*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 956301 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος disappointed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6034 στις: Μάιος 26, 2021, 05:13:25 μμ »
Με μια ώρα δε νομίζω να μπαίνεις καραντίνα. Εκτός από τα τυπικά, επί της ουσίας: αν φόραγες καλή μάσκα κ σωστά κ αν είχατε καλό αερισμο, εγώ δεν θα ανησυχούσα.Ειδικα μέ μια δόση εμβολίου, πριν κανα 2βδομαδο καταλαβαίνω. Πιθανό να εχεις ήδη επαρκες επιπεδο ανοσίας.
Όμως το σωστό είναι να κάνεις μοριακό, 24 ώρες πριν το εμβόλιο, με την προυποθεση ότι έχουν περασει τουλάχιστον 5 24ωρα από την τελευταία επαφή με το κρουσμα. Ρωτα φυσικά γιατρό να σε καθοδηγήσει..
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ήταν 2 ώρες (1 κάθε μέρα). Θεωρώ και εγώ ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα να κόλλησα. Δεν υπάρχει επίσημα απόφαση γιατί σήμερα έγινε γνωστό. Το ερώτημα μου αφορούσε (δεν το ξεκαθάρισα) αν έχει τύχει σε κάποιον παρόμοια περίπτωση ώστε να ξέρω τι να περιμένω σε επικοινωνία με τον ΕΟΔΥ για το ραντεβού του εμβολίου πχ. δικαιούμαστε αναβολή μέχρι να βγει μοριακό ή για μέχρι να λήξει η καραντίνα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:05:01 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6035 στις: Μάιος 26, 2021, 05:46:56 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ήταν 2 ώρες (1 κάθε μέρα). Θεωρώ και εγώ ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα να κόλλησα. Δεν υπάρχει επίσημα απόφαση γιατί σήμερα έγινε γνωστό. Το ερώτημα μου αφορούσε (δεν το ξεκαθάρισα) αν έχει τύχει σε κάποιον παρόμοια περίπτωση ώστε να ξέρω τι να περιμένω σε επικοινωνία με τον ΕΟΔΥ για το ραντεβού του εμβολίου πχ. δικαιούμαστε αναβολή μέχρι να βγει μοριακό ή για μέχρι να λήξει η καραντίνα.

Καταλαβα. Απλώς νομίζω πως πρεπει να ζητήσεις γιατρό, αν παρεις εοδυ. Για να συμβουλέψει σωστά.
Εικάζω πως  αν κρίνει πως δεν είσαι υψηλου κινδυνου, θα σου πει να πας κ χωρίς μοριακό.
Ελπίζω να βγάλεις άκρη, καλη συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6036 στις: Μάιος 26, 2021, 08:46:31 μμ »
Πάντως, μην πανικοβάλλεσαι. Όπως είπε κ' ο Jarvis, είναι πολύ δύσκολο να έχεις κολλήσει αν τηρούσες τις προφυλάξεις κ' ακόμα πιο δύσκολο αν έχεις κάνει κ' την πρώτη δόση. 'Εχε επίσης υπ' όψιν σου πως το χρονικό παράθυρο για τη 2η δόση, δεν είναι αυστηρά στις 21 ή στις 28 ημέρες. Σύμφωνα με το CDC, ακόμα κ' μέχρι 42 μέρες μετά θεωρεί το εμβόλιο έγκυρο.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για γρήγορες κ' έγκυρες απαντήσεις, είναι να πάρεις τηλέφωνο το εμβολιαστικό κέντρο που έχεις κλείσει ραντεβού. Το πολύ-πολύ να σου πούνε πως πρέπει να κάνεις rapid ή μοριακό πριν πας για τη δόση.

Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6037 στις: Μάιος 26, 2021, 11:57:29 μμ »
Μα θα επιτρέψουν νε σπάσει κάποιος την καραντίνα κ να ρισκάρει να κολλήσει άλλους;
δεν θέλω νε σπείρω πανικό, απλώς θεωρώ απίθανο να το κάνουν.
Στο νησί που είμαι μας έκαναν 4 εβδομάδες τις δόσεις pfizer γιατί με τον μαζικό δεν βρίσκονταν ραντεβού. Είπαν ότι είναι οκ κ με τετοια απόσταση. λογικά θα αλλάξουν το ραντεβου.

εύχομαι φυσικά να μην το κάνουν γιατί είναι παρα πολύ άδικο να χάνεις εμβολιασμό επειδή ήρθες σε επαφή με κρουσμα στη δουλειά χωρίς να φταις κ χωρίς να το εχεις επιλέξει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:05:01 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6038 στις: Μάιος 27, 2021, 12:37:33 πμ »
Με δύο ώρες νομίζω μπαίνεις καραντίνα. Αν είσαι σε καραντίνα δεν μπορείς να εμβολιαστεί. Το θέμα πέρα από την καραντίνα είναι ότι αν τυχόν έχεις κολλήσει χωρίς να το ξέρεις, οι παρενέργειες από την δεύτερη ιδιαίτερα δόση δυσκολεύουν...
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6039 στις: Μάιος 27, 2021, 10:07:22 πμ »
Με δύο ώρες νομίζω μπαίνεις καραντίνα. Αν είσαι σε καραντίνα δεν μπορείς να εμβολιαστεί. Το θέμα πέρα από την καραντίνα είναι ότι αν τυχόν έχεις κολλήσει χωρίς να το ξέρεις, οι παρενέργειες από την δεύτερη ιδιαίτερα δόση δυσκολεύουν...
Επί της ουσίας, είναι κρίμα να χάσει εμβολιασμό με πολυ μικρό κίνδυνο να έχει κολλήσει. Δεν ξέρω καν αν μπαίνει σε καραντίνα, περιγραφει πολυ χαμηλού ρίσκου επαφή. Αν κατάλαβα δλδ καλά. Ας παρει εοδυ να ενημερωθεί για το τυπικό κομμάτι κ γιατρό για το ουσιαστικό.
Πάντως όλοι όσοι παμε για εμβόλιο, μπορεί να είμαστε φορείς. Κ όμως δεν προτεινεται από καμια διεθνή αρχή τεστ πριν το εμβόλιο..
Όπως και να 'χει science_teacher, ενημέρωσε μας για το τι σου είπαν!

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6040 στις: Μάιος 27, 2021, 10:13:19 πμ »
Εν τω μεταξύ, μια που το αναφέραμε.. Εμείς έχουμε πολλα κρουσματα κ στα δυο σχολεία. Κ όμως δεν τέθηκε ποτε θέμα καραντινας,ουτε στους φιλολόγους πχ, πουμπαινουν τόσες ώρες.. Δεν ξέρω τι γίνεται με τα πρωτοκολλα, εχω μπερδευτεί..

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6041 στις: Μάιος 27, 2021, 12:21:34 μμ »
Καλημέρα! Όπως σωστά ειπώθηκε παραπάνω η δεύτερη δόση για τα mRNA εμβόλια δεν είναι αυστηρά και κατηγορηματικά 21 και 28 μέρες αντίστοιχα. Στο εξωτερικό μάλιστα γνωρίζω από συγγενικά μου πρόσωπα ότι οι δεύτερες δόσεις γίνονται με απόσταση αρκετά μεγαλύτερη. Στην προκειμένη περίπτωση, δεν νομίζω ότι πρόκειται για επαφή υψηλού ρίσκου. Αν μεσολαβήσουν 5-7 μέρες και έχεις PCR τεστ αρνητικό δεν υπάρχει πρόβλημα για την δεύτερη δόση. Γενικά κάπως έτσι πάει, αλλά φυσικά συμβουλεύσου science_teacher και κάποιον ειδικό.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6042 στις: Μάιος 27, 2021, 02:44:43 μμ »
καθηγητής που έχει διδάξει δυο ώρες τουλάχιστον το τελευταίο 48ωρο είναι στενή επαφή κ μπαίνει σε καραντίνα σύμφωνα με το πρωτοκολο, το σχολείο στελνει τα ονόματα στο δελτίο
ιχνηλατισης στις αρμόδιες υπηρεσίες. Αυτό είναι το επίσημο. Υψηλού ή
χαμηλού ρίσκου δεν το γνωριζω, υποτίθεται ότι τόσο καιρό φωνάζουμε ότι κινδυνεύουμε στις τάξεις, τώρα λέμε ότι είμαστε χαμηλού ρίσκου; Αν τον έχουν σε καραντίνα επίσημα, λογικά δεν μπορεί να βγει από το σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6043 στις: Μάιος 27, 2021, 03:13:22 μμ »
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η "επαφή" είναι high risk. Αν φόραγαν κ οι 2 μάσκες κ αν υπήρχε καλός αερισμο (απόσταση εξ ορισμού υποθέτω υπήρχε), τότε είναι ξεκάθαρα low risk. Δλδ κ με τη λογική κ βάσει ορισμών στενών επαφών διεθνώς κ επισήμως.
Επειδή όμως παιζει κ η παραμετρος εμβόλιο, ας ρωτήσει γιατρό να αξιολογήσει σφαιρικα κ επιστημονικά.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6044 στις: Μάιος 27, 2021, 04:08:14 μμ »
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η "επαφή" είναι high risk. Αν φόραγαν κ οι 2 μάσκες κ αν υπήρχε καλός αερισμο (απόσταση εξ ορισμού υποθέτω υπήρχε), τότε είναι ξεκάθαρα low risk. Δλδ κ με τη λογική κ βάσει ορισμών στενών επαφών διεθνώς κ επισήμως.
Επειδή όμως παιζει κ η παραμετρος εμβόλιο, ας ρωτήσει γιατρό να αξιολογήσει σφαιρικα κ επιστημονικά.

Δηλαδή οι καθηγητές στα σχολεία είναι ασφαλείς επειδή φοράνε μάσκα, απέναντι σε 20 παιδιά που φοράνε την ίδια μάσκα που κρέμεται σαν σώβρακο επι μέρες; Τι να πω, υποτίθεται ότι ένα βασικό μας αίτημα ήταν η ασφάλεια μας στα σχολεία, τώρα πάλι λέμε ότι τελικά εμείς δεν κινδυνεύαμε;

Δυο ενήλικες με σωστά φορεμένο μάσκα σε αεριζόμενο χώρο, κ μάλιστα κατά το ήμισυ εμβολιασμενος έστω ο ένας,  καταλαβαίνω  ότι πιθανότατα δεν κινδυνεύουν, δεν ξέρω βέβαια σε τετοια περίπτωση τι λέει ο εοδυ. για το σχολείο όμως σαφώς υο λέει το πρωτοκολο, όσο κι αν δεν μας αρέσει. κ με δεδομένο ότι το πρωτοκολο είναι ξεχειλωμένο από παντού, για να έχει κρατήσει τον καθηγητη ως στενή επαφή, κάποιον λόγο θα έχει.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6045 στις: Μάιος 27, 2021, 04:27:50 μμ »
Δηλαδή οι καθηγητές στα σχολεία είναι ασφαλείς επειδή φοράνε μάσκα, απέναντι σε 20 παιδιά που φοράνε την ίδια μάσκα που κρέμεται σαν σώβρακο επι μέρες; Τι να πω, υποτίθεται ότι ένα βασικό μας αίτημα ήταν η ασφάλεια μας στα σχολεία, τώρα πάλι λέμε ότι τελικά εμείς δεν κινδυνεύαμε;

Δυο ενήλικες με σωστά φορεμένο μάσκα σε αεριζόμενο χώρο, κ μάλιστα κατά το ήμισυ εμβολιασμενος έστω ο ένας,  καταλαβαίνω  ότι πιθανότατα δεν κινδυνεύουν, δεν ξέρω βέβαια σε τετοια περίπτωση τι λέει ο εοδυ. για το σχολείο όμως σαφώς υο λέει το πρωτοκολο, όσο κι αν δεν μας αρέσει. κ με δεδομένο ότι το πρωτοκολο είναι ξεχειλωμένο από παντού, για να έχει κρατήσει τον καθηγητη ως στενή επαφή, κάποιον λόγο θα έχει.
Καλά αν ο συγκεκριμένος μαθητής ο θετικός, την φόραγε σα σώβρακο, αλλάζει το πραγμα. Ο science_teacher ξέρει τη συμπεριφορά του. Το πρωτοκολλο δεν το ξέρω ακριβώς, στα σχολεία εννοώ. Αν αυτόματα μπαίνει καραντίνα, θα μεταφέρει δόση προφανως.
Επί της ουσίας όμως κ για να μην αγχώνεται, αν το παιδί έκανε σωστή χρήση μασκας η έστω αν ο science_teacher φόραγε σωστά μια n95, τότε μιλάμε για πολυ χαμηλό ρίσκο. Ασχέτως τυπικών δλδ.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6046 στις: Μάιος 27, 2021, 04:36:04 μμ »
Πριν από δύο εβδομάδες το σελφ τεστ μου ήταν ψευδώς θετικό. Είχα επικοινωνήσει με τον ΕΟΔΔΥ και μου είπαν ότι σε περίπτωση που η επανεξέταση ήταν θετικό τεστ θα έκλειναν όσα τμήματα είχα διδάξει για δύο ώρες εκείνες τις μέρες. 48 ώρες. Δηλαδή όλο το σχολείο στην περίπτωση μου. Και είναι λογικό. Οι αποστάσεις μόνο δεδομένες δεν είναι. Δηλαδή αν εγώ μπω στην μέση να χωρίσω δύο παιδάκια που μαλώνουν στο διάλειμμα ενώ τρώνε και φωνάζουν             ( χωρίς μάσκα) ή αν πλησιάσω να βοηθήσω και να διορθώσω; Υπάρχει τμήμα στο σχολείο μου με 25 μαθητές όπου ελάχιστοι φορούν την μάσκα σωστά και όπου και να σταθώ μέσα στην τάξη δεν έχω πάνω από ένα μέτρο απόσταση από τα παιδιά.
Δεδομένου του ότι ο ιός είναι αερομεταφερομενος η απόσταση σε κλειστό χώρο δεν εγγυάται την μη μετάδοση του ιού. Γίνεται να κολλήσουμε από τον μαθητή που κάθεται στο τελευταίο θρανίο ακόμα και αν φοράμε μάσκα. Όσο για τους μαθητές νομίζω ότι ακόμα και αν φοράνε μάσκα πρέπει να θεωρούμε ότι δεν φοράνε. Πίνουν νερό, την ανεβάζουν, την κατεβάζουν, την αγγίζουν, την στρώνουν από εδώ, την τραβάνε από εκεί. Όπως και πολλοί εκπαιδευτικοί.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6047 στις: Μάιος 27, 2021, 05:06:48 μμ »
Πριν από δύο εβδομάδες το σελφ τεστ μου ήταν ψευδώς θετικό. Είχα επικοινωνήσει με τον ΕΟΔΔΥ και μου είπαν ότι σε περίπτωση που η επανεξέταση ήταν θετικό τεστ θα έκλειναν όσα τμήματα είχα διδάξει για δύο ώρες εκείνες τις μέρες. 48 ώρες. Δηλαδή όλο το σχολείο στην περίπτωση μου. Και είναι λογικό. Οι αποστάσεις μόνο δεδομένες δεν είναι. Δηλαδή αν εγώ μπω στην μέση να χωρίσω δύο παιδάκια που μαλώνουν στο διάλειμμα ενώ τρώνε και φωνάζουν             ( χωρίς μάσκα) ή αν πλησιάσω να βοηθήσω και να διορθώσω; Υπάρχει τμήμα στο σχολείο μου με 25 μαθητές όπου ελάχιστοι φορούν την μάσκα σωστά και όπου και να σταθώ μέσα στην τάξη δεν έχω πάνω από ένα μέτρο απόσταση από τα παιδιά.
Δεδομένου του ότι ο ιός είναι αερομεταφερομενος η απόσταση σε κλειστό χώρο δεν εγγυάται την μη μετάδοση του ιού. Γίνεται να κολλήσουμε από τον μαθητή που κάθεται στο τελευταίο θρανίο ακόμα και αν φοράμε μάσκα. Όσο για τους μαθητές νομίζω ότι ακόμα και αν φοράνε μάσκα πρέπει να θεωρούμε ότι δεν φοράνε. Πίνουν νερό, την ανεβάζουν, την κατεβάζουν, την αγγίζουν, την στρώνουν από εδώ, την τραβάνε από εκεί. Όπως και πολλοί εκπαιδευτικοί.
Θα σας πω τι κάνω εγώ, δευτεροβάθμια όμως: δεν επιτρέπω σε κανέναν, μαθητή η συνάδελφο, να με πλησιασει κάτω από 2 m. Στα τμήματα μου μπαίνω από πριν κ φροντιζω να είναι τα παντα ανοιχτά. Μπαίνουν μέσα λίγοι λίγοι κ με μασκα σωστά φορεμένη. Εννοείται την ανεβοκατεβαζουν κάποιοι στο μάθημα, αλλά δεν τους αφήνω σε χλωρό κλαρι. Στην 3η παρατηρηση, έξω. Δεν επιτρέπω ποτε παραβιαση της απόστασης. Πίνακα δε σηκώνω πχ. Αν η αίθουσα δεν είναι διαμπερης, τα μεταφέρω η τα παω αυλή.
Εννοείται n95 εφαρμοστα στην μουρη. Κ αλλαγή στο 3ωρο. Υπό αυτες τις ειδικές συνθήκες, εγώ νιώθω σχετικά ασφαλής τώρα που είναι κ μονίμως ανοιχτά όλα. Χειμώνα νιώθω πολυ μεγαλύτερη ανασφάλεια.
Φυσικά με λένε τρελή, αλλά όταν σκάνε τα κρουσματα, είμαι πιο ησυχη από τον οποιοδήποτε.
Δημοτικά πραγματικά δεν ξέρω αν μπορεις να παρεις μέτρα.
Πάντως ξαναλέω: εμείς έχουμε πολλα κρουσματα στα σχολεία μου, κανένας καθηγητής δεν μπήκε καραντίνα. Ουτε αυτοί που μπήκαν 3-4 ώρες. Δεν ξέρω τι παιζει με πρωτοκολλα κ βαριέμαι κ να το ψάξω, δε βρίσκω κ νόημα..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159823
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 379

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.