*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953254 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1092 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 06:13:10 μμ »
Θα κάνω αυτό που ορίζει ο νόμος. Τα πηγαίνω στην αίθουσα που έχει προβλεφθεί για τα παιδιά χωρίς μάσκα και καλώ τους γονείς να έρθουν να τα πάρουν.
Στην αίθουσα αυτή θα μεταφέρονται τα παιδιά που αρνούνται να βάλουν μάσκα όχι αυτά που θα νιώθουν δυσφορία....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:35:25 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1093 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 06:15:51 μμ »
Υπάρχει διαφορά στο αρνούμαι να βάλω μάσκα γενικώς (που λύνεται εύκολα) και στο δεν νιώθω καλά γιατί ζεσταίνομαι, ζαλίζομαι κλπ. Το δεύτερο το φοβάμαι πιο πολύ.

Προχθές ήμουν σε τράπεζα για 1.5 ώρα και δεν μιλούσα πάρα πολύ, πιο πολύ η υπα΄λληλος. Αν και είχε δροσιά, στο τέλος της συνάντησης ένιωθα σχεδόν έτοιμη να κάνω εμετό. Δεν ξέρω γιατί. Ίσως ότι δεν είχε φρέσκο αέρα; Ενώ στο σχολείο έχω νιώσει να ιδρώνω, όχι όμως δυσφορία.

Ας μην αποκλείσουμε το ενδεχόμενο, λόγω της ελλειψης εξοικείωσης, κάποιος να νιώθσει άσχημα. Σίγουρα θα συμβεί και δεν είνια παράλογο να πούμε σε έναν μαθητή να πάει στην πόρτα (που λογικά θα είναι ανοιχτή), να πάρει μια ανάσα και να ξαναμπεί (τώρα αν οι τάξιες βγάζουν σε κλειστό διάδρομο, δεν είναι τόσο απλό, αλλά ας πάει στον διευθυντή να τον βγάλει στο προαυλιο για 5 λεπτά). Δεν χρειάζεται προφανώς να τους το παρουσιάσουμε σαν επιλογή εξαρχής, αλλά ας μην αποκλείσουμε ότι μπορεί και να συμβεί....

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1094 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 06:20:41 μμ »
Στην αίθουσα αυτή θα μεταφέρονται τα παιδιά που αρνούνται να βάλουν μάσκα όχι αυτά που θα νιώθουν δυσφορία....
Και ποιος θα τα φυλάει τα παιδιά αυτά;
Έχω μια αίσθηση ότι κάποιοι καθηγητές εμπλέκονται στις διαδικασίες που σχετίζονται με τον κοροναϊο για να λουφαρουν από άλλες αρμοδιότητες ακόμα και από το μάθημα. Π.χ. στο σχολείο που ειμαι που έχει απίστευτο πρόβλημα με τον καθαρισμο τόσο σε συχνότητα όσο και σε ποιότητα, ο υπεύθυνος covid δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με το σημαντικό αυτό θέμα αλλά αρκείται σε συμβουλές προς τα παιδια και σε αναρτήσεις εγκυκλίων.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1095 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 06:24:26 μμ »
Υπάρχει διαφορά στο αρνούμαι να βάλω μάσκα γενικώς (που λύνεται εύκολα) και στο δεν νιώθω καλά γιατί ζεσταίνομαι, ζαλίζομαι κλπ. Το δεύτερο το φοβάμαι πιο πολύ.

Προχθές ήμουν σε τράπεζα για 1.5 ώρα και δεν μιλούσα πάρα πολύ, πιο πολύ η υπα΄λληλος. Αν και είχε δροσιά, στο τέλος της συνάντησης ένιωθα σχεδόν έτοιμη να κάνω εμετό. Δεν ξέρω γιατί. Ίσως ότι δεν είχε φρέσκο αέρα; Ενώ στο σχολείο έχω νιώσει να ιδρώνω, όχι όμως δυσφορία.

Ας μην αποκλείσουμε το ενδεχόμενο, λόγω της ελλειψης εξοικείωσης, κάποιος να νιώθσει άσχημα. Σίγουρα θα συμβεί και δεν είνια παράλογο να πούμε σε έναν μαθητή να πάει στην πόρτα (που λογικά θα είναι ανοιχτή), να πάρει μια ανάσα και να ξαναμπεί (τώρα αν οι τάξιες βγάζουν σε κλειστό διάδρομο, δεν είναι τόσο απλό, αλλά ας πάει στον διευθυντή να τον βγάλει στο προαυλιο για 5 λεπτά). Δεν χρειάζεται προφανώς να τους το παρουσιάσουμε σαν επιλογή εξαρχής, αλλά ας μην αποκλείσουμε ότι μπορεί και να συμβεί....
Να δούμε εμείς πως θα την βγάλουμε καθαρή με την μάσκα. Στον σύλλογο που κάναμε όσοι μίλαγαν έβγαζαν την μάσκα γιατί και αυτοί δεν μπορούδαν να μιλήσουν καλά και εμείς δεν καταλαβαίναμε τι λεγανε ....
Αν εμείς νιώσουμε δυσφορία θα μπορούμε για λίγο να βγάλουμε την μάσκα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:35:25 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1096 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 06:27:49 μμ »
Στην αίθουσα αυτή θα μεταφέρονται τα παιδιά που αρνούνται να βάλουν μάσκα όχι αυτά που θα νιώθουν δυσφορία....

Λάθος δική μου διατύπωση. Στο δικό μου σχολείο έχουν προβλεφθεί 2 αίθουσες, όπως ορίζει ο νόμος. Μια για τα παιδιά που αρνούνται να φορέσουν μάσκα και μια για τα παιδιά που έχουν συμπτώματα. Εμείς αποφασίσαμε ότι αν ένα παιδί εκδηλώσει οποιαδήποτε αδιαθεσία, όσο ελαφριά και να είναι, το μετακινούμε άμεσα στην αίθουσα που έχει προβλεφθεί και καλούμε γονείς. Δεν είμαστε γιατροί για να μπορούμε να εκτιμήσουμε πού οφείλεται η οποιαδήποτε δυσφορία, μπορεί να είναι και σύμπτωμα κορονοϊου.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1097 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 06:31:05 μμ »
Τα σχολεία δεν έπρεπε να ανοίξουν, όχι έτσι...
Αλλά εφόσον δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς ή δεν έχουμε τρόπο, κουράγιο, δύναμη κτλ να απαιτήσουμε το αλλιώς τότε η μάσκα είναι η μόνη μας άμυνα. Όποιος δεν αντέχει θα πρέπει να βγαίνει εκτός.. για την δική του ασφάλεια πρωτίστως
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1098 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 06:38:05 μμ »
Το να έχει κάποιος γονιός διαφορετική άποψη για την μάσκα δεν είναι ποινικο αδίκημα. Να θυμίσω ότι κατά της χρήσης μάσκας ήταν όλη η επιτροπή πριν λίγους μήνες...

Είναι όμως ποινικό αδίκημα να στέλνει επιστολές στα σχολεία και να απειλεί με βία. Η ίδια η επιστολή είναι ποινικό αδίκημα, καθώς -σύμφωνα πάντα με δικηγόρο-, αποτελεί άσκηση ψυχολογικής βίας. Επίσης, αποτελεί χμ..., δεν θυμάμαι ακριβώς πώς το είπε ο δικηγόρος, αλλά ουσιαστικά είναι υποκίνηση για παρανομία, δεδομένου ότι η χρήση μάσκας προβλέπεται από το νόμο. Δεν μπορεί να βγαίνει όποιος θέλει και να λέει "παρανομήστε, αλλιώς θα σας κάνω μήνυση ή/και θα σας δείρω".

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1099 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 07:09:30 μμ »
Το έστειλα και χθες. Ξαναριξτε μια ματιά για όποιον δεν το είδε. Αφορά όχι μόνο γονείς αλλά και εκπαιδευτικούς
https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn:aaid:scds:US:a3d01628-fcc2-4d66-8b62-3a539e10044d

Διέγερση σε ανυπακοή λέγεται elranna  ;)
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1100 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 07:21:04 μμ »
Θα εφαρμόσετε το 8.15;

Ο διευθυντής μας έχει πάθει εγκεφαλικά....

Νομίζω η πρωτοβάθμια είναι σε χειρότερη θέση. Εκεί θα περιμένουν πώς κ πώς ν ανοίξει το πάρκινγκ, αφού το είπε η υπουργός..
Γιατί νομίζεις ότι εμείς είμαστε σε καλύτερη κατάσταση;
Μεσημέρι Παρασκευής με οδηγίες για τη Δευτέρα;
Μέχρι τις 14:00 που ήμουν σχολείο δεν είχαμε παραλάβει ούτε μάσκες, ούτε παγουρίνα, ούτε τίποτα από αυτά που έπρεπε να μοιράσουμε στα παιδιά - ούτε είχαμε ενημέρωση για το πότε θα έρθουν.
Είχαμε εντωμεταξύ  ήδη ανακοινώσει (ανάρτηση στο ιστολόγιο του σχολείου, mail στους γονείς, ενημερωτικό σημείωμα στο συλλογο γονέων) αναλυτικές οδηγίες για τα παιδιά, τη Δευτέρα προσέλευση με μάσκα στις 11 για Αγιασμό μόνο, δεν θα δίναμε τίποτα ούτε καν την καθιερωμένη λίστα υλικών. Εμείς θα είμαστε από το πρωί στο σχολείο έχουμε και σύλλογο εκείνη την ημέρα. Τελικά αποφασίσαμε να τα αφήσουμε για τη Δευτέρα όπως τα είχαμε προγραμματίσει και βγαίνει ο κάθε ανεκδιήγητος στα κανάλια να λεει για υποχρεωτική προσέλευση στις 8:15 και ότι θα μοιράσουμε μάσκες, παγουρίνα, βιβλία  ανά θρανίο.
Πότε θα θα φέρει ο δήμος; πότε θα τα μοιράσουμε εμείς στην τάξη; Έξαλλη είμαι!  >:( >:( >:( >:( >:( >:(Ήθελαν να ξεκινήσουμε και στις 7 του μήνα! Μας έχει εκθέσει η ίδια η υπουργός παιδείας.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1101 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 07:24:45 μμ »
Το έστειλα και χθες. Ξαναριξτε μια ματιά για όποιον δεν το είδε. Αφορά όχι μόνο γονείς αλλά και εκπαιδευτικούς
https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn:aaid:scds:US:a3d01628-fcc2-4d66-8b62-3a539e10044d

Διέγερση σε ανυπακοή λέγεται elranna  ;)

Α, γεια σου. Αυτό μας είπε. Έχουμε στείλει και εμείς στο υπουργείο, αναμένουμε απάντηση, υποθέτω θα μας στείλουν κάτι παρόμοιο.

Πάντως, είναι τραγικό να πρέπει να βρούμε τρόπους να προστατευτούμε και εμείς και τα παιδιά από τον ιό και ταυτόχρονα να δεχόμαστε και απειλές και να ψάχνουμε νομική βοήθεια. Δε θέλω να συζητήσω ότι μπορεί να σκάσουν και τα κανάλια... και δεν προλαβαίνω να πάω ένα κομμωτήριο :P


Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1102 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 07:42:59 μμ »
Γιατί νομίζεις ότι εμείς είμαστε σε καλύτερη κατάσταση;
Μεσημέρι Παρασκευής με οδηγίες για τη Δευτέρα;
Μέχρι τις 14:00 που ήμουν σχολείο δεν είχαμε παραλάβει ούτε μάσκες, ούτε παγουρίνα, ούτε τίποτα από αυτά που έπρεπε να μοιράσουμε στα παιδιά - ούτε είχαμε ενημέρωση για το πότε θα έρθουν.
Είχαμε εντωμεταξύ  ήδη ανακοινώσει (ανάρτηση στο ιστολόγιο του σχολείου, mail στους γονείς, ενημερωτικό σημείωμα στο συλλογο γονέων) αναλυτικές οδηγίες για τα παιδιά, τη Δευτέρα προσέλευση με μάσκα στις 11 για Αγιασμό μόνο, δεν θα δίναμε τίποτα ούτε καν την καθιερωμένη λίστα υλικών. Εμείς θα είμαστε από το πρωί στο σχολείο έχουμε και σύλλογο εκείνη την ημέρα. Τελικά αποφασίσαμε να τα αφήσουμε για τη Δευτέρα όπως τα είχαμε προγραμματίσει και βγαίνει ο κάθε ανεκδιήγητος στα κανάλια να λεει για υποχρεωτική προσέλευση στις 8:15 και ότι θα μοιράσουμε μάσκες, παγουρίνα, βιβλία  ανά θρανίο.
Πότε θα θα φέρει ο δήμος; πότε θα τα μοιράσουμε εμείς στην τάξη; Έξαλλη είμαι!  >:( >:( >:( >:( >:( >:(Ήθελαν να ξεκινήσουμε και στις 7 του μήνα! Μας έχει εκθέσει η ίδια η υπουργός παιδείας.
Την κατάσταση που βρίσκεται το δικό μας σχολείο δεν θέλω καν να την σκέφτομαι .... 
Στον πρώτο υγειονομικό έλεγχο θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι. Το τραγικό είναι ότι η ευθύνη θα αποδοθεί σε μας και όχι στην ανεπάρκεια του Δήμου και του κράτους...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1103 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 07:57:29 μμ »
Παράθεση
Στον πρώτο υγειονομικό έλεγχο θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Γίνε λίγο σαφέστερος. Χειρότερα από εμάς δεν νομίζω....Εμείς δεν έχουμε έξτρα αίθουσα για να παραμείνει αδιάθετος μαθητής, λείπουν και πολλά θρανία....

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1104 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 08:04:09 μμ »
Σε εμάς, ο αδιάθετος μαθητής θα παραμένει στη βιβλιοθήκη. Αυτό σημαίνει ότι ο υπεύθυνος βιβλιοθήκης και το τμήμα ένταξης μαζί με  τον καθηγητή του, κάθε φορά θα πρέπει να γίνονται καπνός...
Και μετά όταν ο αδιάθετος φύγει, ποιος ριψοκινδυνεύει να ξαναμπεί στον ίδιο χώρο για μάθημα ή για τα βιβλία; Αν και ισχυρίστηκαν ότι δεν υπάρχει άλλος χώρος, σίγουρα πρέπει να βρεθεί μια ασφαλέστερη λύση.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1105 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 08:34:58 μμ »
Γίνε λίγο σαφέστερος. Χειρότερα από εμάς δεν νομίζω....Εμείς δεν έχουμε έξτρα αίθουσα για να παραμείνει αδιάθετος μαθητής, λείπουν και πολλά θρανία....
Αυτά δεν είναι τίποτα.... Πίστεψέ με....
Να πω μόνο ότι μεγάλο μέρος του καθαρισμού του σχολείου γίνεται απ' τους καθηγητές.

Πολλοί ευχόμαστε να κλείσουν τα σχολεία όχι για να γλυτώσουμε από τον κοροναϊο αλλά απ' το θέατρο του παραλόγου που ζούμε σε καθημερινή βάση...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2020, 08:38:47 μμ από Σπουργίτι »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.