*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 956238 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6048 στις: Μάιος 27, 2021, 05:34:58 μμ »
Εφόσον μπορείς καλά κάνεις. Δεν είναι γενικά εφικτό ωστόσο. Και είναι και άδικο για τα παιδιά να κάθονται το ένα δίπλα στο άλλο χωρίς καμία επιλογή ενώ εμείς απαιτούμε τον χώρο μας. Τέλος πάντων, σε δημοτικό και Νηπιαγωγείο που δουλεύω είναι αστείο και να σκεφτώ να κρατήσω αποστάσεις. Φοράω μάσκα που δεν βγαίνει ούτε για να πιω νερό. Και ασπίδα. Καταναλωνω λίτρα οινοπνευματος αλλά αγγίζω τα παιδιά και τα πράγματα τους, αυτά αγγίζουν εμένα, τα βοηθάω να γράψουν, να κόψουν, να κολλήσουν, να ανοίξουν το μπουκάλι τους, φροντίζω τα τραύματα τους και έχω αρχίσει να παραιτούμαι από την απαίτηση να φοράνε την μάσκα. Δηλαδή το ζητάω ξανά και ξανά αλλά όταν βλέπω πώς την χρησιμοποιούν ντρέπομαι να ζητήσω να την φοράνε μόνο και μόνο για να προστατευτω εγώ. Αφού για τα ίδια είτε δεν έχει κανένα νόημα είτε είναι το απόλυτο μέσο για να κολλήσουν ..
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:35:43 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6049 στις: Μάιος 27, 2021, 05:43:16 μμ »
Δυστυχώς αυτά τα λίγα που θέλουν να προστατευθουν, δεν μπορουν αφου ειναι στο σωμα των μαθητών. Ο διδασκων όμως μπορεί κάποιες φορές κ καλο ειναι να το κάνει.
Καλά για καταστάσεις που περιγραφεις, πραγματικα δε γίνεται κ έχεις δίκιο. Πολυ διαφορετικο πραγμα κ εγώ θα αγχωνομουν πολυ. Τα μικρά ειναι αλλιώς..

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6050 στις: Μάιος 27, 2021, 05:48:58 μμ »
Θα σας πω τι κάνω εγώ, δευτεροβάθμια όμως: δεν επιτρέπω σε κανέναν, μαθητή η συνάδελφο, να με πλησιασει κάτω από 2 m. Στα τμήματα μου μπαίνω από πριν κ φροντιζω να είναι τα παντα ανοιχτά. Μπαίνουν μέσα λίγοι λίγοι κ με μασκα σωστά φορεμένη. Εννοείται την ανεβοκατεβαζουν κάποιοι στο μάθημα, αλλά δεν τους αφήνω σε χλωρό κλαρι. Στην 3η παρατηρηση, έξω. Δεν επιτρέπω ποτε παραβιαση της απόστασης. Πίνακα δε σηκώνω πχ. Αν η αίθουσα δεν είναι διαμπερης, τα μεταφέρω η τα παω αυλή.
Εννοείται n95 εφαρμοστα στην μουρη. Κ αλλαγή στο 3ωρο. Υπό αυτες τις ειδικές συνθήκες, εγώ νιώθω σχετικά ασφαλής τώρα που είναι κ μονίμως ανοιχτά όλα. Χειμώνα νιώθω πολυ μεγαλύτερη ανασφάλεια.
Φυσικά με λένε τρελή, αλλά όταν σκάνε τα κρουσματα, είμαι πιο ησυχη από τον οποιοδήποτε.
Δημοτικά πραγματικά δεν ξέρω αν μπορεις να παρεις μέτρα.
Πάντως ξαναλέω: εμείς έχουμε πολλα κρουσματα στα σχολεία μου, κανένας καθηγητής δεν μπήκε καραντίνα. Ουτε αυτοί που μπήκαν 3-4 ώρες. Δεν ξέρω τι παιζει με πρωτοκολλα κ βαριέμαι κ να το ψάξω, δε βρίσκω κ νόημα..
Μόνο όσοι δεν έχουν κάνει το εμβόλιο ή δεν έχουν φυσική ανοσία από νόσηση μπαίνουν δέκα μέρες καραντίνα.
Προφανώς στο σχολείο σου θα είστε όλοι εμβολιασμένοι.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6051 στις: Μάιος 27, 2021, 07:11:01 μμ »
jarvis στο σχολείο σου δεν τηρήθηκε πρωτοκολο κ απορώ πώς δεν το ρώτησε η διεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:35:43 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6052 στις: Μάιος 27, 2021, 07:27:31 μμ »
Παράθεση
Με δύο ώρες νομίζω μπαίνεις καραντίνα.

Αυτό συνέβη σε εμάς. Μία ώρα σε δύο μέρες δηλαδή. Αν όμως η διεύθυνση δεν σε δηλώσει, δεν μπαίνεις. Ισχύει κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6053 στις: Μάιος 27, 2021, 07:44:42 μμ »
Αυτό συνέβη σε εμάς. Μία ώρα σε δύο μέρες δηλαδή. Αν όμως η διεύθυνση δεν σε δηλώσει, δεν μπαίνεις. Ισχύει κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

ο υπεύθυνος covid τα στελνει, οπότε μετά δεν γίνεται ιχνηλατηση άλλη για εντός σχολείου, υποτίθεται ότι έχουν απομονωθεί ήδη οι επαφές. άρα αν δεν δήλωσαν, δεν τηρήθηκε ο νόμος.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6054 στις: Μάιος 27, 2021, 08:11:56 μμ »
jarvis στο σχολείο σου δεν τηρήθηκε πρωτοκολο κ απορώ πώς δεν το ρώτησε η διεύθυνση.
Ρε δεν ξέρω τι γίνεται. Δεν δηλωθηκαν μάλλον..

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6055 στις: Μάιος 27, 2021, 08:15:39 μμ »
Σε σχέση με το περίφημο πρωτόκολλο που αναφέρετε:

Όντως, υπάρχει πρωτόκολλο το οποίο, αν και είναι αρκετά προστατευτικό για τα παιδιά, για τους εκπαιδευτικούς είναι λίγο "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε". Καθώς δεν υπάρχουν αμιγώς ποσοτικά, μετρήσιμα κριτήρια (να έχεις κάνει 2 ώρες μάθημα σε τάξη με επιβεβαιωμένο κρούσμα ΚΑΙ να μην τηρούνται με συνέπεια/ορθά τα μέτρα προστασίας (βλ. χρήση μάσκας), εξ αρχής ερμηνευόταν κατά το δοκούν. Για να θεωρηθείς πιθανός νοσούντας, θα πρέπει -σχεδόν- να έχεις πάρει αγκαλιά μαθητή που είναι επιβεβαιωμένο κρούσμα και να τον έχεις αφήσει να βήχει μπροστά στο πρόσωπό σου (χωρίς μάσκα και οι 2) για κάνα τέταρτο. Σιγά μη σε στείλουν έτσι εύκολα σπίτι σου, αγαπητέ υπάλληλε, για να λουφάρεις!

Στο σχολείο που είμαι τοποθετημένος αλλά κ' σε όλα τα άλλα σχολεία του νησιού που βρίσκομαι, "ενθαρρύνεσαι" να μην ειδοποιήσεις τον ΕΟΔΥ για να μη χάσουν μάθημα τα παιδιά και να μην επιβαρυνθούν οι συνάδελφοι με απασχολήσεις κ' εφημερίες σου. Σε 2 περιπτώσεις που γνωρίζω προσωπικά στις οποίες ειδοποιήθηκε ο ΕΟΔΥ (κ' αυτό μετά από δύο μέρες προσπαθειών να βρεθεί ένας αρμόδιος στο τηλέφωνο), ακόμα περιμένουν (6 μήνες μετά) να τους αναζητήσει κάποιος για να διερευνήσει το τί έχει συμβεί κ' αν πρέπει να μπουν σε καραντίνα.

Σε σχέση με το τί γίνεται στο σχολείο:

Είναι γνωστό τοις πάσι πως, τα όποια μέτρα προφύλαξης τηρούνται κυρίως από τους καθηγητές κ' πολύ λιγότερο από τα παιδιά. Ακόμα κ' να μην τους αφήνουμε σε χλωρό κλαρί κ' να καταφέρνουμε να φοράνε σωστά τη μάσκα στην τάξη, με το που χτυπάει το κουδούνι, επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας! Και είναι κ' λογικό και αναμενόμενο για την ηλικία τους. Αυτό δεν το λέω για να τα έχουμε ελεύθερα να κάνουν ό,τι τους καπνίσει αλλά, η προφύλαξη βαραίνει κ' αφορά κυρίως εμάς.

Σε σχέση με την ανησυχία για το τί μέλλει γενέσθαι σε περίπτωση καραντίνας πριν τη 2η δόση του εμβολίου:

Όντως, αν κάποιος έχει νοσήσει, είναι επικίνδυνο/απαγορευτικό να κάνει τη 2η δόση ΑΛΛΑ, όπως έγραψα και πιο πριν, η 2η δόση του εμβολίου δεν είναι απαραίτητο να γίνει στις 21 ή στις 28 ημέρες μετά την πρώτη. Το CDC θεωρεί το εμβόλιο έγκυρο ακόμα και 42 ημέρες μετά. Άρα, ακόμα και στην περίπτωση που επιβληθεί 10ήμερος καραντίνα, ακόμα και 1 ημέρα πριν τη δεύτερη δόση, δε χρειάζεται να υπάρχει ανησυχία πως θα χαθεί. Χρειάζεται, όμως, να ενημερωθεί το κέντρο εμβολιασμού απαραιτήτως προκειμένου να κρατήσει σε εκκρεμότητα τον εμβολιασμό με τη 2η δόση.

Τέλος, σε περίπτωση καραντίνας/αυτοκαραντίνας:

Μπορείτε πολύ εύκολα να κάνετε self test ή/και να επικοινωνήσετε με ένα διαγνωστικό κέντρο και να στείλει νοσοκόμο στο σπίτι (ώστε να μη σπάσετε την καραντίνα) για να πάρει δείγμα ώστε να πραγματοποιηθεί μοριακός έλεγχος.

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνει είναι να πάρετε ένα τηλέφωνο στο εμβολιαστικό κέντρο, να τους εξηγήσετε την κατάσταση και θα σας κατευθύνουν αναλόγως. Καταλαβαίνω πως ζούμε σε χαλεπούς καιρούς κ' η ανησυχία εύκολα μπορεί να μας καταβάλλει. Το μόνο φάρμακο σε αυτήν την περίπτωση είναι η ψυχραιμία. Σίγουρα, δεν είναι μικρό αυτό που περνάμε αλλά υπάρχουν λύσεις για να αντιμετωπίσουμε τέτοιες αναστατώσεις.
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6056 στις: Μάιος 27, 2021, 08:31:22 μμ »
Συγκεκριμένα, για το διάστημα μεταξύ δόσεων:

"Interval between mRNA doses

The second dose of Pfizer-BioNTech and Moderna vaccines should be administered as close to the recommended interval as possible, but not earlier than recommended (i.e., 3 weeks [Pfizer-BioNTech] or 1 month [Moderna]). However, second doses administered within a grace period of 4 days earlier than the recommended date for the second dose are still considered valid. If it is not feasible to adhere to the recommended interval and a delay in vaccination is unavoidable, the second dose of Pfizer-BioNTech and Moderna COVID-19 vaccines may be administered up to 6 weeks (42 days) after the first dose. Currently, only limited data are available on efficacy of mRNA COVID-19 vaccines administered beyond this window."

Πηγή: https://www.cdc.gov/vaccines/covid-19/info-by-product/clinical-considerations.html
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6057 στις: Μάιος 27, 2021, 09:13:04 μμ »
@debaser εγω έχω καταλάβει από την ανάγνωση ότι η καραντίνα είναι αυτόματη στο τμήμα κ στον διδάσκοντα κ το αν τηρήθηκε η σωστή χρήση μάσκας κλπ είναι για λοιπές επαφές εντός σχολείου πχ διάλειμμα γραφείο κλπ. λάθος κατάλαβα;

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6058 στις: Μάιος 27, 2021, 09:55:07 μμ »
Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από το σχολείο που έχω τις περισσότερες ώρες και μου είπαν ότι πρέπει να βγω σε προληπτική καραντίνα γιατί την Τριτη μπήκα 2  ώρες  σε τμήμα στο οποίο βρέθηκε σήμερα θετικό κρούσμα Θέλω να σας θέσω τρία  ερωτηματα γιατί θα τρελαθούμε με όλα αυτά που διαβάζουμε
1Έχω κάνει και τις 2 δόσεις του εμβολίου Γιατί πρέπει κι εγω να είμαι σε καραντίνα;
2 Απο πότε ξεκινάμε να μετράμε τις 10 ημέρες; Από την Τρίτη που μπήκα ή από σήμερα που ενημερωθηκε το σχολείο;
3 Θα πληρωθω κανονικά το μήνα ή θα έχω περικοπές 10 ημερων;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6059 στις: Μάιος 27, 2021, 10:06:45 μμ »
1. Διότι  ακόμα και εμβολιασμένοι μπορούμε να κολλήσουμε ή να μεταδώσουμε τον ιό. Το εμβόλιο συμβάλλει να τον περάσουμε πιο ελαφρά.
2. Ρώτησε το σχολείο.
3. Θα πληρωθείς κανονικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2021, 10:09:09 μμ από harac »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6060 στις: Μάιος 27, 2021, 11:07:25 μμ »
Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από το σχολείο που έχω τις περισσότερες ώρες και μου είπαν ότι πρέπει να βγω σε προληπτική καραντίνα γιατί την Τριτη μπήκα 2  ώρες  σε τμήμα στο οποίο βρέθηκε σήμερα θετικό κρούσμα Θέλω να σας θέσω τρία  ερωτηματα γιατί θα τρελαθούμε με όλα αυτά που διαβάζουμε
1Έχω κάνει και τις 2 δόσεις του εμβολίου Γιατί πρέπει κι εγω να είμαι σε καραντίνα;
2 Απο πότε ξεκινάμε να μετράμε τις 10 ημέρες; Από την Τρίτη που μπήκα ή από σήμερα που ενημερωθηκε το σχολείο;
3 Θα πληρωθω κανονικά το μήνα ή θα έχω περικοπές 10 ημερων;

Αν έχει περάσει 15ημερο από β δόση δεν μπαίνεις καραντίνα.

Ημέρα 0 είναι η μέρα της επαφής. μετράς 10 κανεις τεστ κ γυρνάς την 11η
Εκτός αν είσαι πλήρως εμβολιασμενος με παρέλευση 15ημερπυ.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6061 στις: Μάιος 27, 2021, 11:47:47 μμ »
Αν έχει περάσει 15ημερο από β δόση δεν μπαίνεις καραντίνα.

Ημέρα 0 είναι η μέρα της επαφής. μετράς 10 κανεις τεστ κ γυρνάς την 11η
Εκτός αν είσαι πλήρως εμβολιασμενος με παρέλευση 15ημερπυ.
Σωστά, αν έχει παρελθει διάστημα 14 ημερών μετά τη Β δόση, δεν μπαίνεις καραντίνα γιατί οι πιθανότητες να κολλήσεις κ πολυ περισσοτερο να μεταδώσεις, ελαχιστοποιουνται.
Πάντως σε εμάς κ σε όσα αθηναϊκά σχολεία ξέρω, δεν παίζουν αυτά. Παίζουν αυτά που λέει ο debaser.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 311
Σύνολο: 322

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.