*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]  (Αναγνώστηκε 267916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #756 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 07:31:56 μμ »
Μόλις διάβασα αυτό

16.12.2019 - 12:30
Προϋπολογισμός 2020: 4.500 διορισμοί στην Ειδική Αγωγή και 5.250 στη γενική εκπαίδευση
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/307143_proypologismos-2020-4500-diorismoi-stin-eidiki-agogi-kai-5250-sti-geniki
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:32:07 »

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #757 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 07:34:21 μμ »
Φανταζομαι ειρωνικα το λες......... ;D
Τον θυμάσαι κι εσύ συνάδελφε να αποθεώνει την προηγούμενη ηγεσία λίγο πριν την προκήρυξη της ειδικής αγωγής τον περασμένο Μάιο. Για να μη θυμηθούμε το θαψιμο στην νυν ηγεσία για τις καθυστερημένες προσλήψεις τεχνικών ειδικοτήτων. Από κωλοτούμπα σε κωλοτούμπα

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #758 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 07:36:00 μμ »
Συνάδελφοι...ήρθε η ώρα...(όχι του Βαλαώρα)...αλλά των διορισμών...από τη στιγμή που μπήκαν στον προυπολογισμό του 2020, δρομολογήθηκαν οι διορισμοί και στη Γενική...επιτέλους....απλά, μεθοδικά και χωρίς ανούσιες και ψευδείς υποσχέσεις που κάνανε κάτι τυχάρπαστοι ταβερνιάρηδες και κάτι μπυροκοιλιάδες με αστεία βιογραφικά που από σπόντα βρεθήκαν στα πράγματα τα περασμένα χρόνια...

Παλέψαμε για διορισμούς στη Γενική, ο καθείς με τον τρόπο του, και τώρα επιτέλους έρχεται η ώρα που θα δούμε τις θυσίες που κάναμε όλα αυτά τα χρόνια, να ανταμείβονται...

Και για να μην παρεξηγηθώ...δεν με νοιάζουν τα πρόσωπα και οι πολιτικές παρατάξεις...όμως η κυρία Κεραμέως, μέχρι τώρα αποδεικνύεται σοβαρή, μετρημένη, μετριοπαθής και ουσιαστική...αν αύριο αλλάξει το έργο, θα είμαι ο πρώτος που θα "κράξω"...


Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #759 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 07:40:46 μμ »
Συνάδελφοι...ήρθε η ώρα...(όχι του Βαλαώρα)...αλλά των διορισμών...από τη στιγμή που μπήκαν στον προυπολογισμό του 2020, δρομολογήθηκαν οι διορισμοί και στη Γενική...επιτέλους....απλά, μεθοδικά και χωρίς ανούσιες και ψευδείς υποσχέσεις που κάνανε κάτι τυχάρπαστοι ταβερνιάρηδες και κάτι μπυροκοιλιάδες με αστεία βιογραφικά που από σπόντα βρεθήκαν στα πράγματα τα περασμένα χρόνια...

Παλέψαμε για διορισμούς στη Γενική, ο καθείς με τον τρόπο του, και τώρα επιτέλους έρχεται η ώρα που θα δούμε τις θυσίες που κάναμε όλα αυτά τα χρόνια, να ανταμείβονται...

Και για να μην παρεξηγηθώ...δεν με νοιάζουν τα πρόσωπα και οι πολιτικές παρατάξεις...όμως η κυρία Κεραμέως, μέχρι τώρα αποδεικνύεται σοβαρή, μετρημένη, μετριοπαθής και ουσιαστική...αν αύριο αλλάξει το έργο, θα είμαι ο πρώτος που θα "κράξω"...
ε... κράτα μικρό καλάθι γιατι άμα ηταν να δίνουμε μπράβο σε κάθε υπουργό για αυτά που υπόσχεται κάθε μέρα όλα τα χρόνια συγχαρητήριες επιστολές θα έπρεπε να στέλνουμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:32:07 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #760 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 07:45:35 μμ »
Τον θυμάσαι κι εσύ συνάδελφε να αποθεώνει την προηγούμενη ηγεσία λίγο πριν την προκήρυξη της ειδικής αγωγής τον περασμένο Μάιο. Για να μη θυμηθούμε το θαψιμο στην νυν ηγεσία για τις καθυστερημένες προσλήψεις τεχνικών ειδικοτήτων. Από κωλοτούμπα σε κωλοτούμπα

Ακριβως για αυτο το ειπα.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #761 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 07:45:54 μμ »
Παράθεση από: στις Ιανουάριος 05, 2019, 12:57:02 μμ

Ρε Star Quality, πόσα θες να μας τρελλάνεις να πούμε; Εσύ προ ολίγων ημερών έβριζες το ΣΥΡΙΖΑ, έλεγες ότι τάζει κι αδιαφορεί και ψεύδεται κι ότι η ΝΔ κι η Κεραμέως λέει αλήθειες που δεν τις βλέπουμε. Τώρα έκανες στροφή 180 μοιρών;

στις: Ιανουάριος 05, 2019, 01:03:11 μμ

δεν μας ενδιαφέρει, και δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει, κανένας σύριζα και καμία νδ, πάνω από όλα η εκπαίδευση, πέρα από κομματικές και πολιτικές τοποθετήσεις.

Δεν είμαι σύριζα, αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω ότι το νομοσχέδιο κινείται στη σωστή κατεύθυνση, κατά την άποψή μου..
Όντως η Κεραμέως, υποψήφια Υπουργός Παιδείας αν βγει η ΝΔ, λέει αλήθειες, π.χ. για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια συμφωνώ, αλλά για διορισμούς στη δευτεροβάθμια και πρωτοβάθμια δεν πήρε σαφή θέση

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #762 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 08:18:07 μμ »
Παράθεση από: στις Ιανουάριος 05, 2019, 12:57:02 μμ

Ρε Star Quality, πόσα θες να μας τρελλάνεις να πούμε; Εσύ προ ολίγων ημερών έβριζες το ΣΥΡΙΖΑ, έλεγες ότι τάζει κι αδιαφορεί και ψεύδεται κι ότι η ΝΔ κι η Κεραμέως λέει αλήθειες που δεν τις βλέπουμε. Τώρα έκανες στροφή 180 μοιρών;

στις: Ιανουάριος 05, 2019, 01:03:11 μμ

δεν μας ενδιαφέρει, και δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει, κανένας σύριζα και καμία νδ, πάνω από όλα η εκπαίδευση, πέρα από κομματικές και πολιτικές τοποθετήσεις.

Δεν είμαι σύριζα, αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω ότι το νομοσχέδιο κινείται στη σωστή κατεύθυνση, κατά την άποψή μου..
Όντως η Κεραμέως, υποψήφια Υπουργός Παιδείας αν βγει η ΝΔ, λέει αλήθειες, π.χ. για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια συμφωνώ, αλλά για διορισμούς στη δευτεροβάθμια και πρωτοβάθμια δεν πήρε σαφή θέση

Ναι. Το θυμάμαι αυτό. Εγώ ήμουν που του 'λεγα για την κυβίστηση. ;D

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #763 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 08:22:43 μμ »
Συνάδελφοι...ήρθε η ώρα...(όχι του Βαλαώρα)...αλλά των διορισμών...από τη στιγμή που μπήκαν στον προυπολογισμό του 2020, δρομολογήθηκαν οι διορισμοί και στη Γενική...επιτέλους....απλά, μεθοδικά και χωρίς ανούσιες και ψευδείς υποσχέσεις που κάνανε κάτι τυχάρπαστοι ταβερνιάρηδες και κάτι μπυροκοιλιάδες με αστεία βιογραφικά που από σπόντα βρεθήκαν στα πράγματα τα περασμένα χρόνια...

Παλέψαμε για διορισμούς στη Γενική, ο καθείς με τον τρόπο του, και τώρα επιτέλους έρχεται η ώρα που θα δούμε τις θυσίες που κάναμε όλα αυτά τα χρόνια, να ανταμείβονται...

Και για να μην παρεξηγηθώ...δεν με νοιάζουν τα πρόσωπα και οι πολιτικές παρατάξεις...όμως η κυρία Κεραμέως, μέχρι τώρα αποδεικνύεται σοβαρή, μετρημένη, μετριοπαθής και ουσιαστική...αν αύριο αλλάξει το έργο, θα είμαι ο πρώτος που θα "κράξω"...
Καλησπέρα , εχεις διαβάσει κάπου στον προϋπολογισμό να αναφέρει ξεκάθαρα διορισμούς σε πρωτοβαθμια δευτεροβάθμια εκπαίδευση ;

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #764 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 09:22:36 μμ »
Είναι τελειωμένη υπόθεση. Θα γίνει. Είναι θέμα λίγου χρόνου πια. Όσο δύσπιστοι κι αν είναι κάποιοι μετά από 10 χρόνια κοροϊδία, διορισμοί θα γίνουν όπως και στην ειδική. Μπήκε το νερό στο αυλάκι...

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #765 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 09:24:40 μμ »
Δεν ξέρω αν διαβάζει η κα Κεραμέως, αλλά η ΝΔ πάντα τις ίδιες ανοησίες κάνει...νομίζει ότι θα πάρει ψήφους αριστερών ενώ στην ουσία χάνει και τις ψήφους των δεξιών. Αν δεν κάνετε γραπτό ΑΣΕΠ ήδη χάσατε τη δική μου και της οικογένειάς μου γενικότερα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #766 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 09:27:47 μμ »
Μη τα λες αυτά δημόσια γιατί μπορεί να διαβάζει η Κεραμέως και να τα πάρει όλα πίσω! Και ποιος διαβάζει για Ασεπ...
Πάντως έχεις ισχυρό επιχείρημα  ::)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #767 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 09:42:39 μμ »
Αυτό εδώ τίνος είναι;  Όταν απευθύνθηκες στη δικαιοσυνη οι λόγοι ήταν προφανείς και εύλογοι,επροκειτο για τον  διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και σοφά πράξατε Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις για μεν τα πτυχία φέρεις το βάρος των λεγομένων σου, (αν εχεις στοιχεία στις αρμόδιες αρχές, όχι εδώ γενικόλογα), για δεν την αξιολόγηση πιστεύεις ότι είσαι στο απυρόβλητο ....ασχολήσου καλύτερα με το δικό σου έργο και άσε τους άλλους να χάσουν τον ύπνο τους, αν αυτό τους αξίζει.
Μην προσπαθείς με το ρητό του Σωκράτη να αντιστρέψεις το κλίμα., γιατί υπάρχει και το εξής ρητό «Γηράσκω δ’ αιεί πολλά διδασκόμενος» (Σόλωνας)το οποίο το ξεχνάτε όλοι με πρώτη εσένα.
Είσαι εκτός θέματος!
Πού γράφεται στο παράθεμα που έχεις παρουσιάσει ότι επιθυμώ τις απολύσεις; Έλαβα μέρος στη δημόσια συζήτηση που είχε ανοίξει περί εκπαιδευτικών, μεγάλων σε ηλικία, που ακόμη στα 60 τους διδάσκουν (και που καταλαμβάνουν ένα μεγάλο μέρος του διδακτικού προσωπικού) και περί συνταξιοδοτήσεων, που κάποια στιγμή, μέσα στα επόμενα χρόνια, θα οδηγήσουν σε νέους διορισμούς.

Με μια αξιολόγηση, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα χάσουν τον ύπνο τους αρκετοί απ' όσους τώρα είναι σίγουροι για τον εαυτό τους και το άρτιο έργο που καθημερινά παράγουν στα σχολεία και που κρίνουν άλλους συναδέλφους, κατηγοριοποιώντας τους μάλιστα, χωρίς να ξέρουν κάτι απτό, περί αυτών.

Κι όσο αφορά στον εαυτό μου, δεν πρόκειται να ασχοληθώ με τα κοινά, ώστε να με απασχολεί το θετικό ή το αρνητικό κλίμα απέναντί μου. Πάντα γράφω την άποψή μου, όπως κάνουν όλοι εδώ μέσα και προσπαθώ να ενημερώνω σωστά τους συναδέλφους γύρω από όσα τυχαίνει κατά καιρούς να γνωρίζω. Αν αυτό ενοχλεί, ...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #768 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 09:51:24 μμ »
Εξακολουθω να πιστεύω ότι η προκήρυξη της γενικής ΔΕΝ θα είναι ακριβώς ίδια με της ειδικής...

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί στην Γενική [Βθμια Μόνο ]
« Απάντηση #769 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 10:14:54 μμ »
@ mtsag "Νομίζω, συνάδελφοι, ότι τα πράγματα είναι σαφή: εκει που για τους διορισμούς στη Γενική το αφήγημα ήταν 'θα μελετήσουμε τα κενά και θα κάνουμε στοχευμένες προσλήψεις', τώρα είναι '5250 το 2020 και 5250 το 2021'. Και μάλιστα με έμφαση. Εγώ πάντως θ' αλλαζα λίγο τα νούμερα, έτσι για να μην ακούω τη Τζούφη να μου λέει ότι υλοποιώ την πολιτική της."

Συμφωνώ απολύτως: Βαρέθηκαν να αλλάξουν έστω και ελαχίστως τους αριθμούς διορισμών της προηγούμενης ηγεσίας του υπουργείου παιδείας, έστω για "ξεκάρφωμα". Για παράδειγμα αντί 5.250 να δώσουν "μεγαλόψυχα" (joke :))  6000 διορισμούς!!!
Φαίνεται ότι ο αριθμός 10.500 διορισμοί είναι "πιασάρικος". Διαφορετικά δεν εξηγείται...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2019, 10:34:51 μμ από ΡΕΑ.Τ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.