυντής κάποιος χημικός (και πολύ πιθανό επίσης να το πάρει λόγω πολλών προσόντων και προυπυρεσίας). Αναφάρω το σενάριο
Γυμνάσιο με 9 τμήματα (3χ3) και συνολικά 39 ώρες μαθημάτων ΠΕ04
15 φυσική
6 χημεία
9 βιολογία
9 Γεωγραφία.
Στο σχολείο υπηρετούν οργανικά δύο ΠΕ04. Ο χημικός (έχει περίπου 22 χρόνια σε αυτό με υποχρεωτικό ωράριο 18 ώρες) και ένας φυσικός (1 χρόνο σε αυτό με υποχρεωτικό ωράριο 21 ώρες). Μέχρι σήμερα η αναθέσεις γίνοταν ως εξής
Φυσικός : 15 ώρες φυσική και 6 ώρες β ανάθεση
Χημικός : 6 ώρες χημεία και 12 ώρες β ανάθεση (επειδή δεν υπήρχε άλλος στο σχολείο παίρνει την παραπάνω ώρα έτσι ώστε να μην πάει σε άλλο σχολείο για μια ώρα και έρθει από άλλο σχολείο για μία ώρα άλλος συνάδελφος.)
Το πρόβλημα
Έστω ότι την διεύθυνση του σχολείου παίρνει χημικός (κάτι που είναι πολύ πιθανό). Σύμφωνα με δήλωση του ίδιου υποψήφιου διευθυντή , θέλει να κάνει μόνο χημεία στα σχολεία γιατί δεν μπορεί/αντέχει τα άλλα μαθήματα. Αλλά ας εξετάσουμε και την  περίπτωση που δεν κάνει μόνο χημεία. Τι γίνεται με την κατανομή των ωρών; Ποιος παίρνει τι; Τι ακριβώς ισχύει με την νομοθεσία;
Ανοίγω και πάλι το θέμα, όχι μόνο αισθανόμενος την αγωνια του συναδέλφου αλλά και γιατί (όπως είπα) είναι κάτι που θα μας απασχολήσει στο άμεσο μέλλον.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στη συμπλήρωση ωραρίου;
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 27, 2023, 09:50:22 μμ »
Δεν έχω γνώση για το θέμα αλλά μόνο και μόνο η πληροφορία ότι υποψήφιος διευθυντής με πολλά μάλιστα μόρια, «δεν αντέχει/μπορεί» να κάνει μαθήματα β ανάθεσης, μου φέρνει μια ανατριχίλα…. Περαστικά τους. Συγγνώμη για το μη βοηθητικό σχόλιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.