*

Αποστολέας Θέμα: Απορία για κατανομή μαθημάτων  (Αναγνώστηκε 23490 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απορία για κατανομή μαθημάτων
« στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 07:27:26 πμ »
Καλημέρα σας,


Θέλω να ρωτήσω κάτι. Ένας γνωστός μου έχει οργανική σε ένα λύκειο. Είναι ο τελευταίος με οργανική στο συγκεκριμένο σχολείο. Μοιράσανε τα μαθήματα με τους υπόλοιπους καθηγητές και όλα οκ. Πρώτοι επέλεξαν οι υπόλοιποι που έχουν οργανική και μετά ο γνωστός μου, αυτό ξέρει ότι ισχύει.
Όμως, στο σχολείο τοποθετήθηκε με απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ άλλος ένας καθηγητής της ίδιας ειδικότητας, που αποσπάται κάθε χρόνο στο ίδιο σχολείο και οι υπόλοιποι τον γνωρίζουν καλά γιατί είναι φίλοι. Αυτός ο καθηγητής είναι πιο παλιός από το γνωστό μου, αλλά δεν έχει οργανική στο σχολείο. Θέλω να ρωτήσω ποιος προηγείται στην επιλογή των αντικειμένων ο γνωστός μου που έχει οργανική, αλλά είναι νεότερος ή ο άλλος που δεν έχει οργανική, αλλά είναι παλαιότερος. Αυτό το ρωτάμε γιατί οι άλλοι λένε ότι προηγείται ο παλαιότερος χωρίς οργανική και πρέπει να ξαναδιαλέξουν μαθήματα, φυσικά, όπως μου λέει, οι ίδιοι δεν πρόκειται να δεχτούν να αλλάξουν μαθήματα σε καμία περίπτωση, διότι ως παλαιότεροι έχουν συμπληρώσει, οπότε το ξαναμοίρασμα είναι μια τυπική διαδικασία μόνο και μόνο για να βολευτεί ο φίλος τους. Σε αυτή την περίπτωση ο γνωστός μου δεν θα συμπληρώνει όλες τις ώρες, διότι ο άποσπασμένος θα επιλέξει κάποια από τα μαθήματα, που είχε πάρει αυτός και θα υπολείπεται. Ποιος προηγείται; Αν προηγείται ο γνωστός μου τι μπορεί να επικαλεστεί για να διεκδικήσει τα μαθήματα, που έχει επιλέξει;

Ευχαριστούμε
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2019, 07:30:24 πμ από iex »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:25:43 »

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 07:46:29 πμ »
Αν είναι εύκολο ας γράψει κάποιος αν ξέρει και το νόμο.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 07:54:40 πμ »
Μακαρι να ειχα ευκαιρο τον νομο αλλα ειμαι σχεδον βεβαιος οτι προηγειται ο γνωστος σου.Μια παρομοια κατασταση αντιμετωπιζω κι εγω,πατανε στο οτι καποιος ειναι καινουριος σε ενα χωρο,θελει να τα παει καλα και να μη συγκρουστει απο το πρωτο λεπτο...

Αποσυνδεδεμένος marietta_kom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 08:18:37 πμ »
Καλημέρα. Ίσως βοηθήσει το φίλο σου το ΦΕΚ Β1670/10.06.2016 και το Β 2758/01.09.2016.
Μπορεί να δει τον ακόλουθο σύνδεσμο στον οποίο αναφέρονται οι σχετικές αποφάσεις.

https://www.esos.gr/arthra/45880/nea-apofasi-gia-tis-anatheseis-mathimaton-gymnasioy-kai-genikoy-lykeioy


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:25:43 »

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 08:31:19 πμ »
Ευχαριστούμε. Αυτό, όμως, δεν λέει κάτι για το ποιος προηγείται ανάμεσα σε έναν νεότερο καθηγητή με οργανική και σε έναν παλαιότερο που δεν έχει οργανική. Αυτό μας ενδιαφέρει αν κάποιος γνωρίζει κάποιο νόμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2019, 08:34:26 πμ από iex »

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 08:53:17 πμ »
αν δεις και το ΦΕΚ του 2018 (https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/254776_fek-gia-tis-anatheseis-mathimaton-se-gymnasio-lykeio) , συνάγεται ασφαλώς ότι είναι η σειρά πάει ξεκινώντας από τον παλαιότερο τοποθετηθέντα ΟΡΓΑΝΙΚΑ (άρα όλοι οι οργανικά πρώτα, οι με διάθεση, οι αποσπασμένοι, οι αναπληρωτές όπως γίνονται και οι τοποθετήσεις στα ΠΥΣΔΕ, αν και σε μερικά σχολεία καλή τη πίστει και επειδή είναι πολύ καλές οι σχέσεις και κάποιος μπορεί να το ζητήσει ευγενικά,  διευθετούνται, αλλά έτσι όπως το θέτεις δεν είναι η περίπτωσή σου, πάνε περίεργα ότι είναι το λογικό ). Ο διευθυντής είναι στην παρέα  ή είναι σοβαρός άνθρωπος ; Μίλα με ΔΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 09:00:18 πμ »
Ο διευθυντής είναι λίγο αμέτοχος προς το παρόν, αν και ο γνωστός μου υποθέτει ότι αν χρειαστεί να επέμβει θα υποστηρίξει τον αποσπασμένο επειδή τον ξέρει.
Τι να ρωτήσει τη διδε; Ποιος προηγείται ή να τους πει το θέμα και να δει τι θα απαντήσουν
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2019, 09:10:02 πμ από iex »

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 09:03:36 πμ »
να διεκδικήσει το γεγονος οτι προηγειται στη συμπληρωση ωραριου απο τον διευθυντη πρωτα, να του παει και τον νομο, κι αν παλι ευνοηθει ο παλιός να παει στην δευτεροβαθμια να καταγγειλει τι εγινε.
Σε κανενα σχολειο δεν προηγειται ο αποσπασμενος, οσο παλιος κι αν ειναι.

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 09:07:36 πμ »
Ευχαριστούμε πολύ

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 11:24:30 πμ »
Αφου δε βγαζει ακρη ουτε με τον Διευθυντη,να επικοινωνησει αμεσα με εναν απο τους δυο αιρετους του νομού.Στον δικο μου νομό απαντουν αμεσα και βοηθουν πολυ (κι εννοειται οτι προηγειται ο οργανικα τοποθετημενος,οσο παλιος κι αν ειναι ο αλλος)

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 03:20:44 μμ »
Προηγούνται οι έχοντες οργανική στο σχολείο, μετά οι αποσπασμένοι.
"Στην κάλυψη των ωρών των μαθημάτων Α ́ ανάθεσης, μεταξύ εκπαιδευτικών του ίδιου κλάδου ή ειδικότητας, προηγείται ο παλαιότερος οργανικά τοποθετηθείς στη σχολική μονάδα. Το ίδιο ισχύει και για τις περιπτώσεις εκπαιδευτικών διαφορετικών κλάδων ή ειδικοτήτων με οργανική τοποθέτηση στην ίδια σχολική μονάδα, οι οποίοι έχουν ώρες μαθημάτων σε κοινή Α ́ ανάθεση."

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 03:26:23 μμ »
Αναθέσεις μαθημάτων: Με ποια σειρά προτεραιότητας ανατίθενται - Τι πρέπει να γνωρίζετε για την ’, Β΄και Γ΄ανάθεση


Για τις προτεραιότητες ανάθεσης ισχύουν όσα περιέχονται στο: Αρ.Πρωτ.76099/Δ2/11-05-2018/ΥΠΠΕΘ

Έκτοτε δεν έχει υποκατασταθεί από κάτι άλλο.

Και ο Σύλλογος Διδασκόντων να μεροληπτήσει υπέρ του "φίλου - συναδέλφου" και στήριξη Δ/ντη σχολικής μονάδας να μην υπάρχει, παίρνει ένα αντίγραφο του Πρακτικού και με ένσταση που θα βασίζεται στο ανωτέρω έγγραφο το κοινοποιεί στη ΔΔΕ που ανήκει.
Γι' αυτό υπάρχουν τα ρυθμιστικά έγγραφα, για να αποφεύγονται οι αυθαιρεσίες.



Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 04:14:14 μμ »
Ευχαριστούμε

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απορία για κατανομή μαθημάτων
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 04:07:06 μμ »
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους! Έχω την εξής απορία! Το υποχρεωτικό μου ωράριο είναι 20 ώρες (είμαι ΠΕ02) και οι ώρες που περίσσευαν είναι 21! Ο διευθυντής λέει ότι δε δίνουν πλέον από τις δδε υπερωρίες και θέλει να δώσει ένα δίωρο ιστορίας στον ΠΕ01 γιατί έχει δεύτερη ειδικότητα (20 πτυχίο  Ιστορικό Αρχαιολογικό)! Γιατί να μείνω με μια ώρα μείον και να τρέχω αλλού για συμπλήρωση; Ποιος από τους δύο συμπληρώνει πρώτα;Να προσθέσω ότι τοποθετήθηκα 3 χρόνια πριν από το συνάδελφο στο σχολείο
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2019, 04:13:56 μμ από lasard »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159731
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.