*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3344297 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2758 στις: Μάιος 11, 2020, 02:04:44 μμ »
Άντε οι ΑΣΕΠιτες του 2008 να θέλουν να διοριστούν οι του 2006 η 2004 με ποια λογική; Δεν αντιλαμβάνεστε ότι κάθε νέος ΑΣΕΠ ακυρώνει τον παλιότερο; Ο ΣΥΡΙΖΑ απλά πριν τις εκλογές διόρισε μια χούφτα εκπαιδευτικών για καθαρά ψηφοθυρικους λόγους και μπήκαν τώρα ιδέες σε όλους! Επίσης γίνεται της ειδικής να διοριστούν με διαφορετικά κριτήρια από την γενική;
Αν και θεωρω οτι εχεις λαθος εικονα για οσους διεκδικησαν και συνεχιζουν να διεκδικουν το διορισμο τους δικαστικα, θα σου απαντησω στο παραπανω σου ερωτημα. Τα ετη απο το 13 εως και το 16 χοντρικα βγηκαν αρκετες δικαστικες αποφασεις που δικαιωσαν κοσμο απο τους ασεπ 05 , 07 και 09, θα λεγα καμια 100αρα ατομα. Οι περισσοτεροι μαλιστα (νομιζω ολοι) διοριστηκαν και αναδρομικα. Φυσικα κανεις δε θα ασχολουταν με 4 φυσικους το Νοεμβρη , 5 αγγλικων το Μαιο κλπ (τυχαια τα νουμερα οι ειδικοτητες και οι μηνες). Οποτε καλλιστα μπορουν να διοριστουν ατομα το 2020 ή το 2024 απο τον ασεπ του 05 ή 07 ή 09. Απλα με τους 480 ασχοληθηκε πολυ κοσμος γιατι ηταν μεγαλος ο αριθμος τους. Αν απο το Δεκεμβρη του 2017 που βγηκε η αποφαση διοριζαν εναν καθε μερα, κανεις δεν θα ελεγε τιποτα και καπου Μαιο θα ειχε διοριστει και ο τελευταιος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:45:43 »

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2759 στις: Μάιος 11, 2020, 02:06:31 μμ »
Αν πριν 12 χρόνια που λες ενώ έπρεπε να διοριστεί δεν διορίστηκε για να βάλουν άλλους κι άλλους τότε φυσικά και έχει το νόμιμο δικαίωμα να διεκδικεί τη θέση που της έκλεψαν! Ο δικαστικός δρόμος είναι ο μόνος δρόμος. Και ΝΑΙ μόνο ο γραπτός είναι αξιοκρατικός τρόπος διορισμού (τα πτυχία ειδικά στις μέρες μας από μόνα τους δεν λένε κάτι περισσότερο από το ότι είσαι στοιχειωδώς επαρκής). ΜΟΝΟ! Όλοι οι άλλοι ψηφίζονται για να χαιδεύουν αφτιά και αργά ή γρήγορα καταλήγουν σε αδιέξοδο. Κυρίως για τις χιλιάδες που στο μεταξύ έχουν αποφοιτήσει.
Τα μόρια στο 120 από προυπηρεσία φωτογραφίζει συγκεκριμένα άτομα. Αν θέλεις δίνουμε και ονοματεπώνυμα για τον κλάδο μας.

Συμφωνώ μαζί σου ότι ο γραπτός διαγωνισμός είναι ο μόνος αξιοκρατικος! Για εμένα και για όσους είναι 30 ετών και κάτω είναι ο μόνος τρόπος για να διεκδικήσουμε μια θεση τι να σου κάνουν 40-50μορια πάνω κατω, αυτά έχουμε όσοι είμαστε στην ηλικιακή κατηγορία μου! Απλά δεν μπορεί να διεκδικούν θέση μόνο όσοι πήραν μέρος σε ένα διαγωνισμο 12 χρόνια πριν! Είναι παράλογο! Από την άλλη αν η προϋπηρεσία φωτογραφίζει κάποιους δεν το γνωρίζω αλλά όπως είπα και σε άλλα σχόλια μου είναι υπερβολική! Απλά αυτό που λέω και πιστεύω ότι είναι το πιο σωστό είναι ότι αύριο πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος διορισμού και αυτόν να τον ακολουθήσουν όλες οι κυβερνήσεις έτσι ώστε ο καθένας να κάνει το πρόγραμμα ζωής του. Όποιος και αν είναι αυτός ο τρόπος διορισμού θα αδικήσει η θα ευνοήσει κάποιους αλλά πρέπει να μπει νερό στο αυλάκι.

Συνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1551
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2760 στις: Μάιος 11, 2020, 02:33:10 μμ »
δηλαδη θα διοριστουν της ειδικης με ενα νομο που ισως κριθει αντισυνταγματικος (αν κριθει τελικα) και θα θα εχουν μεινει εκτος ατομα που δουλευαν στην ειδικη και τους πηραν τις θεσεις οι της γενικης.
και το ΣτΕ θα επηρεασει μονο τους διορισμους γενικης οπως λες.
δωσε μου ενα λογο λοιπον οι αδικημενοι της ειδικης να μην κανουν προσφυγη και να ζητανε οτι ζητανε οι ασεπιτες
Εχεις απολυτο δικαιο..οι περισσοτεροι εδω μονο ενδιαφερονται για τον εαυτον τους και καλα κανουν.Δεν πρεπει ομως καποια στιγμη να πουμε και μερικες αληθειες;;;Εδω και 8 χρονια το μονο που διαβαζες ηταν οι διπλοθεσιτες της ειδικης ..τωρα καμια αναφορα ολα για αυτους ειναι ενταξει.Επειδη η ειδικη δεν ειναι μονο δασκαλοι-φιλολογοι κτλ το θεμα αφορα και αλλους κλαδους.Στους πε86 πχ οι προσληψεις στην ειδικη μεχρι το 2016 ηταν ελαχιστες περιπου 50 και αυτες μονο ΔΕ κατι που σημαινει οτι με το νεο νομο οι της ειδικης και με βαση των στοιχειων που εχω στους περσινους πινακες και στους 100 πρωτους μονο 4-5 αναπληρωτες βρισκοντας   απο πινακα γενικης και αυτο για καποια προυπηρεσια που ειχαν απο παλια σημερα στους προσωρινους ο αριθμος αυτος εχει παει στους 35-40 μεσα στους 100.Κατι που σημαινει οτι απο τους 69 που εχει ανακοινωθει για διορισμο 35 ατομα δεν εχουν  καμια σχεση με ειδικη.Και ακομη απο τους 100 πρωτους με τους παλαιους πινακες οι 90 περιπου ουδεποτε κανανε χρηση του δικαιωματος που ειχαν να δουλεψουν και στην γενικη και αυτο ηταν προς τιμη τους

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2761 στις: Μάιος 11, 2020, 02:41:35 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου ότι ο γραπτός διαγωνισμός είναι ο μόνος αξιοκρατικος! Για εμένα και για όσους είναι 30 ετών και κάτω είναι ο μόνος τρόπος για να διεκδικήσουμε μια θεση τι να σου κάνουν 40-50μορια πάνω κατω, αυτά έχουμε όσοι είμαστε στην ηλικιακή κατηγορία μου! Απλά δεν μπορεί να διεκδικούν θέση μόνο όσοι πήραν μέρος σε ένα διαγωνισμο 12 χρόνια πριν! Είναι παράλογο! Από την άλλη αν η προϋπηρεσία φωτογραφίζει κάποιους δεν το γνωρίζω αλλά όπως είπα και σε άλλα σχόλια μου είναι υπερβολική! Απλά αυτό που λέω και πιστεύω ότι είναι το πιο σωστό είναι ότι αύριο πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος διορισμού και αυτόν να τον ακολουθήσουν όλες οι κυβερνήσεις έτσι ώστε ο καθένας να κάνει το πρόγραμμα ζωής του. Όποιος και αν είναι αυτός ο τρόπος διορισμού θα αδικήσει η θα ευνοήσει κάποιους αλλά πρέπει να μπει νερό στο αυλάκι.

Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ διεκδικούν το διορισμό τους μέσω της δικαστικής οδού. Αυτοί οι διορισμοί δεν έχουν σχέση με την προκήρυξη της γενικής αγωγής.
Οι μη έχοντες προϋπηρεσία, θα χάσουν το διορισμό από όσους έχουν συγκεντρώσει τεράστια προϋπηρεσία χωρίς επιτυχία στο ΑΣΕΠ. 
Οι διορισμοί είναι φωτογραφικοί και δεν απεικονίζονται οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2020, 02:44:29 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:45:43 »

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2762 στις: Μάιος 11, 2020, 02:48:00 μμ »
Οι προσφυγές έχουν λάβει χώρα κι αναμένουνται οι δίκες κι οι αποφάσεις. Λογικά δε θ' αργήσουν. Απλά δε θα επηρεάσουν την ειδική που ολοκληρώνεται η διαδικασία σύντομα (οι βοηθητικοί ήδη διορίστηκαν) μα τη γενική. Θα δούμε τι θα πει το ΣτΕ. Δε γίνεται να προεξοφλεί κάποιος ο,τιδήποτε σχετικό με τα δικαστήρια. Το δίκιο κατ' εμέ θα 'ταν διορισμός των παλαιών ασεπιτών '08 '06 '04 και μετά νέος γραπτός. Φυσικά ο 4589 ορίζει πλήρωση θέσεων κατά σειρά προτεραιότητος. Θα δούμε τι θα γίνει κι αν το ΣτΕ ανατρέψει μέρος (κριτήρια, ποσοστά, μόρια, προσμέτρηση) ή το όλον του νόμου. Το πρώτο το βρίσκω πιο πιθανό. Μπορεί να μη γίνει και τίποτα κάτι που επιθυμούν όσοι έχουν τριψήφιες προϋπηρεσίες και κάνα μεταπτυχιακό. Θα φανεί.

Η προκήρυξη για την ειδική απαράδεκτη, ειδικά η προϋπηρεσία από κλάδο σε κλάδο. Φιλόλογος με 0 μόρια στον πίνακα νηπιαγωγών θα δουλέψει σε ειδικό νηπιαγωγείο ή τμήμα ένταξης... Τέλειο;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2763 στις: Μάιος 11, 2020, 02:53:03 μμ »
Εχεις απολυτο δικαιο..οι περισσοτεροι εδω μονο ενδιαφερονται για τον εαυτον τους και καλα κανουν.Δεν πρεπει ομως καποια στιγμη να πουμε και μερικες αληθειες;;;Εδω και 8 χρονια το μονο που διαβαζες ηταν οι διπλοθεσιτες της ειδικης ..τωρα καμια αναφορα ολα για αυτους ειναι ενταξει.Επειδη η ειδικη δεν ειναι μονο δασκαλοι-φιλολογοι κτλ το θεμα αφορα και αλλους κλαδους.Στους πε86 πχ οι προσληψεις στην ειδικη μεχρι το 2016 ηταν ελαχιστες περιπου 50 και αυτες μονο ΔΕ κατι που σημαινει οτι με το νεο νομο οι της ειδικης και με βαση των στοιχειων που εχω στους περσινους πινακες και στους 100 πρωτους μονο 4-5 αναπληρωτες βρισκοντας   απο πινακα γενικης και αυτο για καποια προυπηρεσια που ειχαν απο παλια σημερα στους προσωρινους ο αριθμος αυτος εχει παει στους 35-40 μεσα στους 100.Κατι που σημαινει οτι απο τους 69 που εχει ανακοινωθει για διορισμο 35 ατομα δεν εχουν  καμια σχεση με ειδικη.Και ακομη απο τους 100 πρωτους με τους παλαιους πινακες οι 90 περιπου ουδεποτε κανανε χρηση του δικαιωματος που ειχαν να δουλεψουν και στην γενικη και αυτο ηταν προς τιμη τους

κι εγω απο οσους ξερω και δουλευαν στην ειδικη δεν εκαναν χρηση της προυπηρεσιας για να πανε στη γενικη.
υπηρχαν βεβαια και οι εξαιρέσεις αναλογα την δυσκολια που είχε στο να μπεις στον πινακα.
παντως με ολα αυτα που γινονται παντα θα υπαρχουν οι αδικημενοι του προηγουμενου συστηματος και παντα θα υπαρχουν οι προσφυγες για τη δικαιωση τους.
φαυλος κυκλος

Αποσυνδεδεμένος KOSTIS90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2764 στις: Μάιος 11, 2020, 02:57:32 μμ »
Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ διεκδικούν το διορισμό τους μέσω της δικαστικής οδού. Αυτοί οι διορισμοί δεν έχουν σχέση με την προκήρυξη της γενικής αγωγής.
Οι μη έχοντες προϋπηρεσία, θα χάσουν το διορισμό από όσους έχουν συγκεντρώσει τεράστια προϋπηρεσία χωρίς επιτυχία στο ΑΣΕΠ. 
Οι διορισμοί είναι φωτογραφικοί και δεν απεικονίζονται οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ.

Οι μη έχοντες εμπειρία, θα χάσουν το διορισμό από όσους έχουν συγκεντρώσει τεράστια προϋπηρεσία είτε μετά από γραπτό είτε όχι.  Αυτό, πολύ απλά, γιατί γραπτός διαγωνισμός έχει να διεξαχθεί 12 χρόνια! 

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2765 στις: Μάιος 11, 2020, 03:01:55 μμ »
Η προκήρυξη για την ειδική απαράδεκτη, ειδικά η προϋπηρεσία από κλάδο σε κλάδο. Φιλόλογος με 0 μόρια στον πίνακα νηπιαγωγών θα δουλέψει σε ειδικό νηπιαγωγείο ή τμήμα ένταξης... Τέλειο;

θα συμφωνησω αλλα νομιζω το χειροτερο ηταν η μεταφορα απο γενικη σε ειδικη.
απο κλαδο σε κλαδο ηταν κακο αλλα οχι τελειως παραλογο (δεν ειμαι διπλοθεσιτης)
γιατι αν ο φιλολογος ειδικης ηταν και μαθηματικος ειδικης τοτε ξερει τη δομη της ειδικης και ξερει και το γνωστικο αντικειμενο.
αλλα απο γενικη να πας σε ειδικη που ειναι η μερα με τη νυχτα ειναι εντελως παραλογο.
δεν ειναι τυχαιο που πολλοι της γενικης εκαναν μεταπτυχιακο ειδικης και δεν εκαναν χρηση αυτου, οταν τους ρωτουσες ελεγαν οτι το εκαναν για τα μκ (και καλα).
ηταν ενημερωμενοι μαλλον εκ των εσω και τωρα ''δικαιώνονται¨
βλεπεις μετα απο 12 χρονια αδιοριστιας το δελεαρ ειναι πολυ μεγαλο!

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2766 στις: Μάιος 11, 2020, 03:02:31 μμ »
Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ διεκδικούν το διορισμό τους μέσω της δικαστικής οδού. Αυτοί οι διορισμοί δεν έχουν σχέση με την προκήρυξη της γενικής αγωγής.
Οι μη έχοντες προϋπηρεσία, θα χάσουν το διορισμό από όσους έχουν συγκεντρώσει τεράστια προϋπηρεσία χωρίς επιτυχία στο ΑΣΕΠ. 
Οι διορισμοί είναι φωτογραφικοί και δεν απεικονίζονται οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ.

Επειδή σε παρακολουθώ αν και εριστική σε πολλά έχεις δίκιο οπότε πιστεύω αυτό που λες. Απλά πόσοι ΑΣΕΠιτες δεν έχουν και αυτοί τεράστια προϋπηρεσία; Όταν είδα την προκήρυξη κατευθείαν νομισα ότι ο νόμος τους φωτογραφίζει μια και αυτοί εδώ και 12 χρόνια μπορούν θεωρητικά να είναι στον πίνακα και να μαζεύουν προϋπηρεσία. Αλλά από ότι φαίνεται έχω άδικο. Έτσι κι αλλιώς όπως είπα με κανένα σύστημα εκτός του γραπτού δεν έχω πιθανότητας διορισμού απλά με αφορμή αυτό τον ΑΣΕΠ μου δόθηκε η ευκαιρία να ξανασχοληθω λιγάκι με τα της εκπαίδευσης

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2767 στις: Μάιος 11, 2020, 04:07:20 μμ »
Η προϋπηρεσία και ο τρόπος απόκτησης της έπρεπε να απασχολεί αυτούς που βγάζουν τους νόμους αλλά δεν μπορούν να την στερήσουν από κανένα αφού το ίδιο το κράτος τους προσέλαβε. Το ίδιο γίνεται με άλλες προκηρύξεις. Δεν είναι φωτογραφική η προκήρυξη στη βοήθεια στο σπίτι; Όλοι αυτοί που δουλεύουν ήταν υμέτεροι. Όμως κανείς δε διαμαρτύρεται για αυτήν την προκήρυξη, για τα ΚΕΠ κτλ.

Αποσυνδεδεμένος KOSTIS90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2768 στις: Μάιος 11, 2020, 05:58:45 μμ »
Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην ειδική εμπειρία της 3κ/2018 , 2κ/2019, βοήθεια στο σπίτι, κεπ , η συνταγματικότητα της οποίας πρόκειται επίσης να εξεταστεί από το ΣτΕ.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2769 στις: Μάιος 11, 2020, 06:29:02 μμ »
  Θα γράψω ένα μέρος της προσωπικής μου εμπειρίας για να εξηγήσω κάποια πράγματα και για να καταλάβουν κάποιοι την αδικία που μπορεί να αισθάνεται κάποιος με το νέο σύστημα. Είμαι σε ειδικότητα με πολύ μικρή απορρόφηση, που σημαίνει ότι 10 θέσεις κάτω σε οδηγούν σε άλλη φάση πρόσληψης και 40 θέσεις σε πετάνε εκτός παιχνιδιού.
  Δίνω ΑΣΕΠ το 09 και γράφω 64. Με τα 9 μόρια μπαίνω στον πίνακα με προϋπηρεσία περίπου στο 35. Έρχεται και η κρίση. Δηλώνω όλη την Ελλάδα. Δεν δουλεύω φυσικά καθώς εκείνη την χρονιά πήρε 3-4 αναπληρωτές. Ξανακάνω τα χαρτιά. Βγαίνουν οι πίνακες.ΚΑΙ ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ;
   1η περίπτωση. Μια κοπέλα με 6 μόρια από τον ΑΣΕΠ και θέση γύρω στο 40 την προηγούμενη χρονιά, να έχει 14 μόρια και να έχει σκαρφαλώσει 15-20 θέσεις. Την επόμενη χρονιά τα ίδια και η κοπέλα στην 15άδα από το 2013.
   2η περίπτωση. Άτομο χωρίς μόρια ΑΣΕΠ που είχε το 2011 ελάχιστα μόρια, λογικά από ωρομισθία, μέσα σε 2 χρόνια βρέθηκε 20άδα.
   Εκείνα τα χρόνια προφανώς και το ξέρουμε όλοι, ήταν νόμιμες και κάποιες προσλήψεις εκτός διαδικασιών ΑΣΕΠ. Εκκλησιαστικά, Σιβιτανίδειος, ενισχυτική;;; Ούτε που ξέρω που ακριβώς.
   Περνώντας τα χρόνια αρχισε και στον κλάδο μου να παίρνει κάθε χρόνο +10 αναπληρωτές.
   Τι γίνεται τώρα με το νέο σύστημα Γαβρόγλου. Οι δύο περιπτώσεις που περιέγραψα έχουν γύρω στα 90 μόρια από προϋπηρεσία, ενώ εγώ 45. Αυτές μάλλον θα διοριστούν, εφόσον γίνουν διορισμοί, εγώ πέφτω και θέσεις για την αναπλήρωση.
   Η πρώτη περίπτωση τα κατάφερε πολύ καλά. Και ΑΣΕΠ και Βύσμα και όλα τέλεια. Δεν ξέρω πως θα μπορούσε ένα σύστημα να την τιμωρήσει για αυτό που έκανε τότε.
   Η δεύτερη περίπτωση όμως, αν είχε εφαρμοστεί ο νόμος 3848/10 δεν θα είχε πάρει αυτήν την προϋπηρεσία και ούτε την θέση αναπλήρωσης από εμένα ή από κάποιον άλλο που πηγαίναμε με το σταυρό στο χέρι. Επίσης δεν θα είχε ελπίδα διορισμού τώρα.
   Τέτοιες περιπτώσεις λοιπόν φαντάζομαι οτι υπάρχουν αρκετές. Και γίνονται ακόμη πιο άδικες σε πίνακες που έχουν ακόμη επιτυχόντες ΑΣΕΠ μέσα.
  Βγαίνει λοιπόν ο νόμος Γαβρόγλου και αφαιρεί τα μόρια ΑΣΕΠ, που ήταν τα μόνα μόρια που δεν πλήρωνες για να πάρεις, αλλά δεν αφαιρεί τα μόρια από τις προϋπηρεσίες των παραπάνω δύο περιπτώσεων. Με λίγα λόγια θα διοριστούν άτομα που ξεκίνησαν με αθέμιτα μέσα. Θα μου πείτε πρώτη φορά είναι; Φυσικά και όχι.
   Αλλά όσοι υπερασπίζεστε το νέο νέο νόμο να ξέρετε ότι όχι μόνο δεν αγγίζει περιπτώσεις σαν τις παραπάνω αλλά τις ευνοεί κιόλας. Εμένα με θίγουν όμως αυτές οι περιπτώσεις και για αυτό έχω προσφύγει δικαστικά κατά του νέου συστήματος.
Να συμπληρώσω κάτι ακόμα? Στον κλάδο ΠΕ86 που είναι από ΤΕΙ(πρώην ΠΕ20) και ΑΕΙ(πρώην ΠΕ19) Πληροφορικής ΟΛΟΙ από τους ΠΕ20-ΤΕΙ που βρίσκονται στον πίνακα αναπληρωτών δεν έχουν πίασει τη βάση στο γνωστικό αντικείμενο στον ΑΣΕΠ. Με το νέο νόμο, επειδή έχουν μεγαλύτερη βαθμολογία πτυχίου από τους ΠΕ19-ΑΕΙ που είναι από πολυτεχνείο έχουν περισσότερα μόρια στα ακαδημαϊκά προσόντα. Δηλαδή εκεί που ένας γραπτός διαγωνισμός (Όλοι κάτω από τη βάση) τους έκρινε ανίκανους στο γνωστικό, το νέο σύστημα τους κρίνει πιο ικανούς (περισσότερα μόρια από καλύτερο βαθμό πτυχίου). Αυτό κατά την άποψή μου είναι άδικο αλλά συνταγματικό και νόμιμο λόγω της ισοτιμίας ΑΕΙ-ΤΕΙ.
Για την προϋπηρεσία είναι όπως το λες και γι΄αυτό το ΣΤΕ το 2015 έβγαλε αυτή την απόφαση. Τώρα σε λίγες μέρες θα μάθουμε αν το ΣΤΕ εναντιωθεί σε προηγούμενη απόφασή του.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2770 στις: Μάιος 11, 2020, 08:21:12 μμ »
Ακριβώς, συνάδελφοι! Σωρεία αδικιών. Πλήρης απογοήτευση. Καμία ελπίδα για τους νέους ανθρώπους και καμία ελπίδα να αλλάξει το δημόσιο. Μαζεύει καλοβολεψάκηδες, αιώνες τώρα! Κάποτε πρέπει να τελειώσουμε με αυτό το χάλι. Δεν υπάρχει όμως πολιτική βούληση. Η αξιοκρατία νίκησε με την ψήφιση της ίδρυσης του ΑΣΕΠ και ηττάται από τότε πολλές φορές, με χίλιους τρόπους. Παράθυρα και παραθυράκια, την ρήμαξαν την αξιοκρατία.

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2771 στις: Μάιος 11, 2020, 10:29:19 μμ »
Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην ειδική εμπειρία της 3κ/2018 , 2κ/2019, βοήθεια στο σπίτι, κεπ , η συνταγματικότητα της οποίας πρόκειται επίσης να εξεταστεί από το ΣτΕ.

χαχαχαχαχα ημαρτον πραγματικα
προφανως και δε γελαω μαζι σου συναδελφε, αλλα με το συστημα που επικρατει στα εκαστοτε υπουργεια.
βγαζουν προκηρύξεις οι οποιες ειναι ολες αντισυνταγματικες?
αναρωτιεμαι αν τελικα εμεις το βλεπουμε ετσι επειδη δεν μας βολευει το ισχυον συστημα η οντως ειναι αντισυνταγματικες?
κι εγω βλεπω αδικες σιγουρα, αλλα αν στεκουν νομικα τι μπορει να γινει?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159561
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 304
Σύνολο: 325

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.