*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953577 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #168 στις: Αύγουστος 11, 2020, 01:30:47 μμ »
Το απογευματινό ωράριο σκοντάφτει στα φροντιστήρια. Δυστυχώς, η παραπαιδεία είναι μια πραγματικότητα, την οποία αναγκαστικά θα πρέπει να λάβουν υπόψη τους. Θα ξεσηκώσει τόσες αντιδράσεις από τα φροντιστήρια που δεν υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί ούτε σαν ιδέα.
Οντως, σιγουρα θα σκεφτουνε και τα φροντιστηρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:04:54 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #169 στις: Αύγουστος 11, 2020, 02:31:16 μμ »
Γιατί να πουν για απογευματινά μαθήματα όταν μια χαρά μπορεί να δημιουργηθεί κατακραυγή εναντίον μας που δεν θα προβάλλεται το πρωινό μάθημα από την τάξη;

είναι απίστευτο ότι είχαν τόσους μήνες προετοιμασίας κ δεν θέλησαν να ασχοληθούν.
Το να είναι σπίτι τα παιδιά όμως δεν θα το ανεχτεί η κοινωνία κ αυτή τη φορά καλά θα κάνει. Δεν είναι Μάρτιος που ήταν λύση ανάγκης ούτε Μάιος που ήταν μια παρωδία. Είχαν δυο μήνες από τη λήξη του έτους κ μάλιστα η αύξηση των κρουσμάτων φαινόταν από τα τέλη Ιουνίου, όφειλαν να έχουν φροντίσει. Αυτό θα τους γυρίσει μπούμερανγκ. Κι εγω γονιός είμαι κ τον Μάιο δεν ήθελα να ανοίξουμε κ το παιδί μου δεν το πάω ούτε στην παιδική χαρά, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να πρέπει να πηγαίνει εκ περιτροπής σχολείο για μια χρόνια επειδή στο υπουργείο δεν θέλησαν να προετοιμαστούν.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #170 στις: Αύγουστος 11, 2020, 02:38:19 μμ »
Επιμένω ότι είναι βασικό ζήτημα αν η εξ αποστάσεως θα είναι υποχρεωτική για τους μαθητές.

Κατά τα άλλα, με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη. Έχει υπερπροβληθεί το success story της πρώτης φάσης του κορονοϊού και μάλλον θεώρησαν ότι λύθηκε το πρόβλημα ή ότι τέλος πάντων δε θα το ξαναναντιμετωπίσουμε σε τέτοια έκταση. Πρωτόγνωρες καταστάσεις, αλλά πλέον υπάρχει η εμπειρία του περσινού σχολικού έτους. Θα έπρεπε να είχε γίνει πολύ καλύτερη προετοιμασία.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #171 στις: Αύγουστος 11, 2020, 02:57:57 μμ »
Επιμένω ότι είναι βασικό ζήτημα αν η εξ αποστάσεως θα είναι υποχρεωτική για τους μαθητές.

Κατά τα άλλα, με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη. Έχει υπερπροβληθεί το success story της πρώτης φάσης του κορονοϊού και μάλλον θεώρησαν ότι λύθηκε το πρόβλημα ή ότι τέλος πάντων δε θα το ξαναναντιμετωπίσουμε σε τέτοια έκταση. Πρωτόγνωρες καταστάσεις, αλλά πλέον υπάρχει η εμπειρία του περσινού σχολικού έτους. Θα έπρεπε να είχε γίνει πολύ καλύτερη προετοιμασία.

εννοειται είναι βασική η υποχρεωτικότητα. όμως δεν γίνεται να δουλεύουμε σε διπλό ταμπλό. το εκ περιτροπής με υποχρεωτική εξ αποστάσεως θα το καταλάβαινα σαν έκτακτο μέτρο αν σπάγανε τα 15αρια τμήματα  σε μια μεγάλη έξαρση σε κάποιες περιοχές, που θα μπορούσαμε λόγω μικρότερου φόρτου να βάζουμε κάτι έξτρα για τις μέρες που λείπουν κ να το διορθώνουμε εξ αποστάσεως ή στην τάξη δια ζώσης, με τη μέθοδο κ της αντιστροφής τάξης δλδ να βλέπουν μια παρουσίαση σπίτι κ να τη συζητάμε στην τάξη για να προχωράμε γρηγορότερα κλπ. να κάτι που θα μπορούσαν να έχουν κάνει. κάποια τύπου podcast με εικόνα κ ήχο για κάποιες ενότητες ώστε να έχουμε ένα υλικό να πατήσουμε σε τέτοιο ενδεχόμενο.

με σοβαρα τώρα αυτό που θα προτείνουν είναι μέρα παρά μέρα σχολείο με σύνδεση μέσω webex με τη φυσική τάξη;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:04:54 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #172 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:13:33 μμ »
Ενταξει δεν είναι το κάθε σπίτι υποχρεωμένο να έχει εκτυπωτή για να καλυψώ εγω την κάψα μου να δώσω το σούπερ τέλειο κείμενο για ανάλυση!!!!

Άλλο να μάθουμε τα εργαλεία, να ανεβάζουμε επιπλέον υλικό προαιρετικό κλπ, άλλο το καθημερινό μάθημα.

Ας μην έχει.. αν έχει όμως έναν υπολογιστή και ένα usb flash drive, μπορεί το αρχείο να το εκτυπώσει είτε στο σχολείο (οπότε θα πιάνει ο μαθητής μόνος του τα χαρτιά κλπ), είτε σε ένα βιβλιοπωλείο, είτε σε έναν γνωστό ή φίλο. Αν είναι να βρίσκουν δικαιολογίες, πρώτοι είναι.

Επίσης, το επιπλέον ηλεκτρονικό υλικό δεν είναι απαραίτητα για καθημερινό μάθημα, το σχολικό βιβλίο δεν είναι άχρηστο.

Σε κάθε περίπτωση, ο κόσμος εξελίσσεται, τα βοηθητικά εργαλεία πρέπει να τα χρησιμοποιούμε και να τα μαθαίνουμε. Έχω συναντήσει ορισμένους συναδέλφους, συνήθως εκεί στα 60+ (αλλά και νεότερους), που με το ζόρι έμαθαν ένα μειλ να ανοίγουν, ενώ για πλατφόρμες (e-class κλπ) ούτε λόγος! Φτηνές δικαιολογίες για να μην ασχοληθούν να μάθουν! Γνωρίζω πολλούς πανεπιστημιακούς καθηγητές μου, που πλέον έχουν ξεπεράσει τα 70, και χρησιμοποιούν τα τεχνολογικά μέσα καλύτερα και από πολλούς νέους. Να που χρειάζεται αξιολόγηση.. δεν πέρασες.. υποχρεωτική επιμόρφωση για να συνεχίσεις.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #173 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:32:56 μμ »
Ας μην έχει.. αν έχει όμως έναν υπολογιστή και ένα usb flash drive, μπορεί το αρχείο να το εκτυπώσει είτε στο σχολείο (οπότε θα πιάνει ο μαθητής μόνος του τα χαρτιά κλπ), είτε σε ένα βιβλιοπωλείο, είτε σε έναν γνωστό ή φίλο. Αν είναι να βρίσκουν δικαιολογίες, πρώτοι είναι.

Επίσης, το επιπλέον ηλεκτρονικό υλικό δεν είναι απαραίτητα για καθημερινό μάθημα, το σχολικό βιβλίο δεν είναι άχρηστο.

Ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο ότι θα πρέπει να εκμεταλλευτούμε τα ψηφιακά εργαλεία που διαθέτουμε. Και όντως στις πλατφόρμες υπάρχουν πολλές δυνατότητες εκτός από το απλό ανέβασμα αρχείων, οι οποίες αρέσουν πολύ και στα παιδιά. Δεν βρίσκεται εκεί ο προβληματισμός μου.

Δυστυχώς, στα φιλολογικά μαθήματα, ειδικά στο λύκειο, το πρόγραμμα σπουδών υπερβαίνει κατά πολύ τα σχολικά βιβλία. Ειδικά η Γλώσσα/Λογοτεχνία χωρίς καθημερινή φωτοτυπία, ειδικά στη Γ' λυκείου δε γίνεται. Ούτε ιστορία προσανατολισμού χωρίς πηγές. Στην Α' και στη Β' με λίγη δυσκολία κάτι μπορεί να γίνει με τα σχολικά, αλλά και πάλι στα κειμενικά μαθήματα, ειδικά με τις αλλαγές στο σύστημα εξετάσεων, η φωτοτυπία αναγκαστικά είναι μονόδρομος.

Επαναλαμβάνω επίσης ότι έχουμε μαθητές/τριες χωρίς υπολογιστές στο σπίτι. Ειδικά σε χωριά δεν υπάρχει πρόσβαση ούτε καν σε βιβλιοπωλείο και θα πρέπει να μετακινηθούν μαθητές 3 χωριά δίπλα.

Ίσως στα θετικά μαθήματα να είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Αλλά λογοτεχνία στο κινητό δύσκολα διαβάζεται.  :)

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #174 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:36:49 μμ »
"Ας μην έχει.. αν έχει όμως έναν υπολογιστή και ένα usb flash drive, μπορεί το αρχείο να το εκτυπώσει είτε στο σχολείο (οπότε θα πιάνει ο μαθητής μόνος του τα χαρτιά κλπ), είτε σε ένα βιβλιοπωλείο, είτε σε έναν γνωστό ή φίλο. Αν είναι να βρίσκουν δικαιολογίες, πρώτοι είναι........."

Λυπάμαι που μερικοί (που γράφουν τα παραπάνω)  παρότι έχουν πολλά πτυχία είναι εκτός τόπου και χρόνου........Δεν θα σχολιάσω το γιατί (τους λέω εκτός τόπου και χρόνου). Ετσι και αλλιώς  (το  κόλλημα των πολλων πτυχίων) δεν υπάρχει περίπτωση να τους αφήσει να καταλάβουν. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #175 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:39:23 μμ »
Ας μην έχει.. αν έχει όμως έναν υπολογιστή και ένα usb flash drive, μπορεί το αρχείο να το εκτυπώσει είτε στο σχολείο (οπότε θα πιάνει ο μαθητής μόνος του τα χαρτιά κλπ), είτε σε ένα βιβλιοπωλείο, είτε σε έναν γνωστό ή φίλο. Αν είναι να βρίσκουν δικαιολογίες, πρώτοι είναι.

Επίσης, το επιπλέον ηλεκτρονικό υλικό δεν είναι απαραίτητα για καθημερινό μάθημα, το σχολικό βιβλίο δεν είναι άχρηστο.

Σε κάθε περίπτωση, ο κόσμος εξελίσσεται, τα βοηθητικά εργαλεία πρέπει να τα χρησιμοποιούμε και να τα μαθαίνουμε. Έχω συναντήσει ορισμένους συναδέλφους, συνήθως εκεί στα 60+ (αλλά και νεότερους), που με το ζόρι έμαθαν ένα μειλ να ανοίγουν, ενώ για πλατφόρμες (e-class κλπ) ούτε λόγος! Φτηνές δικαιολογίες για να μην ασχοληθούν να μάθουν! Γνωρίζω πολλούς πανεπιστημιακούς καθηγητές μου, που πλέον έχουν ξεπεράσει τα 70, και χρησιμοποιούν τα τεχνολογικά μέσα καλύτερα και από πολλούς νέους. Να που χρειάζεται αξιολόγηση.. δεν πέρασες.. υποχρεωτική επιμόρφωση για να συνεχίσεις.

Κ εγω δεν θεωρώ τον εαυτό μου τεχνοφοβικο σε καμία περίπτωση, όμως κ στα περισσότερα φιλολογικά του γυμνασίου η φωτοτυπία είναι αναγκαια. δεν μπορώ να βασίζομαι στο ότι θα την έχουν τυπώσει όλοι όταν τη θέλω για το μάθημα μου. ούτε να κυκλοφορούν στο γραφείο των καθηγητών μόνο κ μόνο για να μην πιάσουν ένα χαρτί που μπορώ να εγγυηθώ ότι θα δώσω με καθαρά χέρια. Να μην παίρνουμε εμείς δικά τους, το καταλαβαίνω. να μην μπορούμε να μοιράσουμε εμείς χαρτιά με καθαρέ χέρια, ολόκληροι επιστήμονες, δεν το καταλαβαίνω!!!! Ήταν μια υπερβολή κ υπερερμηνεια κατά τη γνώμη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2020, 04:50:04 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #176 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:45:09 μμ »
Όπου δεν υπάρχει δυνατότητα, ας δίνονται και φωτοτυπίες (με όλα τα μέτρα ασφαλείας) και στα σχολεία.. δεν χάθηκε ο κόσμος... Όπου, όμως, υπάρχει δυνατότητα, ας εφαρμοστούν εναλλακτικές λύσεις.

Το μείζον θέμα δεν είναι οι φωτοτυπίες, αλλά τα μέτρα προφύλαξης που θα πρέπει να εφαρμοστούν σύντομα. Εκ περιτροπής, πρωί-απόγευμα και λοιπές προτεινόμενες λύσεις είναι χωρίς κανένα νόημα, αν δεν γίνει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η σωστή χρήση χειρουργικής μάσκας (η τριπλή, με το πολυπροπυλένιο στη μέση) από ΟΛΟΥΣ. Και αυτό για να μειωθεί απλά η πιθανότητα μετάδοσης, όχι να μηδενιστεί. Αυτό φυσικά μαζί με τα υπόλοιπα μέτρα (συχνή απολύμανση χεριών, όσο το δυνατόν τήρηση αποστάσεων κλπ).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #177 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:48:26 μμ »
Όπου δεν υπάρχει δυνατότητα, ας δίνονται και φωτοτυπίες (με όλα τα μέτρα ασφαλείας) και στα σχολεία.. δεν χάθηκε ο κόσμος... Όπου, όμως, υπάρχει δυνατότητα, ας εφαρμοστούν εναλλακτικές λύσεις.

Το μείζον θέμα δεν είναι οι φωτοτυπίες, αλλά τα μέτρα προφύλαξης που θα πρέπει να εφαρμοστούν σύντομα. Εκ περιτροπής, πρωί-απόγευμα και λοιπές προτεινόμενες λύσεις είναι χωρίς κανένα νόημα, αν δεν γίνει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η σωστή χρήση χειρουργικής μάσκας (η τριπλή, με το πολυπροπυλένιο στη μέση) από ΟΛΟΥΣ. Και αυτό για να μειωθεί απλά η πιθανότητα μετάδοσης, όχι να μηδενιστεί. Αυτό φυσικά μαζί με τα υπόλοιπα μέτρα (συχνή απολύμανση χεριών, όσο το δυνατόν τήρηση αποστάσεων κλπ).

100% μαζί σου. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν συνάδελφοι που αρνούνται να φορέσουν μάσκα. Πώς θα πείσουμε τα παιδιά να φορέσουν και μάλιστα να τη χρησιμοποιούν και σωστά;

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #178 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:53:07 μμ »
Η δική μου απορία είναι πώς θα παίρνουμε στο σπίτι τα διαγωνίσματα και τα τεστ όταν γνωρίζουμε ότι ο ιός μεταδίδεται και από το χαρτί! Ποια λύση μπορεί να δοθεί;

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #179 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:54:27 μμ »
Γενικά το ευρύ κοινό δεν είναι πεπεισμένο για τη μάσκα. Ήταν λάθος η διαχείριση του θέματος στην αρχή, δικαιολογημένο λόγω ελλείψεων κ λόγω πανικού να πάρουν τις υψηλής προστασίας, όφειλαν όμως να ενημερώσουν τον κόσμο ώστε τον Μάιο να γινόταν υποχρεωτική τουλάχιστον σε καταστήματα κ σουπερμάρκετ για να είναι ευκολότερη η γενίκευση της τώρα. χειμώνα χωρίς μάσκα σε όλους τους κλειστούς χώρους δεν τη βγάζουμε. ας είναι κ η υφασμάτινη έστω. Τώρα όμως οι περισσότεροι τη φορούν απλώς για το πρόστιμο κ συνήθως λάθος ή ίσως κ χωρίς να την αλλάζουν, γιατί δεν νομίζω ότι αυτοί που φορούν χειρουργική έχουν όλοι τετοια αποθέματα...

Στο esos είχε άρθρο κατά της μάσκας κ έγινε χαμός στα σχόλια, οι μισοί συμφωνούσαν. Δεν πάμε καλά.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #180 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:56:30 μμ »
Η δική μου απορία είναι πώς θα παίρνουμε στο σπίτι τα διαγωνίσματα και τα τεστ όταν γνωρίζουμε ότι ο ιός μεταδίδεται και από το χαρτί! Ποια λύση μπορεί να δοθεί;

η έμμεση μετάδοση είναι πολύ σπανιότερη ειδικά αν δεν υπάρξει άμεση επαφή του τύπου πιάνω κάτι που κάποιος μόλις φτερνίστηκε κ αμέσως μετά βάζω χέρια στο πρόσωπο μου. αν τα αφήνουμε 2-3 24ωρα κάπου απόμερα λογικά δεν θα έχουμε θέμα, με προσοχή φυσικά να πλένουμε τακτικά τα χέρια μας όσο διορθώνουμε, να μην ακουμπάμε εκεί κοντε το φαγητό μας κλπ.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #181 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:58:30 μμ »
Η δική μου απορία είναι πώς θα παίρνουμε στο σπίτι τα διαγωνίσματα και τα τεστ όταν γνωρίζουμε ότι ο ιός μεταδίδεται και από το χαρτί! Ποια λύση μπορεί να δοθεί;

Με γάντια και τα διορθώνεις μετά από μια βδομάδα. Αλλά νομίζω ότι θα αργήσουμε πολύ να φτάσουμε σε περίοδο διαγωνισμάτων φέτος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159613
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.