*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3358126 φορές)

0 μέλη και 16 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11270 στις: Φεβρουάριος 05, 2021, 09:58:38 μμ »
Eνω το σημερινό συστημα των 5 κατηγοριων και βαλε αναπληρωτων (τριμηνα,ΑΜΩ,...) και του αγορασμενου μεταπτυχιακού των 5000 ευρω...είναι αξιοπρέπεια... >:(

Πάντως η Κεραμεως μια χαρά μας βάζει να τρωγομαστε για κατανομή για να περάσει ανενόχλητη τον νέο τρόπο πρόσληψης των εκπαιδευτικών βάζοντας γραπτο ΑΣΕΠ και ξεφτιλιζοντας μας ακόμη μια φορα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:33:58 »

Αποσυνδεδεμένος klits

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11271 στις: Φεβρουάριος 05, 2021, 10:16:44 μμ »
Τι θες να μας πεις τώρα?ότι δε θίγεται η αξιοπρέπεια σου που ξεφτιλιζουν το πτυχίο σου?ότι σε θεωρούν άχρηστο και θέλουν να δουν ξανά τις γνώσεις σου μέσω ΑΣΕΠ ενώ τόσα χρόνια μια χαρά τους εξυπηρετείς αναπληρωνοντας τον εαυτό σου?όσον αφορά τρίμηνα και άμω ας μη τα δηλωνες

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11272 στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 10:45:43 πμ »
Οι φετινές συνταξιοδοτήσεις θα φανούν του χρόνου. Τα οργανικά κενά όλων θα τα μάθουμε αν ιδρυθούν οργανικές όπου πρέπει. Ναι τάξη χωρίς δάσκαλο δε λειτουργεί. Και ναι, ένας άνθρωπος μπορεί να ζήσει μόνο με μακαρόνια. Όπως και μια τάξη με μόνο Γλώσσα-Γλώσσα-Μαθηματικά-Μελέτη Περιβάλλοντος. Τώρα τι ζωή θα έχει ο άνθρωπος και πόσο πολύπλευρη ανάπτυξη θα έχουν μαθητές, ένας Θεός ξέρει. Γυρνάμε πάλι στη συζήτηση των βασικών και μη ειδικοτήτων. Επειδή λοιπόν τάξη χωρίς δάσκαλο δε λειτουργεί, γι'αυτό και πρέπει να είναι 5πλάσιοι οι διορισμοί τους από των ειδικοτήτων. 5πλάσιοι όμως. Όχι 32x.
οταν ομως σε καθε σχολειο περισσευει απο ενας δασκαλος και καλυπτεται συντεχνιακως πραγματοποιοντας ενισχτικες η γραμματειακη υποστηριξη; να τα λεμε ολα........
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος gandread

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11273 στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 11:17:46 πμ »
Οι δάσκαλοι τα καλύπτουν όλα μια χαρά. Στο χωριό μου το δημοτικό έχει 11παιδακια και είναι τριθέσιο. Φαντάζομαι τι γίνεται σε όλη την Ελλάδα σε κάθε χωριό. Τα καλύπτουν όλα νόμιμα και ωραία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:33:58 »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11274 στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 01:06:32 μμ »
https://www.anaplirotes.gr/sxetika-me-anadromikh-diplh-moriodothsh-dysprositwn/?fbclid=IwAR0UZr1aOlDcKOzblDcWagiFcs9QZM0nHIcXLjM2_d5BL3r1xKYLG695eJw Σχετικά Με Αναδρομική Διπλή Μοριοδότηση Δυσπρόσιτων

Σε ερώτησή του προς το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ο βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας Γεώργιος Κωτσός υποβάλλει ερώτημα σχετικά με την αναδρομική προσμέτρηση διπλής μοριοδότησης των αναπληρωτών εκπαιδευτικών που υπηρέτησαν τη θητεία τους σε δυσπρόσιτες ή και απομακρυσμένες περιοχές.

Διαβάστε ολόκληρη την ερώτηση του βουλευτή της Νέας Δημοκρατίας παρακάτω.

Θέμα: Αναδρομική προσμέτρηση διπλής μοριοδότησης των αναπληρωτών εκπαιδευτικών που υπηρέτησαν τη θητεία τους σε δυσπρόσιτες ή και απομακρυσμένες περιοχές
Αξιότιμη κυρία Υπουργέ,

Την 7η Ιουλίου του έτους 2019 οι Έλληνες πολίτες επιλέξανε την Νέα Δημοκρατία για κυβέρνηση αυτού του τόπου. Κατά τη διάρκεια της διακυβερνήσεως μας, έχουμε καλεί να αντιμετωπίσουμε αρκετά πρωτόγνωρες καταστάσεις όπως την αντιμετώπιση της πανδημίας του κορονοιου (COVID-19), τις φυσικές καταστροφές αλλά και τις συνεχείς κρίσεις με την γειτονική μας χώρα Τουρκία.

Αντιμετωπίσαμε κάθε μία από αυτές τις δύσκολες καταστάσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αποδεικνύοντας πως στεκόμαστε στο πλευρό των συμπολιτών μας και προασπίζοντας το συμφέρον της πατρίδας μας. Ένας από τους λόγους για τους οποίους οι πολίτες επιλέξανε την Νέα Δημοκρατία για κυβέρνηση αυτής της χώρας είναι για να προχωράμε συνεχώς σε μεταρρυθμίσεις, όπου αυτό είναι απαραίτητο έτσι ώστε να απαλλαγούμε από παθογένειες του παρελθόντος.

Όμως, σ αυτό το σημείο θέλω να σταθώ στη μοριοδότηση των αναπληρωτών εκπαιδευτικών. Αναλυτικότερα, η επιλογή της θητείας των εκπαιδευτικών σε δυσπρόσιτες ή/ και απομακρυσμένες σχολικές μονάδες, από το 2014 πραγματοποιούταν με αποκλειστικό γνώμονα το νόμο 3848/2010 όπως αυτός τροποποιήθηκε με την προσθήκη της παραγράφου 5Α (όπως προστέθηκε σύμφωνα με το άρθρο 5 του Ν. 4283/2014, ΦΕΚ 189/Α/10-9-2014).

Η εν λόγω προσθήκη διέκρινε τα εγχώρια σχολεία σε α) δυσπρόσιτα (κατηγορίας Α έως Η) και β) σε δυσπρόσιτα και απομακρυσμένα (κατηγορίας Θ και Ι). Η δεύτερη ομάδα σχολείων προβλεπόταν να διπλασιάζει τα μόρια προϋπηρεσίας λόγω δυσμενών συνθηκών διαβίωσης για τους ενιαίους πίνακες πρόσληψης εξίσου αναπληρωτών και μόνιμων εκπαιδευτικών, ενώ η πρώτη ομάδα σχολείων διπλασίαζε τα μόρια προϋπηρεσίας μόνο για τους πίνακες από όπου θα προσλαμβάνονταν ως αναπληρωτές.

Μέχρι το 2018 προβλεπόταν για όσους τελούν ή έχουν τελέσει ένα μέρος της θητείας τους σε δυσπρόσιτες και απομακρυσμένες περιοχές, διπλασιασμός των μορίων προϋπηρεσίας λόγω δυσμενών συνθηκών διαβίωσης για τους ενιαίους πίνακες πρόσληψης αναπληρωτών και μόνιμων εκπαιδευτικών.

Ωστόσο, στην τροπολογία που εισήχθη το Νοέμβριο του 2018 στην Υπουργική απόφαση 133529/ΓΔ4/7-8-2018 παρελήφθη η όποια αναφορά στο αντίκρισμα της υπηρεσίας των αναπληρωτών εκπαιδευτικών στα σχολεία αυτά.

Ερωτάσθε κα. Υπουργέ,

Προτίθεστε να εξετάσετε το ζήτημα και να προβείτε σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες ώστε να προσμετρηθεί η προϋπηρεσία για όσους αναπληρωτές υπηρετήσαν από το 2014 και μετά σε δυσπρόσιτες περιοχές για τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ από όπου θα γίνουν και οι μόνιμες προσλήψεις των εκπαιδευτικών;
Με τιμή

Κωτσός Γεώργιος, Βουλευτής Ν.Δ. Νομού Καρδίτσας

Αποσυνδεδεμένος Olia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 501
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11275 στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 01:42:11 μμ »
Οι δάσκαλοι τα καλύπτουν όλα μια χαρά. Στο χωριό μου το δημοτικό έχει 11παιδακια και είναι τριθέσιο. Φαντάζομαι τι γίνεται σε όλη την Ελλάδα σε κάθε χωριό. Τα καλύπτουν όλα νόμιμα και ωραία.
Σύνηθες φαινόμενο...

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11276 στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 02:10:05 μμ »
Oι 10,500 θα γίνουν με το σύστημα που υπάρχει-δεν έχουμε ακούσει κάτι άλλο. Απο κει και μετά κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει. Προφανως και το τωρινό σύστημα έχει καταντήσει χειρότερο από την επετηρίδα καθώς έχουμε και επιδημία αγορασμένων προσόντων με το κιλό και προυπηρεσία που δεν έχει αξιολγηθεί ποτέ-τουλάχιστον η ημερομηνία κτήσης πτυχίου δεν αγοράζεται?! και είναι πιο αντικειμενικός δείκτης από πότε έκανε ο άλλος "σεμινάριο" στην ειδική και "χώθηκε" πρώτος. Αφου φτιάχνουν ψηφιακό ΑΣΕΠ με γραπτες εξετάσεις προφανώς και ΄θα πρέπει να μπει γραπτός και μετά να μετράνε όλα τα άλλα.

 Έτσι θα κοπεί και η φάμπρικα με τα αμφιβολου ποιοτητας προσόντα και η άτυπη επετηρίδα που αποκλείει τους πάντες εκτός λίγων και όποιος γράψει-έγραψε. Δεν γίνεται με εκατοντάδες χιλιάδες υποψήφιους στη κυριολεξία να μην υπάρχει γραπτός ΑΣΕΠ, αλλιώς ας κλείσουν όλες τις φιλοσοφικές, μαθηματικό ΤΕΦΑΑ κλπ γιατί οι τωρινοί απόφοιτοι 25χρονοι εκτος των δασκάλων δεν θα δουν τάξη ΠΟΤΕ. Αυτή είναι η άποψη μου-ουτε πληροφορηση έχω ούτε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11277 στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 02:11:52 μμ »
Oι 10,500 θα γίνουν με το σύστημα που υπάρχει-δεν έχουμε ακούσει κάτι άλλο. Απο κει και μετά κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει. Προφανως και το τωρινό σύστημα έχει καταντήσει χειρότερο από την επετηρίδα καθώς έχουμε και επιδημία αγορασμένων προσόντων με το κιλό και προυπηρεσία που δεν έχει αξιολγηθεί ποτέ-τουλάχιστον η ημερομηνία κτήσης πτυχίου δεν αγοράζεται?! και είναι πιο αντικειμενικός δείκτης από πότε έκανε ο άλλος "σεμινάριο" στην ειδική και "χώθηκε" πρώτος. Αφου φτιάχνουν ψηφιακό ΑΣΕΠ με γραπτες εξετάσεις προφανώς και ΄θα πρέπει να μπει γραπτός και μετά να μετράνε όλα τα άλλα.

 Έτσι θα κοπεί και η φάμπρικα με τα αμφιβολου ποιοτητας προσόντα και η άτυπη επετηρίδα που αποκλείει τους πάντες εκτός λίγων και όποιος γράψει-έγραψε. Δεν γίνεται με εκατοντάδες χιλιάδες υποψήφιους στη κυριολεξία να μην υπάρχει γραπτός ΑΣΕΠ, αλλιώς ας κλείσουν όλες τις φιλοσοφικές, μαθηματικό ΤΕΦΑΑ κλπ γιατί οι τωρινοί απόφοιτοι 25χρονοι εκτος των δασκάλων δεν θα δουν τάξη ΠΟΤΕ. Αυτή είναι η άποψη μου-ουτε πληροφορηση έχω ούτε τίποτα.
ενω με το γραπτο ασεπ θα  διορισθούν  όλοι οι πτυχιουχοι  καθηγητικων σχολων ....δουλευόμαστε και μεταξύ μας

Αποσυνδεδεμένος klits

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11278 στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 03:03:08 μμ »
Σωστά!Να αλλάξει η φάμπρικα να φάει και ο κακομοίρης ο Μπόνιας...Ότι να ναι...

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11279 στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 03:24:29 μμ »
οταν ομως σε καθε σχολειο περισσευει απο ενας δασκαλος και καλυπτεται συντεχνιακως πραγματοποιοντας ενισχτικες η γραμματειακη υποστηριξη; να τα λεμε ολα........
Και που να δεις τι γίνεται εδώ που είμαι εγώ που ψάχνουν συνέχεια αναπληρωτές, όταν σε όλα τα σχολεία που είμαι έχουν οι περισσότεροι δάσκαλοι περίσσευμα ωρών. Συνέχεια υπογράφουμε πρακτικά με 6- 10 ώρες γραμματειακής.....
Μην τυχόν και πάνε να συμπληρώσουν ολοήμερο σε άλλο σχολείο, μόνο οι ειδικότητες να γίνονται λάστιχο! Αν σταματήσουν να τους καλύπτουν από τις διευθύνσεις, μόνο τότε θα φανούν τα πραγματικά κενα

Αποσυνδεδεμένος gandread

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11280 στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 03:34:44 μμ »
Και που να δεις τι γίνεται εδώ που είμαι εγώ που ψάχνουν συνέχεια αναπληρωτές, όταν σε όλα τα σχολεία που είμαι έχουν οι περισσότεροι δάσκαλοι περίσσευμα ωρών. Συνέχεια υπογράφουμε πρακτικά με 6- 10 ώρες γραμματειακής.....
Μην τυχόν και πάνε να συμπληρώσουν ολοήμερο σε άλλο σχολείο, μόνο οι ειδικότητες να γίνονται λάστιχο! Αν σταματήσουν να τους καλύπτουν από τις διευθύνσεις, μόνο τότε θα φανούν τα πραγματικά κενα
Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω να μπούνε καθηγητές στα δημοτικά, μόνο έτσι θα σταματήσει αυτό το όργιο.

Αποσυνδεδεμένος apap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11281 στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 03:38:13 μμ »



Oι 10,500 θα γίνουν με το σύστημα που υπάρχει-δεν έχουμε ακούσει κάτι άλλο. Απο κει και μετά κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει. Προφανως και το τωρινό σύστημα έχει καταντήσει χειρότερο από την επετηρίδα καθώς έχουμε και επιδημία αγορασμένων προσόντων με το κιλό και προυπηρεσία που δεν έχει αξιολγηθεί ποτέ-τουλάχιστον η ημερομηνία κτήσης πτυχίου δεν αγοράζεται?! και είναι πιο αντικειμενικός δείκτης από πότε έκανε ο άλλος "σεμινάριο" στην ειδική και "χώθηκε" πρώτος. Αφου φτιάχνουν ψηφιακό ΑΣΕΠ με γραπτες εξετάσεις προφανώς και ΄θα πρέπει να μπει γραπτός και μετά να μετράνε όλα τα άλλα.

 Έτσι θα κοπεί και η φάμπρικα με τα αμφιβολου ποιοτητας προσόντα και η άτυπη επετηρίδα που αποκλείει τους πάντες εκτός λίγων και όποιος γράψει-έγραψε. Δεν γίνεται με εκατοντάδες χιλιάδες υποψήφιους στη κυριολεξία να μην υπάρχει γραπτός ΑΣΕΠ, αλλιώς ας κλείσουν όλες τις φιλοσοφικές, μαθηματικό ΤΕΦΑΑ κλπ γιατί οι τωρινοί απόφοιτοι 25χρονοι εκτος των δασκάλων δεν θα δουν τάξη ΠΟΤΕ. Αυτή είναι η άποψη μου-ουτε πληροφορηση έχω ούτε τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2021, 03:40:03 μμ από apap »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11282 στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 04:21:56 μμ »
Και που να δεις τι γίνεται εδώ που είμαι εγώ που ψάχνουν συνέχεια αναπληρωτές, όταν σε όλα τα σχολεία που είμαι έχουν οι περισσότεροι δάσκαλοι περίσσευμα ωρών. Συνέχεια υπογράφουμε πρακτικά με 6- 10 ώρες γραμματειακής.....
Μην τυχόν και πάνε να συμπληρώσουν ολοήμερο σε άλλο σχολείο, μόνο οι ειδικότητες να γίνονται λάστιχο! Αν σταματήσουν να τους καλύπτουν από τις διευθύνσεις, μόνο τότε θα φανούν τα πραγματικά κενα


Πεστα χρυσοστομε/η  ;D >
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11283 στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 04:29:08 μμ »
Οι φετινές συνταξιοδοτήσεις θα φανούν του χρόνου. Τα οργανικά κενά όλων θα τα μάθουμε αν ιδρυθούν οργανικές όπου πρέπει. Ναι τάξη χωρίς δάσκαλο δε λειτουργεί. Και ναι, ένας άνθρωπος μπορεί να ζήσει μόνο με μακαρόνια. Όπως και μια τάξη με μόνο Γλώσσα-Γλώσσα-Μαθηματικά-Μελέτη Περιβάλλοντος. Τώρα τι ζωή θα έχει ο άνθρωπος και πόσο πολύπλευρη ανάπτυξη θα έχουν μαθητές, ένας Θεός ξέρει. Γυρνάμε πάλι στη συζήτηση των βασικών και μη ειδικοτήτων. Επειδή λοιπόν τάξη χωρίς δάσκαλο δε λειτουργεί, γι'αυτό και πρέπει να είναι 5πλάσιοι οι διορισμοί τους από των ειδικοτήτων. 5πλάσιοι όμως. Όχι 32x.
Trust μια ερώτηση για τον κλάδο μας, που ίσως μπορείς να κάνεις εκτίμηση. Με την περσινή μικρή αύξηση ωρών σε γυμνάσιο και Λύκειο, δε θα πρέπει να μειωθούν τα πλεονάσματα ( σε αρκετές περιοχές) και να προκύψουν κάποια  οργανικά κενά σε άλλες;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 675
Σύνολο: 680

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.