*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 948129 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 16, 2020, 12:02:17 πμ »
Και αυτός είναι ένας σοβαρός λόγος να απαγορευτεί άμεσα οποιαδήποτε μετακίνηση ατόμων από το ΗΒ (διακοπή αεροπορικών δρομολογίων, απαγόρευση εισόδου σε όσους προέρχονται μέσω τρίτων χωρών από εκεί, κλπ) για μερικούς μήνες.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:31:36 »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 16, 2020, 07:19:49 πμ »
Για να δουμε λιγο τις οδηγιες προς τα σχολεια και ποσο μπορουν να εφαρμοστουν....
Να μην ερχονται, λεει, στο σχολειο παιδια με βηχα, συναχι και φταιρνισμα.... χμμμμμ.... στο νηπιαγωγειο που ειμαι σχεδον ολα εχουν αυτα τα συμπτωματα! Πώς θα πειστουν οι γονεις να τα κρατησουν σπιτι;
Να βηχουν και να φταιρνιζονται, λεει, ή στον αγκωνα τους ή σε χαρτομαντηλο..... χμμμμμμ (παλι)..... εχει δοκιμασει κανεις να το μαθει αυτο σε 5χρονα; Γιατι εγω το προσπαθω απο το Σεπτεμβρη και δεν τα εχω καταφερει! Μαλιστα, μολις σκυψω απο πανω τους τοτε βηχουν και φταιρνιζονται!!!! (Εχω κολλησει μεχρι τωρα 5 γριπες και ιωσεις, μια ουρολοιμωξη , μυκητες στο χερι μου και ψειρες!!!)
Να μην χρησιμοποιουν, λεει κοινα μολυβια και μαρκαδορους...χμμμμμ (ξαναμανα).....στο νηπιαγωγειο ειναι κοινα! Και αντε και απο αυριο το καθε παιδι εχει τα δικα του, με τα παιχνιδια τι θα γινει;;;;;

Αν καποιος μπορει να βρει τροπο να εφαρμοστουν οι οδηγιες, ας με ενημερωσει!!!
Νομίζω πως τα νηπιαγωγεία δεν πρέπει να ανοιξουν. Μετά το Πάσχα και αν... Και μην λέμε ότι τα μικρά παιδιά δεν μεταφέρουν ιούς. Ορθώς τα παραθέτει η συνάδελφος. Εστία μολύνσεως ειναι.Θυμάμαι στην β πρακτική μου που κόλλησα τον ιό της γρίπης και κατέληξα μετά από 3 βδομάδες σε γιατρούς και νοσοκομεία με 40 πυρετό και το γιατρό να λέει θα δούμε πως θα εξελιχθεί. Αφήστε λοιπόν το τι συμφέρει καθηγητές- αναπληρωτές. Τα σχολεία ας κλείσουν για δίμηνο. Εστίες μόλυνσης είναι.
Όσο για τον νέο ιό...θα περάσει και αυτός. Δεν χρειάζεται πανικός. Αν είναι να κολλήσουμε θα κολλήσουμε. Είδατε τα ορφανά κρούσματα. Ηρεμία,τήρηση κανόνων υγιεινής και οψόμεθα. Εγω και βγήκα με προσοχή και θα βγω. Με μέτρο φυσικά.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 16, 2020, 09:15:57 πμ »
Νομίζω πως τα νηπιαγωγεία δεν πρέπει να ανοιξουν. Μετά το Πάσχα και αν... Και μην λέμε ότι τα μικρά παιδιά δεν μεταφέρουν ιούς. Ορθώς τα παραθέτει η συνάδελφος. Εστία μολύνσεως ειναι.Θυμάμαι στην β πρακτική μου που κόλλησα τον ιό της γρίπης και κατέληξα μετά από 3 βδομάδες σε γιατρούς και νοσοκομεία με 40 πυρετό και το γιατρό να λέει θα δούμε πως θα εξελιχθεί. Αφήστε λοιπόν το τι συμφέρει καθηγητές- αναπληρωτές. Τα σχολεία ας κλείσουν για δίμηνο. Εστίες μόλυνσης είναι.
Όσο για τον νέο ιό...θα περάσει και αυτός. Δεν χρειάζεται πανικός. Αν είναι να κολλήσουμε θα κολλήσουμε. Είδατε τα ορφανά κρούσματα. Ηρεμία,τήρηση κανόνων υγιεινής και οψόμεθα. Εγω και βγήκα με προσοχή και θα βγω. Με μέτρο φυσικά.

Ας ελπίσουμε οτι βγήκες και θα βγεις,οπως λες, εσύ και οι ομοϊδεάτες σου, σε βουνό μακρια και οχι εκει που πανε κι αλλοι απλως για να το παιξετε ''αντιδραστικοί έφηβοι'' και να σουλατσάρετε. Λιγη συνεση και υπευθυνοτητα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 16, 2020, 09:17:49 πμ »
theodora7, συμφωνώ κι επαυξάνω, νομίζω ότι τα νηπιαγωγεία ειδικά δεν πρέπει να ανοίξουν καθόλου!!!!! Μετά το Πάσχα έμειναν 45 μέρες όλες κι όλες. Να μάθουν παραπάνω τι; Άσε που ξέρω περιπτώσεις παιδιών που δεν έχουν πατήσει την μισή χρονιά και βάλε και θα πάνε απλώς να πάρουν το... απολυτήριο!!!! Κατά τ'  άλλα δεν πρέπει να βγαίνεις καθόλου....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:31:36 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 16, 2020, 02:39:22 μμ »
Προσωρινή απαγόρευση κυκλοφορίας αλά ιταλικά επιβάλεται, γιατί αλλιώς δεν καταλαβαίνει ο μέσος νεοέλληνας!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος kathigitis1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό.
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 16, 2020, 03:29:24 μμ »
Αν ακολουθούσαμε τις οδηγίες και δεν αδειάζαμε τα ράφια σε χρόνο ρεκόρ δεν θα χρειαζόταν η αλλαγή του ωραρίου των σούπερ μάρκετ ως τις 10 το βράδυ, η εργασία και την Κυριακή λόγω εκτάκτων καταστάσεων

Παράθεση
Δεν είναι δυστυχώς όλοι εκπαιδευτικοί...
Θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένη, ως εκπαιδευτικος που είσαι;
Από τα μικροπράγματα καταλαβαίνουμε καλύτερα τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου. Γιατί στα μεγάλα είναι πιο προσεκτικός και κρύβεται.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 16, 2020, 03:43:51 μμ »
Αν ακολουθούσαμε τις οδηγίες και δεν αδειάζαμε τα ράφια σε χρόνο ρεκόρ δεν θα χρειαζόταν η αλλαγή του ωραρίου των σούπερ μάρκετ ως τις 10 το βράδυ, η εργασία και την Κυριακή λόγω εκτάκτων καταστάσεων
Θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένη, ως εκπαιδευτικος που είσαι;
Θα σου απαντήσω λέγοντας το πιο σημαντικό: οι ιδιωτικοί υπάλληλοι δεν μπορούν να απεργησουν.
Νομίζω ότι καταλαβαίνεις τη διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 16, 2020, 03:56:57 μμ »
Η ελίτ, πολιτική ή όχι, πάντα θα προστατεύεται και θα επιβιώνει σε σχέση με τη μάζα.
Όσον αφορά στην οικονομία, η αλλαγή του ωραρίου των σούπερ μάρκετ ως τις 10 το βράδυ, η εργασία και την Κυριακή λόγω εκτάκτων καταστάσεων, ας ελπίσουμε ότι θα λήξει, γιατί σίγουρα δεν είναι υπέρ των εργαζομένων.
Δεν είναι δυστυχώς όλοι εκπαιδευτικοί...
Αυτό το τελευταίο σου σχόλιο, κρύβει μια ειρωνεία ή μου φαίνεται;

Ας μην ξεχνάμε πως όλα τα επαγγέλματα έχουν τις δυσκολίες τους κι όπως έχω γράψει και πιο παλιά: αν άλλαζε το πλαίσιο κι έπρεπε να κάνουν μάθημα τα παιδιά το καλοκαίρι, θα εργαζόμασταν κι εμείς το καλοκαίρι (πράγμα που πιθανώς να γίνει φέτος κι αναλόγως τις ανάγκες). Οπότε, το "δυστυχώς" ή το "ευτυχώς" είναι υποκειμενικά.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 16, 2020, 04:04:46 μμ »
Αυτό το τελευταίο σου σχόλιο, κρύβει μια ειρωνεία ή μου φαίνεται;

Ας μην ξεχνάμε πως όλα τα επαγγέλματα έχουν τις δυσκολίες τους κι όπως έχω γράψει και πιο παλιά: αν άλλαζε το πλαίσιο κι έπρεπε να κάνουν μάθημα τα παιδιά το καλοκαίρι, θα εργαζόμασταν κι εμείς το καλοκαίρι (πράγμα που πιθανώς να γίνει φέτος κι αναλόγως τις ανάγκες). Οπότε, το "δυστυχώς" ή το "ευτυχώς" είναι υποκειμενικά.

Είναι αλήθεια χωρίς ειρωνεία: ο ιδιωτικός τομέας δε συγκρίνεται σε κανένα επίπεδο με το δημόσιο, ακόμα και αν δουλεύαμε καλοκαίρι, όπως γίνεται άλλωστε και στον ιδιωτικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2020, 04:17:47 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος kathigitis1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό.
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 16, 2020, 04:07:49 μμ »
Θα σου απαντήσω λέγοντας το πιο σημαντικό: οι ιδιωτικοί υπάλληλοι δεν μπορούν να απεργησουν.
Νομίζω ότι καταλαβαίνεις τη διαφορά.

Τώρα αντιμετωπιζουμε  για έκτακτες και οδυνηρές καταστάσεις...οπότε άνευ λόγου η επισήμανση και εκτός θέματος φυσικά.
Από τα μικροπράγματα καταλαβαίνουμε καλύτερα τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου. Γιατί στα μεγάλα είναι πιο προσεκτικός και κρύβεται.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 16, 2020, 04:16:16 μμ »
Τώρα αντιμετωπιζουμε  για έκτακτες και οδυνηρές καταστάσεις...οπότε άνευ λόγου η επισήμανση και εκτός θέματος φυσικά.

Με ρώτησες και απάντησα με ένα παράδειγμα. Ξανά στο θέμα λοιπόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2020, 04:19:41 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 17, 2020, 10:07:07 πμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/315544_elme-ahaias-se-kerameos-meiosi-tis-ylis-ton-panelladikon-kai-anastoli-allon  Α' ΕΛΜΕ Αχαίας σε Κεραμέως: Μείωση της ύλης των πανελλαδικών και αναστολή άλλων εξετάσεων
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2020, 02:09:08 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 17, 2020, 10:17:25 πμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/315544_elme-ahaias-se-kerameos-meiosi-tis-ylis-ton-panelladikon-kai-anastoli-allon  Α' ΕΛΜΕ Αχαίας σε Κεραμέως: Μείωση της ύλης των πανελλαδικών και αναστολή άλλων εξετάσεων
Μακάρι να ακούσει η Κεραμέως αυτή την πρόταση ...!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2020, 02:09:36 μμ από Stelios »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 17, 2020, 11:23:20 πμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/anakoinoseis/315569_kataggelia-dieythyntis-kalese-taytohrona16-ekpaideytikoys-sto

Απαράδεκτο! Απορώ με τέτοιου είδους κινήσεις...
Και μετά φταίει το ότι επέστεψαν κάποιοι συνάδελφοι στα σπίτια τους...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.