*

Αποστολέας Θέμα: μόρια μαθηματικών  (Αναγνώστηκε 64702 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evaggelia1318

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
μόρια μαθηματικών
« στις: Δεκέμβριος 30, 2019, 01:58:51 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.Πως λέτε να κινηθούν οι πίνακες στους μαθηματικούς;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 2020, 07:57:32 μμ από evaggelia1318 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: μόρια μαθηματικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:22:07 »

Αποσυνδεδεμένος nikostz1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 01, 2020, 12:57:07 μμ »
Δύσκολο να καταλάβεις τι θα γίνει ειδικά την πρώτη χρονιά! Θα φύγουν αρκετοί με υψηλή προϋπηρεσία που θα γίνουν μόνιμοι στην ειδική! Πόσοι έχουν μεταπτυχιακό διδακτορικό κλπ είναι δύσκολο να το προβλεψει κάποιος!
Το σημαντικό είναι πόσους θα πάρει από κάθε κλάδο!

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 12:12:20 μμ »
Δύσκολο να καταλάβεις τι θα γίνει ειδικά την πρώτη χρονιά! Θα φύγουν αρκετοί με υψηλή προϋπηρεσία που θα γίνουν μόνιμοι στην ειδική! Πόσοι έχουν μεταπτυχιακό διδακτορικό κλπ είναι δύσκολο να το προβλεψει κάποιος!
Το σημαντικό είναι πόσους θα πάρει από κάθε κλάδο!
Συμφωνώ απόλυτα. Βλέποντας τον προσωρινό πίνακα της ειδικής φτάνει αρκετά χαμηλά στην προϋπηρεσία για να πάρει τους 453 που διορίζονται. Το ερώτημα είναι τι συμβαίνει με μεταπτυχιακά εκτός ειδικής αγωγής. Η ψήφιση του νομού Γαβρογλου ενεργοποίησε πολλούς προς την κατεύθυνση στο να ξεκινήσουν μεταπτυχιακό αλλά μάλλον απίθανο να το ολοκληρώσουν έως την καταληκτική ημερομηνία. Βέβαια μοριοδοτησης προέβλεπε και ο νόμος Διαμαντοπουλου αλλά λόγω της αβεβαιότητας και της αναβολής εφαρμογής του νομού δεν πιστεύω ότι λειτούργησε προς την κατεύθυνση αυτή. Εκτίμηση μου πως από τους μεγάλους σε ηλικία και προϋπηρεσία είναι λίγοι με μεταπτυχιακό.
Αν θυμάμαι καλά πέρυσι συνάδελφος είχε κάνει μια εκτίμηση του πίνακα λαμβάνοντας υπόψη προυπηρεσια(χωρίς δυσπροσιτα όσο ήταν εφικτό) και βαθμό πτυχίου. Είναι μια ικανοποιητική βάση για εξαγωγή συμπερασματων, πιο ασφαλών ίσως για τους πρώτους του πίνακα και λιγότερο για τους επόμενους.

Αποσυνδεδεμένος nikostz1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 03:35:43 μμ »
Συμφωνώ με όλα όσα λες! Έκανα καλή δουλειά ο συνάδελφος με τους πίνακες που έβγαλε τα μόρια με την προϋπηρεσία την πραγματική μόνο, νομίζω είναι στην ανάρτηση με τα μόρια της προκήρυξης.
Θα πω και κάποια νούμερα όρο γενικής θα πάρουν 10250 πιστεύω οι 4000 θα αφορούν την Δευτεροβάθμιας από αυτούς λογικά οι μαθηματικοι θα είναι κοντά στο 15-20%. Το νούμερο προκύπτει διότι φέτος πήραν 1800+ με ποσοστό πιστώσεων  15% από το σύνολο και νομίζω 6-7% θα πάρουν φέτος σύνταξη! Στους πίνακες που υπάρχουν είναι και 250 άτομα με πολλά μόρια που θα πάνε ειδικής. Στα μόρια που δίνει ο πίνακας πιστεύω να υπάρχει μια απόκλιση αλλά είναι ένα άλλο πάτημα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: μόρια μαθηματικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:22:07 »

Αποσυνδεδεμένος Haisen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 04:19:27 μμ »
Έχει κρατήσει κάποιος συνάδελφος τον πίνακα χωρίς τα δυσπρόσιτα και τσ μόρια από ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος nikostz1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 04:37:03 μμ »
Τον έχω εγώ αλλά είμαι εκτός σπιτιού και δεν ξέρω αν είναι σωστό να καρπωθω την προσπάθεια του και να το αναρτήσω!

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 04:47:23 μμ »
Απλά να πω ότι στον εν λόγω πίνακα ωρομισθιες σε δυσπροσιτα λογίζονται σαν πραγματική προϋπηρεσία. Ο συνάδελφος έπιασε ε εντολές του Excell μόνο ότι ήταν πάνω από 10 ανά έτος.

Αποσυνδεδεμένος mathbluesop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 14, 2020, 10:53:23 μμ »
Καλησπέρα σας,

Μιας και δεν έχω κάποιον μαθηματικό στους κύκλους μου για να με κατατοπίσει, πήρα το θάρρος να ρωτήσω εδώ μιας και δεν είναι εντελώς εκτός θέματος.

Θα ήθελα να γνωρίζω εάν υπάρχουν πιθανότητες να διοριστώ (ως αναπληρωτής εννοείται) το ερχόμενο έτος. Δυστυχώς έχω πολλά πράγματα που δεν είναι υπέρ μου: τελειώνω τη στρατιωτική μου θητεία τον Ιούνιο (μπήκα φέτος και όχι νωρίτερα επειδή είχα ακούσει ότι με υπεύθυνη δήλωση μπορείς να δηλώσεις ότι έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις, κάτι που εν τέλει δεν ισχύει), τελειώνω το μεταπτυχιακό το καλοκαίρι, μία δεύτερη ξένη γλώσσα που έχω (Κινέζικα) είναι σε επίπεδο Β1, ενώ ακόμα και ένα σεμινάριο που κάνω τελειώνει τον Απρίλιο και επομένως δεν προλαβαίνω τις προθεσμίες για κανένα εκ των ανωτέρω.

Τα μόνα που έχω "υπέρ" μου, είναι ένας πολύ υψηλός βαθμός πτυχίου (ξέρω ότι ακούγεται κάπως, αλλά πιθανότατα είναι από τους υψηλότερους μεταξύ των αιτήσεων) και η διάθεση μου να αναλάβω υπηρεσία ακόμα και σε άγονες/απομακρυσμένες περιοχές (θα τις βάλω ακόμα και πρώτες προτιμήσεις αν κάτι τέτοιο αυξάνει τις πιθανότητές μου). Φυσικά έχω άριστη γνώση Αγγλικών και γνώσεις χειρισμού Η/Υ.

Γνωρίζω πως το λογικό είναι να μην καταφέρω να διοριστώ κάπου την ερχόμενη διετία και έχω αρχίσει σιγά σιγά να ψάχνω στην Αθήνα για δουλειά έως ότου ανοίξουν πάλι οι λίστες. Παρ'όλα αυτά, εάν κάποιος έχει μία εκτίμηση/παρατήρηση που θέλει να συνεισφέρει θα ήμουν ευγνώμων (όπως είπα, δεν έχω κανέναν με τον οποίο να μπορώ να κάνω μια τέτοια συζήτηση στον άμεσο κύκλο μου).

Συγγνώμη εάν δεν είναι αυτό το μέρος για μια τέτοια ερώτηση, μη διστάσετε να διαγράψετε το σχόλιό μου σε μια τέτοια περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 15, 2020, 12:23:37 πμ »
Καλησπέρα σας,

Μιας και δεν έχω κάποιον μαθηματικό στους κύκλους μου για να με κατατοπίσει, πήρα το θάρρος να ρωτήσω εδώ μιας και δεν είναι εντελώς εκτός θέματος.

Θα ήθελα να γνωρίζω εάν υπάρχουν πιθανότητες να διοριστώ (ως αναπληρωτής εννοείται) το ερχόμενο έτος. Δυστυχώς έχω πολλά πράγματα που δεν είναι υπέρ μου: τελειώνω τη στρατιωτική μου θητεία τον Ιούνιο (μπήκα φέτος και όχι νωρίτερα επειδή είχα ακούσει ότι με υπεύθυνη δήλωση μπορείς να δηλώσεις ότι έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις, κάτι που εν τέλει δεν ισχύει), τελειώνω το μεταπτυχιακό το καλοκαίρι, μία δεύτερη ξένη γλώσσα που έχω (Κινέζικα) είναι σε επίπεδο Β1, ενώ ακόμα και ένα σεμινάριο που κάνω τελειώνει τον Απρίλιο και επομένως δεν προλαβαίνω τις προθεσμίες για κανένα εκ των ανωτέρω.

Τα μόνα που έχω "υπέρ" μου, είναι ένας πολύ υψηλός βαθμός πτυχίου (ξέρω ότι ακούγεται κάπως, αλλά πιθανότατα είναι από τους υψηλότερους μεταξύ των αιτήσεων) και η διάθεση μου να αναλάβω υπηρεσία ακόμα και σε άγονες/απομακρυσμένες περιοχές (θα τις βάλω ακόμα και πρώτες προτιμήσεις αν κάτι τέτοιο αυξάνει τις πιθανότητές μου). Φυσικά έχω άριστη γνώση Αγγλικών και γνώσεις χειρισμού Η/Υ.

Γνωρίζω πως το λογικό είναι να μην καταφέρω να διοριστώ κάπου την ερχόμενη διετία και έχω αρχίσει σιγά σιγά να ψάχνω στην Αθήνα για δουλειά έως ότου ανοίξουν πάλι οι λίστες. Παρ'όλα αυτά, εάν κάποιος έχει μία εκτίμηση/παρατήρηση που θέλει να συνεισφέρει θα ήμουν ευγνώμων (όπως είπα, δεν έχω κανέναν με τον οποίο να μπορώ να κάνω μια τέτοια συζήτηση στον άμεσο κύκλο μου).

Συγγνώμη εάν δεν είναι αυτό το μέρος για μια τέτοια ερώτηση, μη διστάσετε να διαγράψετε το σχόλιό μου σε μια τέτοια περίπτωση.
Αφού δεν προλαβαίνεις τις αιτήσεις που γίνονται τώρα, δεν θα μπορέσεις να προσληφθείς ως αναπληρωτής στα επόμενα 2-3 χρόνια.
Για αυτό καλά κάνεις και ψάχνεις άλλες δουλειές. Αν μπορέσεις φρόντισε να διδάξεις μαθηματικά οπουδήποτε (ιδιωτικά σχολεία, φροντιστήρια ή ιδιαίτερα) για να είσαι κοντά στην επιστήμη που σπούδασες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2020, 12:28:54 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 15, 2020, 09:04:27 πμ »
Γιατι δεν προλαβαίνει; Μια χαρα προλαβαινεις. Επιδερμικη εκτιμηση αν εχεις διαθεση να πας οπουδηποτε στα μεσα της χρονιας μπορει να δουλεψεις ως αναπληρωτης μειωμενου ωραριου. Αν το κανεις και τις επομενες 2 χρονιες στοχευμενα στην επομενη φαση που θα εχεις ολοκληρωσει μεταπτυχιακο,σεμιναριο και κινεζικα θα ανέβεις αρκετες θεσεις οποτε θα σιγουρεψεις την αναπληρωση. Ολα εξαρτώνται απο τη διαθεση σου και τη στοχευμενη σου προσπαθεια. Καλη επιτυχια!

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 15, 2020, 11:02:19 πμ »
Παίρνει απολυτήριο στρατού τον Ιούνιο άρα θα μπει τελευταίος στον πίνακα κάτω από όλους όσους έχουν εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις ακόμα και με λιγότερα μόρια και φυσικά όλες τις γυναίκες.

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 15, 2020, 11:26:55 πμ »
Το ξαναλέμε, διότι γράφονται πράγματα που δεν ισχύουν και θα πάρουν υποψηφίους στον λαιμό τους.

Στις Προκηρύξεις δεν αναγράφεται πουθενά ως δικαιολογητικό το πιστοποιητικό εκπλήρωσης των στρατιωτικών υποχρεώσεων, διότι πολύ απλά, βάσει νομοθεσίας, η μη εκπλήρωση στρατιωτικών υποχρεώσεων δεν αποτελεί κώλυμα συμμετοχής στις παρούσες Προκηρύξεις του ΑΣΕΠ και δεν επηρεάζει καθ' οιονδήποτε τρόπο την κατάταξη των αρρένων υποψηφίων στους πίνακες.

Δεν βρισκόμαστε στους πίνακες προϋπηρεσίας αναπληρωτών, όπου όσοι άρρενες δεν είχαν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις κατατάσσονταν στο τέλος των πινάκων. Μην μπερδεύεστε.

Βλ. και:
- https://www.pde.gr/index.php?topic=35269.msg1053437#msg1053437
- https://www.pde.gr/index.php?topic=35269.msg1052027#msg1052027
- https://www.pde.gr/index.php?topic=34921.msg1027971#msg1027971

(Ισχύει ακριβώς το ίδιο στις Προκηρύξεις Γενικής & Ειδικής)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2020, 12:40:27 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 09, 2020, 07:19:30 μμ »
Σήμερα έβλεπα τους προσωρινούς πινακες της Ειδικής η βάση διορισμού ήταν γύρω στα 82 μόρια, στην Γενική ποια νομίζετε ότι θα είναι η βάση;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 09, 2020, 07:32:11 μμ »
Σήμερα έβλεπα τους προσωρινούς πινακες της Ειδικής η βάση διορισμού ήταν γύρω στα 82 μόρια, στην Γενική ποια νομίζετε ότι θα είναι η βάση;
Πολύ πιο ψηλά, πάνω από τα 100 μόρια.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.