*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3351721 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blake

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11606 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 12:44:24 μμ »
Μόνο σε λογική ετήσιων προγραμματισμένων διορισμών και πλήρωσης συνταξιοδοτήσεων ανά ειδικότητα θα μπορούσε να εφαρμοστεί ένα τέτοιο μοντέλο αναλογικότητας.
Δυστυχώς, δεν αναμένουμε κάτι τέτοιο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:11:16 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11607 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 12:45:36 μμ »
Δεν λεει κατι αντισυναδελφικο ο Blake, ουτε μιλαει για κυριες η μη. Αλλα π.χ. αν οι ΠΕ02 ειναι στο γυμνασιο συμπληρωνουν 23ωρες οι ΠΕ03 συμπληρωνουν 12 ωρες η οικιακη οικονομια 3 κλπ γινεται να παρει τους ιδιους ΠΕ03 ΠΕ78 η ΠΕ80 και ΠΕ02; Οχι! Αν λοιπον οι ΠΕ60+ΠΕ70 πάρουν 6000 θεσεις συνολικα τοτε οι κοινες ειδικοτητες δεν θα παρουν θεση στην αθμια γιατι δεν θα περισσευει αντε να παρουν 500θεσεις και στην βθμια θα υπαρχει προβλημα γιατι θα πρεπει 30ειδικοτητες να παρουν 4000 θεσεις! Οποτε πραγματικά θα μιλάμε για σφαγη.. Ελπίζω φυσικα οτι μου μετεφεραν να ειναι απλα ποθος τους και οχι πληροφορια γιατι 6000 θεσεις μου φαινεται υπερβολικος αριθμος..

ωραια, ξεχνατε ομως τα καινουρια εργαστηρια της κεραμεως σε γυμνασια και δημοτικα νομιζω
οποτε 3000 θεσεις στις τεχνικες ειδικοτητες
αντε γεια

δε βγαινει ακρη, γτ κοιτατε μονο τη παρτη σας
το σταματώ εδω

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11608 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 01:00:04 μμ »
ωραια, ξεχνατε ομως τα καινουρια εργαστηρια της κεραμεως σε γυμνασια και δημοτικα νομιζω
οποτε 3000 θεσεις στις τεχνικες ειδικοτητες
αντε γεια

δε βγαινει ακρη, γτ κοιτατε μονο τη παρτη σας
το σταματώ εδω

Εγω κοιταω την παρτη μου; Αυτο λεω τοση ωρα οτι δεν με συμφερει απλα μετεφερα οτι ακουσα!
Επίσης συναδελφε εγω προσωπικα υπήρχα και πριν την εκπαίδευση δεν φοβάμαι οτι θα χαθω και μετα απο αυτην.. Αν κατσει καλος και μακαρι αν δεν κατσει παμε για αλλα!
Δεν χρειάζεται εκνευρισμος..
Υ.Γ.
Οσο για τις τεχνικές ειδικοτητες πιστευω οτι θα πάρει αρκετους αλλα ξαναλέω και απο θεμα ωρων να το δεις και ψυχραιμα στο λυκειο λιγο λιγοτερο απο τις μισες ωρες ειναι απο ΠΕ02, οποτε δες την αναλογια με την ειδικοτητα σου οπως την βλεπω εγω την αναλογια με τους ΠΕ03.
Υ.Γ.
Σίγουρα εχεις μεγαλυτερη εμπειρια απο εμενα στην βθμια οποτε δεν σου κανω υποδειξεις απλα κανουμε κουβεντα και βλέπω να μιλάω με λογικη και οχι ευχολογια για την ειδικοτητα μου :)
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11609 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 01:10:23 μμ »
Δεν είναι το θέμα ποιός την έχει μεγαλύτερη την εμπειρία ή την ειδικότητα
Κάποτε είχαμε την ασεπουλα, ευτυχώς απαλαχτηκαμε από αυτήν.
Υπομονή και τπτ άλλο μέχρι να βγει η κατανομή
Παντού υπάρχουν ανάγκες.αυτο και τπτ άλλο
Όλα τα άλλα δε χρειάζονται

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:11:16 »

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11610 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 01:17:19 μμ »
Δεν είναι το θέμα ποιός την έχει μεγαλύτερη την εμπειρία ή την ειδικότητα
Κάποτε είχαμε την ασεπουλα, ευτυχώς απαλαχτηκαμε από αυτήν.
Υπομονή και τπτ άλλο μέχρι να βγει η κατανομή
Παντού υπάρχουν ανάγκες.αυτο και τπτ άλλο
Όλα τα άλλα δε χρειάζονται

Λογικά τα μπερδευεις συνάδελφε, η ασεπουλα μιλούσε για την ομαδα της και την ειδικοτητα της κλπ.
Εγω μιλησα για ΠΕ60,ΠΕ70 και ειμαι ΠΕ03 και ειπα οτι αυτο το σεναριο θα ειναι καταστροφη για εμενα και τον κλαδο μου.
Τις ομοιοτητες μονο εσυ μπορεις να τις βρεις μεταξυ μου και τις ασεπουλας.
Στην τελική οταν το ακουσα το εφερα στο φορουμ γιατι ο pausanas ειπε κατι παρομοιο, διαφωνησα μαζι του και το θεωρησα γελοια μεγαλο το νουμερο και τωρα ακουσα κατι παρομοιο, αυτο λεω. Το σταματαω εδω ομως.

Υ.Γ.1
Δεν κανουμε εμεις τις κατανομες ουτε οι αποψεις μας εδω στο φορουμ! Δεν τα διαβαζει η Νικη και λεει ωραια ιδεα ας ανεβασω λιγο τους αριθμους απο τους ΠΕ60!
Υ.Γ.2
Οπως εσυ, ετσι και εγω εχουμε αγχος και ολοι μας εδω και προσπαθούμε να ενωσουμε τα κομματια απο το παζλ αφου ετσι κι αλλιως το υπουργειο μας εχει χεσμενους
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11611 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 01:26:00 μμ »
μη παρεξηγηθώ δεν εχω κατι μαζι σας
αλλα ολη αυτη η κουβεντα εχει κουρασει
καλη δυναμη και συνεχεια σε ολους

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11612 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 01:45:46 μμ »
Ο, τι μπούρδα ακούσει ο καθένας, σκεφτεί από το μυαλό του ή πει ψέματα ότι άκουσε απο ...ιαματική πήγη φίλου τη μεταφέρει εδώ με υποτιθέμενους αριθμούς.  😂για πολλά γέλια.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11613 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 01:51:13 μμ »
Και ξαναλέω, γιατί να κάτσει ο σύμβουλας με τις ώρες, τις μέρες, να υπολογίζει + - αιτήσεις μετάθεσης αιτήσεις παραίτησης χωριά σε δεκάδες ειδικότητες και μετά να τον κυνηγάνε ότι έχει δόλο. Α κατσ α σκασ για α κατσ α μαλώεις. για να σώσει κάποια ειδικότητα; Ανάγκη την έχει; για υποχρέωση; Αμ δε!
Ενώ μπορεί όντως να πατήσει ένα κουμπί και να βγουν αλγοριθμικα και μετά να πει εγώ ήθελα αλλά νιπτω τας χείρας μου.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11614 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 02:08:08 μμ »
Η κάλυψη θα είναι αναλογική σε όλες τις ειδικότητες.  Καταρχήν, θα ξέρουμε όλοι όλα τα οργανικά κενά σε όλες τις ειδικότητες. Δεν μπορούν να κρύψουν τίποτα πλέον. Ε, δε θα καλύψουν π.χ το 70% των κενών των δασκάλων και των αγγλικών και από π.χ τους μαθηματικούς, τους πληροφορικάριους και τους γυμναστές το 30%. Θα ξεσηκωθούν όλοι οι υπόλοιποι. Γι αυτό και στο τέλος το υπουργείο θα κάνει το σωστό. Σε όσους πίεζαν και πιέζουν καθημερινά θα απαντήσει ότι " ήθελα αλλά δεν μπορούσα".

Το ερώτημα είναι όμως αναλογική ως προς τι;; Ως προς τα οργανικά κενά, τα λειτουργικά-πραγματικά, τις συνταξιοδοτήσεις, τις προσλήψεις αναπληρωτών; Για αυτό και σφάζονται όλοι εδώ μέσα γιατί ο καθένας ωρύεται ότι αυτό που τον συμφέρει είναι και το δίκαιο (κλασική συμπεριφορά Έλληνα). Εγώ πιστεύω ότι το δικαιότερο κριτήριο είναι οι προσλήψεις αναπληρωτών ανά ειδικότητα το τρέχον έτος - απλά πράγματα (ειλικρινά χωρίς να έχω βάλει κάτω τα νούμερα να δω αν αυτό με συμφέρει).

Αποσυνδεδεμένος gandread

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11615 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 02:15:34 μμ »
Αναλογικά ως προς τα οργανικά. Ποια λειτουργικά και φάσεις αναπληρωτών. Αυτά μεταβάλλονται συνέχεια και δεν μπορείς να βασιστείς σε αυτό. Κάθε δημόσιο έγγραφο πρέπει να είναι σύννομο, με βάση τον νόμο. Τί θα γράφει η απόφαση, επειδή είχαμε πολλές πιστώσεις από ΕΣΠΑ ή επειδή έχουν πάρει πολλά βύσματα απόσπαση θα διορίζω. Δεν γίνονται αυτά. Διορισμοί μόνο επί των οργανικών κενών και κάλυψη σε ίσο ποσοστό για όλες τις ειδικότητες το ίδιο. Όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11616 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 02:33:24 μμ »
Αναλογικά ως προς τα οργανικά. Ποια λειτουργικά και φάσεις αναπληρωτών. Αυτά μεταβάλλονται συνέχεια και δεν μπορείς να βασιστείς σε αυτό. Κάθε δημόσιο έγγραφο πρέπει να είναι σύννομο, με βάση τον νόμο. Τί θα γράφει η απόφαση, επειδή είχαμε πολλές πιστώσεις από ΕΣΠΑ ή επειδή έχουν πάρει πολλά βύσματα απόσπαση θα διορίζω. Δεν γίνονται αυτά. Διορισμοί μόνο επί των οργανικών κενών και κάλυψη σε ίσο ποσοστό για όλες τις ειδικότητες το ίδιο. Όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού.

Άρα κανένα θεατρολόγο και γυμναστή, 7 πληροφορικαριους από ξένες γλώσσες μόνο 3 αγγλικών κλπ
Αντιλαμβάνεσαι πως ούτε αυτό είναι πιθανό σενάριο.
Αλλιώς γιατί να ζητάει το υπουργείο οργανικές θέσεις;
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος gandread

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11617 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 03:27:54 μμ »
Ζητάει οργανικές θέσεις για να διορίσει σε αυτές. Αν τα οργανικά κενά είναι δύο , θα διορίσει δύο, αν είναι 1000, θα διορίσει χίλιους. Το ποσοστό κάλυψης να είναι για όλους το ίδιο , επί των οργανικών κενών.

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 575
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11618 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 03:30:18 μμ »
Αναλογικά ως προς τα οργανικά. Ποια λειτουργικά και φάσεις αναπληρωτών. Αυτά μεταβάλλονται συνέχεια και δεν μπορείς να βασιστείς σε αυτό. Κάθε δημόσιο έγγραφο πρέπει να είναι σύννομο, με βάση τον νόμο. Τί θα γράφει η απόφαση, επειδή είχαμε πολλές πιστώσεις από ΕΣΠΑ ή επειδή έχουν πάρει πολλά βύσματα απόσπαση θα διορίζω. Δεν γίνονται αυτά. Διορισμοί μόνο επί των οργανικών κενών και κάλυψη σε ίσο ποσοστό για όλες τις ειδικότητες το ίδιο. Όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού.
Άντε παλι από την αρχή. Ας συσταθούν οι οργανικές στα δημοτικά που 10 χρόνια κάποιοι κάνουν μάθημα χωρίς οργανικές, ας εφαρμοστούν τα νέα ωρολόγια προγράμματα που θα ισχύσουν χρόνια μετά ας βγούνε οι κατανομές." Όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού"

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11619 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 03:50:56 μμ »
Πως υπολογίστηκαν οι οργανικές θέσεις?
Αν υπολογίστηκαν με τις ώρες τότε έχει οργανικές και για θατρολόγους που είναι κενές διότι δεν έχει μόνιμο προσωπικό.
Αν ήταν απλώς μια καταγραφή του μόνιμου προσωπικού τότε δεν έχει και πολύ σημασία

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.