*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 958115 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5082 στις: Μάρτιος 28, 2021, 06:24:06 μμ »
Να σου θυμησω ενα νησακι πανω απο την Γαλλια που μετραει μεχρι τωρα 130.000 νεκρους...Να μιλαμε με βαση τα στοιχεια ...επιστημονες ειμαστε εξαλλου... ;)

έτσι όπως τα έχουν κάνει τους τελευταίους 10 μήνες οι κυβερνώντες,

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:27:12 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5083 στις: Μάρτιος 28, 2021, 06:30:11 μμ »
Δυστυχώς όχι. Τα νοσήματα που σου ανέφερα χαρακτηρίζονται ως αυξημένου κινδύνου και έχουμε ακόμη δρόμο μέχρι να έρθει η σειρά μας. Για να καταλάβεις είμαστε 3οι από το τέλος στη σειρά ενώ γενικά  οι εκπαιδευτικοί 2οι από το τέλος
Μάλιστα...
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5084 στις: Μάρτιος 28, 2021, 07:01:30 μμ »
Ναι, ναι είμαι  8)
Νηπιαγωγός βλεπεις 8) :-*
Αν δε σέβεσαι εμάς, δείξε σεβασμό στους ανθρώπους μας που είχαμε στις ΜΕΘ...

Το συμπέρασμα που εξάγεται, είναι ότι ορισμένοι/ορισμένες πρέπει πρώτα να μάθουν να μιλούν με σεβασμό στους συνομιλητές τους.
Kindergarten, οι τοποθετήσεις σου είναι μονίμως εμπρηστικές και ειρωνικές. Πιστεύεις ότι πρέπει να ανοίξουν τα σχολεία. Καλά κάνεις. Θα μιλούσες με τόσο ειρωνικό κι εριστικό τόνο σε όλους όσοι διαφώνησαν μαζί σου, αν τους μιλούσες πρόσωπο με πρόσωπο; Με τι ψυχή θα ειρωνευόσουν ακόμη και ανθρώπους που μπορεί να ασθένησαν ή να είδαν ανθρώπους τους να καταλήγουν στο νοσοκομείο; Η παιδεία κι η καλλιέργεια ξεκινά από το εγώ μας και μετά προσπαθούμε να το μεταλαμπαδεύσουμε στους μαθητές και τις μαθήτριες.

Αποσυνδεδεμένος kindergarten

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5085 στις: Μάρτιος 28, 2021, 07:06:44 μμ »
Ωραιο το μαθημα.
Θα μιλουσα με τον ιδιο τροπο και στον ιδιο τόνο σε οποιον ή οποιαν βλεπει επιλεκτικα και μονοπλευρα.

Εσυ, ως κριτης μου, θα πρεπει να βλεπεις αντικειμενικα ολο το φασμα. Εμπρηστικη ειναι μαλλον η αποψη που ερχεται κοντρα στη δική σας.
Μαθετε, λοιπον, (ηρθε η σειρα μου τωρα), να αποδεχεστε το διαφορετικο.

Ποθεν προκυπτει το συμπερασμα οτι ειρωνευτηκα αρρωστους ανθρωπους;
Το λετε επαναλαμβανομενα.
Ποτέ δεν συνεβη αυτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2021, 07:09:32 μμ από kindergarten »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:27:12 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5086 στις: Μάρτιος 28, 2021, 07:14:06 μμ »
Μα, τι λετε, κυρια μου;
Περιοριστηκες στην «ομορφια» σου.

Το εγραψα και πιο πανω.
Ειχαμε θανατο συμπολιτη μας που εργαζοταν σε σουπερμαρκετ στον Πειραια.
Αληθεια, στα σουπερμαρκετ πατε ή απο αντιδραση τρωτε τα εσωψυχα σας;

Αφηστε τα περι σεβασμου. Λεω τη γνωμη μου. Δεν προκυπτει ασεβεια σε κανεναν απο τα γραπτά μου.
Είναι σοβαρό επιχείρημα αυτό; (Να αρχίσουμε να αναφέρουμε και συναδέλφους εκπαιδευτικούς που έχουν πεθάνει από κοβιντ; Ή  συγγενείς τους;)
Κλασική περίπτωση προσπάθειας αποπροσανατολισμού μέσω ερωτήματος (τόσο κλασική που έχει γίνει πλέον γραφική): θέτω ως επιχείρημα ένα ερώτημα άσχετο με το επιμέρους θέμα της συζήτησης, προσπαθώ να εξαναγκάσω τον συνομιλητή να απαντήσει σε κάτι άσχετο κι έτσι προκαλώ σύγχυση χωρίς να συνεισφέρω καθόλου στον διάλογο.
Κάπου έλεος με το τρολάρισμα...

Αποσυνδεδεμένος kindergarten

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5087 στις: Μάρτιος 28, 2021, 07:18:47 μμ »
Εχετε διαβασει ολη τη συζητηση ή ψαχνετε με το μικροσκοπιο τα μηνυματα μου και μονο;
Η εν λογω προταση ειναι απορροια του σκεπτικου οτι πρεπει να παραμεινουν κλειστα τα σχολεια, επειδη αρρωσταινουν ανθρωποι.

Κυριοι, κυριες.
Δεν εχω προβλημα. Ας μεινουν κλειστα ολα. Για παντα. Αν φοβομαστε, να κλεισουν ολα.
Αλλα να φοβομαστε παντου. Και στα σουπερμαρκετ.


Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5088 στις: Μάρτιος 28, 2021, 07:26:58 μμ »
Δυστυχώς όχι. Τα νοσήματα που σου ανέφερα χαρακτηρίζονται ως αυξημένου κινδύνου και έχουμε ακόμη δρόμο μέχρι να έρθει η σειρά μας. Για να καταλάβεις είμαστε 3οι από το τέλος στη σειρά ενώ γενικά  οι εκπαιδευτικοί 2οι από το τέλος

Ο άντρας μου ειναο στην πρώτη ομάδα κ εμβόλιαζεται σε λίγες μέρες. προφανώς μέχρι το Πάσχα δεν είναι καλυμμένος. Αυτή τη στιγμή να εμβολιάζαν όλους μας, δεν θα ήμασταν καλυμμένοι για φέτος άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5089 στις: Μάρτιος 28, 2021, 07:41:44 μμ »
Ο άντρας μου ειναο στην πρώτη ομάδα κ εμβόλιαζεται σε λίγες μέρες. προφανώς μέχρι το Πάσχα δεν είναι καλυμμένος. Αυτή τη στιγμή να εμβολιάζαν όλους μας, δεν θα ήμασταν καλυμμένοι για φέτος άμεσα.

Εννοείς είναι στην ομάδα με τα νοσήματα υψηλού κινδύνου που έχει ανοίξει η πλατφόρμα και τρέχει για αυτούς.

Αν κάνουμε σήμερα το εμβόλιο της pfizer σε 14 μέρες έχουμε ικανοποιητικό αριθμό αντισωμάτων ώστε να μας προστατέψει από βαριά νόσο. Άρα μια χαρά καλυμμένοι θα ήμασταν.

https://www.naftemporiki.gr/story/1693612/ypsila-antisomata-14-imeres-meta-ti-xorigisi-tis-protis-dosis-tou-emboliou-tis-pfizer-apo-to-92-ton-emboliasthenton-sto-gennimatas

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5090 στις: Μάρτιος 28, 2021, 07:48:15 μμ »
Εννοείς είναι στην ομάδα με τα νοσήματα υψηλού κινδύνου που έχει ανοίξει η πλατφόρμα και τρέχει για αυτούς.

Αν κάνουμε σήμερα το εμβόλιο της pfizer σε 14 μέρες έχουμε ικανοποιητικό αριθμό αντισωμάτων ώστε να μας προστατέψει από βαριά νόσο. Άρα μια χαρά καλυμμένοι θα ήμασταν.

https://www.naftemporiki.gr/story/1693612/ypsila-antisomata-14-imeres-meta-ti-xorigisi-tis-protis-dosis-tou-emboliou-tis-pfizer-apo-to-92-ton-emboliasthenton-sto-gennimatas

ναι αυτό εννοώ. Δεν γίνεται όμως να το κάνουμε σήμερα, κ σε 15 μέρες κλείνουμε για πάσχα. αυτή τη στιγμή ο εμβολιασμός μας δεν έχει άμεσο όφελος, θα είχε αν υπήρχαν δόσεις για να εμβολιαστουμε τον Γενάρη.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5091 στις: Μάρτιος 28, 2021, 08:03:47 μμ »
Δεν θα φύγει άμεσα ο ιός! Είναι πολύ σημαντικός ο εμβολιασμός. Ελπίζουμε σε άμεσο εμβολιασμό μας!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5092 στις: Μάρτιος 28, 2021, 08:19:31 μμ »
Δεν θα φύγει άμεσα ο ιός! Είναι πολύ σημαντικός ο εμβολιασμός. Ελπίζουμε σε άμεσο εμβολιασμό μας!

Εννοειται ελπιζουμε, όμως η επίπτωσή του στο άμεσο άνοιγμα θα είναι μηδαμινή. Αν εμβολιαστουμε Ιούνιο ακριβώς πριν από τον γενικό πληθυσμό όπως λενε, δεν θα ωφελήσει κάτι στο σχολείο. Μόνο όσοι ευπαθείς εμβολιαστούν πριν τονΠασχα θα είναι καλυμμένοι για την υπόλοιπη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5093 στις: Μάρτιος 28, 2021, 09:03:51 μμ »
Πάμε γερά και του χρόνου κλειστά

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5094 στις: Μάρτιος 28, 2021, 09:09:26 μμ »
Εννοειται ελπιζουμε, όμως η επίπτωσή του στο άμεσο άνοιγμα θα είναι μηδαμινή. Αν εμβολιαστουμε Ιούνιο ακριβώς πριν από τον γενικό πληθυσμό όπως λενε, δεν θα ωφελήσει κάτι στο σχολείο. Μόνο όσοι ευπαθείς εμβολιαστούν πριν τονΠασχα θα είναι καλυμμένοι για την υπόλοιπη χρονιά.
Δεν έχω κάποιο αυτοάνοσο ή γενικότερα ευπάθεια και δεν φοβάμαι τόσο για εμένα όσο για τους συνανθρώπους μου και τους πολύ κοντινούς μου. Αν περισσέψει κανένα, θα σπεύσω!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5095 στις: Μάρτιος 28, 2021, 10:29:57 μμ »
Δεν έχω κάποιο αυτοάνοσο ή γενικότερα ευπάθεια και δεν φοβάμαι τόσο για εμένα όσο για τους συνανθρώπους μου και τους πολύ κοντινούς μου. Αν περισσέψει κανένα, θα σπεύσω!

Εννοειται κι εγω έστειλα ήδη τα στοιχεία μου! Βέβαια πάει με ηλικία κ είμαι από τους μικρούς αλλά δεν νομίζω ότι θα σπεύσουν όλοι οπότε ελπίζω να τα καταφέρω κι εγω σύντομα, αλλά ήδη μόνο κ που θα εμβολιαστεί σύντομα  ο σύζυγος, είμαστε πολύ ευχαριστημένοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.169 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.