*

Αποστολέας Θέμα: Όρια ηλικίας συνταξιοδότησης και αναπλήρωση  (Αναγνώστηκε 5632 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikdim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όρια ηλικίας συνταξιοδότησης και αναπλήρωση
« στις: Αύγουστος 08, 2019, 04:17:08 μμ »
Δηλαδή κάποιος μπορεί να συνεχίσει αναπληρωτής και μετά τα 67 ... :o

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/295499_agkathia-gia-toys-anaplirotes-orio-ilikias-kai-i-mitrotita?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2019, 09:14:48 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ορια ηλικιας και Αναπληρωση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:55 »

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Ορια ηλικιας και Αναπληρωση
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 08, 2019, 06:35:58 μμ »
Δηλαδή κάποιος μπορεί να συνεχίσει αναπληρωτής και μετά τα 67 ... :o

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/295499_agkathia-gia-toys-anaplirotes-orio-ilikias-kai-i-mitrotita?

αν έχει την υγεία του και όρεξη, γιατί όχι;
Με την πείρα που ενδεχομένως διαθέτει, υπάρχουν πιθανότητες  να κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από πολλούς νέους. Για να μην πω τους περισσότερους και φανώ απόλυτος.   
Να προσθέσω επίσης, ότι από όλους τους εκπαιδευτικούς μου γνωστούς-και έχω πάρα πολλούς, δυο ξεχωρίζουν ως προς το ταλέντο, την όρεξη και τα αποτελέσματα που έχουν. Ένας από αυτούς είναι 64. 

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ορια ηλικιας και Αναπληρωση
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 08, 2019, 06:46:09 μμ »
αν έχει την υγεία του και όρεξη, γιατί όχι;
Με την πείρα που ενδεχομένως διαθέτει, υπάρχουν πιθανότητες  να κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από πολλούς νέους. Για να μην πω τους περισσότερους και φανώ απόλυτος.   
Να προσθέσω επίσης, ότι από όλους τους εκπαιδευτικούς μου γνωστούς-και έχω πάρα πολλούς, δυο ξεχωρίζουν ως προς το ταλέντο, την όρεξη και τα αποτελέσματα που έχουν. Ένας από αυτούς είναι 64.
Kάτι 50φεύγα 60φευγα είναι που εχασαν την δουλειά τους στον ιδιωτικό τομεά και χώθηκαν να συμπληρωσουν ένσημα στην εκπαίδευση είναι

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ορια ηλικιας και Αναπληρωση
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 08, 2019, 07:13:25 μμ »
αν έχει την υγεία του και όρεξη, γιατί όχι;
Με την πείρα που ενδεχομένως διαθέτει, υπάρχουν πιθανότητες  να κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από πολλούς νέους. Για να μην πω τους περισσότερους και φανώ απόλυτος.   
Να προσθέσω επίσης, ότι από όλους τους εκπαιδευτικούς μου γνωστούς-και έχω πάρα πολλούς, δυο ξεχωρίζουν ως προς το ταλέντο, την όρεξη και τα αποτελέσματα που έχουν. Ένας από αυτούς είναι 64.
64 ετών και δουλεύει ακόμη ως αναπληρωτής;;;

Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ορια ηλικιας και Αναπληρωση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:55 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ορια ηλικιας και Αναπληρωση
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 08, 2019, 07:16:07 μμ »
αν έχει την υγεία του και όρεξη, γιατί όχι;
Με την πείρα που ενδεχομένως διαθέτει, υπάρχουν πιθανότητες  να κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από πολλούς νέους. Για να μην πω τους περισσότερους και φανώ απόλυτος.   
Να προσθέσω επίσης, ότι από όλους τους εκπαιδευτικούς μου γνωστούς-και έχω πάρα πολλούς, δυο ξεχωρίζουν ως προς το ταλέντο, την όρεξη και τα αποτελέσματα που έχουν. Ένας από αυτούς είναι 64.
Για την πείρα, δεν ξέρω, δεν μπορώ να πω, αλλά δύσκολο να πιστέψω ότι έχει την ίδια διάθεση και την ίδια όρεξη για τη διαδασκαλία και το σχολείο, όπως θα είχε στα 47 του!
Δεν υπάρχει η φθορά του χρόνου γι'αυτόν ούτε το χάσμα των γενεών, σε σχέση με τους μαθητές του;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Ορια ηλικιας και Αναπληρωση
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 08, 2019, 08:08:39 μμ »
Για την πείρα, δεν ξέρω, δεν μπορώ να πω, αλλά δύσκολο να πιστέψω ότι έχει την ίδια διάθεση και την ίδια όρεξη για τη διαδασκαλία και το σχολείο, όπως θα είχε στα 47 του!
Δεν υπάρχει η φθορά του χρόνου γι'αυτόν ούτε το χάσμα των γενεών, σε σχέση με τους μαθητές του;
Το πρόβλημα αγαπητοί συνάδελφοι είναι ότι έφτασε στα 64 δουλεύοντας αναπληρωτής και κινδυνεύει να μη πάρει σύνταξη. Οι άνω των 60 που είναι μόνιμοι πως στέκονται στη τάξη? Ο θεσμός της αναπλήρωσης καταστρατηγείται και θίγει εργασιακά δικαιώματα. Αυτό είναι το πρόβλημα!

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Ορια ηλικιας και Αναπληρωση
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 08, 2019, 08:40:43 μμ »
Για την πείρα, δεν ξέρω, δεν μπορώ να πω, αλλά δύσκολο να πιστέψω ότι έχει την ίδια διάθεση και την ίδια όρεξη για τη διαδασκαλία και το σχολείο, όπως θα είχε στα 47 του!
Δεν υπάρχει η φθορά του χρόνου γι'αυτόν ούτε το χάσμα των γενεών, σε σχέση με τους μαθητές του;

Ίσως να μην έχει την αντοχή ενός τριαντάρη στο ποδόσφαιρο αλλά στην φυσική που διδάσκει είναι αστέρι!
Όσο για το χάσμα, δάσκαλος είναι όχι φίλος. Οι αποστάσεις είναι τόσο όσο χρειάζεται να είναι για ένα καλό μαθησιακό αποτέλεσμα.

υγ. Βαριεστημένους  έχω δει σε όλες τις ηλικίες-πάρα πολλές περιπτώσεις σε νεότατους ανθρώπους που δεν επέλεξαν το επάγγελμα αλλά βρέθηκαν τυχαία στο χώρο. Η ηλικία δεν είναι κριτήριο για μένα. 

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ορια ηλικιας και Αναπληρωση
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 08, 2019, 10:28:33 μμ »
Φέτος πήρε σύνταξη ο πρώτος αναπληρωτής

https://www.kathimerini.gr/1016538/article/epikairothta/ellada/ka8hghths-phre-synta3h-ergazomenos-ws-anaplhrwths

Με το όριο στα 67 στερεί από άτομα να πάρουν σύνταξη. Βέβαια, δεν ξέρω πως ακριβώς πάει η διαδικασία και να δούμε τι θα πει τελικά η Δικαιοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ορια ηλικιας και Αναπληρωση
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 08, 2019, 10:32:01 μμ »
Ο δάσκαλος είναι σαν το κρασί. Ο καλός με τον χρόνο γίνεται καλύτερος σαν το καλό κρασί. Ο κακός με τον χρόνο ξινίζει...

ΥΓ. Θέλει βέβαια και την σωστή "αποθήκευση", με φελό...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ορια ηλικιας και Αναπληρωση
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 09, 2019, 08:49:41 πμ »
Ίσως να μην έχει την αντοχή ενός τριαντάρη στο ποδόσφαιρο αλλά στην φυσική που διδάσκει είναι αστέρι!
Όσο για το χάσμα, δάσκαλος είναι όχι φίλος. Οι αποστάσεις είναι τόσο όσο χρειάζεται να είναι για ένα καλό μαθησιακό αποτέλεσμα.

υγ. Βαριεστημένους  έχω δει σε όλες τις ηλικίες-πάρα πολλές περιπτώσεις σε νεότατους ανθρώπους που δεν επέλεξαν το επάγγελμα αλλά βρέθηκαν τυχαία στο χώρο. Η ηλικία δεν είναι κριτήριο για μένα.
Δεν υπονόησα πως ο συγκεκριμένος φυσικός είναι βαριεστημένος.
Αυτό που εννοώ είναι ότι ένας εκπαιδευτικός 64 ετών έχει εκ των πραγμάτων κουραστεί και δεν έχει τη διάθεση να αντιμετωπίσει τα καθημερινά πρακτικά διδακτικά και παιδαγωγικά προβλήματα που παρουσιάζονται μέσα στην αίθουσα, ούτε έχει πλέον τις αντοχές και το κέφι να ανανεώνει και να εναλλάσσει τους ρυθμούς και τις μεθόδους διδασκαλίας του, ώστε να κάνει συνεχώς το μάθημά του ελκυστικό, ούτε είναι εύκολο να επικοινωνεί με τους κατά 45+ χρόνια μικρότερους μαθητές τους. Εξάλλου, μη μου πείτε πως δεν έχετε αντιληφθεί τη δυσαρέσκεια μαθητών, αλλά και γονέων, όταν δουν ότι διδάσκουν ηλικιωμένοι εκπαιδευτικοί, αφού είναι δύσπιστοι για το κατά πόσο μπορούν αυτοί οι δάσκαλοι να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις τους!
Οι δάσκαλοι και καθηγητές που έχουν καλά επίπεδα ενεργητικότητας και που είναι αποδοτικοί, αλλά και αποδεκτοί -θα έλεγα-, είναι πραγματικά ελάχιστοι και πιστεύω ότι μόνο ως εξαιρέσεις μπορούμε να τους δούμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2019, 09:24:45 πμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ορια ηλικιας και Αναπληρωση
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 09, 2019, 10:30:29 πμ »
Το πρόβλημα αγαπητοί συνάδελφοι είναι ότι έφτασε στα 64 δουλεύοντας αναπληρωτής και κινδυνεύει να μη πάρει σύνταξη. Οι άνω των 60 που είναι μόνιμοι πως στέκονται στη τάξη? Ο θεσμός της αναπλήρωσης καταστρατηγείται και θίγει εργασιακά δικαιώματα. Αυτό είναι το πρόβλημα!

κάποια στιγμή θα δείξω αυτό το ποστ σε αυτό το θρεντ στο γιο μου και θα του πω:
"κοίτα γιε μου, αυτό είναι το δάσος.."

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Ορια ηλικιας και Αναπληρωση
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 09, 2019, 11:00:12 πμ »
κάποια στιγμή θα δείξω αυτό το ποστ σε αυτό το θρεντ στο γιο μου και θα του πω:
"κοίτα γιε μου, αυτό είναι το δάσος.."
Αλήθεια είναι φίλε μου. Μερικές φορές αδυνατω να αντιληφθώ και κατά επέκταση να διαχειριστώ την ανωριμότητα στη σκέψη συναδέλφων. Σαν να βρέθηκαν ξαφνικά εδώ από άλλο πλανήτη...

Αποσυνδεδεμένος nikdim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ορια ηλικιας και Αναπληρωση
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 09, 2019, 01:50:54 μμ »
Ειτε πινει καφε ειτε εργαζεται...το ιδο πραγμα ειναι ...αφου δεν υπαρχει αξιολογηση και επιβραβευση της παραπανω προσπαθειας...Οσο για τους 65+ καθηγητες...στην πλειοψηφια τους θα ειναι δυσλειτουργικοι στην σχολικη κοινωνια...


Αυτό που εννοώ είναι ότι ένας εκπαιδευτικός 64 ετών έχει εκ των πραγμάτων κουραστεί και δεν έχει τη διάθεση να αντιμετωπίσει τα καθημερινά πρακτικά διδακτικά και παιδαγωγικά προβλήματα που παρουσιάζονται μέσα στην αίθουσα, ούτε έχει πλέον τις αντοχές και το κέφι να ανανεώνει και να εναλλάσσει τους ρυθμούς και τις μεθόδους διδασκαλίας του, ώστε να κάνει συνεχώς το μάθημά του ελκυστικό, ούτε είναι εύκολο να επικοινωνεί με τους κατά 45+ χρόνια μικρότερους μαθητές τους. Εξάλλου, μη μου πείτε πως δεν έχετε αντιληφθεί τη δυσαρέσκεια μαθητών, αλλά και γονέων, όταν δουν ότι διδάσκουν ηλικιωμένοι εκπαιδευτικοί, αφού είναι δύσπιστοι για το κατά πόσο μπορούν αυτοί οι δάσκαλοι να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις τους!
Οι δάσκαλοι και καθηγητές που έχουν καλά επίπεδα ενεργητικότητας και που είναι αποδοτικοί, αλλά και αποδεκτοί -θα έλεγα-, είναι πραγματικά ελάχιστοι και πιστεύω ότι μόνο ως εξαιρέσεις μπορούμε να τους δούμε!

Αποσυνδεδεμένος nikdim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ορια ηλικιας και Αναπληρωση
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 09, 2019, 02:09:19 μμ »
Το θεμα ειναι πως θα δεις το δασος οταν και εσυ εισαι ενα δεντρο μεσα στο δασος ?
Με αλλα λογια  οταν και εσυ εισαι μερος του προβληματος ειναι λιγο δυσκολο να αντιληφθεις την λυση... 8)

κάποια στιγμή θα δείξω αυτό το ποστ σε αυτό το θρεντ στο γιο μου και θα του πω:
"κοίτα γιε μου, αυτό είναι το δάσος.."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.