*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3348102 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9660 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 01:28:15 πμ »
Επειδή πρόκειται για κάτι που θα επηρεάσει την υπόλοιπη ζώη όποιου διοριστεί μια ιδέα θα ήταν να μη διαγράφεσαι απο τον άλλο πίνακα. πχ εχω πτυχίο ΠΕ70 και ΠΕ02. Τρέχει η 1ΓΕ και μου λέει ως ΠΕ70 θα πάς στο τάδε μέρος αλλά δεν με διαγράφει απο την 2ΓΕ. Τρέχει αμέσως μετα και η 2ΓΕ (με εμένα μέσα) και μου λέει ως ΠΕ02 θα πάς στο τάδε μέρος. Είμαι λοιπόν διοριστέος και στους δύο κλάδους. Μπορώ εγώ μετά να αποδεχτώ ποια απο τις δυο θέσεις θέλω (προφανώς πιο κοντα στο σπίτι μου). Αν μπω ως ΠΕ70 η θέση στους ΠΕ02 να καλυφθεί απο τον αμέσως επόμενο επιλαχών που τη δικαιούται και το ανάποδο. Το παραπάνω γίνεται αν μέχρι ετοιμάσεις και τους δυο πίνακες και τρέξουν και οι δυο προκηρύξεις μεχρι αύγουστο.

Ναι αλλα αυτο ισως ειναι χρονοβορο και φανταζεσαι στους 10500 διορισμους να το κανουν οι μισοι τι μπερδεμα εχει να γινει και στους πινακες και στις διευθυνσεις;;;ιδεατη πιθανον λυση  για εμας αλλα καθολου εφικτη κατα τη γνωμη μου. εκτος αν επελεγες εξ αρχης μια ειδικοτητα και μονο.... κι ας επαιρνες τη μοριοδοτηση και της δευτερης αλλα χωρις να εχεις δυνατητα διορισμου σε αυτην που θα επελεγες ως δευτερη ειδικοτητα...εκει βεβαια εχει ρισκο σε πολλες περιπτωσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2021, 01:30:43 πμ από kelif »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:23 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9661 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 01:33:55 πμ »
Ναι αλλα αυτο ισως ειναι χρονοβορο και φανταζεσαι στους 10500 διορισμους να το κανουν οι μισοι τι μπερδεμα εχει να γινει και στους πινακες και στις διευθυνσεις;;;ιδεατη πιθανον λυση  για εμας αλλα καθολου εφικτη κατα τη γνωμη μου.

Μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά και δεν είναι καθόλου χρονοβόρο. Μπορεί μέχρι 10 αυγούστου να τρέξει το σύστημα όπως είπα και να βγούν οι πίνακες που εγώ πχ θα είμαι και στην 1ΓΕ και στην 2ΓΕ. Μέσω του opsyd να σου δίνει περιθώριο πχ 3 μέρες να αποδεχθείς αν θέλεις το διορισμό και σε ποια θέση και στις 14 να βγάλει τους τελικούς διορισμούς παίρνοντας επιλαχόντες εκεί που πρέπει.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9662 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 01:37:58 πμ »
Μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά και δεν είναι καθόλου χρονοβόρο. Μπορεί μέχρι 10 αυγούστου να τρέξει το σύστημα όπως είπα και να βγούν οι πίνακες που εγώ πχ θα είμαι και στην 1ΓΕ και στην 2ΓΕ. Μέσω του opsyd να σου δίνει περιθώριο πχ 3 μέρες να αποδεχθείς αν θέλεις το διορισμό και σε ποια θέση και στις 14 να βγάλει τους τελικούς διορισμούς παίρνοντας επιλαχόντες εκεί που πρέπει.

 Δεν ειναι ετσι ακριβως γιατι μπορει μετα και ο επιλαχων ο δικος σου  μπορει να ειναι ταυτοχρονα και επιλαχοντας σε εμενα ..αντε να αποφασισει κι αυτος και παει λεγοντας...μεχρι ποτε θα περιμενουν οι 5000 που διοριζονται σε μια ειδικοτητα να αποφασισουν οχι μονο οι υπολοιποι 5000 αλλα και οι επιλαχοντες τους..ειναι μεγαλη καραμπολα ..δεν ειναι μονο να φανει το ονομα στο συστημα ειναι κι αλλη γραφειοκρατια και χαρτουρα που παει και στις διευθυνσεις...μονο αν παιρνοντας τη μοριοδοτηση και των δυο επελεγες εξ αρχης μια θα μπορουσε να συμβει

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9663 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 01:42:52 πμ »
πόση κακία από μερικούς...
Τη μια σας φταίει ο πασαδ που υποστηρίζει τους δασκάλους και ρίχνετε λάσπη. Βέβαια,κάθε Σεπτέμβριο διαβάζετε τις ανακοινώσεις για προσλήψεις αναπληρωτών.
Την άλλη όσοι από πρωτοβάθμια πάνε δευτεροβάθμια αλλά όχι το αντίθετο...
Πόσο κόμπλεξ..
Εύχομαι να πάρετε αυτό που αξίζει...!

Ποιούς εννοείς; Εγω προσωπικά θεωρώ ότι οι συνάδελφοι στο παράδειγμα που αναφέρθηκαν προηγουμένως καλά έκαναν και μπήκαν ως φιλόλογοι. Σαφώς και ήταν δικαίωμα τους. Διαφωνώ όμως εκ των υστέρων να λένε: επειδή ως ΠΕ70 θα είχα καλύτερη θέση θέλω να διαλέξω. Ήξεραν ότι δεν μπορούν να επιλέξουν ειδικότητα και το οτι σε ποια θα τους πάρουν εξαρτάται τι θα τρέξει πρώτο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:23 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9664 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 01:51:35 πμ »
Δεν ειναι ετσι ακριβως γιατι μπορει μετα και ο επιλαχων ο δικος σου  μπορει να ειναι ταυτοχρονα και επιλαχοντας σε εμενα ..αντε να αποφασισει κι αυτος και παει λεγοντας...μεχρι ποτε θα περιμενουν οι 5000 που διοριζονται σε μια ειδικοτητα να αποφασισουν οχι μονο οι υπολοιποι 5000 αλλα και οι επιλαχοντες τους..ειναι μεγαλη καραμπολα ..δεν ειναι μονο να φανει το ονομα στο συστημα ειναι κι αλλη γραφειοκρατια και χαρτουρα που παει και στις διευθυνσεις...μονο αν παιρνοντας τη μοριοδοτηση και των δυο επελεγες εξ αρχης μια θα μπορουσε να συμβει

Έχεις δίκιο για το χρονοβόρο του θέματος. Όσο αφορά όμως τη μοριοδότηση αυτό που είπες γίνεται. Οι πχ 10 μήνες ως ΠΕ86 και οι 10 μήνες ως ΠΕ83 που έχω αθροίζονται και μετράνε ως 20 μήνες και στις δυο ειδικότητες. Τα συνολικά μόρια που έχω προσωπικά είναι πχ 100 ως ΠΕ86 και 100 και κάτι ως ΠΕ83. Η διαφορά προκύπτει γιατί για  τη γνώση υπολογιστών παίρνω μόρια μόνο ως ΠΕ83 ενω στους ΠΕ86 δεν μετράει. Επίσης θα μπορούσα να διαλέξω τη μια ειδικότητα όπως είπες και σε αυτή και μόνο να κάνω αίτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2021, 02:00:22 πμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9665 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 05:14:10 πμ »
Aυτο σου λεω αυτα που γραφεις εσυ ειναι αριθμοι δεν ειναι ποσοστα...δηλαδη αμα ειναι ετσι πρεπει να παρει απο 100 ατομα σε καθε ειδικοτητα ειτε περισσευουν ειτε υπολοιπονται θεσεις..δεν παει ετσι ..αρα και βθμια 100 χημικους 100 μαθηματικους 100 φιλολογους 100 βιολογους...δεν παει με αριθμους παει με ποσοστα πχ 1000 κενα φιλολογων το 70% δηλαδη 700, 500 κενα μαθηματικων το 70% δηλαδη 350...ειδες;;το ποσοστο ειναι το ιδιο 70% αλλα οι αριθμοι οχι γιατι ειναι διαφορετικοι και οι αριθμοι των κενων ..δεν μπορει για παραδειγμα να παρει 500 φιλολογους στους 1000 που ειναι το 50 % και 500 μαθηματικους που ειναι το 100% των κενων τους στο παραδειγμα που σου εδωσα μονο και μονο για να ειναι το 500 ιδιο ..δηλαδη αν πχ παλι χρειαζεται 100 ιταλικης φιλολογιας θα παρει κι εκει 500;;..αλλο ποσοστα αλλο αριθμοι
Όταν λες ποσοστά στα κενά, πως εννοείς τα κενά; Λειτουργικά και οργανικά;

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9666 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 10:48:44 πμ »

https://www.ipaidia.gr/paideia/megales-allages-stin-paideia-ti-allazei-se-sxoleia-panellinies-2021-diorismous-ekpaideutikon-aei?fbclid=IwAR3DJLtYunmqeE7XMjKjiSnH0UwQ8RskFelqjAwERdgUnsb4AlUU9PnoYYg

 ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ

Μόνιμοι διορισμοί: Με 10.500 μόνιμους διορισμούς στη Γενική Εκπαίδευση, θα ενισχυθούν τα σχολεία εντός του νέου έτους. Τα σχετικά κονδύλια προβλέπονται στον προϋπολογισμό του νέου έτους και στόχο έχουν να καλύψουν το μεγαλύτερο μέρος των κενών στα σχολεία, στα οποία τα τελευταία χρόνια οι αναπληρωτές καλύπτουν πάγιες και οργανικές ανάγκες. Ενδεικτικά, φέτος, το υπουργείο Παιδείας προχώρησε στην πρόσληψη άνω των 32.000 αναπληρωτών σε σχολεία. Οι μόνιμοι διορισμοί έρχονται σε συνέχεια των διορισμών που έγιναν εντός του 2020 στην Ειδική Αγωγή και άγγιξαν τις 4.500. Σύμφωνα με πληροφορίες, σε πρώτη φάση θα γίνουν οι διορισμοί στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, στην οποία σε ορισμένες περιπτώσεις καταγράφονται πολλά κενά ακόμα και σε πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, και στη συνέχεια στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση. Οι παραπάνω διορισμοί θα συνοδευτούν με ένα πολύ μεγάλο πρόγραμμα επιμορφώσεων στους εκπαιδευτικούς, που θα αφορά, μεταξύ άλλων, στις νέες θεματικές αλλά και τη συμπερίληψη.

Διαβάστε περισσότερα: Μεγάλες αλλαγές στην Παιδεία: Τι αλλάζει σε σχολεία, Πανελλήνιες 2021, διορισμούς εκπαιδευτικών, ΑΕΙ - iPaidia.gr
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2021, 02:11:55 μμ από IoannisDr »
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9667 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 11:13:47 πμ »
Σχετικά με το άρθρο,έρχεται να επιβεβαιώσει(βέβαια τίποτα δεν είναι σίγουρο μέχρι να το δούμε) αυτά που σας είχα γράψει ότι θέλουν να δώσουν έμφαση στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα. Περιμένω να δω την κατανομή για να σιγουρευτώ και για τις πληροφορίες μου για τις κατανομές και πόσο αξιόπιστες ήταν τελικά οι πηγές μου.Επίσης ξέρω οτι μέχρι τέλος Φλεβάρη οι πίνακες της δευτεροβάθμιας θα είναι και αυτοί έτοιμοι.Υπάρχει και ένα τελευταίο σενάριο που αναφέρει οτι τον Αύγουστο που θα γίνουν οι διορισμοί θα περιλαμβάνουν συγκεκριμένες ειδικότητες της δευτεροβάθμιας και κάποιους δασκάλους...Θα δείξει.Εγώ αυτό που τονίζω σε όποιον μιλάω είναι πως πρέπει τα ονόματα όσων διοριστούν να βγουν όλα μαζί αυτή τη χρονιά.Και κάτι τελευταίο το 23 μάλλον θα γίνουν ξανά διορισμοί στην Ειδική.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2021, 02:12:19 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος Elfa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9668 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 11:23:32 πμ »
ΑNNABT, αν μπορείς να μας γράψεις κάτι περισσότερο για ειδικότητες και αριθμούς βάσει των πληροφοριών σου, θα βοηθούσε...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2021, 02:12:53 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος pausanas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9669 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 11:36:53 πμ »
Καλημέρα και καλή χρονιά.Η Κεραμεως δεν υπήρχε περίπτωση να φύγει.Έχει την υποστήριξη του πρωθυπουργού στο 100%.Σχετικά με το άρθρο,έρχεται να επιβεβαιώσει(βέβαια τίποτα δεν είναι σίγουρο μέχρι να το δούμε) αυτά που σας είχα γράψει ότι θέλουν να δώσουν έμφαση στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα. Περιμένω να δω την κατανομή για να σιγουρευτώ και για τις πληροφορίες μου για τις κατανομές και πόσο αξιόπιστες ήταν τελικά οι πηγές μου.Επίσης ξέρω οτι μέχρι τέλος Φλεβάρη οι πίνακες της δευτεροβάθμιας θα είναι και αυτοί έτοιμοι.Υπάρχει και ένα τελευταίο σενάριο που αναφέρει οτι τον Αύγουστο που θα γίνουν οι διορισμοί θα περιλαμβάνουν συγκεκριμένες ειδικότητες της δευτεροβάθμιας και κάποιους δασκάλους...Θα δείξει.Εγώ αυτό που τονίζω σε όποιον μιλάω είναι πως πρέπει τα ονόματα όσων διοριστούν να βγουν όλα μαζί αυτή τη χρονιά.Και κάτι τελευταίο το 23 μάλλον θα γίνουν ξανά διορισμοί στην Ειδική.
Μακάρι αλλά δεν το βλέπω για Φεβρουάριο. Επισημα στόχος του ΑΣΕΠ προ καραντίνας ήταν ο Απρίλιος και όλοι ξέρουμε ότι σχεδόν ποτέ δεν πιάνουν τον στόχο. Πόσο μάλλον σε τέτοιες ιδιαίτερες συνθήκες. Ας βγουν μέχρι το καλοκαίρι και όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9670 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 11:37:33 πμ »
ΑNNABT, αν μπορείς να μας γράψεις κάτι περισσότερο για ειδικότητες και αριθμούς βάσει των πληροφοριών σου, θα βοηθούσε...
Οι αριθμοί που είχα γράψει παλαιότερα δεν άλλαξαν σε κάτι.Δηλαδη 900-1000 φιλολόγους,800-900 μαθηματικούς και 700-800 πε04.Τώρα για ποιές ειδικότητες θα είναι τον Αύγουστο δε ξέρω με σιγουριά γι αυτό δε γράφω κάτι.Αυτό που έμαθα ήταν απλά οτι θα είναι συγκεκριμένες ειδικότητες.Ήθελαν να είναι μόνο δευτεροβάθμια αλλά οι συνδικαλιστές της πρωτοβάθμιας θέλουν και ένα ποσοστό δασκάλων.Θα δείξει τι θα γίνει στο τέλος.

Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9671 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 11:39:02 πμ »
Πραγματικά έχει καταντήσει γελοίο αυτό που συμβαίνει εδώ.. Διαβάζει κάποιος μια fake πληροφορία σε σάιτ αμφιβόλου εγκυρότητας ή ψυχανεμιζεται με βάση τις επιθυμίες του μελλοντικα γεγονότα και τα αναφέρει.. Κρίμα για το φόρουμ του pde που παλιότερα είχε μεγαλύτερη σοβαρότητα και αξιοπρέπεια. Είναι απορίας άξιον που ακόμα κάποια σοβαρά ατομα του φόρουμ ασχολείστε με γραφικότητες..

Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9672 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 11:43:11 πμ »
ΑΝΝΑΒΤ φυσικα δεν αναφέρομαι στις δικές σου πληροφορίες περί κατανομων που σε τιμάει που τις μοιράζεσαι. Αναφέρομαι στο χθεσινό χάλι του φόρουμ που γράφτηκαν γελοιότητες..

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9673 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 11:48:42 πμ »
Γελοιοτητα ειναι που η ενημερωση βασιζεται στις πληροφοριες καθε βυσματια και οχι σε επισημες ανακοινωσεις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 328

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.