*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 958235 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5054 στις: Μάρτιος 28, 2021, 03:35:28 μμ »
Εμβολιασμοί εκπαιδευτικών, με λίστα προτεραιότητας, φθίνουσα ανά ηλικία, αν δε γίνονται τα προγραμματισμένα ραντεβού,  όπως στα Σώματα Ασφαλείας:
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/346554_pos-tha-ginoyn-oi-emboliasmoi-ekpaideytikon-egkyklios

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:35 »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5055 στις: Μάρτιος 28, 2021, 03:42:27 μμ »
 από έναν σχολιαστη του esos Τρέλα27 Μαρ 2021 08:35
3η περίπτωση : Δευτέρα πρωί, ο μαθητής ή ο καθηγητής θα κάνει το self test σπίτι του. Όλοι βγαίνουν αρνητικοί. Την Πέμπτη κολλάνε τον ιό και είναι ασυμπτωματικοί. Μεταδίδουν κανονικά τον ιό σε όλο το σχολείο και την Δευτέρα πρωί βγαίνουν θετικοί όπως και όλοι οι άλλοι που κόλλησαν από την Πέμπτη και μετά. Κλείνει όλο το σχολείο μαζί με 2-3 άλλα σχολεία που πήγαινε ο καθηγητής.
4η περίπτωση (η πιθανότερη) : Σχολείο με 300 μαθητές, 25 καθηγητές με οργανική, 10 που έρχονται από άλλα σχολεία και 4 ειδικής αγωγής. Από όλους αυτούς 10-15 δεν κάνουν το self test γιατί βαριούνται, γιατί δεν το βρήκαν στο φαρμακείο, γιατί είναι σίγουροι ότι είναι αρνητικοί, γιατί είναι "ωχ αδερφέ" κλπ. Αυτοί πάνε σχολείο και μεταδίδουν κανονικά τον ιό αν είναι θετικοί. Τι κάνουμε τότε ;
Εν τω μεταξύ έχει πάει 14 Ιουνίου και ξεκινάνε οι Πανελλαδικές. https://www.esos.gr/arthra/72216/gia-ypohreotiko-self-test-gia-mathites-ekpaideytikoys

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5056 στις: Μάρτιος 28, 2021, 03:54:46 μμ »
Μα το Υπουργείο ούτε καν έχει κάνει νύξη για εκ περιτροπής μαθήματα που αναφέρει συνάδελφος παραπάνω.
Όσο για αυτούς που σθεναρά υποστηρίζουν το άνοιγμα, στην παρούσα φάση και μιλώντας για τις περιοχές που μαστίζονται από την πανδημία, μόνο γέλιο μου προκαλούν. Ας χαλαρώσουν, αν θέλουν να λέγονται σούπερ εκπαιδευτικοί να το δείξουν στην πράξη. Όχι στα λόγια.  Ίσως να μπορούν βέβαια μόνο στη φυσική τάξη οπότε αντιλαμβάνομαι το πρόβλημα. Γιατί οι καταστάσεις που ζούμε απαιτούν προσαρμοστικότητα. Το να μη συμμερίζονται επίσης τους φόβους για την υγεία και πολύ περισσότερο την ζωή των συναδέλφων τους επίσης τραγικό. Υπάρχει και μια ιεράρχηση αναγκών και είναι λογικό σε μια πανδημία η διαφύλαξη της υγείας και η προστασία της ζωής να έρχονται πρώτες και να ακολουθούν άλλες ανάγκες όπως η παροχή εκπαίδευσης με τις ιδανικότερες συνθήκες.

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5057 στις: Μάρτιος 28, 2021, 04:13:00 μμ »
ο Σαρηγιάννης λέει ''να ανοιξουν τα λύκεια''  το άνοιγμα μπορώ να το δω με την έννοια και να απλωθούν σε μεγαλύτερο χώρο να απλωθούν σε περισσότερες  τάξεις οι μαθητες στο 4: 40 κ εξ ο κυριος καθηγητης  νομίζει ότι κάνουμε μάθημα στο σε τίποτα τεράστια κτηριακά συγκροτήματα...καταλαβαίνετε πως αντιλαμβάνονται το άνοιγμα.... ;D ;D ;D ;D
Εντάξει μωρέ... Μπερδεύτηκε με τα αμφιθέατρα ο άνθρωπος...
Ακου " να απλωθούν σε περισσότερες τάξεις οι μαθητες"...
Κι ο καθηγητής τι θα κάνει;;;
θα πηγαινοερχεται;;;;
Θα προσλάβει κι άλλους ο ίδιος;;;;

Γεια σου κύριε καθηγητά μου, με τις προτάσεις σου!!!!!

Υ. Γ: κάπως έτσι μελετάει και τα μοντέλα!!!! 😂😂😂

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:35 »

Αποσυνδεδεμένος kindergarten

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5058 στις: Μάρτιος 28, 2021, 04:13:14 μμ »
Η προσαρμοστικοτητα, οπως λεει καποια κυρια απο πανω, εχει δοκιμαστει στον υπερθετικο βαθμο.
Βεβαια, εσεις μπορει να ειστε ικανη και σουπερ καθηγητρια μονο σε ηλεκτρονικες αιθουσες, οποτε δικαιολογειται η αποθεωση του webex. Ισως να σας αρεσει τοσο πολυ που θα θελατε να καθιερωθει ως ο μονος τροπος διδασκαλιας.

Καταλαβαινω τον πανικο σας. Τον συμμεριζομαι ως εναν βαθμο. Προτασσετε την υγεια ως προμετωπιδα σας, λες και εγω ή καποιος αλλο επιθυμει τον θανατο. Θανατος. Δυνατη λεξη, την χρησιμοποιειτε καποιοι εδω μεσα για να εκτοξευσετε τη γνωμη σας. Μια γνωμη που λεει τι; Λεει ισοβιο κλεισιμο ολων μας εντός!

Επειδη δεν εχω καμια διαθεση να αντιδικησω για θεματα που άλλοι αποφασιζουν για εμας, το σταματω εδω.
Δηλωνω οτι το webex ειναι μια λυση που πρεπει να εγκαταλειφθει ΠΙΑ. Καιρος να επιστρεψουμε στο σχολειο.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5059 στις: Μάρτιος 28, 2021, 04:18:31 μμ »
Το πρώτο ενικό πρόσωπο πού αναφέρεται; Ποιοι είστε ΕΣΕΙΣ;

Δεν απάντησες
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος kindergarten

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5060 στις: Μάρτιος 28, 2021, 04:21:30 μμ »
Κοιτα πισω σου και θα μας δεις.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5061 στις: Μάρτιος 28, 2021, 04:22:32 μμ »
Γιατί δεν στέκεστε μπροστά μου;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος kindergarten

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5062 στις: Μάρτιος 28, 2021, 04:26:45 μμ »
Eiσαι webex-man/woman, σε τρέμουμε....

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5063 στις: Μάρτιος 28, 2021, 04:28:33 μμ »
Η προσαρμοστικοτητα, οπως λεει καποια κυρια απο πανω, εχει δοκιμαστει στον υπερθετικο βαθμο.
Βεβαια, εσεις μπορει να ειστε ικανη και σουπερ καθηγητρια μονο σε ηλεκτρονικες αιθουσες, οποτε δικαιολογειται η αποθεωση του webex. Ισως να σας αρεσει τοσο πολυ που θα θελατε να καθιερωθει ως ο μονος τροπος διδασκαλιας.

Καταλαβαινω τον πανικο σας. Τον συμμεριζομαι ως εναν βαθμο. Προτασσετε την υγεια ως προμετωπιδα σας, λες και εγω ή καποιος αλλο επιθυμει τον θανατο. Θανατος. Δυνατη λεξη, την χρησιμοποιειτε καποιοι εδω μεσα για να εκτοξευσετε τη γνωμη σας. Μια γνωμη που λεει τι; Λεει ισοβιο κλεισιμο ολων μας εντός!

Επειδη δεν εχω καμια διαθεση να αντιδικησω για θεματα που άλλοι αποφασιζουν για εμας, το σταματω εδω.
Δηλωνω οτι το webex ειναι μια λυση που πρεπει να εγκαταλειφθει ΠΙΑ. Καιρος να επιστρεψουμε στο σχολειο.
Έχω ξαναπεί πως προτιμώ τη φυσική τάξη αλλά με την τωρινή κατάσταση προτιμώ το WebEx , το οποίο κάθε άλλο παρά αποθεώνω.
Εννοείται να επιστρέψουμε στο σχολείο αρκεί να μην κινδυνεύουμε και μάλιστα περισσότερο από όταν έκλεισαν.
Σωστά, ας λήξει εδώ το όλο θέμα. Έχει κουράσει. ΠΟΛΥ!

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5064 στις: Μάρτιος 28, 2021, 04:30:25 μμ »
Eiσαι webex-man/woman, σε τρέμουμε....
Αυτό κατάλαβες; Μιλάς σε πρώτο ενικό και σε ρωταω ποιους εκπροσωπείς. Απαντας με μια εξυπνάδα που μοιάζει με απειλή. Καταλαβαίνεις άραγε τι γράφεις;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος kindergarten

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5065 στις: Μάρτιος 28, 2021, 04:37:06 μμ »
Απειλή;
Νιώθεις απειλή; Απειλεισαι που θέλω (τονίζω το 'θελω') να ανοιξουν τα σχολεια;
Λέω τη γνώμη μου. Ολοι αυτό κανουμε. Εκτός ίσως απο μερικούς που κάνουν αναπαραγωγή δηλώσεων άλλων.
Η άποψή μου είναι. Δεν την επιβάλλω σε κανεναν. Δεν είμαι ο Σαρηγιάννης, ούτε ο Παυλακης.

Θεωρώ, υπό το καθεστώς της αναπλήρωσης στο οποίο βρίσκομαι, οτι αυτή η κατάσταση με τα webex, θα με βλάψει επαγγελματικά. Με στενοχωρεί που έχουμε εκτοπιστεί από τον φυσικό μας χωρο. Δεν έχει τίποτα φυσιολογικό αυτό. Συγχωρέστε τη φλυαρία μου.

Ας γίνει το λιγότερο κακό. (Γιατί τίποτα καλό δεν γίνεται.)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2021, 04:40:07 μμ από kindergarten »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5066 στις: Μάρτιος 28, 2021, 04:59:18 μμ »
Απειλή;
Νιώθεις απειλή; Απειλεισαι που θέλω (τονίζω το 'θελω') να ανοιξουν τα σχολεια;
Λέω τη γνώμη μου. Ολοι αυτό κανουμε. Εκτός ίσως απο μερικούς που κάνουν αναπαραγωγή δηλώσεων άλλων.
Η άποψή μου είναι. Δεν την επιβάλλω σε κανεναν. Δεν είμαι ο Σαρηγιάννης, ούτε ο Παυλακης.

Θεωρώ, υπό το καθεστώς της αναπλήρωσης στο οποίο βρίσκομαι, οτι αυτή η κατάσταση με τα webex, θα με βλάψει επαγγελματικά. Με στενοχωρεί που έχουμε εκτοπιστεί από τον φυσικό μας χωρο. Δεν έχει τίποτα φυσιολογικό αυτό. Συγχωρέστε τη φλυαρία μου.

Ας γίνει το λιγότερο κακό. (Γιατί τίποτα καλό δεν γίνεται.)
Μία ερώτηση αν θες απαντάς γιατι βλέπω ότι τζάμπα αγχώνεσαι και εξοργίζεσαι με τους υπόλοιπους. Υπάρχει περίπτωση ο άλλος να είναι 100 χιλιόμετρα μακρυά από το σπίτι του και να θέλει να ανοίξουν τα σχολεία? Υπάρχει περίπτωση ο άλλος να είναι 500 χιλιόμετρα μακρυά από την οικογένεια του και να θέλει να ανοίξουν τα σχολεια?

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5067 στις: Μάρτιος 28, 2021, 05:00:25 μμ »
Οι γιατροί δεν λένε πολλά για το άνοιγμα των σχολείων, οι δημοσιογράφοι παλι φαίνονται σίγουροι. Φαίνεται πως ασκούνται πιέσεις στην Επιτροπή για άνοιγμα.
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 673

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.