*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 957653 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1848 στις: Νοέμβριος 01, 2020, 08:40:58 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:47:57 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1849 στις: Νοέμβριος 01, 2020, 10:20:20 μμ »
Από την εγκύκλιο : "Η χρήση της χειρουργικής μάσκας έναντι της απλής υφασμάτινης μπορεί να προκριθεί από τους γονείς κατ’ επιλογήν τους ή τον θεράποντα ιατρό για παιδιά με υποκείμενα νοσήματα, όπως ενδεικτικά περιγράφονται στον παρακάτω πίνακα:

α) Μαθητές με προηγούμενο ιστορικό σοβαρής ανοσοκαταστολής (χημειοθεραπεία, μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων συμπαγούς οργάνου), β) Μαθητές με ινοκυστική νόσο, γ) Μαθητές που λαμβάνουν βιολογικούς παράγοντες, όπως είναι τα παιδιά με ρευματολογικά νοσήματα ή φλεγμονώδη νόσο του εντέρου, δ) Μαθητές με μεσογειακή αναιμία, ε) Μαθητές με σακχαρώδη διαβήτη."

Δεν προβλέπεται τηλε εκπαίδευση για αυτά τα παιδιά;;;;;;;;;;;;;
Can I skip tomorrow?

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1850 στις: Νοέμβριος 01, 2020, 10:32:52 μμ »
Από την εγκύκλιο : "Η χρήση της χειρουργικής μάσκας έναντι της απλής υφασμάτινης μπορεί να προκριθεί από τους γονείς κατ’ επιλογήν τους ή τον θεράποντα ιατρό για παιδιά με υποκείμενα νοσήματα, όπως ενδεικτικά περιγράφονται στον παρακάτω πίνακα:

α) Μαθητές με προηγούμενο ιστορικό σοβαρής ανοσοκαταστολής (χημειοθεραπεία, μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων συμπαγούς οργάνου), β) Μαθητές με ινοκυστική νόσο, γ) Μαθητές που λαμβάνουν βιολογικούς παράγοντες, όπως είναι τα παιδιά με ρευματολογικά νοσήματα ή φλεγμονώδη νόσο του εντέρου, δ) Μαθητές με μεσογειακή αναιμία, ε) Μαθητές με σακχαρώδη διαβήτη."

Δεν προβλέπεται τηλε εκπαίδευση για αυτά τα παιδιά;;;;;;;;;;;;;

Όχι. Για πολύ λίγες κατηγορίες προβλέπεται.
Γιατί εξάλλου; αφιυ δεν κολλαειιιιιιιι!!!

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1851 στις: Νοέμβριος 01, 2020, 10:44:18 μμ »
Δεν έχω λόγια για τις σαδιστικές οδηγίες για τη μάσκα. Το διάλειμμα μάσκας σε αίθουσα ελπίζω ότι δεν θα το διανοηθεί κανεις. Αλλά αυτός που το έγραψε, έχει καταλάβει ότι κ στο διαγώνισμα ζήτημα να πεντάλεπτο χωρίς να πεταχτεί κάποιος;
Για τη μάσκα στο διάλειμμα δεν έχω λόγια. Ποσο ανώμαλος είναι κάποιος να γράφει ότι θα λες στα παιδιά να κάθονται λίγα λεπτά ακίνητα για να βγάλουν τη μάσκα; είναι δυνατόν; εγω ντρέπομαι να τα πω αυτά στα παιδιά. ντρέπομαι για την αποτυχία του κράτους να προστατεύσει τους πολίτες κ ντρέπομαι που ως υπάλληλος εκπροσωπώ αυτά τα άρρωστα άτομα που σιχαίνονται το σχολείο και κάνουν απεγνωσμένες προσπάθειες να κρατήσουν την καρέκλα τους. Εγω η φανατική της μάσκας, που με φτάσαν στο σημείο να θέλω να βγάζω βόλτα το παιδί μου σε ακατοίκητες περιοχές μόνο, για να μην βλέπει μασκοφόρους έξω εκεί που δεν χρειάζονται, ένω κάθε Κυριακή θα γίνεται πάρτι στην εκκλησθα. Ντρέπομαι να εξηγήσω στα παιδιά ότι θα μπορούν να πάνε σε κλειστό γυμναστήριο αλλά όχι στην προπόνηση του ποδοσφαίρου. Και ντρέπομαι που έχω συναδέλφους τριαλαλι τριαλαλο που λενε ότι τα σχολεία είναι ασφαλή, όταν κανεις δεν παίρνει την ευθύνη να πει ότι τα παιδιά μπορούν να παίζουν σε ανοιχτό χώρο χωρίς μάσκα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:47:57 »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1852 στις: Νοέμβριος 01, 2020, 10:46:40 μμ »
Δεν έχω λόγια για τις σαδιστικές οδηγίες για τη μάσκα. Το διάλειμμα μάσκας σε αίθουσα ελπίζω ότι δεν θα το διανοηθεί κανεις. Αλλά αυτός που το έγραψε, έχει καταλάβει ότι κ στο διαγώνισμα ζήτημα να πεντάλεπτο χωρίς να πεταχτεί κάποιος;
Για τη μάσκα στο διάλειμμα δεν έχω λόγια. Ποσο ανώμαλος είναι κάποιος να γράφει ότι θα λες στα παιδιά να κάθονται λίγα λεπτά ακίνητα για να βγάλουν τη μάσκα; είναι δυνατόν; εγω ντρέπομαι να τα πω αυτά στα παιδιά. ντρέπομαι για την αποτυχία του κράτους να προστατεύσει τους πολίτες κ ντρέπομαι που ως υπάλληλος εκπροσωπώ αυτά τα άρρωστα άτομα που σιχαίνονται το σχολείο και κάνουν απεγνωσμένες προσπάθειες να κρατήσουν την καρέκλα τους. Εγω η φανατική της μάσκας, που με φτάσαν στο σημείο να θέλω να βγάζω βόλτα το παιδί μου σε ακατοίκητες περιοχές μόνο, για να μην βλέπει μασκοφόρους έξω εκεί που δεν χρειάζονται, ένω κάθε Κυριακή θα γίνεται πάρτι στην εκκλησθα. Ντρέπομαι να εξηγήσω στα παιδιά ότι θα μπορούν να πάνε σε κλειστό γυμναστήριο αλλά όχι στην προπόνηση του ποδοσφαίρου. Και ντρέπομαι που έχω συναδέλφους τριαλαλι τριαλαλο που λενε ότι τα σχολεία είναι ασφαλή, όταν κανεις δεν παίρνει την ευθύνη να πει ότι τα παιδιά μπορούν να παίζουν σε ανοιχτό χώρο χωρίς μάσκα.
Επειδη όλα γίνονται για το χρήμα, με μισό μισθό θα έκανες τηλεργασια? (ο Θεός να την κάνει τηλεργασια)

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1853 στις: Νοέμβριος 01, 2020, 11:00:43 μμ »
Επειδη όλα γίνονται για το χρήμα, με μισό μισθό θα έκανες τηλεργασια? (ο Θεός να την κάνει τηλεργασια)

Τι σχέση εχει αυτό που λέω με αυτό που ρωτάς;


Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1854 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 12:41:39 πμ »
Μιλώντας για κορωνοϊό, για να γελάσουμε (αλλά και να σκεφτούμε κιόλας):

"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1855 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 01:10:47 μμ »
Ο ιός είναι ο ίδιος και εφαρμόζει εν αγνοία του ισονομία. Αυτού του τύπου η γελοιογράφηση της κατάστασης δεν μας θέτει σε σκέψεις, αλλά αποπροσανατολίζει από την ουσία: τη σωτηρία μας. Δεν είναι ανάγκη να γίνουν όλες οι δραστηριότητες για ένα διάστημα. Δεν είμαστε μόνο για να δουλεύουμε, σεβαστό και ανθρώπινο, αλλά μπορούμε να αποφεύγουμε τις άσκοπες μετακινήσεις. Δεν ζω σε μεγάλη αστική περιοχή (δεν θα δικαιολογήσω τα λίγα όπως λέτε δρομολόγια σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, προφανώς έπρεπε να διπλασιαστούν, αλλά αυτό δεν δικαολογεί την συμπεριφορά μας)  αυτή τη χρονιά και στον τόπο που μένω δεν έχουμε συνωστισμό στα λεωφορεία αστικά και κτελ, αλλά πολύ κόσμο ανεξέλεγκτο στα καφέ. Καλώς έκλεισαν; Όχι. Θα προτιμούσαμε όλοι να τηρούνταν τα μέτρα από καταστηματάρχες και πολίτες, ώστε να μην κινδύνευαν γονείς και αδέρφια μαθητών μας να μείνουν χωρίς δουλειά. Αλλά η διασπορά είναι τεράστια. Σύντομα στους κοντινούς νομούς θα επεκταθεί, αφού δεν πάρθηκε το μέτρο της απαγόρευσης μετακίνησης από νομό σε νομό. Αφέθηκε ξανά στην ατομική ευθύνη. Θα προτιμούσα να υπήρχε αυτή. Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι επιζητούν έναν μπαμπούλα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1856 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 02:06:11 μμ »
Ορθά ξεκίνησες ότι ο ιός δεν κάνει διακρίσεις. Η σκέψη οδηγεί στο άλλο γεγονός, δηλαδή ότι κάποιοι (κυβερνώντες, εκκλησίες κλπ) προσπαθούν πολλές φορές, δια του λόγου και των αποφάσεων, να μας πείσουν για το αντίθετο.
Οπότε δεν καταννοώ την ένστασή σου. Ήταν πολύ πετυχημένη γελοιογραφία, για όποιον μπορεί να καταλάβει..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1857 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 02:28:55 μμ »
"Η κυβέρνηση χτύπησε πολλά καμπανάκια κινδύνου νωρίς, επαναλαμβάνω όμως, κάποιοι δεν άκουσαν" λεει ο Κικιλιας.
Εχει δικιο ο υπουργος. Η κυβερνηση ελεγε τοσο καιρο να μη συνωστιζεται ο κοσμος στα μεσα μαζικης μεταφορας ας πουμε. Αλλα καποιοι ανευθυνοι το βιολι τους! Αντι να παρουν ταξι για να πανε στη δουλεια επαιρναν το μετρο και τα αστικα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1858 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 02:35:30 μμ »
"Η κυβέρνηση χτύπησε πολλά καμπανάκια κινδύνου νωρίς, επαναλαμβάνω όμως, κάποιοι δεν άκουσαν" λεει ο Κικιλιας.
Εχει δικιο ο υπουργος. Η κυβερνηση ελεγε τοσο καιρο να μη συνωστιζεται ο κοσμος στα μεσα μαζικης μεταφορας ας πουμε. Αλλα καποιοι ανευθυνοι το βιολι τους! Αντι να παρουν ταξι για να πανε στη δουλεια επαιρναν το μετρο και τα αστικα.

Αυτό είναι, χτυπούσε τα καμπανάκια η κυβέρνηση, κ νόμιζε ο κόσμος ότι σημαίνει ο Άι Δημήτρης κ έτρεχε να προσκυνήσει. Και τώρα, lockdown η Θες/νίκη.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1859 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 03:05:35 μμ »
"Η κυβέρνηση χτύπησε πολλά καμπανάκια κινδύνου νωρίς, επαναλαμβάνω όμως, κάποιοι δεν άκουσαν" λεει ο Κικιλιας.
Εχει δικιο ο υπουργος. Η κυβερνηση ελεγε τοσο καιρο να μη συνωστιζεται ο κοσμος στα μεσα μαζικης μεταφορας ας πουμε. Αλλα καποιοι ανευθυνοι το βιολι τους! Αντι να παρουν ταξι για να πανε στη δουλεια επαιρναν το μετρο και τα αστικα.

Θα μπορούσαν να πάνε και με τα πόδια, όπως είχε προτείνει η λοιμωξιολόγος και ομότιμη καθηγήτρια του ΕΚΠΑ (αυτή που δεν θεωρούσε επικίνδυνο το να κοινωνήσει κάποιος εν μέσω πανδημίας...).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1860 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 03:29:42 μμ »
Ορθά ξεκίνησες ότι ο ιός δεν κάνει διακρίσεις. Η σκέψη οδηγεί στο άλλο γεγονός, δηλαδή ότι κάποιοι (κυβερνώντες, εκκλησίες κλπ) προσπαθούν πολλές φορές, δια του λόγου και των αποφάσεων, να μας πείσουν για το αντίθετο.
Οπότε δεν καταννοώ την ένστασή σου. Ήταν πολύ πετυχημένη γελοιογραφία, για όποιον μπορεί να καταλάβει..
Στο πλαίσιο του χιούμορ μια χαρά τη βρίσκω. Επί του πραγματικού όμως χωλαίνει. Εξηγούμαι: 1ον ότι τα λεωφορεία είναι σε κάποιες πόλεις γεμάτα, δεν δικαιολογεί τον συνωστισμό όπου αλλού ιδιαίτερα εκεί όπου δεν χρειάζεται να βρεθούμε, 2ον οι πλατείες ήταν γεμάτες κάθε βράδυ, με τον έναν πάνω στον άλλον, αφού νέα παιδιά είναι και η κοινωνικότητά τους έτσι εκδηλώνεται, στην εκκλησία (όπου εγώ έχω να πάω από τον γάμο μου), ελάχιστοι πηγαίνουν και σε συγκεκριμένες μέρες. Δεν είναι κάθε μέρα του Αγίου Δημητρίου. Φυσικά όμως έπρεπε να αντιμετωπιστούν και οι ιερείς με τον ίδιο τρόπο όπως ο καθένας μας: πρόστιμο για τη μη χρήση μάσκας.
Τα υπόλοιπα σχόλια είναι απλώς ειρωνικά. Δεν ταιριάζει σε όλο αυτό που βιώνουμε νομίζω το ειρωνικό ύφος (αν και γενικά μου αρέσει, αφού η σωστή ειρωνεία είναι δείγμα ευφυίας)!
Θα έπρεπε να εστιάσουμε το αντιπολιτευτικό μας πνεύμα στις προσλήψεις ιατρικού προσωπικού. Μαθαίνω ότι δρομολογούνται. Μακάρι να τις δούμε.
Μπορείτε όμως να σκεφτείτε τη διαφορά του συνωστίζομαι στο λεωφορείο (για πόσο, πώς λειτουργώ μέσα σε ένα λεωφορείο) από τον συνωστισμό στην πλατεία. Και έτσι λογικά προκύπτει ότι ναι πιο πιθανό είναι να κολλήσεις στην πλατεία, παρά στο αστικό ή στην σχολική τάξη.
Περιοριζόμαστε όλοι και δεν είναι ευχάριστο. Ελπίζω να είναι για λίγο ακόμη. Είναι πιο δημοκρατικός ο ιός τελικά από όλους μας.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2891
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1861 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 03:40:03 μμ »
Στα λεωφορεία είμαστε παστωμένοι κάθε μέρα σαν τις σαρδέλλες κι ο άλλος μας λέει ότι θέλει να μελετήσει πώς...  λειτουργούμε (!!!???) σ' αυτά. Και κάνει και παρατηρήσεις πώς πρέπει ν' ασκούμε αντιπολίτευση μην ξεπεράσομε το μέτρο κι απαραξηγηθούν οι κυβερνώντες και μας κάνουν ντα! Τελικά ορισμένοι έχετε πολύ χιούμορ!!! ;D ;D ;D ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159875
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.