*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3329161 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6048 στις: Αύγουστος 10, 2020, 08:03:49 μμ »
Όπως παρατήρησα στους προσωρινούς πίνακες της γενικής δευτεροβάθμιας πολλοί συνάδελφοι που είναι στους οριστικούς πίνακες ειδικής αγωγής καταλαμβάνουν εκατοντάδες μην πω και χιλιάδες θέσεις πιο μπροστά στους προσωρινούς πίνακες γενικής αγωγής.Άρα,οι αναπληρωτές ειδικής που είναι στους τελικούς πίνακες της ειδικής αγωγής θα διοριστούν μόνιμα στη γενική.
Έτσι όσοι επιλέξαμε να δουλεύουμε στη γενική αγωγή  παθαίνουμε ζημιά.Ας επιλέξουν να δουλεύουν αποκλειστικά στην ειδική αγωγή.Αφού έχουν ευαισθησίες στα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες-που όλοι έχουμε-ας δείξουν την πρέπουσα ευαισθησία σε χιλιάδες αναπληρωτές της γενικής αγωγής που θα μείνουν άνεργοι!Πρέπει να γίνει διαχωρισμός πινάκων.Είναι δίκαιο,ηθικό και συναδελφικό στη δύσκολη οικονομική συγκυρία που όλοι βιώνουμε!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:22:30 »

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6049 στις: Αύγουστος 10, 2020, 08:11:00 μμ »
Αν είναι οι διορισμοί να γίνουν στα υπάρχοντα οργανικά κενά τότε 1000 πιστώσεις για την δευτεροβάθμια είναι μια χαρά . Πείτε ένα ευχαριστώ στα παιδιά που φτιάχνουν πινακες και μας βοηθάνε και αφήστε την γκρίνια κτλ κτλ. Μια καλή κουβέντα δεν μπορείτε να πείτε ;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6050 στις: Αύγουστος 10, 2020, 08:13:11 μμ »
Πολύ ωραία η δουλειά του "trust no one" σχετικα με την κατανομή μονίμων διορισμών...
Έχει όμως κάποια βασικά λάθη.Κατ αρχάς δεν θα προσλάβει ΤΕ16 αλλά θα προσλάβει μόνο ΠΕ79.01 καθώς προηγούνται στις προσλήψεις λόγω πανεπιστημιακού πτυχίου..Το ίδιο έγινε και στην ειδική
Δεύτερον πώς θα προσλάβει 600 φιλολόγους αφού έχουν 170 οργανικά κενά;Επισης και σε άλλες ειδικότητες αν και δεν έχουν οργανικά κενά έχουν μεγάλο ποσοστό βλέπω.Οπως πληροφορικους και γυμναστές που απορώ πως θα πάρει πάνω από 50, 60 μόνιμους με τόσους υπεράριθμους που έχουν..Ειδικα οι γυμναστες σε ορισμένους Νομούς είναι περισσότεροι και από τους δασκαλους και απλώς κάθονται...
Η κατανομή όμως γενικά είναι σωστή σε γενικές γραμμές...
Να συμπληρώσω επίσης ότι στη δική μου ειδικότητα οι εν λόγω πίνακες δίνουν 140 διορισμούς λιγότερους  από τα υφιστάμενα αυτη τη στιγμή οργανικά κενά  (τη στιγμή που αλλού δίνουν 500 και 600 θέσεις περισσότερες από τα οργανικά...) Άρα μάλλον κάτι δεν πάει καλά

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6051 στις: Αύγουστος 10, 2020, 08:13:44 μμ »
..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:22:30 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6052 στις: Αύγουστος 10, 2020, 08:17:53 μμ »
Πρόσθεσα τα οργανικά κενά που δόθηκαν για μετατάξεις φέτος, προσαυξημένα από τις αιτήσεις παραίτησης. Μου λείπουν γύρω στα 130 κενά στην πρωτοβάθμια, που έλεγε απλά ότι είναι "σε ειδικότητες" (κλασικό για αιρετούς δασκάλους να μας ομαδοποιούν). Επίσης πρόσθεσα 2 ακόμα σενάρια. 1 με βάση το ποσοστό με βάση τα υφιστάμενα οργανικά κενά και ένα με βάση τα κενά που θα υπάρχουν σε βάθος διετίας, με την (αυθαίρετη) φυσικά υπόθεση, ότι οι αιτήσεις παραίτησης του χρόνου θα είναι ίδιες με τις φετινές (που δεν παίζει, αλλά όταν βγάζεις υποθετικούς πίνακες, πρέπει να κάνεις υποθέσεις).

Φυσικά ένα πιθανό σφάλμα της παραπάνω υπόθεσης είναι ότι κάθε συνταξιοδότηση αφήνει και οργανικό κενό, ενώ πολύ απλά μπορεί να παύει να υφίσταται μια υπεραριθμία και η οργανική να χάνεται. Αλλά αυτά τα ξέρει μόνο το υπουργείο, άντε και οι αιρετοί. Όποιος θέλει σιγουριά, μπορεί να περιμένει την ανακοίνωση της κατανομής από το υπουργείο...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2020, 08:24:19 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6053 στις: Αύγουστος 10, 2020, 08:28:24 μμ »
Είναι λάθος τα οργανικά κενά. Οι υπεράριθμιες ανά περιοχή και ειδικότητα είναι γνωστές και ανακοινώμενες. Διορισμός σε μη υπαρκτό οργανικό κενό ( με την σημερινή νομοθεσία κενό ) είναι παράνομος, και τώρα πια θα φαίνονται, δεν θα περάσει όπως παλιά.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6054 στις: Αύγουστος 10, 2020, 08:29:13 μμ »
 ::)
Πρόσθεσα τα οργανικά κενά που δόθηκαν για μετατάξεις φέτος, προσαυξημένα από τις αιτήσεις παραίτησης. Μου λείπουν γύρω στα 130 κενά στην πρωτοβάθμια, που έλεγε απλά ότι είναι "σε ειδικότητες" (κλασικό για αιρετούς δασκάλους να μας ομαδοποιούν). Επίσης πρόσθεσα 2 ακόμα σενάρια. 1 με βάση το ποσοστό με βάση τα υφιστάμενα οργανικά κενά και ένα με βάση τα κενά που θα υπάρχουν σε βάθος διετίας, με την (αυθαίρετη) φυσικά υπόθεση, ότι οι αιτήσεις παραίτησης του χρόνου θα είναι ίδιες με τις φετινές (που δεν παίζει, αλλά όταν βγάζεις υποθετικούς πίνακες, πρέπει να κάνεις υποθέσεις).
Στην ειδικότητά μου 2 από τους πίνακές σου δίνουν 140 διορισμούς λιγότερους από τα υφιστάμενα αυτή τη στιγμή οργανικά κενά, που είναι πολυ λιγότερο απο την τωρινη κατάσταση, άρα σε καμια περίπτωση.δεν εμπεριέχεται πρόβλεψη για το.μέλλον.Οι υπόλοιποι πίνακες δίνουν γυρω στις 30 ,40 θέσεις λιγότερες πάλι απο τα υφιστάμενα.οργανικά.Σε αλλες ειδικότητες ομως δινουν εξαπλασιο αριθμό διορισμών από τα υφισταμενα αυτη τη στιγμή οργανικά .Δεν μπορεί να ειναι λογικό αυτό
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2020, 08:31:55 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6055 στις: Αύγουστος 10, 2020, 08:43:03 μμ »
Μήπως τα κενά που δόθηκαν για μεταθέσεις στην Πρωτοβάθμια  δίνουν επισης μια πιθανή κατανομή ;
https://www.especial.gr/wp-content/uploads/2020/04/pinakas-organikwn-kenwn-metathesewn-a-thmias.pdf
Υπόθεση και πάλι.... ::)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6056 στις: Αύγουστος 10, 2020, 08:51:53 μμ »
Μήπως τα κενά που δόθηκαν για μεταθέσεις στην Πρωτοβάθμια  δίνουν επισης μια πιθανή κατανομή ;
https://www.especial.gr/wp-content/uploads/2020/04/pinakas-organikwn-kenwn-metathesewn-a-thmias.pdf
Υπόθεση και πάλι.... ::)
Κατ αρχάς, ευχαριστώ που μοιράστηκες την πληροφορία.  Θεωρω πως ειναι ενδεικτικό των αναγκών της πρωτοβάθμιας.  6000 με τις ειδικότητες. Αυτή θεωρώ ότι θα πρέπει να είναι Κ Η κατανομή για τους διορισμούς.  6000 πρωτοβάθμια ( μέσα Κ οι ειδικότητες), 4500 δευτεροβάθμια. Ίδωμεν...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6057 στις: Αύγουστος 10, 2020, 09:13:01 μμ »
Ευπρόσδεκτος όποιος θέλει να κάνει διορθώσεις ο ίδιος και να μας δώσει "σωστή" πρόβλεψη...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6058 στις: Αύγουστος 10, 2020, 09:15:38 μμ »
Κατ αρχάς, ευχαριστώ που μοιράστηκες την πληροφορία.  Θεωρω πως ειναι ενδεικτικό των αναγκών της πρωτοβάθμιας.  6000 με τις ειδικότητες. Αυτή θεωρώ ότι θα πρέπει να είναι Κ Η κατανομή για τους διορισμούς.  6000 πρωτοβάθμια ( μέσα Κ οι ειδικότητες), 4500 δευτεροβάθμια. Ίδωμεν...

Απίστευτο να υπάρχουν τόσοι ΠΕ11 υπεράριθμοι! Επίσης σίγουρα με τίποτα η ΠΕ79 δεν θα παρει 500+θεσεις αλλα σίγουρα η ΠΕ06 θα πάρει πάνω απο 200θέσεις στην αθμια σύμφωνα με τις αλλαγες που προωθούν. Αλλα συμφωνώ μαζί σου οτι ενα 43 με 45% σε βθμια ειναι ενα πολυ καλο ποσοστό!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6059 στις: Αύγουστος 10, 2020, 09:31:21 μμ »
Απίστευτο να υπάρχουν τόσοι ΠΕ11 υπεράριθμοι! Επίσης σίγουρα με τίποτα η ΠΕ79 δεν θα παρει 500+θεσεις αλλα σίγουρα η ΠΕ06 θα πάρει πάνω απο 200θέσεις στην αθμια σύμφωνα με τις αλλαγες που προωθούν. Αλλα συμφωνώ μαζί σου οτι ενα 43 με 45% σε βθμια ειναι ενα πολυ καλο ποσοστό!
Στην ΠΕ06 τα ήδη υφιστάμενα οργανικά κενά , χωρίς τις αλλαγές στα ωρολογια προγραμματα, είναι ηδη 453.Άρα θα πρέπει να είναι συνολικά στις 2 φάσεις πολυ περισσότερα απο.200.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6060 στις: Αύγουστος 10, 2020, 09:44:00 μμ »
Ανάθεμα κι αν διαβάζετε τι λέει πάνω το κάθε σενάριο.... Όταν λέει "με βάση το ποσοστό στις προσλήψεις αναπληρωτών" και λέω ότι δεν έχω λάβει υπόψιν τα οργανικά κενά και η ένσταση είναι ότι "δεν υπάρχουν οργανικά κενά", νομίζω το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να αγνοήσετε εξ ολοκλήρου αυτό που έκανα και να περιμένετε τις επίσημες ανακοινώσεις.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6061 στις: Αύγουστος 10, 2020, 09:48:52 μμ »
Ανάθεμα κι αν διαβάζετε τι λέει πάνω το κάθε σενάριο.... Όταν λέει "με βάση το ποσοστό στις προσλήψεις αναπληρωτών" και λέω ότι δεν έχω λάβει υπόψιν τα οργανικά κενά και η ένσταση είναι ότι "δεν υπάρχουν οργανικά κενά", νομίζω το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να αγνοήσετε εξ ολοκλήρου αυτό που έκανα και να περιμένετε τις επίσημες ανακοινώσεις.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και βάσει των.προσλήψεων αναπληρωτών που λες παλι εχω ένσταση αναφορικά με τον κλαδο μου.Με 900 αναπληρωτές που πηρε δινεις 300 διορισμούς ! Δεν καταλαβαίνω γιατί εκνευρίζεσαι.Αν παει βασει αριθμού αναπληρωτών αυτό πρέπει να αφορά ολους τους κλάδους.Οχι επιλεκτικά
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2020, 10:13:30 μμ από georgia06 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 475

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.