*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 954538 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1708 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 03:58:15 μμ »
Θεωρώ πως θέλουν να κάνουν αυτό που είχε ειπωθεί, δε θυμάμαι τώρα από ποιον, ότι δηλ. τα σχολεία θα είναι τα τελευταία που θα κλείσουν. Εξαρτάται, βέβαια, κι από τον αριθμό διασωληνωμένων και τις αντοχές του συστήματος υγείας. Δεν είμαι ειδικός φυσικά αλλά παρότι είναι όλο και πιο πολλά τα τμήματα σχολείων που κλείνουν, θεωρώ πως η κατάσταση δεν είναι τόσο τραγική. Είναι άλλωστε πολλές κι οι σχολικές μονάδες. Αυτό που με ανησυχεί είναι η χαλάρωση των μέτρων πρόληψης από μεγάλη μερίδα μαθητών που κυριολεκτικά κυνηγάμε για να φορέσουν σωστά τη μάσκα.

Υ.Γ. 2ωρες εορταστικές εκδηλώσεις σήμερα στο δικό μου σχολείο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:55:17 »

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1709 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 04:05:41 μμ »
ήθελα να ρωτήσω...έχετε εικόνα από γνωστούς σας σε σχολεία τα οποία έχουν τουλάχιστον 1 τμήμα κλειστό, εαν σε εκείνα τα σχολεία γίνεται τηλεμάθημα;  σύγχρονη, ή ταυτόχρονη , ή κάτι συνδυαστικό;
ρωτάω διότι μου κάνει εντύπωση πως η Κ. δεν λέει τίποτα τόσες εβδομάδες στα κανάλια...
αν έχει κάποιος πληροφορία ας την παραθέσει..

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1710 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 04:07:17 μμ »
ήθελα να ρωτήσω...έχετε εικόνα από γνωστούς σας σε σχολεία τα οποία έχουν τουλάχιστον 1 τμήμα κλειστό, εαν σε εκείνα τα σχολεία γίνεται τηλεμάθημα;  σύγχρονη, ή ταυτόχρονη , ή κάτι συνδυαστικό;
ρωτάω διότι μου κάνει εντύπωση πως η Κ. δεν λέει τίποτα τόσες εβδομάδες στα κανάλια...
αν έχει κάποιος πληροφορία ας την παραθέσει..

Ναι γνωριζω τμήμα που όντως έγινε τηλεμαθημα. Γ ΕΠΑΛ σε σχολείο με αρκετούς μαθητες που θέλουν να μπουν σε σχολές, άρα υπήρχε συμμετοχή.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1711 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 04:10:00 μμ »
Είναι παράδοξο πάντως, ενώ κυκλοφορούν τόσες ιώσεις κ κολλάνε τα παιδιά, να μην έχει γίνει χαμός από κορονοιο. Τα παιδιά είναι ασυμπτωματικα, αλλά αν υπήρχε μαζική μετάδοση σε γονείς ενός σχολείου, στις μικρές περιοχές θα είχε ακουστεί. Έτσι δεν είναι; Οπότε ή δουλεύουν τα μέτρα, το οποίο δεν εξηγεί γιατί κολλάνε τόσα παιδιά ιωσεισ κ γιατί αρρώστησα κ εγω χωρίς να πηγαίνω πουθενά, ή αυτός ο ιός όντως δεν μεταδίδεται τόσο εύκολα μέσω των παιδιών...

Έχω ακούσει κ γονείς από ιδιωτικά που είχαν κρουσμα κ έγιναν τεστ σε όλους, ότι δεν είχε προλάβει να διασπαρεί.
Πολύ περίεργο. Μακάρι να ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:55:17 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1712 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 04:22:37 μμ »
Είναι παράδοξο πάντως, ενώ κυκλοφορούν τόσες ιώσεις κ κολλάνε τα παιδιά, να μην έχει γίνει χαμός από κορονοιο. Τα παιδιά είναι ασυμπτωματικα, αλλά αν υπήρχε μαζική μετάδοση σε γονείς ενός σχολείου, στις μικρές περιοχές θα είχε ακουστεί. Έτσι δεν είναι; Οπότε ή δουλεύουν τα μέτρα, το οποίο δεν εξηγεί γιατί κολλάνε τόσα παιδιά ιωσεισ κ γιατί αρρώστησα κ εγω χωρίς να πηγαίνω πουθενά, ή αυτός ο ιός όντως δεν μεταδίδεται τόσο εύκολα μέσω των παιδιών...

Έχω ακούσει κ γονείς από ιδιωτικά που είχαν κρουσμα κ έγιναν τεστ σε όλους, ότι δεν είχε προλάβει να διασπαρεί.
Πολύ περίεργο. Μακάρι να ισχύει.
Καλά, το ότι δεν πάμε πουθενά δεν σημαίνει ότι δεν θα αρρωστήσουμε. Μπορεί να μειώνει τις πιθανότητες αλλά δεν τις εκμηδενίζει. Άλλωστε, δε γίνεται να μην πηγαίνουμε εντελώς πουθενά ή να μην αγγίζουμε τίποτα. Αν το ανοσοποιητικό είναι λίγο πεσμένο ή εμείς πιο κουρασμένοι, μπορεί να αρρωστήσουμε. Εγώ σε συγκεκριμένες περιόδους του έτους που σχετίζονται με συγκεκριμένες φάσεις της εργασίας μου που μπορεί να δημιουργούν περισσότερο άγχος ή κούραση έχω παρατηρήσει ότι είμαι πιο ευάλωτη και συνήθως αρρωσταίνω.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1713 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 04:30:50 μμ »
Καλά, το ότι δεν πάμε πουθενά δεν σημαίνει ότι δεν θα αρρωστήσουμε. Μπορεί να μειώνει τις πιθανότητες αλλά δεν τις εκμηδενίζει. Άλλωστε, δε γίνεται να μην πηγαίνουμε εντελώς πουθενά ή να μην αγγίζουμε τίποτα. Αν το ανοσοποιητικό είναι λίγο πεσμένο ή εμείς πιο κουρασμένοι, μπορεί να αρρωστήσουμε. Εγώ σε συγκεκριμένες περιόδους του έτους που σχετίζονται με συγκεκριμένες φάσεις της εργασίας μου που μπορεί να δημιουργούν περισσότερο άγχος ή κούραση έχω παρατηρήσει ότι είμαι πιο ευάλωτη και συνήθως αρρωσταίνω.

Τις μέρες που κολλησα όντως δεν είχα πάει πουθενά εκτός του σχολείου. Κ εκνευριστικά γιατί λέω απ όλο το σχολείο που ο σύλλογος κυκλοφορεί γενικα κ σε επικίνδυνα μερη, εγω που πάω μόνο στο σουπερμάρκετ αρρώστησα, κ μάλιστα ενώ εγω μόνο φοράω ασταμάτητα τη μάσκα όλες τις ώρες στο σχολείο; αδικία κ μυστήριο!!!

Σχετικά με την τηλεκπαίδευση σε κλειστό τμήμα, ξέχασα να πω, εμείς είπαμε ότο θα βάλουμε ένα λαπτοπ στην αίθουσα που θα είναι άδεια κ θα κάνουμε μάθημα από κει. μικρή ασήμαντη λεπτομέρεια: δεν έχουμε καλό δίκτυο στις αίθουσες κ είναι αμφίβολο αν το προϊστοριπο λαπτοπ αντέχει webex. Πάντως το αποφασίσαμε κ το γράψαμε στο πρακτικό, πράγμα που στο ελληνικό δημόσιο είναι σημαντικότερο από την εφαρμογή του!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1714 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 04:52:24 μμ »
Χρειάζεται κι ένα διάστημα επώασης μέχρι την εκδήλωση συμπτωμάτων.
Αν χρειαστεί να κάνουμε τηλεκπαίδευση από το σπίτι μας, να φανταστώ ότι αυτό θα γίνει από δικές μας συσκευές, σωστά; Γιατί δεν έχουν όλοι υπολογιστές ή έχουν παλιές συσκευές και κάποιοι βολεύονται μόνο με το τάμπλετ ή το κινητό.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1715 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 05:07:02 μμ »
Κοροναϊός : Θετικοί στον ιό η Νίκη Κεραμέως και ο σύζυγός της
https://www.in.gr/2020/10/27/politics/kyvernisi/koronaios-thetikoi-ston-io-niki-kerameos-kai-o-syzygos-tis/
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1716 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 05:41:04 μμ »
Κοροναϊός : Θετικοί στον ιό η Νίκη Κεραμέως και ο σύζυγός της
https://www.in.gr/2020/10/27/politics/kyvernisi/koronaios-thetikoi-ston-io-niki-kerameos-kai-o-syzygos-tis/
Ναι, ναι, το διάβασα!
Η ίδια είναι ασυμπτωματική, αλλά ο σύζυγός της έχει συμπτώματα. Παραμένουν σε καραντίνα!
Περαστικά τους (αλλά τελικά αποδεικνύεται πως η μάσκα δεν αρκεί...)!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2020, 05:56:10 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1717 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 05:48:27 μμ »
Χρειάζεται κι ένα διάστημα επώασης μέχρι την εκδήλωση συμπτωμάτων.
Αν χρειαστεί να κάνουμε τηλεκπαίδευση από το σπίτι μας, να φανταστώ ότι αυτό θα γίνει από δικές μας συσκευές, σωστά; Γιατί δεν έχουν όλοι υπολογιστές ή έχουν παλιές συσκευές και κάποιοι βολεύονται μόνο με το τάμπλετ ή το κινητό.

Κ υπάρχουν κ πολλά ζευγάρια. Πώς θα κάνουν ταυτόχρονα αν έχουν μια συσκευή;

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1718 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 06:13:28 μμ »
Και  ένα δύο ή περισσότερα παιδιά που θα χρειάζονται επίσης από μία συσκευή για να κάνουν το δικό τους μάθημα
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1719 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 06:16:59 μμ »
Και  ένα δύο ή περισσότερα παιδιά που θα χρειάζονται επίσης από μία συσκευή για να κάνουν το δικό τους μάθημα
Ακριβώς...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1720 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 06:30:54 μμ »
Πέρυσι, είχα και εγώ μαθητές/τριες  που μου έλεγαν ότι δεν μπορούν να συμμετέχουν στην εξ αποστάσεως διότι υπάρχει μόνο μία συσκευή στην οικογένεια ή βολεύονται μόνο με το κινητό, που δεν αρκεί για όλα.

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1721 στις: Οκτώβριος 27, 2020, 10:17:56 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/336006_eseis-ka-kerameos-kanate-test-kai-mathate-gia-emas-den-problepetai

Τις ίδιες σκεψεις εκανα οταν το εμαθα. Το εκανε δωρεαν το τεστ η Νικη (για εμας δεν προβλεπεται) ή ευτυχως που εχει λεφτά και το εκανε σε ιδιωτικο ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 266
Σύνολο: 268

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.