*

Αποστολέας Θέμα: μόρια μαθηματικών  (Αναγνώστηκε 64970 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 05, 2020, 11:09:30 πμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά! Στους ΠΕ03 αν κ όποτε καταρτιστούν οι νέοι πίνακες, πόσα μόρια στο περίπου θεωρείτε ότι εξασφαλίζουν μια θέση αναπληρωτή έστω και σε απομακρυσμένες περιοχές;
Με δεδομένο ότι θα πάρουν όσους και φέτος θεωρώ το κατώφλι στα 45 μόρια για απομακρυσμένες περιοχές  και για επόμενες φάσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: μόρια μαθηματικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:46 »

Αποσυνδεδεμένος mathchristos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 09, 2020, 07:21:29 μμ »
Καλησπέρα σας!

Τελείωσα την στρατιωτική μου θητεία και συμμετέχω για πρώτη φορά σ αυτή την διαδικασία. Δεν έχω κάποιον γνωστό μου Μαθηματικό ώστε να μου επιλύσει κάποιες απορίες που έχω, γι αυτό θα ήθελα να ρωτήσω εσάς με την εμπειρία που διαθέτετε.

Υπάρχουν ρεαλιστικές πιθανότητες με 2 προπτυχιακά με βαθμό κάτω από 7, 1 μεταπτυχιακό, καλή γνώση αγγλικών, πιστοποίηση γνώσης χειρισμού Η/Υ για κάποια θέση ως αναπληρωτής? Είμαι διατεθειμένος να δηλώσω πρώτες επιλογές τα δυσπρόσιτα μέρη και απομακρυσμένα νησιά, καθώς θα μου άρεσε αυτή η εμπειρία σε ένα τέτοιο μέρος.

Επίσης, τους περισσότερους που ρωτάω κάνουν έξτρα επιμορφώσεις με κάποια σεμινάρια πάνω στην Ειδική Αγωγή. Θεωρείτε ότι δίνουν κάποιο πλεονέκτημα είτε διορισμού είτε ως αναπληρωτής στον κλάδο μου, τον ΠΕ03?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 09, 2020, 07:38:08 μμ »
Καλησπέρα σας!

Τελείωσα την στρατιωτική μου θητεία και συμμετέχω για πρώτη φορά σ αυτή την διαδικασία. Δεν έχω κάποιον γνωστό μου Μαθηματικό ώστε να μου επιλύσει κάποιες απορίες που έχω, γι αυτό θα ήθελα να ρωτήσω εσάς με την εμπειρία που διαθέτετε.

Υπάρχουν ρεαλιστικές πιθανότητες με 2 προπτυχιακά με βαθμό κάτω από 7, 1 μεταπτυχιακό, καλή γνώση αγγλικών, πιστοποίηση γνώσης χειρισμού Η/Υ για κάποια θέση ως αναπληρωτής? Είμαι διατεθειμένος να δηλώσω πρώτες επιλογές τα δυσπρόσιτα μέρη και απομακρυσμένα νησιά, καθώς θα μου άρεσε αυτή η εμπειρία σε ένα τέτοιο μέρος.

Επίσης, τους περισσότερους που ρωτάω κάνουν έξτρα επιμορφώσεις με κάποια σεμινάρια πάνω στην Ειδική Αγωγή. Θεωρείτε ότι δίνουν κάποιο πλεονέκτημα είτε διορισμού είτε ως αναπληρωτής στον κλάδο μου, τον ΠΕ03?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Το θεωρώ σίγουρο σχεδόν πόσα συνολικά μόρια έχεις;

Αποσυνδεδεμένος mathchristos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 10, 2020, 02:59:34 μμ »
Το θεωρώ σίγουρο σχεδόν πόσα συνολικά μόρια έχεις;

Απο μια εφαρμογή εξελ που είχα βρει σε μια σελίδα μου τα έβγαλε : 49,98

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: μόρια μαθηματικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:46 »

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 10, 2020, 03:51:13 μμ »
Λογικα θα είσαι αναπληρωτής όχι όμως στην πρώτη η δεύτερη φάση

Αποσυνδεδεμένος mathchristos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 10, 2020, 05:32:41 μμ »
Λογικα θα είσαι αναπληρωτής όχι όμως στην πρώτη η δεύτερη φάση

Δηλαδή κάποια στιγμή μέσα στην χρονιά να με φωνάξουν για να καλύψω κενά που θα προκύψουν?

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 10, 2020, 05:58:44 μμ »
Δηλαδή κάποια στιγμή μέσα στην χρονιά να με φωνάξουν για να καλύψω κενά που θα προκύψουν?

Καλησπέρα Χρήστο, αν και φιλόλογος θα προσπαθήσω να σου απαντήσω (όμως αγαπάω ιδιαίτερα τους μαθηματικούς και έχω πολλούς συναδέλφους)!
Σου παραθέτω εδώ μια σελίδα: https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/anaplirotes-oromisthioi/339-diorismoi-anaplhrwtes-deyterobathmia-ekpaidevsh
Σε αυτήν την ιστοσελίδα φαίνονται κάθε σχολικό έτος οι προσλήψεις που γίνονται σε όλες τις ειδικότητες. Με μια πρόχειρη αναζήτηση δική μου στις πρώτες προσλήψεις που έγιναν τον Σεπτέμβριο του 2019, ο τελευταίος μη τρίτεκνος μαθηματικός που προσλήφθηκε είχε 59 μόρια. Ψάχνοντας εσύ σταδιακά σε όλες τις επόμενες φάσεις που έγιναν θα μπορέσεις στο περίπου να υπολογίσεις το εάν, το πότε και το βασικότερο το που ενδεχομένως θα μπορούσαν να σε προσλάβουν του χρόνου!

Εάν δεν περιορίζεσαι από την προσωπική σου ζωή, όσα περισσότερα μέρη δηλώσεις και δη απομακρυσμένα τόσες περισσότερες ευκαιρίες θα έχεις να προσληφθείς πιο γρήγορα.
Εύχομαι καλή επιτυχία!
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 10, 2020, 06:12:44 μμ »
Καλησπέρα Χρήστο, αν και φιλόλογος θα προσπαθήσω να σου απαντήσω (όμως αγαπάω ιδιαίτερα τους μαθηματικούς και έχω πολλούς συναδέλφους)!
Σου παραθέτω εδώ μια σελίδα: https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/anaplirotes-oromisthioi/339-diorismoi-anaplhrwtes-deyterobathmia-ekpaidevsh
Σε αυτήν την ιστοσελίδα φαίνονται κάθε σχολικό έτος οι προσλήψεις που γίνονται σε όλες τις ειδικότητες. Με μια πρόχειρη αναζήτηση δική μου στις πρώτες προσλήψεις που έγιναν τον Σεπτέμβριο του 2019, ο τελευταίος μη τρίτεκνος μαθηματικός που προσλήφθηκε είχε 59 μόρια. Ψάχνοντας εσύ σταδιακά σε όλες τις επόμενες φάσεις που έγιναν θα μπορέσεις στο περίπου να υπολογίσεις το εάν, το πότε και το βασικότερο το που ενδεχομένως θα μπορούσαν να σε προσλάβουν του χρόνου!

Εάν δεν περιορίζεσαι από την προσωπική σου ζωή, όσα περισσότερα μέρη δηλώσεις και δη απομακρυσμένα τόσες περισσότερες ευκαιρίες θα έχεις να προσληφθείς πιο γρήγορα.
Εύχομαι καλή επιτυχία!

Σευχαριστουμε πολυ!

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 10, 2020, 06:21:14 μμ »
Σευχαριστουμε πολυ!
Τίποτα! Στη διάθεσή σας, όπου μπορούμε βοηθάμε! ;)
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος mathchristos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 11, 2020, 05:30:36 μμ »
Καλησπέρα Χρήστο, αν και φιλόλογος θα προσπαθήσω να σου απαντήσω (όμως αγαπάω ιδιαίτερα τους μαθηματικούς και έχω πολλούς συναδέλφους)!
Σου παραθέτω εδώ μια σελίδα: https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/anaplirotes-oromisthioi/339-diorismoi-anaplhrwtes-deyterobathmia-ekpaidevsh
Σε αυτήν την ιστοσελίδα φαίνονται κάθε σχολικό έτος οι προσλήψεις που γίνονται σε όλες τις ειδικότητες. Με μια πρόχειρη αναζήτηση δική μου στις πρώτες προσλήψεις που έγιναν τον Σεπτέμβριο του 2019, ο τελευταίος μη τρίτεκνος μαθηματικός που προσλήφθηκε είχε 59 μόρια. Ψάχνοντας εσύ σταδιακά σε όλες τις επόμενες φάσεις που έγιναν θα μπορέσεις στο περίπου να υπολογίσεις το εάν, το πότε και το βασικότερο το που ενδεχομένως θα μπορούσαν να σε προσλάβουν του χρόνου!

Εάν δεν περιορίζεσαι από την προσωπική σου ζωή, όσα περισσότερα μέρη δηλώσεις και δη απομακρυσμένα τόσες περισσότερες ευκαιρίες θα έχεις να προσληφθείς πιο γρήγορα.
Εύχομαι καλή επιτυχία!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Με βοήθησε η ιστιοσελίδα να καταλάβω που περίπου βρίσκομαι και τώρα θα περιμένω τα αποτελέσματα τους επόμενους μήνες. Το θετικό είναι οτι δεν περιορίζομαι (ακόμα τουλάχιστον) οπότε θα δηλώσω όσα απομακρυσμένα μέρη-νησιά μπορώ. Νησιώτης είμαι οπότε το να πάω σ ένα ακόμα νησί θα μου άρεσε σαν εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 11, 2020, 06:30:19 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Με βοήθησε η ιστιοσελίδα να καταλάβω που περίπου βρίσκομαι και τώρα θα περιμένω τα αποτελέσματα τους επόμενους μήνες. Το θετικό είναι οτι δεν περιορίζομαι (ακόμα τουλάχιστον) οπότε θα δηλώσω όσα απομακρυσμένα μέρη-νησιά μπορώ. Νησιώτης είμαι οπότε το να πάω σ ένα ακόμα νησί θα μου άρεσε σαν εμπειρία.
Χωρίς προϋπηρεσία θα πρέπει να δηλώσεις μειωμένου ωραρίου και να παρακολουθείς τις εξελίξεις μπορεί να βγάλουν και φέτος ειδικές αιτήσεις για να καλυφτούν τα κενά αρκετοί θα δηλώσουν περιοχές και τελικά δεν θα παρουσιαστούν παρά τον 2ετη αποκλεισμό που θα επαναφέρουν, ωραία εμπειρία αλλά θα πρέπει να έχεις κάποιο χορηγό γιατί ο μισθός δεν φτάνει  ούτε για το ενοίκιο.
Αν υπάρχουν προσλήψεις μναε, πρόσφυγες και ενισχυτική τότε είναι σχεδόν σίγουρο πως θα δουλέψεις αλλά αν έχεις 9 ώρες  ο μισθός θα είναι κάτω από 350€…

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 11, 2020, 08:24:57 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Με βοήθησε η ιστιοσελίδα να καταλάβω που περίπου βρίσκομαι και τώρα θα περιμένω τα αποτελέσματα τους επόμενους μήνες. Το θετικό είναι οτι δεν περιορίζομαι (ακόμα τουλάχιστον) οπότε θα δηλώσω όσα απομακρυσμένα μέρη-νησιά μπορώ. Νησιώτης είμαι οπότε το να πάω σ ένα ακόμα νησί θα μου άρεσε σαν εμπειρία.
Συνάδελφε, μπορεί να μην περιορίζεσαι από οικογενειακές υποχρεώσεις, αλλά θα περιορίζεσαι από το μισθό που θα παίρνεις...
Σε συμφέρει να πας αναπληρωτής μειωμένου σε άλλο νησί, ενώ μπορεί να σε καλέσουν για πλήρες ωράριο, κάπως πιο αργά, αλλά στο νησί σου; Η εμπειρία ίσως να έχει κάποια "γοητεία", αλλά δε θα σε συντηρεί...
Υποθέτω πως έχεις ακούσει πόσο "χτυπάνε" τα ενοίκια οι νησιώτες το χειμώνα, για να βγάλουν ακόμη και τους "νεκρούς" μήνες κέρδος... Για 'μένα, να δηλώσεις το νησί σου, πλήρους & μειωμένου, ενισχυτική ασφαλώς και βλέπεις... Αν ειδικά το νησί σου είναι μεγάλο, με αρκετά σχολεία (π.χ. Λέσβος, Κεφ/νιά, Κρήτη, Κως κλπ.), θα σε καλέσουν γύρω στις γιορτές, μπορεί για μειωμένο ωράριο, αλλά πολλοί από αυτή την κατηγορία, μετά αναβαθμίζονται σε πλήρους...!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος mathchristos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 11, 2020, 08:56:25 μμ »
Συνάδελφε, μπορεί να μην περιορίζεσαι από οικογενειακές υποχρεώσεις, αλλά θα περιορίζεσαι από το μισθό που θα παίρνεις...
Σε συμφέρει να πας αναπληρωτής μειωμένου σε άλλο νησί, ενώ μπορεί να σε καλέσουν για πλήρες ωράριο, κάπως πιο αργά, αλλά στο νησί σου; Η εμπειρία ίσως να έχει κάποια "γοητεία", αλλά δε θα σε συντηρεί...
Υποθέτω πως έχεις ακούσει πόσο "χτυπάνε" τα ενοίκια οι νησιώτες το χειμώνα, για να βγάλουν ακόμη και τους "νεκρούς" μήνες κέρδος... Για 'μένα, να δηλώσεις το νησί σου, πλήρους & μειωμένου, ενισχυτική ασφαλώς και βλέπεις... Αν ειδικά το νησί σου είναι μεγάλο, με αρκετά σχολεία (π.χ. Λέσβος, Κεφ/νιά, Κρήτη, Κως κλπ.), θα σε καλέσουν γύρω στις γιορτές, μπορεί για μειωμένο ωράριο, αλλά πολλοί από αυτή την κατηγορία, μετά αναβαθμίζονται σε πλήρους...!

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Γνωρίζω οτι θα είναι δύσκολα όμως θεωρώ οτι είναι σημαντικό να αποκτήσω προυπηρεσία τώρα που βρίσκομαι στην αρχή οπότε θα χρειαστεί να κάνω κάποιες θυσίες. Είμαι από μεγάλο νησί, την Χίο με αρκετά σχολεία όμως μπορώ να είμαι σίγουρος οτι θα με καλέσουν?

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 12, 2020, 05:36:59 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Γνωρίζω οτι θα είναι δύσκολα όμως θεωρώ οτι είναι σημαντικό να αποκτήσω προυπηρεσία τώρα που βρίσκομαι στην αρχή οπότε θα χρειαστεί να κάνω κάποιες θυσίες. Είμαι από μεγάλο νησί, την Χίο με αρκετά σχολεία όμως μπορώ να είμαι σίγουρος οτι θα με καλέσουν?
Στο νησί σου, που είναι όντως μεγάλο, γνωρίζεις πόσους αναπληρωτές μαθηματικούς κάλεσαν πέρυσι;
Σίγουρος δεν μπορείς να είσαι ποτέ για τίποτε, ειδικά στο χώρο της εκπαίδευσης, που όλα αλλάζουν κάθε τόσο...
Και ειλικρινά, θεωρώ ότι δεν αξίζεις να κάνεις πολλές και μεγάλες θυσίες, σε τέτοιες δύσκολες και ζόρικες εποχές που ζούμε. Δήλωσε στο νησί σου, πλήρους και μειωμένου ωραρίου και ενισχυτική, και θα σε καλέσουν, γιατί δε νομίζω να "σκοτώνονται" πολλοί συνάδελφοι μαθηματικοί να πάνε μακριά από τα μέρη τους...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 292
Σύνολο: 308

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.