*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3343417 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isfahan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1064 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 06:06:31 μμ »
Πρόσεξα μια διαφορά στην προκήρυξη 2ΓΕ σε σχέση με την 3ΕΑ.
Συγκεκριμένα, όσον αφορά τους τίτλους αλλοδαπής, λείπει το κομμάτι:

"Ειδικώς, όμως, μετά τον νέο «Κώδικα Δικηγόρων» [άρθρο 36, ν. 4194/2013 (ΦΕΚ 208 Α’)], από την 27.9.2013 και
μετά, η μετάφραση ξενόγλωσσου εγγράφου από δικηγόρο γίνεται δεκτή, μόνον, εφόσον ο δικηγόρος βεβαιώνει
ότι ο ίδιος έχει επαρκή γνώση της γλώσσας από και προς την οποία μετέφρασε."

Αυτό σημαίνει ότι πλέον και οι μεταφράσεις προ της 27.9.2013 χρειάζεται να αναφέρουν την επάρκεια του δικηγόρου στην ξένη γλώσσα;

Κι αν είναι έτσι τότε τι γίνεται με αυτές που αφορούν τίτλους (προ της 27.9.2013) ήδη καταχωρημένους και επικυρωμένους στο οπσυδ;
Ότι είναι καταχωρημένο και έχει την ένδειξη επικυρωμένο δεν χρειάζεται εκ νέου κατάθεση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:24:03 »

Αποσυνδεδεμένος horror_mis8ios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1065 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 07:17:24 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να καταθέσω πτυχίο ώστε να αναγράφεται βάθμος και ημερομήνια κτήσης
γιατι τα παλιά δεν γράφανε τιποτα απο τα δύο με αριθμούς.
Εχώ Πιστοποιητικό Πτυχιούχου που μου έχει εκδώσει η σχολή που τα αναγράφει αυτά .
Αρκεί ή χρειάζεται κάτι άλλο; Ευχαριστώ!!!


Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1066 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 08:24:18 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να καταθέσω πτυχίο ώστε να αναγράφεται βάθμος και ημερομήνια κτήσης
γιατι τα παλιά δεν γράφανε τιποτα απο τα δύο με αριθμούς.
Εχώ Πιστοποιητικό Πτυχιούχου που μου έχει εκδώσει η σχολή που τα αναγράφει αυτά .
Αρκεί ή χρειάζεται κάτι άλλο; Ευχαριστώ!!!

Αυτό ακριβώς πρέπει να καταθέσεις, σε καλύπτει!

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1067 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 08:56:36 μμ »
Αν κάποιος έχει master και διδακτορικο μετράνε αθροιστικά και τα δύο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:24:03 »

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1068 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 09:01:06 μμ »
Αν κάποιος έχει master και διδακτορικο μετράνε αθροιστικά και τα δύο;
Ναι.. 60 μοριακια σύνολο..  :o

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1069 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 09:58:00 μμ »
Θα δείξει.Αφήστε κάποιους από εμάς να είμαστε πιο αισιόδοξοι  :o

Αισιόδοξο είναι ότι θα γίνουν οι περιβόητοι διορισμοί (για όσους βεβαίως είναι σίγουροι ότι θα διοριστούν). Δεν είναι αξεπέραστο πρόβλημα να γίνουν μερικούς μήνες αργότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2020, 10:10:38 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1070 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 10:01:12 μμ »
Έχουν πολλοί διδακτορικό;

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1071 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 10:27:34 μμ »
Ότι είναι καταχωρημένο και έχει την ένδειξη επικυρωμένο δεν χρειάζεται εκ νέου κατάθεση.

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ισχύει αυτό σε αυτή την περίπτωση...εννοώ μήπως χρειάζεται να δηλωθεί το συγκεκριμένο προσόν στην υποενότητα ΙΙΙ ως τροποποίηση και κατάθεση
εκ νέου της μετάφρασης σύμφωνα με τα νέα πρότυπα. Αυτό αναρωτιέμαι.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1072 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 10:36:24 μμ »

Φίλης: «Ο νόμος για κολέγια, που παρακάμπτει το αρ. 16 του Συντάγματος, πρέπει να αποσυρθεί
Διαβάστε περισσότερα: Φίλης: «Ο νόμος για κολέγια, που παρακάμπτει το αρ. 16 του Συντάγματος, πρέπει να αποσυρθεί -
iPaidia.gr



'Αρθρο 16: (Παιδεία, τέχνη, επιστήμη)

1. H τέχνη και η επιστήμη, η έρευνα και η διδασκαλία είναι ελεύθερες η ανάπτυξη και η προαγωγή τους αποτελεί υποχρέωση του Kράτους. H ακαδημαϊκή ελευθερία και η ελευθερία της διδασκαλίας δεν απαλλάσσουν από το καθήκον της υπακοής στο Σύνταγμα.
2. H παιδεία αποτελεί βασική αποστολή του Kράτους και έχει σκοπό την ηθική, πνευματική, επαγγελματική και φυσική αγωγή των Eλλήνων, την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης και τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες.
3. Tα έτη υποχρεωτικής φοίτησης δεν μπορεί να είναι λιγότερα από εννέα.
4. Όλοι οι Έλληνες έχουν δικαίωμα δωρεάν παιδείας, σε όλες τις βαθμίδες της, στα κρατικά εκπαιδευτήρια. Tο Kράτος ενισχύει τους σπουδαστές που διακρίνονται, καθώς και αυτούς που έχουν ανάγκη από βοήθεια ή ειδική προστασία, ανάλογα με τις ικανότητές τους.
5. H ανώτατη εκπαίδευση παρέχεται αποκλειστικά από ιδρύματα που αποτελούν νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου με πλήρη αυτοδιοίκηση. Tα ιδρύματα αυτά τελούν υπό την εποπτεία του Kράτους, έχουν δικαίωμα να ενισχύονται οικονομικά από αυτό και λειτουργούν σύμφωνα με τους νόμους που αφορούν τους οργανισμούς τους. Συγχώνευση ή κατάτμηση ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων μπορεί να γίνει και κατά παρέκκλιση από κάθε αντίθετη διάταξη, όπως νόμος ορίζει.
Eιδικός νόμος ορίζει όσα αφορούν τους φοιτητικούς συλλόγους και τη συμμετοχή των σπουδαστών σ' αυτούς.
6. Oι καθηγητές των ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων είναι δημόσιοι λειτουργοί. Tο υπόλοιπο διδακτικό προσωπικό τους επιτελεί επίσης δημόσιο λειτούργημα, με τις προϋποθέσεις που νόμος ορίζει. Tα σχετικά με την κατάσταση όλων αυτών των προσώπων καθορίζονται από τους οργανισμούς των οικείων ιδρυμάτων.
Oι καθηγητές των ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων δεν μπορούν να παυθούν προτού λήξει σύμφωνα με το νόμο ο χρόνος υπηρεσίας τους παρά μόνο με τις ουσιαστικές προϋποθέσεις που προβλέπονται στο άρθρο 88 παράγραφος 4 και ύστερα από απόφαση συμβουλίου που αποτελείται κατά πλειοψηφία από ανώτατους δικαστικούς λειτουργούς, όπως νόμος ορίζει.
Nόμος ορίζει το όριο της ηλικίας των καθηγητών των ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων  εωσότου εκδοθεί ο νόμος αυτός οι καθηγητές που υπηρετούν αποχωρούν αυτοδικαίως μόλις λήξει το ακαδημαϊκό έτος μέσα στο οποίο συμπληρώνουν το εξηκοστό έβδομο έτος της ηλικίας τους.
7. H επαγγελματική και κάθε άλλη ειδική εκπαίδευση παρέχεται από το Kράτος και με σχολές ανώτερης βαθμίδας για χρονικό διάστημα όχι μεγαλύτερο από τρία χρόνια, όπως προβλέπεται ειδικότερα από το νόμο, που ορίζει και τα επαγγελματικά δικαιώματα όσων αποφοιτούν από τις σχολές αυτές.
8. Nόμος ορίζει τις προϋποθέσεις και τους όρους χορήγησης άδειας για την ίδρυση και λειτουργία εκπαιδευτηρίων που δεν ανήκουν στο Kράτος, τα σχετικά με την εποπτεία που ασκείται πάνω σ' αυτά, καθώς και την υπηρεσιακή κατάσταση του διδακτικού προσωπικού τους.
H σύσταση ανώτατων σχολών από ιδιώτες απαγορεύεται.

9. O αθλητισμός τελεί υπό την προστασία και την ανώτατη εποπτεία του Kράτους.
Tο Kράτος επιχορηγεί και ελέγχει τις ενώσεις των αθλητικών σωματείων κάθε είδους, όπως νόμος ορίζει. Nόμος ορίζει επίσης τη διάθεση των ενισχύσεων που παρέχονται κάθε φορά στις επιχορηγούμενες ενώσεις σύμφωνα με τον προορισμό τους.







Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1073 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 11:00:39 μμ »
Συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις

ως προς τη διαδικασία υποβολής αίτησης και δικαιολογητικών στις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης,
ως μέρος της διαδικασίας ένταξης στους πίνακες Γενικής Εκπαίδευσης για διορισμό ή πρόσληψη

(δεν αφορά το μέρος της διαδικασίας της ηλεκτρονικής αίτησης στο ΑΣΕΠ)


(ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΥΠΟΚΑΘΙΣΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΗΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΤΗΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗΣ ΤΟΥ ΥΠΑΙΘ)


 Αν κάνω αίτηση μόνο στο ΟΠΣΥΔ, θα ενταχθώ στους καινούριους πίνακες;

ΟΧΙ. Προκειμένου να ισχύσει η υποψηφιότητά σας, θα πρέπει να κάνετε αίτηση και στο ΟΠΣΥΔ και στο
ΑΣΕΠ. Συνεπώς, θα πρέπει να ολοκληρώσετε σωστά και τις δύο διαδικασίες για την ένταξή σας στους
πίνακες και την ορθή μοριοδότηση των κριτηρίων σας.
 Υπάρχει κίνδυνος απόρριψης της αίτησής μου λόγω λάθους στην καταχώριση των προσόντων
μου ή/και της προϋπηρεσίας μου;

Δεν υπάρχει κίνδυνος απόρριψης της αίτησης, απλώς στην περίπτωση αυτή (π.χ. αν ένα Σεμινάριο ή
Πτυχίο ή μια καταγραφή Προϋπηρεσίας δεν έχει τα προαπαιτούμενα της προκήρυξης) δε θα
μοριοδοτηθεί.

 Μπορώ να καταθέσω τα δικαιολογητικά μου σε οποιαδήποτε Διεύθυνση Εκπαίδευσης;

ΝΑΙ. Μπορείτε να τα καταθέσετε σε όποια Διεύθυνση επιθυμείτε. Δεν έχει σημασία ούτε σε ποια
Διεύθυνση εργαζόσασταν παλαιότερα ούτε σε ποια Διεύθυνση εργάζεστε φέτος.
.
 Μπορεί να καταθέσει κάποιος άλλος την αίτηση και τα δικαιολογητικά μου στη Διεύθυνση;

Ναι, με νόμιμη εξουσιοδότηση με γνήσιο της υπογραφής από ΚΕΠ ή άλλη αρμόδια υπηρεσία. Θα
χρειαστεί να προσκομιστεί φωτοαντίγραφο του Δελτίου ταυτότητας του υποψηφίου και του
εξουσιοδοτούμενου.

 Δεν έχω την ταυτότητά μου, μπορώ να καταθέσω την αίτηση;

Θα πρέπει να επιδείξετε ταυτότητα, διαβατήριο ή άλλο ταυτοποιητικό έγγραφο για την κατάθεση (αν δεν
αναγράφεται η Ημ/νία Γέννησης, θα πρέπει να φέρετε πιστοποιητικό γεννήσεως).

 Μπορώ να καταθέσω την αίτηση και να σας φέρω άλλη μέρα ένα δικαιολογητικό που ξέχασα;

Όχι. Παραλαμβάνονται μόνο πλήρεις αιτήσεις. Θα πρέπει να επανέλθετε όταν είναι όλα τα
δικαιολογητικά συνημμένα στην αίτησή σας.

 Δεν έχω φάκελο στο ΟΠΣΥΔ. Μπορώ να καταθέσω την αίτηση και να φροντίσω μετά την
εγγραφή μου στο ΟΠΣΥΔ;

Όχι. Αν δεν έχετε κάνει εγγραφή στο ΟΠΣΥΔ, δε θα γίνεται δεκτή η κατάθεση της αίτησής σας.

 Χρειάζομαι βεβαίωση υπηρεσίας για το έτος 2019-2020 ή για προηγούμενα έτη;

Όπως αναφέρει και η πρόσκληση του ΥΠΑΙΘ, δε χρειάζεστε βεβαιώσεις για προϋπηρεσίες σε δημόσια
σχολεία, εφόσον είναι περασμένες στο ΟΠΣΥΔ (ελέγξτε τα στοιχεία σας στο σύστημα).

 Αν έχω προϋπηρεσία σε δημόσιο σχολείο ως Φιλόλογος, θα προσμετρηθεί;

Η Προϋπηρεσία μεταφέρεται ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ από το πρώτο πτυχίο του υποψηφίου με το οποίο
απασχολήθηκε και κατέγραψε προϋπηρεσία στην Εκπαίδευση.
π.χ.: Υποψήφιος με πτυχίο Φιλολόγου κατέγραψε προϋπηρεσία από το 2004 έως το 2017. Το 2018
απέκτησε πτυχίο Δασκάλου με το οποίο κατέγραψε προϋπηρεσία από το 2018 έως το 2019, δηλαδή για
1 έτος. Ο υποψήφιος καταθέτει αίτηση αυτή τη στιγμή ως Δάσκαλος. Η Προϋπηρεσία που θα του
προσμετρηθεί θα είναι 13 έτη ως Φιλόλογος και 1 έτος ως Δάσκαλος. Δηλαδή ως Φιλόλογος θα έχει
προϋπηρεσία 14 ετών, αλλά και ως Δάσκαλος θα έχει προϋπηρεσία 14 ετών.

 Πώς θα υπολογίσω τη φετινή μου προϋπηρεσία;

Υπολογίζετε από την ημερομηνία της υπουργικής απόφασης πρόσληψής σας έως τις 24/2/2020.

 Έχω υποβάλει αίτηση και δικαιολογητικά στην προκήρυξη της Ειδικής Αγωγής. Τα
επανυποβάλλω;

Όσα βλέπετε καταχωρισμένα στο ΟΠΣΥΔ τα αναφέρετε στην Υποενότητα Ι της αίτησης. Υποβάλετε μόνο
δικαιολογητικά που δε βλέπετε καταχωρισμένα στο ΟΠΣΥΔ (διότι π.χ. αποκτήθηκαν μετά το πέρας της
διαδικασίας της Ειδικής αγωγής) ΚΑΙ υποχρεωτικά υποβάλουν ΟΛΟΙ το πιστοποιητικό οικογενειακής
κατάστασης (αναγράφεται στην Υποενότητα ΙΙΙ) και τυχόν πιστοποιητικό αναπηρίας >50% εκτός αν το
είχατε ήδη υποβάλει στην Ειδική Αγωγή και δεν έχει παρέλθει η ημερομηνία λήξης του.

 Δεν έκανα την αίτησή μου στο ΑΣΕΠ ακόμα και έχει λήξει η προθεσμία της 24/2/2020, αλλά είμαι
εντός προθεσμίας για τη διαδικασία στη Διεύθυνση. Θα ληφθεί υπόψη η αίτησή μου;

Ως προς την καταχώριση των δικαιολογητικών σας στο ΟΠΣΥΔ ναι, διότι έχει άλλη καταληκτική
ημερομηνία, αλλά δε θα πραγματοποιηθεί η ένταξή σας στους πίνακες, οπότε δε θα έχει ουσιαστική
σημασία η ενημέρωση του φακέλου σας στο ΟΠΣΥΔ.

 Έφτιαξα τον φάκελό μου στο ΟΠΣΥΔ, αλλά γράφει ότι πρέπει να γίνει επικαιροποίηση. Τι κάνω;

Η επικαιροποίηση θα γίνει όταν καταθέσετε την αίτηση και τα δικαιολογητικά σας.

 Χρειάζεται να προσκομίσω επικυρωμένα αντίγραφα των δικαιολογητικών;

Για έγγραφα από δημόσιες υπηρεσίες, δήμους κ.λπ. αρκεί ένα ευκρινές αντίγραφό τους.
Για έγγραφα ιδιωτικής προέλευσης απαιτείται επικυρωμένο αντίγραφο ΕΚΤΟΣ από τις βεβαιώσεις
γνώσης Η/Υ.

 Το Πτυχίο μου δεν αναγράφει τον Βαθμό ή/και την Ημ/νία Κτήσης. Τι κάνω;

Θα πρέπει να ζητήσετε από το Πανεπιστήμιό σας μια Βεβαίωση Κτήσης Πτυχίου, η οποία θα αναγράφει
και τον Βαθμό του πτυχίου σας.

 Έχω ένα Σεμινάριο και μία Επιμόρφωση στην Ειδική Αγωγή. Να τα φέρω;
Θα φέρετε το ένα από τα δύο, καθώς μοριοδοτείται μόνο 1 Σεμινάριο ή 1 Επιμόρφωση (ο τίτλος θα
πρέπει να αναγράφει ότι είναι 7 μηνών και 300 ωρών και άνω).

 Δεν έχω Πιστοποιητικό Γνώσης Η/Υ, αλλά έχω κάνει μαθήματα Πληροφορικής στο Παν/μιο;
Μπορώ να μοριοδοτηθώ με κάποιον τρόπο;

ΝΑΙ. Θα προσκομίσετε μία Βεβαίωση από τη Σχολή σας, που να αναγράφει ότι έχετε παρακολουθήσει
και έχετε εξεταστεί επιτυχώς σε 4 (και άνω) μαθήματα Πληροφορικής.

 Μπορώ να μεταφράσω τους τίτλους ξένων γλωσσών όπου επιθυμώ;

ΟΧΙ. Η επίσημη μετάφρασή τους γίνεται από αρμόδια κατά νόμο αρχή του Υπουργείου Εξωτερικών ή
την Πρεσβεία ή το Προξενείο ή από δικηγόρο.

 Έχω ένα Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης από το 2018. Να σας το φέρω;

ΟΧΙ, το εν λόγω Πιστοποιητικό πρέπει να είναι τελευταίου 3μήνου.

 Το παιδί μου σπουδάζει στο Πανεπιστήμιο. Πώς το αποδεικνύω;

Θα πρέπει να προσκομίσετε μία Βεβαίωση φοίτησης τελευταίου 3μήνου από το Πανεπιστήμιο.

 Πρέπει να σας φέρω το παράβολο ή αντίγραφο του παραβόλου;


ΟΧΙ, το παράβολο αφορά τη διαδικασία της ηλεκτρονικής υποβολής της αίτησής σας στο ΑΣΕΠ.
Δε χρειάζεται παράβολο για την κατάθεση των δικαιολογητικών σας σε Διεύθυνση Εκπαίδευσης.

 Πρέπει να σας φέρω το παράβολο ή αντίγραφο του παραβόλου;
ΟΧΙ, το παράβολο αφορά τη διαδικασία της ηλεκτρονικής υποβολής της αίτησής σας στο ΑΣΕΠ.
Δε χρειάζεται παράβολο για την κατάθεση των δικαιολογητικών σας σε Διεύθυνση Εκπαίδευσης.

 Θα παραλάβω απόδειξη κατάθεσης της αίτησής μου;

Ναι. Θα παραλάβετε επικυρωμένο φωτοαντίγραφο της αίτησής σας.

 Μόλις καταθέσω την αίτηση εμφανίζονται τα κριτήρια στον φάκελό μου στο ΟΠΣΥΔ;

Όχι αμέσως, θα εμφανιστούν μόλις ολοκληρωθεί ο έλεγχος και η καταχώριση από τη Διεύθυνση.

 Κάνω μεταπτυχιακό, αλλά θα το ολοκληρώσω μετά την παρέλευση της προθεσμίας. Μπορώ να
καταθέσω βεβαίωση ότι παρακολουθώ το μεταπτυχιακό και να προσμετρηθεί;

Όχι. Θα πρέπει να έχετε ολοκληρώσει το μεταπτυχιακό σας (αντίστοιχα οποιοδήποτε σεμινάριο κ.λπ.)
για να καταχωριστεί στο ΟΠΣΥΔ.

Πηγή: Xenesglosses
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2020, 08:38:09 πμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος micdim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1074 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 11:06:58 μμ »
Μερικά ερωτήματα....μπαρμπα-Φιλη.... :o ;D 8)

1)Η καταβολή διδάκτρων για μεταπτυχιακά που πραγματοποιούνται σε ελληνικά Α.Ε.Ι. δεν είναι ενάντια στο άρθρο 16;
2)Οι Έλληνες ακαδημαϊκοί γιατί εργάζονται ταυτόχρονα σε εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά σε ιδιωτικά πανεπιστήμια της Κύπρου από την στιγμή που είναι μόνιμοι καθηγητές σε ελληνικά Α.Ε.Ι.;
3) Η εισαγωγή στο Ε.Α.Π. γίνεται μετά από εξετάσεις; Άρα και οι απόφοιτοι του Ε.Α.Π. έχουν πληρωμένα πτυχία;





Φίλης: «Ο νόμος για κολέγια, που παρακάμπτει το αρ. 16 του Συντάγματος, πρέπει να αποσυρθεί
Διαβάστε περισσότερα: Φίλης: «Ο νόμος για κολέγια, που παρακάμπτει το αρ. 16 του Συντάγματος, πρέπει να αποσυρθεί -
iPaidia.gr



'Αρθρο 16: (Παιδεία, τέχνη, επιστήμη)

1. H τέχνη και η επιστήμη, η έρευνα και η διδασκαλία είναι ελεύθερες η ανάπτυξη και η προαγωγή τους αποτελεί υποχρέωση του Kράτους. H ακαδημαϊκή ελευθερία και η ελευθερία της διδασκαλίας δεν απαλλάσσουν από το καθήκον της υπακοής στο Σύνταγμα.
2. H παιδεία αποτελεί βασική αποστολή του Kράτους και έχει σκοπό την ηθική, πνευματική, επαγγελματική και φυσική αγωγή των Eλλήνων, την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης και τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες.
3. Tα έτη υποχρεωτικής φοίτησης δεν μπορεί να είναι λιγότερα από εννέα.
4. Όλοι οι Έλληνες έχουν δικαίωμα δωρεάν παιδείας, σε όλες τις βαθμίδες της, στα κρατικά εκπαιδευτήρια. Tο Kράτος ενισχύει τους σπουδαστές που διακρίνονται, καθώς και αυτούς που έχουν ανάγκη από βοήθεια ή ειδική προστασία, ανάλογα με τις ικανότητές τους.
5. H ανώτατη εκπαίδευση παρέχεται αποκλειστικά από ιδρύματα που αποτελούν νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου με πλήρη αυτοδιοίκηση. Tα ιδρύματα αυτά τελούν υπό την εποπτεία του Kράτους, έχουν δικαίωμα να ενισχύονται οικονομικά από αυτό και λειτουργούν σύμφωνα με τους νόμους που αφορούν τους οργανισμούς τους. Συγχώνευση ή κατάτμηση ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων μπορεί να γίνει και κατά παρέκκλιση από κάθε αντίθετη διάταξη, όπως νόμος ορίζει.
Eιδικός νόμος ορίζει όσα αφορούν τους φοιτητικούς συλλόγους και τη συμμετοχή των σπουδαστών σ' αυτούς.
6. Oι καθηγητές των ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων είναι δημόσιοι λειτουργοί. Tο υπόλοιπο διδακτικό προσωπικό τους επιτελεί επίσης δημόσιο λειτούργημα, με τις προϋποθέσεις που νόμος ορίζει. Tα σχετικά με την κατάσταση όλων αυτών των προσώπων καθορίζονται από τους οργανισμούς των οικείων ιδρυμάτων.
Oι καθηγητές των ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων δεν μπορούν να παυθούν προτού λήξει σύμφωνα με το νόμο ο χρόνος υπηρεσίας τους παρά μόνο με τις ουσιαστικές προϋποθέσεις που προβλέπονται στο άρθρο 88 παράγραφος 4 και ύστερα από απόφαση συμβουλίου που αποτελείται κατά πλειοψηφία από ανώτατους δικαστικούς λειτουργούς, όπως νόμος ορίζει.
Nόμος ορίζει το όριο της ηλικίας των καθηγητών των ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων  εωσότου εκδοθεί ο νόμος αυτός οι καθηγητές που υπηρετούν αποχωρούν αυτοδικαίως μόλις λήξει το ακαδημαϊκό έτος μέσα στο οποίο συμπληρώνουν το εξηκοστό έβδομο έτος της ηλικίας τους.
7. H επαγγελματική και κάθε άλλη ειδική εκπαίδευση παρέχεται από το Kράτος και με σχολές ανώτερης βαθμίδας για χρονικό διάστημα όχι μεγαλύτερο από τρία χρόνια, όπως προβλέπεται ειδικότερα από το νόμο, που ορίζει και τα επαγγελματικά δικαιώματα όσων αποφοιτούν από τις σχολές αυτές.
8. Nόμος ορίζει τις προϋποθέσεις και τους όρους χορήγησης άδειας για την ίδρυση και λειτουργία εκπαιδευτηρίων που δεν ανήκουν στο Kράτος, τα σχετικά με την εποπτεία που ασκείται πάνω σ' αυτά, καθώς και την υπηρεσιακή κατάσταση του διδακτικού προσωπικού τους.
H σύσταση ανώτατων σχολών από ιδιώτες απαγορεύεται.

9. O αθλητισμός τελεί υπό την προστασία και την ανώτατη εποπτεία του Kράτους.
Tο Kράτος επιχορηγεί και ελέγχει τις ενώσεις των αθλητικών σωματείων κάθε είδους, όπως νόμος ορίζει. Nόμος ορίζει επίσης τη διάθεση των ενισχύσεων που παρέχονται κάθε φορά στις επιχορηγούμενες ενώσεις σύμφωνα με τον προορισμό τους.

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1075 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 11:20:48 μμ »
Συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις

ως προς τη διαδικασία υποβολής αίτησης και δικαιολογητικών στις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης,
ως μέρος της διαδικασίας ένταξης στους πίνακες Γενικής Εκπαίδευσης για διορισμό ή πρόσληψη

(δεν αφορά το μέρος της διαδικασίας της ηλεκτρονικής αίτησης στο ΑΣΕΠ)


(ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΥΠΟΚΑΘΙΣΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΗΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΤΗΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗΣ ΤΟΥ ΥΠΑΙΘ)


 Αν κάνω αίτηση μόνο στο ΟΠΣΥΔ, θα ενταχθώ στους καινούριους πίνακες;

ΟΧΙ. Προκειμένου να ισχύσει η υποψηφιότητά σας, θα πρέπει να κάνετε αίτηση και στο ΟΠΣΥΔ και στο
ΑΣΕΠ. Συνεπώς, θα πρέπει να ολοκληρώσετε σωστά και τις δύο διαδικασίες για την ένταξή σας στους
πίνακες και την ορθή μοριοδότηση των κριτηρίων σας.
 Υπάρχει κίνδυνος απόρριψης της αίτησής μου λόγω λάθους στην καταχώριση των προσόντων
μου ή/και της προϋπηρεσίας μου;

Δεν υπάρχει κίνδυνος απόρριψης της αίτησης, απλώς στην περίπτωση αυτή (π.χ. αν ένα Σεμινάριο ή
Πτυχίο ή μια καταγραφή Προϋπηρεσίας δεν έχει τα προαπαιτούμενα της προκήρυξης) δε θα
μοριοδοτηθεί.

 Μπορώ να καταθέσω τα δικαιολογητικά μου σε οποιαδήποτε Διεύθυνση Εκπαίδευσης;

ΝΑΙ. Μπορείτε να τα καταθέσετε σε όποια Διεύθυνση επιθυμείτε. Δεν έχει σημασία ούτε σε ποια
Διεύθυνση εργαζόσασταν παλαιότερα ούτε σε ποια Διεύθυνση εργάζεστε φέτος.
.
 Μπορεί να καταθέσει κάποιος άλλος την αίτηση και τα δικαιολογητικά μου στη Διεύθυνση;

Ναι, με νόμιμη εξουσιοδότηση με γνήσιο της υπογραφής από ΚΕΠ ή άλλη αρμόδια υπηρεσία. Θα
χρειαστεί να προσκομιστεί φωτοαντίγραφο του Δελτίου ταυτότητας του υποψηφίου και του
εξουσιοδοτούμενου.

 Δεν έχω την ταυτότητά μου, μπορώ να καταθέσω την αίτηση;

Θα πρέπει να επιδείξετε ταυτότητα, διαβατήριο ή άλλο ταυτοποιητικό έγγραφο για την κατάθεση (αν δεν
αναγράφεται η Ημ/νία Γέννησης, θα πρέπει να φέρετε πιστοποιητικό γεννήσεως).

 Μπορώ να καταθέσω την αίτηση και να σας φέρω άλλη μέρα ένα δικαιολογητικό που ξέχασα;

Όχι. Παραλαμβάνονται μόνο πλήρεις αιτήσεις. Θα πρέπει να επανέλθετε όταν είναι όλα τα
δικαιολογητικά συνημμένα στην αίτησή σας.

 Δεν έχω φάκελο στο ΟΠΣΥΔ. Μπορώ να καταθέσω την αίτηση και να φροντίσω μετά την
εγγραφή μου στο ΟΠΣΥΔ;

Όχι. Αν δεν έχετε κάνει εγγραφή στο ΟΠΣΥΔ, δε θα γίνεται δεκτή η κατάθεση της αίτησής σας.

 Χρειάζομαι βεβαίωση υπηρεσίας για το έτος 2019-2020 ή για προηγούμενα έτη;

Όπως αναφέρει και η πρόσκληση του ΥΠΑΙΘ, δε χρειάζεστε βεβαιώσεις για προϋπηρεσίες σε δημόσια
σχολεία, εφόσον είναι περασμένες στο ΟΠΣΥΔ (ελέγξτε τα στοιχεία σας στο σύστημα).

 Αν έχω προϋπηρεσία σε δημόσιο σχολείο ως Φιλόλογος, θα προσμετρηθεί;

Η Προϋπηρεσία μεταφέρεται ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ από το πρώτο πτυχίο του υποψηφίου με το οποίο
απασχολήθηκε και κατέγραψε προϋπηρεσία στην Εκπαίδευση.
π.χ.: Υποψήφιος με πτυχίο Φιλολόγου κατέγραψε προϋπηρεσία από το 2004 έως το 2017. Το 2018
απέκτησε πτυχίο Δασκάλου με το οποίο κατέγραψε προϋπηρεσία από το 2018 έως το 2019, δηλαδή για
1 έτος. Ο υποψήφιος καταθέτει αίτηση αυτή τη στιγμή ως Δάσκαλος. Η Προϋπηρεσία που θα του
προσμετρηθεί θα είναι 13 έτη ως Φιλόλογος και 1 έτος ως Δάσκαλος. Δηλαδή ως Φιλόλογος θα έχει
προϋπηρεσία 14 ετών, αλλά και ως Δάσκαλος θα έχει προϋπηρεσία 14 ετών.

 Πώς θα υπολογίσω τη φετινή μου προϋπηρεσία;

Υπολογίζετε από την ημερομηνία της υπουργικής απόφασης πρόσληψής σας έως τις 24/2/2020.

 Έχω υποβάλει αίτηση και δικαιολογητικά στην προκήρυξη της Ειδικής Αγωγής. Τα
επανυποβάλλω;

Όσα βλέπετε καταχωρισμένα στο ΟΠΣΥΔ τα αναφέρετε στην Υποενότητα Ι της αίτησης. Υποβάλετε μόνο
δικαιολογητικά που δε βλέπετε καταχωρισμένα στο ΟΠΣΥΔ (διότι π.χ. αποκτήθηκαν μετά το πέρας της
διαδικασίας της Ειδικής αγωγής) ΚΑΙ υποχρεωτικά υποβάλουν ΟΛΟΙ το πιστοποιητικό οικογενειακής
κατάστασης (αναγράφεται στην Υποενότητα ΙΙΙ) και τυχόν πιστοποιητικό αναπηρίας >50% εκτός αν το
είχατε ήδη υποβάλει στην Ειδική Αγωγή και δεν έχει παρέλθει η ημερομηνία λήξης του.

 Δεν έκανα την αίτησή μου στο ΑΣΕΠ ακόμα και έχει λήξει η προθεσμία της 24/2/2020, αλλά είμαι
εντός προθεσμίας για τη διαδικασία στη Διεύθυνση. Θα ληφθεί υπόψη η αίτησή μου;

Ως προς την καταχώριση των δικαιολογητικών σας στο ΟΠΣΥΔ ναι, διότι έχει άλλη καταληκτική
ημερομηνία, αλλά δε θα πραγματοποιηθεί η ένταξή σας στους πίνακες, οπότε δε θα έχει ουσιαστική
σημασία η ενημέρωση του φακέλου σας στο ΟΠΣΥΔ.

 Έφτιαξα τον φάκελό μου στο ΟΠΣΥΔ, αλλά γράφει ότι πρέπει να γίνει επικαιροποίηση. Τι κάνω;

Η επικαιροποίηση θα γίνει όταν καταθέσετε την αίτηση και τα δικαιολογητικά σας.

 Χρειάζεται να προσκομίσω επικυρωμένα αντίγραφα των δικαιολογητικών;

Για έγγραφα από δημόσιες υπηρεσίες, δήμους κ.λπ. αρκεί ένα ευκρινές αντίγραφό τους.
Για έγγραφα ιδιωτικής προέλευσης απαιτείται επικυρωμένο αντίγραφο ΕΚΤΟΣ από τις βεβαιώσεις
γνώσης Η/Υ.

 Το Πτυχίο μου δεν αναγράφει τον Βαθμό ή/και την Ημ/νία Κτήσης. Τι κάνω;

Θα πρέπει να ζητήσετε από το Πανεπιστήμιό σας μια Βεβαίωση Κτήσης Πτυχίου, η οποία θα αναγράφει
και τον Βαθμό του πτυχίου σας.

 Έχω ένα Σεμινάριο και μία Επιμόρφωση στην Ειδική Αγωγή. Να τα φέρω;
Θα φέρετε το ένα από τα δύο, καθώς μοριοδοτείται μόνο 1 Σεμινάριο ή 1 Επιμόρφωση (ο τίτλος θα
πρέπει να αναγράφει ότι είναι 7 μηνών και 300 ωρών και άνω).

 Δεν έχω Πιστοποιητικό Γνώσης Η/Υ, αλλά έχω κάνει μαθήματα Πληροφορικής στο Παν/μιο;
Μπορώ να μοριοδοτηθώ με κάποιον τρόπο;

ΝΑΙ. Θα προσκομίσετε μία Βεβαίωση από τη Σχολή σας, που να αναγράφει ότι έχετε παρακολουθήσει
και έχετε εξεταστεί επιτυχώς σε 4 (και άνω) μαθήματα Πληροφορικής.

 Μπορώ να μεταφράσω τους τίτλους ξένων γλωσσών όπου επιθυμώ;

ΟΧΙ. Η επίσημη μετάφρασή τους γίνεται από αρμόδια κατά νόμο αρχή του Υπουργείου Εξωτερικών ή
την Πρεσβεία ή το Προξενείο ή από δικηγόρο.

 Έχω ένα Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης από το 2018. Να σας το φέρω;

ΟΧΙ, το εν λόγω Πιστοποιητικό πρέπει να είναι τελευταίου 3μήνου.

 Το παιδί μου σπουδάζει στο Πανεπιστήμιο. Πώς το αποδεικνύω;

Θα πρέπει να προσκομίσετε μία Βεβαίωση φοίτησης τελευταίου 3μήνου από το Πανεπιστήμιο.

 Πρέπει να σας φέρω το παράβολο ή αντίγραφο του παραβόλου;


ΟΧΙ, το παράβολο αφορά τη διαδικασία της ηλεκτρονικής υποβολής της αίτησής σας στο ΑΣΕΠ.
Δε χρειάζεται παράβολο για την κατάθεση των δικαιολογητικών σας σε Διεύθυνση Εκπαίδευσης.

 Πρέπει να σας φέρω το παράβολο ή αντίγραφο του παραβόλου;
ΟΧΙ, το παράβολο αφορά τη διαδικασία της ηλεκτρονικής υποβολής της αίτησής σας στο ΑΣΕΠ.
Δε χρειάζεται παράβολο για την κατάθεση των δικαιολογητικών σας σε Διεύθυνση Εκπαίδευσης.

 Θα παραλάβω απόδειξη κατάθεσης της αίτησής μου;

Ναι. Θα παραλάβετε επικυρωμένο φωτοαντίγραφο της αίτησής σας.

 Μόλις καταθέσω την αίτηση εμφανίζονται τα κριτήρια στον φάκελό μου στο ΟΠΣΥΔ;

Όχι αμέσως, θα εμφανιστούν μόλις ολοκληρωθεί ο έλεγχος και η καταχώριση από τη Διεύθυνση.

 Κάνω μεταπτυχιακό, αλλά θα το ολοκληρώσω μετά την παρέλευση της προθεσμίας. Μπορώ να
καταθέσω βεβαίωση ότι παρακολουθώ το μεταπτυχιακό και να προσμετρηθεί;

Όχι. Θα πρέπει να έχετε ολοκληρώσει το μεταπτυχιακό σας (αντίστοιχα οποιοδήποτε σεμινάριο κ.λπ.)
για να καταχωριστεί στο ΟΠΣΥΔ.
Αναφορικά στην αναγνώριση τίτλου ξένων γλωσσών: δε γίνεται δεκτή παλιά μετάφραση του Βρετανικού Συμβουλίου;;;

Αποσυνδεδεμένος micdim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1076 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 11:21:15 μμ »
Βέβαια υπάρχουν και χειρότερα..."Μωρά" που η τρίτη τους κουβέντα ειναι "Κυριακος"... ;D ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1077 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 11:34:39 μμ »
Βέβαια υπάρχουν και χειρότερα..."Μωρά" που η τρίτη τους κουβέντα ειναι "Κυριακος"... ;D ;D ;D

Κάτι δεν πάει καλά με εσένα. Σε λάθος θέμα είσαι. Μπορεί και σε λάθος forum και να μην το έχεις καταλάβει. Παρόλα αυτά ομολογώ ότι διασκεδάζω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 307
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.