*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953662 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1190 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 10:59:31 πμ »
Ξέρω τι γράφω. Αρθρογραφεί εδώ και μήνες ο συγκεκριμένος για όλα αυτά τα θέματα και γνωρίζω τις απόψεις του, όχι με βάση το τελευταίο, που δεν λέει και κάτι.
Ξέρω τι λες και συμφωνώ αλλά στο συγκεκριμένο δεν έχεις δικιο. Πως δε λέει κάτι; Το ότι μόνο εμείς φοράμε μάσκα στο μάθημα είναι τίποτα; Ορίστε, είμαι στο σχολείο από τις 8 κι έχω ήδη πονοκέφαλο (ο αγιασμός θα γίνει στις 12 αλλά εμείς ήρθαμε από τις 8). Γιατί να περνάμε αυτό;
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:09:36 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1191 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 02:16:22 μμ »
Παγουρίνια μινιόν και μασκουλες για γίγαντες. ’ψογος σχεδιασμός. Νομίζω κ των μαθητών ακόμα είναι μεγάλες για μας.

Τρελή επιτυχία.

Οι παπάδες φόρεσαν μάσκα όταν αγιάσαν τις τάξεις. Το κρατάω αυτό στα θετικά.

Τη χθεσινή κεραμίδα γθα την εξαποστασεως, νομίζω ότι δεν την έχουμε εμπεδώσει ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1192 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 02:31:58 μμ »
Χανιά: Απίστευτος ξυλοδαρμός καθηγητή από γονέα μαθητή για τη μάσκα

Απίστευτο περιστατικό με ξυλοδαρμό καθηγητή σε γυμνάσιο πρώην περιαστικού δήμο των Χανίων.
Το συμβάν έλαβε χώρα στο 2ο Γυμνάσιο Ελευθερίου Βενιζέλου.
Σύμφωνα με ανακοίνωση  από το Σύλλογο διδασκόντων του 2ου Γυμνασίου Ελευθερίου Βενιζέλου το περιστατικό έλαβε χώρα στην είσοδο του σχολείου, όταν μαθητής, συνοδευόμενος από τον πατέρα του, πήγε να μπει στο σχολείο χωρίς να φοράει μάσκα.

Ο εκπαιδευτικός, σύμφωνα με πληροφορίες του zarpanews.gr, που ήταν στην πόρτα του σχολείου ζήτησε από τον γονέα να φορέσει μάσκα το παιδί, αυτός αρνήθηκε και χωρίς άλλη κουβέντα επιτέθηκε στον καθηγητή με αποτέλεσμα ο τελευταίος να καταλήξει στο νοσοκομείο.

Η ανακοίνωση του συλλόγου:

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ

Ο Σύλλογος διδασκόντων του 2ου Γυμνασίου Ελευθερίου Βενιζέλου σήμερα 14/09/2020 καταγγέλει και καταδικάζει την αναίτια και  βίαιη σωματική και λεκτική επίθεση γονέα εναντίον συναδέλφου του σχολείου μας , η οποία έλαβε χώρα στον αύλειο χώρο κατά την προσέλευση των μαθητών για τον αγιασμό.

Συνεπεία του άνωθεν συμβάντος, ο συνάδελφος μετέβη στο νοσοκομείο για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

Το γεγονός συνέβη λόγω της άρνησης του γονέα να συμμορφωθεί προς τις αποφάσεις του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας δε θα ανεχθεί τέτοιες βίαιες συμπεριφορές και θα κάνει ό,τι χρειαστεί για να προστατέψει τα μέλη του με κάθε νόμιμο και δίκαιο μέσο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1193 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 02:37:57 μμ »
Ο εισαγγελέας αυτή τη στιγμή έπρεπε να εξετάζει όλα τα τηλεοπτικά ή αλλά ρεπορτάζ που έδωσαν βήμα σε αυτά τα άτομα, που φαίνεται ότι είναι κ βαλτοί για να δημιουργούν καταστάσεις κ σε άλλες περιπτώσεις. Αυτή η ανοησία από τα ΜΜΕ διογκώθηκε, δεν είναι αυθόρμητη κ δεν ξέρω ποιον εξυπηρετεί.

Αν τα ΜΜΕ θέλουν πολυφωνία, ας το δείξουν σε αλλά θέματα, όπως οχ όταν προσέβαλαν κ διέκοπταν τους εκπροσώπους μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:09:36 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1194 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 02:42:32 μμ »
Ξέρω τι λες και συμφωνώ αλλά στο συγκεκριμένο δεν έχεις δικιο. Πως δε λέει κάτι; Το ότι μόνο εμείς φοράμε μάσκα στο μάθημα είναι τίποτα; Ορίστε, είμαι στο σχολείο από τις 8 κι έχω ήδη πονοκέφαλο (ο αγιασμός θα γίνει στις 12 αλλά εμείς ήρθαμε από τις 8). Γιατί να περνάμε αυτό;

Δεν αναφέρει οκ σ τις χώρες της Ασίας ή τις πολιτείες της Αμερικής που φοράνε μάσκα.

Δεν λέει κάτι ένα ρεπορτάζ, αν δεν το δεις στο όλο πλαίσιο πχ μέγεθος αιθουσών, ατομικά θρανία, πλήθος εκπαιδευτικών που αλληλεπιδρούν, κοινόχρηστοι χώροι κλπ, αλλά κ ακόμα ευρύτερες πχ πυκνότητα πληθυσμού, πρόσβαση σε δομές υγείας κα. Εδώ πχ έχουμε την ιδιαιτερότητα των νησιών χωρίς νοσοκομεία, ποσο εφικτό είναι κάθε λίγο να γίνονται διακομιδές με κάψουλα; Εκ των πραγμάτων χρειαζόμαστε πιο επιθετικά μέτρα, αν σκεφτείς κ την ηλικία μας κ τη συγκατοίκηση πολλών γενεών κ την περιορισμένη κουλτούρα τηλεργασιας.

Δεν γινόταν με τίποτα να αποφύγουμε τη μάσκα, ακόμα κ με τα μισά παιδιά στην τάξη. Εμείς οι ίδιοι θα κινδυνεύαμε πρώτα πρώτα. Απλώς χρειάζονταν κ αλλά μετρα, έστω ατομικά θρανία.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1195 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 05:58:49 μμ »
Παράθεση
Καθολικό lockdown στο Ισραήλ ξανά. Κλείνουν εννοείται και τα σχολεία

Έχουν φτάσει τα 4000 κρούσματα τη μέρα και οδηγήθηκαν σε lockdown. Η σταδιακή αύξηση ξεκίνησε με το άνοιγμα των σχολείων το καλοκαίρι.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1196 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 06:10:31 μμ »
Έχουν φτάσει τα 4000 κρούσματα τη μέρα και οδηγήθηκαν σε lockdown. Η σταδιακή αύξηση ξεκίνησε με το άνοιγμα των σχολείων το καλοκαίρι.

Και όπως σ εμάς, τους είπαν να βγουν κ να διασκεδάσουν γιατί όλα τελείωσαν.

Στο Ισραήλ είχαν μάσκες κ κλιματιστικά με ανοιχτά παράθυρα μέχρι ένα κύμα καύσωνα που διαμαρτυρήθηκαν οι γονείς, κ έβγαλαν τις μάσκες κ έκλεισαν τα παράθυρα για να μη χάνεται η δροσιά του κλιματισμού. κ αυτό ήταν αρκετό...

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1197 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 07:19:47 μμ »
Προβοκάτορα.. διάβαζε να μαθαίνεις (όχι εσύ βέβαια, οι  υπόλοιποι που διαβάζουν όσα επικίνδυνα γράφεις):

Τον Μάιο είχαμε πλέον σχεδόν μηδενικά κρούσματα (ανέβηκαν σε αριθμό όταν άνοιξαν τελείως τα σύνορα τον Ιούλιο με ορισμένες επιβαρυμένες επιδημιολογικά χώρες, οπότε ακολούθησε και εσωτερική διασπορά στη συνέχεια). Τα υπόλοιπα του συνομωσιολόγου Γρίβα άσε τα καλύτερα..

Και γιατί δεν άνοιξαν κανονικά τα σχολεία τον Μάιο αφού είχαμε μηδενικά κρούσματα;

Δηλαδή μου λες ότι το Υπουργείο όταν είχαμε σχεδόν μηδενικά κρούσματα προτίμησε το πιο κοστοβόρο μέτρο της εκ περιτροπής διδασκαλίας, ενώ τώρα που ο αριθμός των κρουσμάτων έχει εκτιναχθεί το Υπουργείο προτίμησε αυτή την καρικατούρα μάσκας;

Αύριο πρέπει να πάμε με ψαλίδι, κλωστή και βελόνα  για να μικρύνουμε τις μάσκες των παιδιών! Οι μάσκες αυτές δεν προστατεύουν κανένα αφού είναι ταιράστιες και δεν στηρίζονται στο πρόσωπο. Θα τολμήσει το Υπουργείο να τις αποσύρει ή έστω να πει στα παιδιά ότι πρέπει να τις διορθώσουν;

https://www.in.gr/2020/09/14/greece/salos-sto-twitter-megethos-tis-maskas-sta-sxoleia-yfasma-pou-ftanei-gia-forema/
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2020, 07:23:20 μμ από Νησάκι »

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1198 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 07:27:37 μμ »
Ξέρω τι λες και συμφωνώ αλλά στο συγκεκριμένο δεν έχεις δικιο. Πως δε λέει κάτι; Το ότι μόνο εμείς φοράμε μάσκα στο μάθημα είναι τίποτα; Ορίστε, είμαι στο σχολείο από τις 8 κι έχω ήδη πονοκέφαλο (ο αγιασμός θα γίνει στις 12 αλλά εμείς ήρθαμε από τις 8). Γιατί να περνάμε αυτό;
Απελπισία με τις μάσκες σήμερα:  όταν μιλούσε ένα παιδί ασυναίσθητα κατέβαζε την μάσκα! Και αυτό γιατί  με την μάσκα δεν καταλαβαίναμε τι λέει. Επίσης ούτε τα παιδιά καταλάβαιναν τι λέγαμε. Όλη την ώρα : τι είπατε κυρία;

’λλοι καθηγητές μου έλεγαν ότι εξουθενωθηκαν να μιλάνε δυνατά με την μάσκα. ’λλος ότι νιώθει ήδη φαγούρα στο πρόσωπο.
Σε άλλο σχολείο ΕΠΑΛ μου ανέφεραν ότι κάποιους μπρατσωμενους εξαγριωμένους μαθητές χωρίς μάσκα δεν τόλμησε κανένας να τους κάνει παρατήρηση...

Με το που τελείωσε ο αγιασμός  , ο συνωστισμός στο προαύλιο αλλά και στις γύρω καφετέριες ήταν το κάτι άλλο......
 Επίσης ένας μαθητής μου δεν ένιωθε καλά ,εβγαλε την μάσκα και έβγαλε το κεφάλι έξω απ' το παράθυρο για να αναπνέει πιο καλά. Να σημειώσω ότι έχει ακόμα πολύ ζέστη και...

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2020, 07:31:23 μμ από Σπουργίτι »

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1199 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 08:00:03 μμ »
Στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες η μάσκα είναι υποχρεωτική στο διάλειμμα και μόνο!!!!

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1200 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 08:04:58 μμ »
Πάμε για κλείσιμο μετά το φιάσκο με τις μάσκες;


Υπό την καθοδήγηση ειδικής Task Force το κλείσιμο σχολείων λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού
Τροπολογία της Υπουργού Παιδείας που ψηφίζεται απόψε στη Βουλή, ορίζει ως αρμόδιους για τη λήψη απόφασης τους Διευθυντές Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.



Πηγή: https://www.skai.gr/news/greece/ypo-tin-kathodigisi-eidikis-task-force-to-kleisimo-sxoleion-logo-krousmaton-koronoiou

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1201 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 08:24:44 μμ »
Γιατί να πάμε για κλείσιμο; Αφού είπε ο Γώγος, σχολική μονάδα θα κλείνει αν υπάρχουν 3 κρούσματα.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1202 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 08:43:47 μμ »
Γιατί να πάμε για κλείσιμο; Αφού είπε ο Γώγος, σχολική μονάδα θα κλείνει αν υπάρχουν 3 κρούσματα.
Αυτές οι μάσκες που μοίρασαν δεν προστατεύουν αφού μπαζουν από παντού, δεν στέκονται στην μύτη, και καθώς μιλάς πανε κατω απ' το πρόσωπο (αφού και τα λαστιχακια είναι πολύ χαλαρα)... αρα είναι σαν να μην φοράς.
Λογικό δεν είναι να αυξηθούν τα κρούσματα ;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2020, 08:47:29 μμ από Σπουργίτι »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1203 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 08:45:43 μμ »
Εγω στο γυμνάσιο δεν είδα κάτι τραγικό. Στα τμήματα που μπήκα είδα δυο παιδιά μόνο να πειράζουν πολύ τη  μάσκα τους.

Νομιζω ότι δεν πρέπει να προβάλουμε τη δίκη μας δυσφορία.

Είναι ένα άβολο αλλά αναγκαίο κ χρήσιμο μέτρο, ας το δούμε έτσι. Το ότι δεν έχουν ληφθεί αλλά μέτρα δεν έχει καμία σχέση με το αν πρέπει να φοράμε μάσκα. αυτή δεν θα τη γλιτώναμε. ας το βάλουμε στο μυαλό μας, να κάνουμε την κατάσταση αυτή ανώδυνη, να τελειώσουμε το συντομότερο με την έξαρση μπας κ ηρεμήσουμε.

Τη μάσκα θα τη φοράμε όλη τη χρόνια είπε ο Σύψας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159626
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 445

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.