*

Αποστολέας Θέμα: Μετάφραση πτυχίου lower  (Αναγνώστηκε 5439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος atzelakil16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μετάφραση πτυχίου lower
« στις: Ιανουάριος 05, 2020, 05:16:24 μμ »
Καλή χρονιά σε όλους!! Ενόψει της νέας προκήρυξης θα χρειαστεί να κατά θέσουμε στην πρωτοβαθμια κάποια χαρτιά. Το πτυχίο των αγγλικών μου για κάποιο λόγο δεν το χα καταθέσει ποτέ,εκτός από το καλοκαίρι που μας πέρασε για τους πίνακες ειδικής αγωγής όμως δεν το είχα μεταφράσει, ουτε επικυρωσει και έτσι απορρίφθηκε από το ασεπ.  Στη συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να το επικυρωσω και να το μεταφρασω σε δικηγόρο; χρειάζεται ο δικηγόρος το πρωτότυπο η φωτοτυπία του πτυχίου μου; Γνωρίζει κάποιος πόσο κοστίζει αυτό;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάφραση πτυχίου lower
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:14:32 »

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Μετάφραση πτυχίου lower
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 06:28:53 μμ »
Καλή χρονιά και χρόνια καλά εύχομαι με υγεία! Βγάζεις μια φωτοτυπία το πρωτότυπο πτυχίο σου. Πας σε δικηγόρο (που σύμφωνα με το νέο νόμο να βεβαιώνει ότι ο ίδιος έχει επαρκή γνώση της ξένης γλώσσας) με τη φωτοτυπία και το πρωτότυπο έγγραφο. Σου μεταφράζει και σου επικυρώνει τη φωτοτυπία που δείχνεις, βεβαιώνοντας ότι είναι εκ του πρωτοτύπου που του έχει επιδειχθεί. Πληρώνεις (περίπου 20 ευρώ συνήθως ) και είσαι έτοιμη!
Το μόνο που θα κάνεις κάθε φορά που θα θέλεις να το καταθέσεις σε διαγωνισμό είναι να βγάζεις μια απλή φωτοτυπία από αυτό που σου επικύρωσε και μετέφρασε ο δικηγόρος (εννοείται πως δεν καταθέτεις ποτέ αυτό που σου μετέφρασε-επικύρωσε ο δικηγόρος, το πρωτότυπο δηλαδή, παρά μόνο φωτοτυπίες του). Ελπίζω να βοήθησα, καλή επιτυχία!
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος atzelakil16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάφραση πτυχίου lower
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 06:33:31 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, θα το κοιτάξω, να είσαι καλά και εσύ!!

Αποσυνδεδεμένος GEORGIANNA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όσο ζω,μαθαίνω!!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάφραση πτυχίου lower
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 06:54:28 μμ »
Καλησπέρα και απο μένα και Καλή χρονιά. Εγω εχω κάνει μετάφραση και επίκυρωση για το δίπλωμα των Γαλλικών πριν απο πολλά χρόνια με σφραγίδα και ενσημο......Δεν χρειαζεται να το ξαναπάω στην δικηγόρο να το ξανασφραγίσει;;;;;;;Εννοω να το βγαλω φωτοτπία το ήδη μεταφρασμένο κείμενο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάφραση πτυχίου lower
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:14:32 »

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάφραση πτυχίου lower
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 10:53:33 μμ »
Καλή χρονιά σε όλους!! Ενόψει της νέας προκήρυξης θα χρειαστεί να κατά θέσουμε στην πρωτοβαθμια κάποια χαρτιά. Το πτυχίο των αγγλικών μου για κάποιο λόγο δεν το χα καταθέσει ποτέ,εκτός από το καλοκαίρι που μας πέρασε για τους πίνακες ειδικής αγωγής όμως δεν το είχα μεταφράσει, ουτε επικυρωσει και έτσι απορρίφθηκε από το ασεπ.  Στη συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να το επικυρωσω και να το μεταφρασω σε δικηγόρο; χρειάζεται ο δικηγόρος το πρωτότυπο η φωτοτυπία του πτυχίου μου; Γνωρίζει κάποιος πόσο κοστίζει αυτό;;

Η άλλη option είναι να απευθυνθείς στην επίσημη μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών. Επικυρώνεις πρώτα μέσω δικηγόρου το ακριβές αντίγραφο του πρωτότυπου διπλώματος και μετά το πας στην μεταφραστική υπηρεσία. Θα δεις όλες τις λεπτομέρειες στο ακόλουθο link: https://www.mfa.gr/ypiresies-gia-ton-politi/metafrastiki-ypiresia/i-metaphrastiki-ypiresia.html
 

Καλησπέρα και απο μένα και Καλή χρονιά. Εγω εχω κάνει μετάφραση και επίκυρωση για το δίπλωμα των Γαλλικών πριν απο πολλά χρόνια με σφραγίδα και ενσημο......Δεν χρειαζεται να το ξαναπάω στην δικηγόρο να το ξανασφραγίσει;;;;;;;Εννοω να το βγαλω φωτοτπία το ήδη μεταφρασμένο κείμενο

Την μετάφραση την χρησιμοποιείς όσα χρόνια κι αν περάσουν, δεν χρειάζεται επικαιροποίηση ή επιπλέον επικύρωση. Είτε έχουμε πάει στην μεταφραστική υπηρεσία, είτε έχει γίνει η μετάφραση μέσω δικηγόρου, οι προϋποθέσεις είναι να αναφέρεται το όνομα του μεταφραστή και ότι για να γίνει η διαδικασία της μετάφρασης είχε προσκομιστεί το πρωτότυπο ή ακριβές αντίγραφό του. Στην συγκεκριμένη προκήρυξη αλλά και γενικά καταθέτουμε πλέον μόνο απλές φωτοτυπίες διπλώματος και μετάφρασης.

Αποσυνδεδεμένος GEORGIANNA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όσο ζω,μαθαίνω!!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάφραση πτυχίου lower
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 01:20:03 μμ »
Ευχαριστώ πολύ !!!!! :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159520
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 234
Σύνολο: 259

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.