*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την απόφαση ΣΤΕ για το μάθημα των θρησκευτικών;

ναι
5 (55.6%)
οχι
4 (44.4%)
άλλο
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 9

Αποστολέας Θέμα: Αντιδρασεις στην απόφαση του ΣτΕ για τα Θρησκευτικά  (Αναγνώστηκε 13415 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αντιδρασεις στην απόφαση του ΣτΕ για τα Θρησκευτικά
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 10:10:48 μμ »
Ένα σχόλιο κι αφήνω τους συναδέλφους να συνεχίσουν. Η κουβέντα είν' απολαυστική. Ο Χίτλερ κόμιζε προνεωτερικά προτάγματα. Ο Μαρξ μετανεωτερικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αντιδρασεις στην απόφαση του ΣτΕ για τα Θρησκευτικά
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 11:59:16 μμ »
Δεν ξέρω πόσο σαφές ή ασαφές θεωρούν κάποιοι το Ματθ 25 (για μένα σαφέστατο είναι), εκφοβιστικό πάντως είναι αναμφισβήτητα.

"πορεύεσθε ἀπ᾿ ἐμοῦ οἱ κατηραμένοι εἰς τὸ πῦρ τὸ αἰώνιον τὸ ἡτοιμασμένον τῷ διαβόλῳ καὶ τοῖς ἀγγέλοις αὐτοῦ"

Ποιος είναι αυτός που δεν φοβάται να καίγεται αιωνίως;


Μιλούσε συμβολικά γι' αυτά τα θέματα και γι' αυτό υπάρχουν και διάφορες ερμηνείες μεταξύ των δογμάτων. Θα μπορούσε π.χ να αναφέρεται στο μαρτύριο των τύψεων. Σε κάθε περίπτωση, αυτό που πρόβαλλε περισσότερο στη διδασκαλία του δεν ήταν η κόλαση, αλλά η αγάπη και η συγχώρεση. Κι αυτό ήταν και ένα βήμα παραπέρα στην ηθική των προηγούμενων θρησκειών, που προέβλεπαν μόνο τιμωρία.

Πάντως, δεν νομίζω ότι αυτό που λείπει από την εκπαίδευση στον 21ο αιώνα είναι η οπτική και τα κηρύγματα του Σαβοναρόλα περί ηθικής υπό τον φόβο της μεταφυσικής σκληρής τιμωρίας. Ή που θα αφήσουν παγερά αδιάφορο το κοινό ή που θα το στρέψουν στην αθεΐα.


Η ναζιστική ηγεσία σίγουρα είχε μεταφυσικές ανησυχίες.

Και πού να δεις η Ιερά Εξέταση τι μεταφυσικές ανησυχίες είχε.... :P
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2019, 12:05:27 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος kr606343

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιδρασεις στην απόφαση του ΣτΕ για τα Θρησκευτικά
« Απάντηση #114 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 12:13:33 πμ »
Πάντως, δεν νομίζω ότι αυτό που λείπει από την εκπαίδευση στον 21ο αιώνα είναι η οπτική και τα κηρύγματα του Σαβοναρόλα περί ηθικής υπό τον φόβο της μεταφυσικής σκληρής τιμωρίας. Ή που θα αφήσουν παγερά αδιάφορο το κοινό ή που θα το στρέψουν στην αθεΐα.

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι οι πολίτες να συμπεριφέρονται ηθικά/κοινωνικά απουσία αστυνόμευσης.
Για την επίτευξη αυτού του στόχου, κάποιο άλλο αποτελεσματικότερο εργαλείο εκτός από την θρησκεία εγώ δεν ξέρω.
Αν εσύ ξέρεις, πες το μας και προσπάθησε να μας πείσεις για την αποτελεσματικότητά του.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2019, 12:25:47 πμ από kr606343 »
Ο διαχειριστής του pde μου απαγόρευσε, σήμερα 20/3/2020, να μιλάω και να στέλνω προσωπικά μηνύματα. Ας αναρωτηθούν κάποιοι για ποιόν λόγο υπάρχει λογοκρισία στο pde, και ποιος και με τι σκοπούς την ενορχηστρώνει.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αντιδρασεις στην απόφαση του ΣτΕ για τα Θρησκευτικά
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 12:23:51 πμ »

Η θρησκεία μπορεί να συνεισφέρει στην ανάπτυξη ηθικής συμπεριφοράς, αλλά ποτέ δεν υπήρξε "αποτελεσματικό εργαλείο" εξάλειψης της ανηθικότητας-διαφθοράς-βίας. Αντιθέτως, συχνά χρησιμοποιήθηκε ως άλλοθι για την ανηθικότητα και μάλιστα από ανθρώπους υπεράνω κάθε υποψίας.

Βασικό εργαλείο είναι οι νόμοι, γιατί επηρεάζουν και θρήσκους και άθεους. Πλήρης εξάλειψη όμως δεν υπάρχει, γιατί το ανθρώπινο συμφέρον είναι πάντα πολύ ισχυρό. 
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kr606343

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιδρασεις στην απόφαση του ΣτΕ για τα Θρησκευτικά
« Απάντηση #116 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 12:27:52 πμ »
Βασικό εργαλείο είναι οι νόμοι, γιατί επηρεάζουν και θρήσκους και άθεους. Πλήρης εξάλειψη όμως δεν υπάρχει, γιατί το ανθρώπινο συμφέρον είναι πάντα πολύ ισχυρό.

Οι νόμος δεν είναι εργαλείο το οποίο βοηθά στο να συμπεριφέρονται ηθικά/κοινωνικά οι πολίτες απουσία αστυνόμευσης.
Ο νόμος βασίζεται στην αστυνόμευση για να επιβληθεί.
Δεν υπάρχει νόμος χωρίς αστυνόμευση.
Ο διαχειριστής του pde μου απαγόρευσε, σήμερα 20/3/2020, να μιλάω και να στέλνω προσωπικά μηνύματα. Ας αναρωτηθούν κάποιοι για ποιόν λόγο υπάρχει λογοκρισία στο pde, και ποιος και με τι σκοπούς την ενορχηστρώνει.

Αποσυνδεδεμένος kr606343

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιδρασεις στην απόφαση του ΣτΕ για τα Θρησκευτικά
« Απάντηση #117 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 12:34:17 πμ »
Η θρησκεία μπορεί να συνεισφέρει στην ανάπτυξη ηθικής συμπεριφοράς, αλλά ποτέ δεν υπήρξε "αποτελεσματικό εργαλείο" εξάλειψης της ανηθικότητας-διαφθοράς-βίας.

Κάνεις τεράστιο λάθος. Αντιλαμβάνεσαι που θα βρισκόμασταν, αν δεν υπήρχε το "ου φονεύσεις" να συγκρατεί τον απλό πολίτη από το να σκοτώσει τον διπλανό του;  Μπορεί στην εποχή μας με την τεράστια αστυνόμευση (με υπέρογκο φορολογικό κόστος βέβαια) να επικρατεί ο τρόμος σε όποιον τολμήσει και σκοτώσει , στις αρχαίες κοινωνίες όμως το να σκοτώσεις χωρίς συνέπειες ήταν πολύ ευκολότερο. Το "ου φονεύσεις" (με οποιοδήποτε τρόπο αυτό διατυπώθηκε ανάλογα την θρησκεία)  επέβαλε την απαραίτητη ηθική τάξη, ώστε να μπορέσει να σχηματιστεί ο κοινωνικός ιστός.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2019, 12:56:51 πμ από kr606343 »
Ο διαχειριστής του pde μου απαγόρευσε, σήμερα 20/3/2020, να μιλάω και να στέλνω προσωπικά μηνύματα. Ας αναρωτηθούν κάποιοι για ποιόν λόγο υπάρχει λογοκρισία στο pde, και ποιος και με τι σκοπούς την ενορχηστρώνει.

Αποσυνδεδεμένος old_one

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιδρασεις στην απόφαση του ΣτΕ για τα Θρησκευτικάε
« Απάντηση #118 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 12:46:43 πμ »
Αν χαλάσει κάτι στον ηλεκτρολογικό πίνακα του σπιτιού θα καλέσω τεχνικό
ή θα έχω άποψη ; Αν κάτω απο τα πλακάκια του μπάνιου βγαίνουν νερά θα
καλέσω τεχνικό η θα έχω άποψη; Για τη θρησκεία όλοι έχουν άποψη .Και
οι χριστιανοί στα χαρτιά ή χλιαροί χριστιανοί. Ας μη λέμε βιαστικά πράγματα
που δεν τα γνωρίζουμε ελαφρά τη καρδία. Πως να μιλήσεις για Χριστιανισμό Ορθόδοξο
αν δεν έχεις
πνευματική ζωή, αν δεν εξομολογείται , δεν έχεις πνευματικό δεν κοινωνεις
των αχράντων μυστήριων δεν εκκλησίαζεσαι δεν μελέτας την Αγία Γραφή την
Ιερέα παράδοση και τους Αγίους Πατερες και δεν προσεύχεσαι. Να μιλήσουν
οι Ιερείς και θεολόγοι (μη οικουμενιστες και μη αιρετίζοντες) να το καταλάβω
εμείς όμως αν δεν γνωρίζουμε ας κλείνουμε το στόμα μας και πρώτος εγω.

Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος kr606343

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιδρασεις στην απόφαση του ΣτΕ για τα Θρησκευτικάε
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 12:59:27 πμ »
Να μιλήσουν οι Ιερείς και θεολόγοι (μη οικουμενιστες και μη αιρετίζοντες) να το καταλάβω
εμείς όμως αν δεν γνωρίζουμε ας κλείνουμε το στόμα μας και πρώτος εγω.

Και γιατί δεν μιλούν; Γιατί δεν είδα μέχρι τώρα κάποιον από αυτούς να συμμετέχει στην συζήτησή μας....
https://www.youtube.com/watch?v=6yDS1R3aqGo
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2019, 01:06:26 πμ από kr606343 »
Ο διαχειριστής του pde μου απαγόρευσε, σήμερα 20/3/2020, να μιλάω και να στέλνω προσωπικά μηνύματα. Ας αναρωτηθούν κάποιοι για ποιόν λόγο υπάρχει λογοκρισία στο pde, και ποιος και με τι σκοπούς την ενορχηστρώνει.

Αποσυνδεδεμένος old_one

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιδρασεις στην απόφαση του ΣτΕ για τα Θρησκευτικά
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 01:04:48 πμ »
Μιλάνε άλλα είναι λίγοι ο Γορτυνος και Μεγαλουπολεως Ιερεμίας, ο Ναυπάκτου και Αγίου Βλασσίου Ιερόθεος
ο Κιθυρων και Αντικυθήρων Σεραφείμ και ο Πειραιώς Σεραφείμ .

Αποσυνδεδεμένος kr606343

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιδρασεις στην απόφαση του ΣτΕ για τα Θρησκευτικά
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 01:07:04 πμ »
Μιλάνε άλλα είναι λίγοι ο Γορτυνος και Μεγαλουπολεως Ιερεμίας, ο Ναυπάκτου και Αγίου Βλασσίου Ιερόθεος
ο Κιθυρων και Αντικυθήρων Σεραφείμ και ο Πειραιώς Σεραφείμ .

Και τι λένε; Μπορείς να μας μεταφέρεις εδώ τα λεγόμενά τους;
Ο διαχειριστής του pde μου απαγόρευσε, σήμερα 20/3/2020, να μιλάω και να στέλνω προσωπικά μηνύματα. Ας αναρωτηθούν κάποιοι για ποιόν λόγο υπάρχει λογοκρισία στο pde, και ποιος και με τι σκοπούς την ενορχηστρώνει.

Αποσυνδεδεμένος old_one

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιδρασεις στην απόφαση του ΣτΕ για τα Θρησκευτικά
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 01:15:28 πμ »
Όποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει να βρει ...γεμάτο είναι το internet

Εγω θα παραθέσω ένα βοντέακι του αείμνηστου ιεροκήρυκα Δημητρίου Παναγοπουλου
Άλλο καλός άνθρωπος και άλλο χριστιανός

https://youtu.be/To10K8Sak1I


Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Αντιδρασεις στην απόφαση του ΣτΕ για τα Θρησκευτικά
« Απάντηση #123 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 01:21:07 πμ »
Το μάθημα των θρησκευτικών αποτέλεσε τον εύκολο στόχο απαξίωσης της παιδείας στην πατρίδα μας τις τελευταίες δεκαετίες.Ξεκίνησε ως συνέπεια του επαρχιωτισμού,του κόμπλεξ κατωτερότητας του νεοέλληνα απέναντι στο δυτικό πολιτισμό.Αξίες, που διατήρησαν ζωντανό τον ελληνισμό για χιλιετίες και συνιστούν μια πανανθρώπινη πρόταση τρόπου ζωής,χλευάστηκαν. Ας προστεθεί σε αυτό ότι στην Νέα Τάξη οι θρησκείες και γενικά η μεταφυσική δεν ταιριάζουν και γι΄αυτό συκοφαντούνται έντονα. Αντε να χωρέσει μια συγκριτιστική πανθρησκεία,όπως ένας πολιτισμός (υλιστικός),μία γλώσσα κτλ.Αυτό το καταλαβαίνουν πια και οι συνάδελφοι των άλλων ειδικοτήτων, που βλέπουν την απαξίωση να καταλαμβάνει πλέον όλη την εκπαίδευση,και περισσότερο την ανθρωπιστική.Οπως σωστά ειπώθηκε,οι μαθητές κάθε χρόνο, όλο και περισσότερο, ενδιαφέρονται για τη χρησιμοθηρική πλευρά της εκπαίδευσης.Ολο και λιγότεροι διαβάζουν π.χ. ένα εξωσχολικό βιβλίο ή μαθαίνουν επειδή τους αρέσει η μάθηση. Σήμερα όλοι μιλούν π.χ. για το bullying,αλλά κανείς δεν μιλά για το τι τραβάει ένας μαθητής που είναι ¨παπαδάκι¨ ή κάποιος που του αρέσει πραγματικά η φιλοσοφία.

Επομένως,τα νέα προγράμματα των Θρησκευτικών αποτέλεσαν την πρώτη προσπάθεια προσαρμογής στη νέα εποχή.Διαθέτουν διδακτικές αρετές,όπως π.χ. σύγχρονες τεχνικές που προσελκύουν τα παιδιά.Ισως όμως αυτό ταυτόχρονα να αποτελεί και το μεγαλύτερο μειονέκτημά τους.Διακατέχονται τόσο πολύ από την επιδίωξη να κάνουν το μάθημα αρεστό,που χαμήλωσαν το επίπεδό του στο επίπεδο του μέσου σημερινού παιδιού,κυρίως από την άποψη της στοχοθεσίας.Για την ακρίβεια,μπορεί οι στόχοι να παραμένουν υψηλοί,αλλά,κακά τα ψέματα, ο πήχυς από την πλευρά των αληθινών μαθησιακών αποτελεσμάτων έπεσε πολύ χαμηλά.Αποτέλεσμα είναι να χάνουν το ενδιαφέρον τους οι άριστοι μαθητές,οι οποίοι μπορεί να είναι ελάχιστοι,αλλά είναι πολύ πιο εμπλουτισμένοι με ερεθίσματα από ό,τι στο παρελθόν.Αυτοί,για εμένα, διαμορφώνουν το κλίμα της τάξης,αλλά και της κοινωνίας μεθαύριο.Και αυτοί στερούνται από τον πλούτο των μεταφυσικών προτάσεων της χριστιανικής παράδοσης.Αν κάτι κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον για αυτά τα πράγματα σήμερα,είναι το ότι ο άνθρωπος βρίσκει απαντήσεις που αφορούν την ύπαρξή του,χωρίς να υποκύπτει στην κατάθλιψη και χωρίς να καταφεύγει σε υποκατάστατα.

Δεν απορρίπτω τα νέα προγράμματα.Απλώς επισημαίνω κάποιες αδυναμίες τους.Δίνεται έμφαση στον θρησκευτικό εγγραμματισμό στοχεύοντας σε περισσότερους μαθητές από ότι τα παλιά προγράμματα.Ισως κάνω λάθος εγώ,που δεν θεωρώ τον πλατωνικό φιλόσοφο-βασιλέα ως δεσποτικό εκπρόσωπο ενός μη δημοκρατικού πολιτεύματος.Ισως φταίω εγώ που διακρίνω μια λαϊκίστικη και υποκριτική επίκληση της δημοκρατίας δυτικού τύπου.Πάντως,εάν ήθελαν οι ιθύνοντες ένα πραγματικά δημοκρατικό μάθημα,θα έπρεπε τουλάχιστον να μην επιδείξουν και σε αυτό το θέμα τη δηθενιά και τον επαρχιωτισμό του νεοέλληνα.Ας τα εφάρμοζαν σε όλους ανεξαιρέτως τους μαθητές που βρίσκονται στα σχολεία της Ελληνικής Δημοκρατίας.Δεν μπορεί να επικαλείσαι το κοσμικό κράτος και να φοβάσαι θρησκευτικές μειονότητες.Η εμμονή με τις κάθε είδους μειονότητες (πάντα εκ του ασφαλούς),θυμίζει αντίδραση κακομαθημένου εφήβου.Αυτή όμως είναι άλλη συζήτηση.Συγνώμη για το ¨σεντόνι¨.

Αποσυνδεδεμένος old_one

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιδρασεις στην απόφαση του ΣτΕ για τα Θρησκευτικά
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 02:01:55 πμ »
Όποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει να βρει ...γεμάτο είναι το internet

Εγω θα παραθέσω ένα βοντέακι του αείμνηστου ιεροκήρυκα Δημητρίου Παναγοπουλου
Άλλο καλός άνθρωπος και άλλο χριστιανός

https://youtu.be/To10K8Sak1I
https://www.pentapostagma.gr/2019/09/μητροπολίτης-πειραιώς-για-τα-θρησκευ.html

Αποσυνδεδεμένος old_one

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιδρασεις στην απόφαση του ΣτΕ για τα Θρησκευτικάε
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 02:11:08 πμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2019, 02:13:43 πμ από old_one »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.