*

Αποστολέας Θέμα: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;  (Αναγνώστηκε 23127 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Γεια σας συνάδελφοι.

Τωρα τελευταια περα απ τα μεταπτυχιακά, εχουν πέραση οπως βλεπουμε και τα σεμιναρια που τα προτιμουν πολλοι περαν της μοριοδοτησης και των οποιων επαγγελματικων προοπτικών και επειδη θελουν λιγοτερο χρονο και σαφως λιγοτερα χρηματα και μαλλον και κοπο κατ επεκταση. Ηδη καποια Πανεπιστημια στησαν μια βιομηχανια επικερδη γυρω απ αυτα, κυριως τα Πανεπιστημια Αιγαιου, Θεσσαλιας,Πατρων και ΕΚΠΑ. Σιγα σιγα και οι αλλοι. Αυτα που παιζουν πολυ ειναι το Διαπολιτισμικης Εκπαιδευσης, η Διδασκαλια της Ελληνικης Γλωσσας ως Ξενης Γλωσσας καθως και της Ειδικης Αγωγης. Νομιζω και το Εκπαιδευτων Ενηλικων.

Θα ηθελα να ακουσω τις προτάσεις και εμπειριες σας σχετικα με το ποιο θα αξιζε να ξεκινησω περισσοτερο, που να βοηθησει και περισσοτερο επαγγελματικα.Πλην της Ειδικης Αγωγης τι λετε για τα άλλα, ποιο θα επιλεγατε?

Μου ειπαν να αρχιζα κανενα διαπολιτισμικης, θα εχει ζητηση λενε (οπου κανουν και λιγο διδασκαλια ελληνικης). Αξιζει ή αχρηστο θαναι? Επισης αξιζει αυτο ή το "σκετο" διδασκαλια ελληνικης πιο πολυ?

Τα σχετικα με εκπαιδευση ενηλικων αξιζουν? Επισης για ποιους συμφερει πιο πολυ να το κανουν αυτο? Εγω για παραδειγμα εχω πτυχιο ΠΤΔΕ, ΠΕ 70 δηλαδη (ξερω δυσκολο πτυχιο, δεν εχεις και πολλες επαγγελματικες διεξοδους, αναρωτιεμαι ακομα πως γινεται φετος να δηλωσαν τα Παιδαγωγικα Τμηματα ακομα περισσοτερα ατομα ενω ειναι γνωστη η τραγικη κατασταση του κλαδου των δασκαλων).

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια.

ΥΓ: Για να παιρνουν και μορια απ οτι καταλαβα πρεπει ναναι και οπωσδηποτε τουλαχιστον 400 ωρων και στον τιτλο να υπαρχει συγκεκριμενη λεξη οπως "εξειδικευση", σωστα?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2019, 10:15:35 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Φαίη

  • Επισκέπτης
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ τα δημοφιλή;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:37:08 μμ »
Γεια σου κι εσένα συνάδελφε.
Δεν νομίζω πως υπάρχει εδώ μέσα κάποιος που να έχει μαντικές ικανότητες ώστε να
γνωρίζει τι "θα έχει ζήτηση" στο μέλλον (αν το γνώριζε θα το είχε κάνει και ο ίδιος).
Έπειτα, αναρωτιέμαι αν θα μοιραζόταν σε ένα ανοιχτό forum μια τέτοια πληροφορία.
Στην Ελλάδα ζούμε, οι πληροφορίες είναι επτασφράγιστα μυστικά.

Αυτά τα σεμινάρια που αναφέρεις όντως συζητιούνται πολύ τελευταία...

Γνώμη μου είναι, αν έχεις χρόνο, όρεξη και χρήματα για ξόδεμα, να κάνεις πρωτίστως
κάτι που σου αρέσει ώστε να μην πάει τίποτα από τα παραπάνω στο τέλος χαμένο.

Υ.Γ. Αν έχει κάποιος τη μαγική πληροφορία ας την πει.


Φαίη

  • Επισκέπτης
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ τα δημοφιλή;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:50:25 μμ »
Πάντως για ΠΕ70, το λιγότερο χρήσιμο μου φαίνεται αυτό στην ενηλίκων.
Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα πάντα...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ τα δημοφιλή;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 09:21:13 μμ »
Neosss, εγώ θα προτιμούσα να κάνω μεταπτυχιακό. Θα το κυνηγούσα οπωσδήποτε. Τώρα τα σεμινάρια... Μόνο τα Ειδικής Αγωγής ωφέλησαν κάποιες ειδικότητες. Π.χ. κοινωνιολόγος με σεμινάριο ειδικής αγωγής, δουλεύει κανονικά κάθε χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ τα δημοφιλή;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 08:54:18 πμ »
Καλημέρα! Αν μπορείς κάνε όλα τα παραπάνω σεμινάρια γιατί γνωρίζω άτομα που έχουν πάνω από είκοσι τέτοιες πιστοποιησεις! Στα σχολεία μιλούν πολύ για όλα αυτά. Το μεταπτυχιακό βέβαια είναι το καλύτερο αλλά θέλει πολλά λεφτά που οι περισσότεροι πλέον τα δίνουν, έχουν δεν έχουν!

Αποσυνδεδεμένος To be or not to be

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ τα δημοφιλή;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 11:23:59 πμ »
Καλημέρα! Αν μπορείς κάνε όλα τα παραπάνω σεμινάρια γιατί γνωρίζω άτομα που έχουν πάνω από είκοσι τέτοιες πιστοποιησεις! Στα σχολεία μιλούν πολύ για όλα αυτά. Το μεταπτυχιακό βέβαια είναι το καλύτερο αλλά θέλει πολλά λεφτά που οι περισσότεροι πλέον τα δίνουν, έχουν δεν έχουν!

Σοβαρά τώρα; Για να κάνεις 20 σεμινάρια χρειάζεσαι απίστευτα πολλά χρήματα. Το ίδιο και για τα 2-3 σεμινάρια που αναφέρονται παραπάνω.Χρήματα δυσανάλογα με την ποιότητα σπουδών. Δυστυχώς, βρήκαν και τα δημόσια πανεπιστήμια το κολπάκι για εύκολο χρήμα. Πουλούν φρούδες ελπίδες. Έπεσα κι εγώ στην παγίδα τους και τελειώνω τώρα την ειδική αγωγή. Σε πολλά σημεία κείμενα copy-paste, ξεχειλωμένα όσο δεν πάει για να δικαιολογηθεί η ''ετήσια εξειδίκευση''. Για μεταπτυχιακά μακάρι να υπήρχαν δωρεάν, αλλά και εκεί εκμεταλλεύονται την ανάγκη μας. Ένα έχω να πω: Ας μην γινόμαστε εύκολη λεία τους, αυτή είναι η δύναμή μας.

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 12:40:46 μμ »
Εδω μας οδηγησε ο Νόμος Γαβρόγλου. Η καθε σελίδα διαφημίζει σεμινάρια επι πληρωμής από δημόσια Πανεπιστήμια προκειμενου να πάρουμε +2 μόρια στο προσοντολόγιο.

Εικόνα


xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 01:05:04 μμ »
Εδω μας οδηγησε ο Νόμος Γαβρόγλου. Η καθε σελίδα διαφημίζει σεμινάρια επι πληρωμής από δημόσια Πανεπιστήμια προκειμενου να πάρουμε +2 μόρια στο προσοντολόγιο.

Εικόνα


Μετρούσαν πολύ πριν το νόμο γαβρογλου μάλλον με καθυστέρηση το διαπιστώνεις

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 01:17:30 μμ »
Παράθεση
Καλημέρα! Αν μπορείς κάνε όλα τα παραπάνω σεμινάρια γιατί γνωρίζω άτομα που έχουν πάνω από είκοσι τέτοιες πιστοποιησεις! Στα σχολεία μιλούν πολύ για όλα αυτά. Το μεταπτυχιακό βέβαια είναι το καλύτερο αλλά θέλει πολλά λεφτά που οι περισσότεροι πλέον τα δίνουν, έχουν δεν έχουν!

Δεν θα συνιστούσα στον συνάδερφο να κάνει όλα τα παραπάνω σεμινάρια μπας και. Είναι απλό: πόσα μόρια δίνει το μεταπτυχιακό για διορισμό; Πόσα μόρια δίνουν τα σεμινάρια; Δεν μπορούμε να εξισώσουμε ένα μεταπτυχιακό με 5 σεμινάρια. Και σε κάποιες περιπτώσεις 1 μεταπτυχιακό κοστίζει όσο 5 σεμινάρια (5Χ1000).

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 01:19:54 μμ »
Μετρούσαν πολύ πριν το νόμο γαβρογλου μάλλον με καθυστέρηση το διαπιστώνεις

Δεν σου εδιναν μοριοδοτηση ομως . Πριν σε εβαζαν μονο στον επικουρικο πινακα ειδικης αγωγης ενω τωρα μετρανε και στον πινακα της γενικης εκπαιδευσης και επισης δινουν 10 μορια στους εκπαιδευτικους ΤΕ & ΔE.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2020, 07:36:04 μμ από giannisn1991 »

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ τα δημοφιλή;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 02:34:28 μμ »
Γεια σου κι εσένα συνάδελφε.
Δεν νομίζω πως υπάρχει εδώ μέσα κάποιος που να έχει μαντικές ικανότητες ώστε να
γνωρίζει τι "θα έχει ζήτηση" στο μέλλον (αν το γνώριζε θα το είχε κάνει και ο ίδιος).
Έπειτα, αναρωτιέμαι αν θα μοιραζόταν σε ένα ανοιχτό forum μια τέτοια πληροφορία.
Στην Ελλάδα ζούμε, οι πληροφορίες είναι επτασφράγιστα μυστικά.

Αυτά τα σεμινάρια που αναφέρεις όντως συζητιούνται πολύ τελευταία...

Γνώμη μου είναι, αν έχεις χρόνο, όρεξη και χρήματα για ξόδεμα, να κάνεις πρωτίστως
κάτι που σου αρέσει ώστε να μην πάει τίποτα από τα παραπάνω στο τέλος χαμένο.

Υ.Γ. Αν έχει κάποιος τη μαγική πληροφορία ας την πει.

Ευχαριστω για την απαντηση. Καλα σιγα τα μυστικα ας μην υπερβαλλουμε...μια συμβουλη ζητησα ή τυχον εμπειριες οποιος εχει διοτι δεν εχω σκοπο να κανω καμια 20αρια σεμιναρια, παρα 1-2 μόνο. Οσο για την ζητηση τιποτα σιγουρα, απλα ποιο εχει καλες προοπτικες.

Ναι υπαρχουν πολλα γιαυτο ξεδιαλεξα αυτα. Πραγματι το Εκπαιδευτων Ενηλικων συμφωνω, απλως ειπα να μαθω και για αυτο.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 02:39:51 μμ »
Ο Γαβρογλου το έκανε για να βγάζουν τα πανεπιστήμια χρήματα, έχω βαρεθεί να βλέπω διαφημίσεις για τα σεμινάρια.
Για μένα μακριά από τα σεμινάρια του Παν. Αιγαίου.
Πιστεύω πως με τη νδ πλέον δε θα μετράνε
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ τα δημοφιλή;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 02:44:09 μμ »
Καλημέρα! Αν μπορείς κάνε όλα τα παραπάνω σεμινάρια γιατί γνωρίζω άτομα που έχουν πάνω από είκοσι τέτοιες πιστοποιησεις! Στα σχολεία μιλούν πολύ για όλα αυτά. Το μεταπτυχιακό βέβαια είναι το καλύτερο αλλά θέλει πολλά λεφτά που οι περισσότεροι πλέον τα δίνουν, έχουν δεν έχουν!

Καλημέρα Βερα. ΕΙΚΟΣΙ? Μηπως στα παραλενε? Ξοδεψαν δηλαδη καπου 10.000 - 12.000 ευρώ; Τι στο καλό, μεχρι και εξ αποστασεως Δημιουργικη Ζωγραφικη κανανε, ό,τι υπηρχε προσφερομενο εκαναν;

Εγω χαζομαρα το θεωρω. Αντε να σε ενδιαφερουν διαφορα και να εκανες 4-5 αλλά όλα; Τι λες τωρα....Χαιρονται τα ΑΕΙ με τετοια ατομα. Αμα ειχα τοσα λεφτα θα εκανα κανα 2 μεταπτυχιακα μαλλον, εστω και εξ αποστασεως. Και δεν θα χρειαζοταν καν να δουλεψω παραλληλα.
Κανα δυο θα κανω απλως ηθελα να ακουσω αποψεις για τι να αρχιζα, πλην του κλασσικου της Ειδ Αγωγης που το κανουν ολοι καθαρα για να βρουν δουλεια (ακομα και εγω εαν δηλαδη το αρχιζα ποτέ).

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 02:48:03 μμ »
Ο Γαβρογλου το έκανε για να βγάζουν τα πανεπιστήμια χρήματα, έχω βαρεθεί να βλέπω διαφημίσεις για τα σεμινάρια.
Για μένα μακριά από τα σεμινάρια του Παν. Αιγαίου.
Πιστεύω πως με τη νδ πλέον δε θα μετράνε

Οκ δεν ειναι και τοσο κακο. Και στο εξωτερικο πολυ διαδεδομενο, απ τη μια καλα κανουν με τα σεμιναρια. Συμμετεχει και απλος κοσμος, περα απο ακυρα εχει και αρκετα ενδιαφεροντα. Και οταν εχεις λιγο χρονο και χρημα βολευουν.

Θα συνεχιστουν και επι ΝΔ για τα καλα. Απορια ομως: για ποιο λογο μακρυα απ του Αιγαιου; Ποια άλλα ΑΕΙ προτεινεις ως εναλλακτικη τοτε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159606
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.