*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3329304 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9296 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 08:41:33 μμ »
Η ενοποίηση των μαθημάτων του κλάδου των ΠΕ04 στο γυμνάσιο σε ένα μάθημα Φυσικών επιστημών υπάρχει στα σχέδια του υπουργείου;
Για τους φιλολογους μεχρι περσι εγιναν πολλες μειωσεις στις ωρες τους σε πληθος μαθηματων που κατα κανονα εγιναν μαθηματα κοινωνικων επιστημων , κατι το οποιο εδω και ενα χρονο φαινεται να αντιστρεφεται και να κοβουν ωρες απο κοινωνικες επιστημες και να επιστρεφουν στους φιλολογους. 
Για τους βιολογους πριν λιγα χρονια στο λυκειο η βιολογια ηταν 0 ωρες στην Α λυκειου, 1 ωρα στη Β Λυκειου και 1 ωρα στη Γ Λυκειου (αναφερομαι στη γενικης παιδειας). Σταδιακα λογω καποιων ανθρωπων που ειχαν σημαντικες θεσεις σε ιεπ/υπουργειο κλπ καθε χρονο αυξανοταν κατα μια ωρα επι 4 χρονια, οποτε εφτασε να ειναι 2 ωρες σε καθε ταξη (μεχρι πριν ενα χρονο αυτο  μιας και μπηκαν τα 7ωρα που εγιναν 6ωρα στη Γ Λυκειου). Καποιες απο τις ωρες βιολογιας κοπηκαν κυριως απο Φυσικη (σε Α και Γ Λυκειου) και καποιες αλλες απο χημεια (αυτο εγινε στο επαλ στην Α Λυκειου). Οποτε ετσι γιγαντωθηκαν τα κενα της Βιολογιας με μειωση των κενων κυριως φυσικης (η μια ωρα στα επαλ δεν επηρεασε πολυ την κατασταση)   
ΥΓ: Τα οσα παραπανω λεω δεν λεω αν ειναι σωστα ή λαθος (ουτε τα κρινω) που ετσι εγιναν, απλα αναφερω τι κρυβεται απο πισω ωστε η μια ειδικοτητα να εχει πολλα οργανικα και η αλλη ελαχιστα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:21:08 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9297 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 08:44:05 μμ »
Για τους φιλολογους μεχρι περσι εγιναν πολλες μειωσεις στις ωρες τους σε πληθος μαθηματων που κατα κανονα εγιναν μαθηματα κοινωνικων επιστημων , κατι το οποιο εδω και ενα χρονο φαινεται να αντιστρεφεται και να κοβουν ωρες απο κοινωνικες επιστημες και να επιστρεφουν στους φιλολογους. 
Για τους βιολογους πριν λιγα χρονια στο λυκειο η βιολογια ηταν 0 ωρες στην Α λυκειου, 1 ωρα στη Β Λυκειου και 1 ωρα στη Γ Λυκειου (αναφερομαι στη γενικης παιδειας). Σταδιακα λογω καποιων ανθρωπων που ειχαν σημαντικες θεσεις σε ιεπ/υπουργειο κλπ καθε χρονο αυξανοταν κατα μια ωρα επι 4 χρονια, οποτε εφτασε να ειναι 2 ωρες σε καθε ταξη (μεχρι πριν ενα χρονο αυτο  μιας και μπηκαν τα 7ωρα που εγιναν 6ωρα στη Γ Λυκειου). Καποιες απο τις ωρες βιολογιας κοπηκαν κυριως απο Φυσικη (σε Α και Γ Λυκειου) και καποιες αλλες απο χημεια (αυτο εγινε στο επαλ στην Α Λυκειου). Οποτε ετσι γιγαντωθηκαν τα κενα της Βιολογιας με μειωση των κενων κυριως φυσικης (η μια ωρα στα επαλ δεν επηρεασε πολυ την κατασταση)   
ΥΓ: Τα οσα παραπανω λεω δεν λεω αν ειναι σωστα ή λαθος (ουτε τα κρινω) που ετσι εγιναν, απλα αναφερω τι κρυβεται απο πισω ωστε η μια ειδικοτητα να εχει πολλα οργανικα και η αλλη ελαχιστα!
Ετσι περίπου έγινε με την Βιολογία. ΔΕν αναιρούν όμως τα δεδομένα των παράτυπων διορισμών μεταθέσεων και τοποθετήσεων σε κενά και ώρες Βιολογίας.
Υπήρχαν όμως και άλλες αυξομοιώσεις, Αυξήθηκε η Φυσική στα Γυμνάσια μειώθηκε η Βιολογία. και στην Γ λυκείου στην κατεύθυνση αυξήθηκε η Φυσική.... και πάλι μειώθηκε λίγο στη Β. ενώ μειώθηκε η Βιολογία στην Γ λυκείου από 2 ώρες σε 0.
Πάντως αναγνωρίζω ότι χρειάστηκαν βύσματα για να έρθει η χώρα στα συγκαλά της. Αλλιώς δεν νομίζω ότι η Βιολογία θα έφτανε να διδάσκεται λίγο λιγότερο από τις υπόλοιπες χώρες του κόσμου. ΣΕ όλες τις άλλες χώρες (193) στην επιφάνεια της επίπεδης γης είχαμε πιο πολλά βύσματα από ότι στην Ελλάδα. (Οι χώρες είναι 195 αλλά μόνο δύο έχουν λιγότερη Βιολογία από την Ελλάδα αυτή την στιγμή)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9298 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 08:51:43 μμ »
Η ενοποίηση των μαθημάτων του κλάδου των ΠΕ04 στο γυμνάσιο σε ένα μάθημα Φυσικών επιστημών υπάρχει στα σχέδια του υπουργείου;
Παντα υπήρχε αυτός ο εκβιασμός. Όμως πλέον δεν είναι τόση έντονη η πίεση από τους Φυσικούς διότι το πλεόνασμά τους έχει σχεδόν εξαφανιστεί, είναι 2-3 εκατοντάδες και έτσι και αλλιώς έχουν περισσότερες ώρες Φυσικής στο Γυμνάσιο από όλους. Προς αυτό πιέζουν κυρίως οι χημικοί με  μόνο 2 ώρες στις 3 τάξεις του γυμνασίου και το λογικό φόβο ότι δεν μπορούν να πάρουν οργανική. Ομως πρακτικά το επιχείρημα καταρίπτεται από τα σκληρά στοιχεία που δείχνουν ότι υπάρχουν πιο πολλοί χημικοί από ότι Βιολόγοι στα Γυμνάσια παρόλο που η Βιολογία είναι πιο πολλές ώρες.
Αποδυκνείεται εύκολα ότι για την ενοποίηση πιέζουν προσωπικά βύσματα που είτε βρίσκονται ήδη σε γυμνάσια όπου υπάρχει ήδη η ειδικότητά τους είτε θέλουν να βρεθούν σε γυμνάσιο που έχει ήδη την ειδικότητά τους. Αυτό περιλαμβάνει και Βιολόγους.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9299 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 09:04:39 μμ »
Ετσι περίπου έγινε με την Βιολογία. ΔΕν αναιρούν όμως τα δεδομένα των παράτυπων διορισμών μεταθέσεων και τοποθετήσεων σε κενά και ώρες Βιολογίας.
Υπήρχαν όμως και άλλες αυξομοιώσεις, Αυξήθηκε η Φυσική στα Γυμνάσια μειώθηκε η Βιολογία. και στην Γ λυκείου στην κατεύθυνση αυξήθηκε η Φυσική.... και πάλι μειώθηκε λίγο στη Β. ενώ μειώθηκε η Βιολογία στην Γ λυκείου από 2 ώρες σε 0.
Πάντως αναγνωρίζω ότι χρειάστηκαν βύσματα για να έρθει η χώρα στα συγκαλά της. Αλλιώς δεν νομίζω ότι η Βιολογία θα έφτανε να διδάσκεται λίγο λιγότερο από τις υπόλοιπες χώρες του κόσμου. ΣΕ όλες τις άλλες χώρες (193) στην επιφάνεια της επίπεδης γης είχαμε πιο πολλά βύσματα από ότι στην Ελλάδα. (Οι χώρες είναι 195 αλλά μόνο δύο έχουν λιγότερη Βιολογία από την Ελλάδα αυτή την στιγμή)
Ο ανθρωπος στον οποιο απαντησα ειχε την απορια για τη βιολογια (και τα φιλολογικα) και οχι για τη φυσικη, γιαυτο δεν αναφερθηκα σε διακυμανσεις φυσικης. Νομιζω οτι παραπλανεις με το να λες οτι στη γ λυκειου η βιολογια απο 2 ωρες εγινε 0 ωρες (τη στιγμη που η κατευθυνση εγινε αρχικα 7ωρη και στη συνεχεια 6ωρη). Φυσικα απο θεμα ωρων σας βολευε το 2ωρο γενικης παρα το 7 ωρο, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Και επειδη θα μου πεις οτι μιλαω για τη γενικη παιδεια και οχι για την κατευθυνση , ανεφερε το ομως γιατι δημιουργεις εσφαλμενες εντυπωσεις. Εγω ανεφερα κανονικα τι ισχυει στο λυκειο, που αυτα ειναι κυριως που καθοριζουν τις θεσεις/κενα και εκει ειναι που γινονται μεγαλες αλλαγες απο τη μια χρονια στην αλλη.
Προς penrose: Παντα τα οσα γραφω ειναι δικες μου σκεψεις/εμπειριες χωρις να εχω διασυνδεσεις και γνωστους οποτε ειλικρινα δεν εχω ιδεα για ενοποιηση. Θα τη θεωρουσα μια λυση για το γυμνασιο αλλα πλεον και οι φυσικοι με τα 6ωρα στη γ λυκειου εχουμε πολλα κενα πλεον και με τις πολλες συνταξιοδοτησεις που θα ερχονται αυτα θα μεγαλωνουν χρονο με το χρονο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:21:08 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9300 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 09:17:14 μμ »
Η πρόθεση ηταν να γραψω όσο πιο λίγα μπορώ διότι ειμαι εκτός θεματος
Οι εντυπώσεις ειναι δικαιολογημένες

Αποσυνδεδεμένος lena771

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9301 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 09:36:26 μμ »
τελικά, για ΠΕ02, οι 120 φαινονται λίγοι, οι 800 λέτε πολλοί.
Πόσους τελικα βρε παιδια πανω κατω δλδ??

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9302 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 09:47:03 μμ »
τελικά, για ΠΕ02, οι 120 φαινονται λίγοι, οι 800 λέτε πολλοί.
Πόσους τελικα βρε παιδια πανω κατω δλδ??
Χωρις να θελω να δωσω ελπιδες στους φιλολογους , γιατι μπορει και να κανω λαθος, νομιζω οτι αυτο το 120 ειναι απλα ενα νουμερο που κανενας δε θα το παρει στα σοβαρα. Τουλαχιστον οποιος εχει μια σχεση με εκπαιδευση ή εστω στοιχειωδη νοημοσυνη. Θεωρω οτι θα ναι πολυ μεγαλος ο αριθμος των φιλολογων (παρομοιος με των μαθηματικων) και αυτο θα εξαρτηθει απο το ποσες πιστωσεις θα πανε στη δευτεροβαθμια.

Αποσυνδεδεμένος lena771

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9303 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 09:50:32 μμ »
Χωρις να θελω να δωσω ελπιδες στους φιλολογους , γιατι μπορει και να κανω λαθος, νομιζω οτι αυτο το 120 ειναι απλα ενα νουμερο που κανενας δε θα το παρει στα σοβαρα. Τουλαχιστον οποιος εχει μια σχεση με εκπαιδευση ή εστω στοιχειωδη νοημοσυνη. Θεωρω οτι θα ναι πολυ μεγαλος ο αριθμος των φιλολογων (παρομοιος με των μαθηματικων) και αυτο θα εξαρτηθει απο το ποσες πιστωσεις θα πανε στη δευτεροβαθμια.
Ελπίζω, γιατί αυτο το 120 μου έχει προκαλέσει αυτόματη τριχόπτωση  :D

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9304 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 09:54:37 μμ »
120 δεν θα είναι για κανένα λόγο. εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Α Αθήνας, αν θυμάμαι καλά, είχε περίπου +50 φιλολόγους. πήραν απόσπαση στην Α Αθήνας, νομίζω, 22 και δεν ξέρω πόσοι αναπληρωτές. Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτό;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9305 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 09:58:15 μμ »
 π.χ. 100 διευθυντες και υποδιευθυντες, λιγοι ακομα σε γραφεια, λιγες αδειες κλπ

Αποσυνδεδεμένος pausanas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9306 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 10:17:17 μμ »
120 δεν θα είναι για κανένα λόγο. εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Α Αθήνας, αν θυμάμαι καλά, είχε περίπου +50 φιλολόγους. πήραν απόσπαση στην Α Αθήνας, νομίζω, 22 και δεν ξέρω πόσοι αναπληρωτές. Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτό;
κάποιοι λίγοι φύγανε με μεταθέσεις, συντάξεις που βγήκαν Αύγουστο, άδειες, αποσπάσεις σε φορείς, αποσπάσεις σε άλλα ΠΥΣΠΕ, διευθυντες,υποδιευθυντές, σύμβουλοι και λίγοι είναι οι 22. Μιλάμε για μια από τις μεγαλύτερες διευθύνσεις της Ελλάδας.

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9307 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 10:22:19 μμ »
Αφαιρεσες τους διοριστεους της ειδικης;

τελικά, μπορεί κάποιος-α να μας ενημερώσει, με σιγουριά, αν οι νεοδιόριστοι της Ειδικής, που βρίσκονται σε θέση διορισμού και στη Γενική, μπορούν να μεταπηδήσουν και να διοριστούν στη 2ΓΕ, αφήνοντας τον περσινό τους διορισμό στην ΕΑΕ???

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9308 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 10:47:41 μμ »
τελικά, μπορεί κάποιος-α να μας ενημερώσει, με σιγουριά, αν οι νεοδιόριστοι της Ειδικής, που βρίσκονται σε θέση διορισμού και στη Γενική, μπορούν να μεταπηδήσουν και να διοριστούν στη 2ΓΕ, αφήνοντας τον περσινό τους διορισμό στην ΕΑΕ???

Θα σε ενημερώσω εγώ με σιγουριά ότι δεν θέλουμε οι νεοδιόριστοι της ειδικής να μεταπηδήσουμε στη γενικη. Άμα βρεις κανέναν τρελό που θα αφήσει θέση στο σπίτι του για να πάει στα βράχια θα μου κάνει εντύπωση. Μην ανησυχείτε αδίκως

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9309 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 10:48:59 μμ »
τελικά, μπορεί κάποιος-α να μας ενημερώσει, με σιγουριά, αν οι νεοδιόριστοι της Ειδικής, που βρίσκονται σε θέση διορισμού και στη Γενική, μπορούν να μεταπηδήσουν και να διοριστούν στη 2ΓΕ, αφήνοντας τον περσινό τους διορισμό στην ΕΑΕ???
Οχι δε μπορει!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.