*

Αποστολέας Θέμα: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;  (Αναγνώστηκε 23169 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ τα δημοφιλή;
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 05:24:11 μμ »
Καλημέρα Βερα. ΕΙΚΟΣΙ? Μηπως στα παραλενε? Ξοδεψαν δηλαδη καπου 10.000 - 12.000 ευρώ; Τι στο καλό, μεχρι και εξ αποστασεως Δημιουργικη Ζωγραφικη κανανε, ό,τι υπηρχε προσφερομενο εκαναν;

Εγω χαζομαρα το θεωρω. Αντε να σε ενδιαφερουν διαφορα και να εκανες 4-5 αλλά όλα; Τι λες τωρα....Χαιρονται τα ΑΕΙ με τετοια ατομα. Αμα ειχα τοσα λεφτα θα εκανα κανα 2 μεταπτυχιακα μαλλον, εστω και εξ αποστασεως. Και δεν θα χρειαζοταν καν να δουλεψω παραλληλα.
Κανα δυο θα κανω απλως ηθελα να ακουσω αποψεις για τι να αρχιζα, πλην του κλασσικου της Ειδ Αγωγης που το κανουν ολοι καθαρα για να βρουν δουλεια (ακομα και εγω εαν δηλαδη το αρχιζα ποτέ).
Είκοσι σεμιναρια και μεταπτυχιακό! Όταν ρωτώ πώς γίνεται η απάντηση είναι ότι είναι πολλά τα λεφτά ,αλλά προφανώς τα έχουν. Κατάλαβα ότι ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και απ ότι ξέρω οι νεότεροι επενδύουν πολύ σε αυτες τις πιστοποιησεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 08:29:18 μμ »
Οκ δεν ειναι και τοσο κακο. Και στο εξωτερικο πολυ διαδεδομενο, απ τη μια καλα κανουν με τα σεμιναρια. Συμμετεχει και απλος κοσμος, περα απο ακυρα εχει και αρκετα ενδιαφεροντα. Και οταν εχεις λιγο χρονο και χρημα βολευουν.

Θα συνεχιστουν και επι ΝΔ για τα καλα. Απορια ομως: για ποιο λογο μακρυα απ του Αιγαιου; Ποια άλλα ΑΕΙ προτεινεις ως εναλλακτικη τοτε;

Όντως, για ποιο λόγο μακρυά από το πανεπιστήμιο Αιγαίου;

Ήδη παρακολουθώ 9μηνο σεμινάριο διαπολιτισμικής του συγκεκριμένου πανεπιστημίου διάρκειας 408 ωρών. Οι ίδιοι προωθούν πλέον τα 9μηνα ως πιο αξιόπιστη επιλογή από ότι τα 7μηνα σε περίπτωση που αλλάξουν τα κριτήρια με τη νέα κυβέρνηση, οπότε τα 9μηνα θεωρούνται πιο ολοκληρωμένα ως ετήσιας διάρκειας (ακαδημαϊκής χρονιάς, γιατί υπάρχουν και πραγματικής ετήσιας διάρκειας, δηλαδή 12μηνα).

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ τα δημοφιλή;
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 09:11:49 μμ »
Είκοσι σεμιναρια και μεταπτυχιακό! Όταν ρωτώ πώς γίνεται η απάντηση είναι ότι είναι πολλά τα λεφτά ,αλλά προφανώς τα έχουν. Κατάλαβα ότι ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και απ ότι ξέρω οι νεότεροι επενδύουν πολύ σε αυτες τις πιστοποιησεις.
Μοριοδοτούνται όλα;
Πόσα μόρια συνολικά δίνουν 20 σεμινάρια και μεταπτυχιακό;  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ τα δημοφιλή;
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 09:39:07 μμ »
Μοριοδοτούνται όλα;
Πόσα μόρια συνολικά δίνουν 20 σεμινάρια και μεταπτυχιακό;  :)


22

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2019, 08:55:21 πμ από giannisn1991 »

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 11:23:31 μμ »
Νομίζω ότι είναι 20×2+20=60;

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 08:58:48 πμ »
Νομίζω ότι είναι 20×2+20=60;

Ας δώσουμε λοιπόν συγχαρητήρια στο ΣΥΡΙΖΑ που άνοιξε τον"ασκό του Αιόλου" ως αριστερή κυβέρνηση. Είναι (υποτίθεται) κατά των ιδιωτικών πανεπιστημίων και της οικονομικής ανισοτητας  στο δικαίωμα της διά βίου μάθησης για όλους. Οι έχοντες λοιπόν θα μπορούν να ανταποκριθούν στα δίδακτρα , ενώ οι υπόλοιποι θα χρηματοδοτούνται ες αεί από τους γονείς τους (όσο αντέχουν).
Ο νεοφιλελευθερισμός εννοείται ότι θα συνεχιστεί από τη νέα κυβέρνηση επιθετικά, η οποία τουλάχιστον δεν το κρύβει.
Και όλα αυτά ,μήπως και προσληφθούν ιδιαιτέρως οι νέοι πτυχιούχοι, ως αναπληρωτές σε κάποιο από τα γνωστά προγράμματα ΕΣΠΑ.

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 09:18:47 πμ »
Ένα σεμινάριο μόνο μοριοδοτείται με 2 μορια

Φαίη

  • Επισκέπτης
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 10:42:33 πμ »
Καλά μου παιδιά, μην αγοράζετε ό,τι σας πουλάνε!!! Τα συστήματα τα έχουμε δει να
αλλάζουν...και κάποια μάλιστα να μην εφαρμόζονται καν. Να κάνεις ένα σεμινάριο
επειδή σκέφτεσαι τα 2 μόρια;;; :-\

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 11:25:52 πμ »
Καλά μου παιδιά, μην αγοράζετε ό,τι σας πουλάνε!!! Τα συστήματα τα έχουμε δει να
αλλάζουν...και κάποια μάλιστα να μην εφαρμόζονται καν. Να κάνεις ένα σεμινάριο
επειδή σκέφτεσαι τα 2 μόρια;;; :-\
Το χειρότερο για μένα είναι ότι "αγοράζουν" σεμινάρια ή ΠΜΣ χωρίς να ενδιαφέρονται για το αντικείμενο, αλλά μήπως μέσω αυτού προσληφθούν αναπληρωτές (δεν θα γίνουν πλέον μόνιμοι μαζικοί διορισμοί και αυτό το γνωρίζουν όσοι δε διαβάζουν μόνο τα εκπαιδευτικά sight που επιβιώνουν με ατελείωτες διαφημίσεις πώλησης ακαδημαϊκών προσόντων και τις υποσχέσεις των κυβερνήσεων προς άγρα μελλοντικών ψηφοφόρων).
Τουλάχιστον ας κάνουν μεταπτυχιακό ή διδακτορικό σε αυτό που πραγματικά αγαπούν.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 03:34:22 μμ »
Σήμερα είδα αυτό:
https://e-employ.gr/el/dia-viou-ekpaideusi/arthra-dia-viou/item/2452-theseis-diapolitismiki-23-9-19
Αν θεωρηθεί διαφήμιση, ας διαγραφεί παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 08:42:46 μμ »
Ο Γαβρογλου το έκανε για να βγάζουν τα πανεπιστήμια χρήματα, έχω βαρεθεί να βλέπω διαφημίσεις για τα σεμινάρια.
Για μένα μακριά από τα σεμινάρια του Παν. Αιγαίου.
Πιστεύω πως με τη νδ πλέον δε θα μετράνε

Γιατί μακριά από το Παν. Αιγαίου;
[Ενημερωτικά ρωτάω, επειδή σκεφτόμουν να κάνω αίτηση] :-*

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 01:10:05 πμ »
Όντως, για ποιο λόγο μακρυά από το πανεπιστήμιο Αιγαίου;

Ήδη παρακολουθώ 9μηνο σεμινάριο διαπολιτισμικής του συγκεκριμένου πανεπιστημίου διάρκειας 408 ωρών. Οι ίδιοι προωθούν πλέον τα 9μηνα ως πιο αξιόπιστη επιλογή από ότι τα 7μηνα σε περίπτωση που αλλάξουν τα κριτήρια με τη νέα κυβέρνηση, οπότε τα 9μηνα θεωρούνται πιο ολοκληρωμένα ως ετήσιας διάρκειας (ακαδημαϊκής χρονιάς, γιατί υπάρχουν και πραγματικής ετήσιας διάρκειας, δηλαδή 12μηνα).

Δεν το ακούω βέβαια πρώτη φορά αυτο, τοχω ξαναδει στο ιντερνετ και αλλου να το λενε. Ωστοσο σαν Πανεπιστημιο δεν ειναι κακο και αρκετοι κανουν σεμιναρια και μεταπτυχιακά εκεί. Οποτε θελω σοβαρα να μαθω επιτελους τι παιζει. Ρωτας "γιατί μακρυά;" για να λάβεις απάντηση "Ασε σου λέω μακρυά, κοροΐοδία". Άντε βγάλε άκρη.

Εσύ μιας και είσαι εκ των εσώ, πως σου φαίνεται; Σκεφτόμουν και εγώ να ξεκινούσα εκεί τίποτα, παίζει και στο διαπολιτισμικής (είμαι ωστόσο σε δίλημμα.η αυτό ή διδασκαλια ελληνικής;). Τι κάνετε, είναι αρκετά ενημερωτικό;

Ναι προκρίνουν τα 9μηνα ώστε ναχεις 400 ώρες για ναναι σίγουροι ότι θα αναγνωριστούν απ το Υπουργείο διότι λιγότερων ωρών δεν προσμετριούνται σε τίποτα, αν δεν κάνω λάθος δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως σεμινάρια - Ποιο προτείνετε απ' τα δημοφιλή;
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 01:31:14 πμ »
Καλά μου παιδιά, μην αγοράζετε ό,τι σας πουλάνε!!! Τα συστήματα τα έχουμε δει να
αλλάζουν...και κάποια μάλιστα να μην εφαρμόζονται καν. Να κάνεις ένα σεμινάριο
επειδή σκέφτεσαι τα 2 μόρια;;; :-\

Ναι αλλάζουν. Ωστόσο πάντα μία επιμόρφωση θα αναγνωρίζεται πλέον. Παίρνεις και δύο μόρια οκ, σιγά. Τα σημαντικότερα είναι ότι μπαίνεις και σε κάναν Επικουρικό Πίνακα (Ειδικής) και κάποτε ίσως και Διαπολιτισμικής. Καθώς και το ότι μαθαίνεις και κάτι. Εγώ στο αρχικό μου μήνυμα, αυτά που με ενδιαφέρουν ρώτησα. Απλώς δεν γίνεται προφανώς όλα να τα κάνω αλλά ένα απ αυτά. Άντε δύο. Οπότε ας συμφέρει και επαγγελματικά λίγο.

Και τι πάει να πει "ό,τι σας πουλάνε"; Τι άλλο να κάνεις; Ή μεταπτυχιακό (που θαναι και πιο ακριβό εξ αποστασεως ή δια ζώσης, εγώ πχ δεν το σηκώνω οικονομικά και ...στεγαστικά ένα, έχω κιάλλες υποχρεώσεις) ή κάνα σεμινάριο το οποίο είναι πολυ ευελικτο. "Καντε ο,τι σας αρεσει" λενε και συμφωνω. Χαζός αισθανομαι τωρα γιατι η αλλη με ενα σεμιναριο Ειδικης της σειράς αποφοιτησης μου τωρα θα δουλεψει 2η χρονιά αναπληρώτρια και εγω καθομαι κοιτάω εστω για κανα σεμιναριο (ας τοχω ενα ωσπου να κανω ίσως και κανα μεταπτυχιακο που και αυτο αμα δεν σε βοηθαει βεβαια να βρεις δουλειά, αχρηστο εντελώς θα ειναι).

Εγω κανω αυτα που με ενδιαφερουν μεν αλλά ναι δυστυχως πολλοι κοιτανε και τα των μορίων, ετσι ειναι οι εποχές πια. Αφου κρατανε γερόντια να διδασκουν στα σχολεια μη και μπει άτομο...νέο κάτω των...50 ξερω γω

. Αναπληρώτρια και μια μονιμη δασκαλα τα ιδια λεγανε "Τι πατε τα νεα παιδια και κανετε διαρκώς σεμιναρια και μεταπτυχιακά εως και διδακτορικά, νεα μοδα και αυτη". Τους ειπα απλώς "Μιλατε και εσεις? Εσεις δουλευετε, δεν τα εχετε αναγκη. Οι αλλοι πως θα αποκτησουν καμια ελπιδα? Ή ετσι ή με το να γεννοβολαμε παιδιά ή να αποκτησουμε κανα θεμα υγειας".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.