*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3344098 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1596 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 06:21:08 μμ »
1. Η προηγούμενη συζήτηση αφορούσε στο τί πρεπει να αναφέρεται στο 1ο πινακάκι της αίτησης και όχι στο αν φεύγουν -με το καλημέρα- οι αιτήσεις (a.k.a., χαρτούρα) από τις Δ/νσεις μέσω Υπουργείου προς το ΑΣΕΠ. Κάτι που συμβαίνει μόνο αν το αιτηθεί το ΑΣΕΠ, ως έχει το αποκλειστικό δικαίωμα. Αυτεπαγγέλτως και όχι μόνο επί ενστάσεως υποψηφίου. Γνωστό τοις πάσι αυτό από την αρχή της διαδικασίας. Φυσικά, σε αυτή την περίπτωση αποστέλλεται και η έντυπη αίτηση και όλα. Και το ΑΣΕΠ αποφασίζει, μεταξύ άλλων, αν όλη η διαδικασία ακολούθησε τα νόμιμα. Συνεπώς, μηνύματα που αναφέρονται στην αποστολή ή όχι φακέλων, κατά την παρούσα αρχική φάση κατάρτισης πινάκων, και μπερδεύονται στα περί ορθής συμπλήρωσης των αιτήσεων, είναι άσχετα με την προηγηθείσα συζήτηση.

2. Τα στελέχη του ΑΣΕΠ έχουν δηλώσει ότι πριν από την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων, η Κεντρική Επιτροπή των Προκηρύξεων διενεργεί τον τελικό έλεγχο νομιμότητας. Πέραν των ενστάσεων. Αν ο έλεγχος είναι καθολικός ή όχι, για πιθανά λάθη στους διορισμούς, αποκλειστικά υπεύθυνο είναι το ΑΣΕΠ και αναλαμβάνει πλήρως τέτοια ευθύνη. Ακολουθεί Υπουργείο και οι υπάλληλοι του.

3. Μην ξεχνάτε πως με τον διορισμό των διοριστέων διενεργείται ο υποχρεωτικός έλεγχος γνησιότητας από το ΑΣΕΠ. Που σημαίνει πως ΑΣΕΠ επικοινωνεί με τους φορείς που έχουν εκδώσει τα δικαιολογητικά για να διαπιστώσει αν όντως αυτά έχουν εκδοθεί και υφίστανται σε σχέση με τις απλές φωτοτυπίες που ο υποψήφιος έχει υποβάλει. Ίσως το ΑΣΕΠ βασίζεται εκεί ως προς το καθολικό του θέματος κι έτρεξε γρηγορότερα τις προηγούμενες διαδικασίες. Μέσω της εν λόγω διαδικασίας, οποιαδήποτε περίπτωση διαφθοράς (πρέπει να) εντοπίζεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2020, 06:28:39 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:07:23 »

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1597 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 06:40:25 μμ »
Μέχρι ποια ημερομηνία υπολογίζουμε την προϋπηρεσία;  Υπάρχει κάπου γραμμένο στην προκήρυξη του ΑΣΕΠ;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος LAM81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1598 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 06:59:06 μμ »
Όσοι δεν έχουμε παιδαγωγική επάρκεια ακόμα και γενικότερα προϋπηρεσία διδακτική. Δεν έχει και νόημα η συμμετοχή μας;

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1599 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 07:24:45 μμ »
Συνάδελφοι, τη βοήθειά σας για μια φίλη. Πριν από λίγο μου είπε στο τηλέφωνο ότι η διεύθυνσή της είναι διαφορετική στον οπσυδ και στον ασεπ. Πειράζει;   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:07:23 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1600 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 07:34:22 μμ »
Μέχρι ποια ημερομηνία υπολογίζουμε την προϋπηρεσία;  Υπάρχει κάπου γραμμένο στην προκήρυξη του ΑΣΕΠ;
Ευχαριστώ.
Μέχρι 24/2, που είναι η καταληκτική ημερομηνία των αιτήσεων.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1601 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 07:36:59 μμ »
Όσοι δεν έχουμε παιδαγωγική επάρκεια ακόμα και γενικότερα προϋπηρεσία διδακτική. Δεν έχει και νόημα η συμμετοχή μας;
Αναλόγως την ειδικότητα. Δεν γίνεται να απαντήσουμε σε τόσο εξειδικευμένες ερωτήσεις, χωρίς επαρκή δεδομένα.
Πάντως όσοι δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια θα έπονται στον πίνακα εκείνων που την έχουν.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1602 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 07:37:14 μμ »
1. Η προηγούμενη συζήτηση αφορούσε στο τί πρεπει να αναφέρεται στο 1ο πινακάκι της αίτησης και όχι στο αν φεύγουν -με το καλημέρα- οι αιτήσεις (a.k.a., χαρτούρα) από τις Δ/νσεις μέσω Υπουργείου προς το ΑΣΕΠ. Κάτι που συμβαίνει μόνο αν το αιτηθεί το ΑΣΕΠ, ως έχει το αποκλειστικό δικαίωμα. Αυτεπαγγέλτως και όχι μόνο επί ενστάσεως υποψηφίου. Γνωστό τοις πάσι αυτό από την αρχή της διαδικασίας. Φυσικά, σε αυτή την περίπτωση αποστέλλεται και η έντυπη αίτηση και όλα. Και το ΑΣΕΠ αποφασίζει, μεταξύ άλλων, αν όλη η διαδικασία ακολούθησε τα νόμιμα. Συνεπώς, μηνύματα που αναφέρονται στην αποστολή ή όχι φακέλων, κατά την παρούσα αρχική φάση κατάρτισης πινάκων, και μπερδεύονται στα περί ορθής συμπλήρωσης των αιτήσεων, είναι άσχετα με την προηγηθείσα συζήτηση.

2. Τα στελέχη του ΑΣΕΠ έχουν δηλώσει ότι πριν από την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων, η Κεντρική Επιτροπή των Προκηρύξεων διενεργεί τον τελικό έλεγχο νομιμότητας. Πέραν των ενστάσεων. Αν ο έλεγχος είναι καθολικός ή όχι, για πιθανά λάθη στους διορισμούς, αποκλειστικά υπεύθυνο είναι το ΑΣΕΠ και αναλαμβάνει πλήρως τέτοια ευθύνη. Ακολουθεί Υπουργείο και οι υπάλληλοι του.

3. Μην ξεχνάτε πως με τον διορισμό των διοριστέων διενεργείται ο υποχρεωτικός έλεγχος γνησιότητας από το ΑΣΕΠ. Που σημαίνει πως ΑΣΕΠ επικοινωνεί με τους φορείς που έχουν εκδώσει τα δικαιολογητικά για να διαπιστώσει αν όντως αυτά έχουν εκδοθεί και υφίστανται σε σχέση με τις απλές φωτοτυπίες που ο υποψήφιος έχει υποβάλει. Ίσως το ΑΣΕΠ βασίζεται εκεί ως προς το καθολικό του θέματος κι έτρεξε γρηγορότερα τις προηγούμενες διαδικασίες. Μέσω της εν λόγω διαδικασίας, οποιαδήποτε περίπτωση διαφθοράς (πρέπει να) εντοπίζεται.

Στο νο 3 ναι καθολικο ελεγχο στους διοριστεους.. στους αναπληρωτες ομως;; κοινως καποιος αν γινουν ολα τα παραπανω και εχει περαστει κατι λαθος και στον οπσυδ και στην ηλεκτρονικη αιτηση και δεν γινεται καθολικος ελεγχος αυτος μπορει να επωφεληθει σε προσληψη αναπληρωτη .....τραβηγμενο το ξερω. Αλλα πρεπει να γινεται καθολικος ελεγχος κανονικα σε ολους

Αποσυνδεδεμένος math_samos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1603 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 08:32:40 μμ »
Δε θα φαίνεται. Γι’αυτό το καλύτερο είναι να ελέγξεις το φάκελο σου και αν ξεχάσαν να βάλουν κάτι να επικοινωνήσεις με τη διεύθυνση για να προλάβεις να μη μπλέξεις με ενστάσεις.

Nαι σωστό αλλά τα χαρτιά εγώ τα πήγα 1 μήνα πριν και δεν έχει περαστεί τιποτα.... και όσες φορές πήρα τηλ στη δευτεροβάθμια δεν απάντησε κανείς... δηλαδη τώρα τι θα κάνω αν δεν περαστεί τπτ ή αν τα δω τη τελευταία μέρα και δεν προλαβαίνω να διορθώσω κάτι;
Δεν είναι πολύ περίεργο αυτό; Αγχωτικό κτλ ...

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1604 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 08:51:14 μμ »
Στο νο 3 ναι καθολικο ελεγχο στους διοριστεους.. στους αναπληρωτες ομως;; κοινως καποιος αν γινουν ολα τα παραπανω και εχει περαστει κατι λαθος και στον οπσυδ και στην ηλεκτρονικη αιτηση και δεν γινεται καθολικος ελεγχος αυτος μπορει να επωφεληθει σε προσληψη αναπληρωτη .....τραβηγμενο το ξερω. Αλλα πρεπει να γινεται καθολικος ελεγχος κανονικα σε ολους
Αν κάποιος αποκτήσει έξτρα μόρια χωρίς να έχει τα αντίστοιχα προσόντα θα ανακαλυφθεί όταν προσληφθεί ως αναπληρωτής θα πρέπει να τα ξανά καταθέσει!
Δεν νομίζω πως θα υπάρχει άτομο που καταχωρεί στο οπσυδ τα προσόντα και θα επιδιώξει να βοηθήσει κάποιον , ακόμα κι αν συμβεί ένα λάθος και δεν το εντοπίσει ο υποψήφιος τότε δεν θα δηλωθεί στην αίτηση του ασεπ  οπότε και δεν θα μετρήσει.
Αν ο ασεπ κάτσει να ελέγξει όλα τα προσόντα δεν θα βγουν ποτέ οι οριστικοί πίνακες.
Το κακό είναι πως υπάρχουν χιλιάδες περιστατικά με πλαστά πτυχία στο δημόσιο, αφήνοντας απ΄εξω τα αγορασμένα.
https://voreioaigaio.ert.gr/%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%B1/sti-voyli-o-apokleismos-ypopsifion-apo-diorismoys-logo-ton-plaston-ptychion-agglikon-sti-mytilini/




Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1605 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 08:55:13 μμ »
Στο νο 3 ναι καθολικο ελεγχο στους διοριστεους.. στους αναπληρωτες ομως;; κοινως καποιος αν γινουν ολα τα παραπανω και εχει περαστει κατι λαθος και στον οπσυδ και στην ηλεκτρονικη αιτηση και δεν γινεται καθολικος ελεγχος αυτος μπορει να επωφεληθει σε προσληψη αναπληρωτη .....τραβηγμενο το ξερω. Αλλα πρεπει να γινεται καθολικος ελεγχος κανονικα σε ολους

Και στους τωρινούς πίνακες αναπληρωτών μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Παρ' όλο που το ΑΣΕΠ ασκεί έλεγχο νομιμότητας από το ’16 κι εξής.
Εκ των πραγμάτων και για λόγους που δεν είναι της παρούσης, το ΑΣΕΠ για τις θέσεις συμβασιούχων στο δημόσιο διεξάγει κατά κανόνα δειγματοληπτικό έλεγχο νομιμότητας επί των πινάκων. Κάτι που εφαρμόζεται και στους αναπληρωτές. Στους μόνιμους διορισμούς, ωστόσο, εφαρμόζει απαρέγκλιτα, με όποιον τρόπο κρίνει το ίδιο, καθολικό έλεγχο. Ας ελπίσουμε να μην εκτεθεί ανεπανόρθωτα προς την κοινωνία, στην περίπτωση των Προκηρύξεων για την εκπαίδευση, διότι ενεπλάκησαν για πρώτη φορά στη διαδικασία και οι Δ/νσεις Eκπαίδευσης προς επίσπευση της διαδικασίας. Θα φανεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2020, 10:51:51 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος no.hope

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1606 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 10:10:42 μμ »
Καλησπέρα, στην ηλεκτρονική αίτηση την κατοχή μεταπτυχιακού την δηλώνουμε μόνο στην περιοχή "θέσεις προτιμησης" βάζοντας τον αριθμό; πουθενά αλλού;

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1607 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 11:18:29 μμ »
Εγώ πάντως, όταν τηλεφώνησα στην τοπική μου Διεύθυνση για να ρωτήσω πότε θα καταχωριστούν στον ΟΠΣΥΔ τα στοιχεία που έχω καταθέσει εδώ και περίπου 20 μέρες, μου είπαν ότι αυτό μπορεί να τραβήξει και μέχρι τον Απρίλιο, γιατί θα τα καταχωρίζουν σιγά-σιγά!!!

Οπότε, πείτε μου, σας παρακαλώ, εάν δεν καταχωριστεί κάτι σωστά, εγώ πώς να το αντιληφθώ για να ζητήσω διόρθωση, αφού θα γίνει σε μεταγενέστερο χρόνο; ΕΓΩ θα το χρεωθώ ή θα πρέπει να κάνω ένσταση μετά, εξαιτίας ενός πιθανού λάθους από υπάλληλο;

Ακούγεται πολύ τρελό, άδικο και απίστευτο εν τέλει! Παίρνω και στο Υπουργείο για να ρωτήσω, αλλά φωνή βοώντος εν ερήμω!
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος math_samos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1608 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 11:52:43 μμ »
Εγώ πάντως, όταν τηλεφώνησα στην τοπική μου Διεύθυνση για να ρωτήσω πότε θα καταχωριστούν στον ΟΠΣΥΔ τα στοιχεία που έχω καταθέσει εδώ και περίπου 20 μέρες, μου είπαν ότι αυτό μπορεί να τραβήξει και μέχρι τον Απρίλιο, γιατί θα τα καταχωρίζουν σιγά-σιγά!!!

Οπότε, πείτε μου, σας παρακαλώ, εάν δεν καταχωριστεί κάτι σωστά, εγώ πώς να το αντιληφθώ για να ζητήσω διόρθωση, αφού θα γίνει σε μεταγενέστερο χρόνο; ΕΓΩ θα το χρεωθώ ή θα πρέπει να κάνω ένσταση μετά, εξαιτίας ενός πιθανού λάθους από υπάλληλο;

Ακούγεται πολύ τρελό, άδικο και απίστευτο εν τέλει! Παίρνω και στο Υπουργείο για να ρωτήσω, αλλά φωνή βοώντος εν ερήμω!

Ένα μήνα έχει περάσει από μένα και τη μέρα που πήγα μάλιστα είμασταν ελάχιστα άτομα δεν κατάλαβα καν γτ δεν τα κοίταξαν εκείνη την ώρα!
Γενικά δεν καταλαβαίνω γτ δεν τα καταχωρούν ταυτόχρονα ρε παιδιά....εν τω μεταξύ τα ωράρια να πάρεις τηλ είναι 8 με 1330 και δεν απαντάνε και ποτέ!

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1609 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 08:14:33 πμ »
Εγώ πάντως, όταν τηλεφώνησα στην τοπική μου Διεύθυνση για να ρωτήσω πότε θα καταχωριστούν στον ΟΠΣΥΔ τα στοιχεία που έχω καταθέσει εδώ και περίπου 20 μέρες, μου είπαν ότι αυτό μπορεί να τραβήξει και μέχρι τον Απρίλιο, γιατί θα τα καταχωρίζουν σιγά-σιγά!!!

Οπότε, πείτε μου, σας παρακαλώ, εάν δεν καταχωριστεί κάτι σωστά, εγώ πώς να το αντιληφθώ για να ζητήσω διόρθωση, αφού θα γίνει σε μεταγενέστερο χρόνο; ΕΓΩ θα το χρεωθώ ή θα πρέπει να κάνω ένσταση μετά, εξαιτίας ενός πιθανού λάθους από υπάλληλο;

Ακούγεται πολύ τρελό, άδικο και απίστευτο εν τέλει! Παίρνω και στο Υπουργείο για να ρωτήσω, αλλά φωνή βοώντος εν ερήμω!

Θα αναγκαστείς να κάνεις ένσταση μετά για λάθος υπαλλήλου. Αυτό έγινε και στην ειδική.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 331
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 321
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.