*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953157 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #574 στις: Αύγουστος 25, 2020, 07:58:30 μμ »
Πάλι το μπαλάκι ρε παιδι μου στους εκπαιδευτικούς το πετάει η κυβέρνηση; Δηλ εμείς θα κάνουμε λίστες κάθε μέρα με τους ανυπακουους μαθητές που δεν φορούν μάσκα και θα καταγγέλλουμε τους γονείς τους;
Εγώ προσωπικά δεν είμαι διατεθειμένη να πηγαίνω με αλεξίσφαιρο στο σχολείο, να φοβαμαι μη βρω τα λάστιχα του αυτοκινήτου σκασμενα ή με πετύχει κάποιος γονιος που έφαγε ποινή εξαιτίας μου επειδή κατήγγειλα το παιδί του, και με αρχίσει στο βρισίδι...
Σε μια κλειστή κοινωνία αυτά είναι ανεφάρμοστα!

Είμαστε καθηγητές ...δεν μπορούμε να πάρουμε τον ρόλο του Χαρδαλιά  στον χώρο του σχολείου....
Το ρόλο του Χαρδαλιά ούτε μπορούμε να τον πάρομε ούτε θέλομε να τον πάρομε κι ούτε θα καταγγείλλομε κανέναν. Δεν είμαστε ο Αρτέμης Μάτσας σε ρόλο δασκάλου. Το υπουργείο έκανε τις επιλογές του. Ανοσία αγέλης. Εγώ θα φορώ μάσκα και τελεία. Εκπαιδευτικός είμαι. Όχι παιδονόμος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:34:49 »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #575 στις: Αύγουστος 25, 2020, 08:06:18 μμ »
Το ρόλο του Χαρδαλιά ούτε μπορούμε να τον πάρομε ούτε θέλομε να τον πάρομε κι ούτε θα καταγγείλλομε κανέναν. Δεν είμαστε ο Αρτέμης Μάτσας σε ρόλο δασκάλου. Το υπουργείο έκανε τις επιλογές του. Ανοσία αγέλης. Εγώ θα φορώ μάσκα και τελεία. Εκπαιδευτικός είμαι. Όχι παιδονόμος.

Συνάδελφε έχουμε ευθύνη απέναντι στα υπόλοιπα παιδιά και τις οικογένειές τους όμως.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #576 στις: Αύγουστος 25, 2020, 08:13:56 μμ »
Συνάδελφε έχουμε ευθύνη απέναντι στα υπόλοιπα παιδιά και τις οικογένειές τους όμως.
Το υπουργείο δεν έχει ευθύνη έναντι όλων μας;
Γιατί θεωρεί την μάσκα πανάκεια ενώ ξέρει ότι δεν μπορεί να εφαρμοστεί στο σχολείο ως υποχρεωτικο μετρο; Στην Γερμανία και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες δεν είναι υποχρεωτική σε καμία βαθμίδα ή σε αλλες υποχρεωτική μόνο σε ηλικίες άνω  των 12...

Εμένα αυτό το μέτρο μου λέει ότι η κατάσταση με τον κοροναϊο δεν είναι σοβαρή απλά παίρνουν κάποιο μέτρο για να πουν ότι κάτι κάνουν. Αν ήταν σοβαρή η κατάσταση θα έκαναν προσλήψεις και θα μείωναν το πλήθος των μαθητών...
Δεν καταλαβαίνουν όμως ότι ετσι θα φέρουν τον διχασμό στον χώρο του σχολείου και θα δηλητηριάσουν τις σχέσεις των μαθητών οι οποίοι θα χωριστούν σε στρατόπεδα υπέρ ή κατά της μάσκας....

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #577 στις: Αύγουστος 25, 2020, 08:23:15 μμ »
Συνάδελφε έχουμε ευθύνη απέναντι στα υπόλοιπα παιδιά και τις οικογένειές τους όμως.
Ευθύνη δε σημαίνει κατάδοση. Ίσα ίσα που σημαίνει τ' αντίθετο. Διακριτική αντιμετώπιση, σύσταση, συζήτηση με το γονιό. Όχι δόσιμο ονομάτων και προγραφές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:34:49 »

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #578 στις: Αύγουστος 25, 2020, 08:26:26 μμ »
Το ρόλο του Χαρδαλιά ούτε μπορούμε να τον πάρομε ούτε θέλομε να τον πάρομε κι ούτε θα καταγγείλλομε κανέναν. Δεν είμαστε ο Αρτέμης Μάτσας σε ρόλο δασκάλου. Το υπουργείο έκανε τις επιλογές του. Ανοσία αγέλης. Εγώ θα φορώ μάσκα και τελεία. Εκπαιδευτικός είμαι. Όχι παιδονόμος.
Έτσι είναι... Πρέπει η ΟΛΜΕ να παρέμβει...  Δεν είναι ο ρόλος μας στο σχολείο η επιβολή ποινών..Το ότι η κυβέρνηση δεν έχει πείσει μεγάλη μερίδα του κόσμου για την αναγκαιότητα της μάσκας(ίσως και με τις συνεχείς αντιφάσεις της), και θέλει να επιβάλει με τιμωρητικό τρόπο την χρήση της, δεν σημαίνει ότι εμείς πρέπει να γίνουμε τα όργανα της επιβολής ποινών...
Αυτό είναι πέρα απ' τα όρια του λειτουργήματος που διακονούμε, άσχετα με το αν είμαστε υπέρμαχοι ή όχι της μάσκας...

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #579 στις: Αύγουστος 25, 2020, 08:31:29 μμ »
Θα τα στέλνουμε απλώς σπίτι, διότι είναι ζήτημα δημόσιας υγείας. Χωρίς πολλά πολλά. Με τις απουσίες της ημέρας. Έχουν περιθώριο μεγάλο (πότε θα αλλάξει επιτέλους!).

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #580 στις: Αύγουστος 25, 2020, 08:34:49 μμ »
Το ρόλο του Χαρδαλιά ούτε μπορούμε να τον πάρομε ούτε θέλομε να τον πάρομε κι ούτε θα καταγγείλλομε κανέναν. Δεν είμαστε ο Αρτέμης Μάτσας σε ρόλο δασκάλου. Το υπουργείο έκανε τις επιλογές του. Ανοσία αγέλης. Εγώ θα φορώ μάσκα και τελεία. Εκπαιδευτικός είμαι. Όχι παιδονόμος.
Τότε θα σου κάνει καταγγελία ο γονιός του μαθητή που φοράει μάσκα, γιατί δεν προστατεύεις το παιδί του. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα!

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #581 στις: Αύγουστος 25, 2020, 08:42:04 μμ »
Παράθεση
Θα τα στέλνουμε απλώς σπίτι, διότι είναι ζήτημα δημόσιας υγείας. Χωρίς πολλά πολλά. Με τις απουσίες της ημέρας. Έχουν περιθώριο μεγάλο (πότε θα αλλάξει επιτέλους!).

Δεν είναι τόσο απλό. Πρέπει να το νομοθετήσει πρώτα. Δεν μπορώ με το έτσι θέλω να στείλω μαθητή στο σπίτι ασυνόδευτο χωρίς την άδεια του γονέα. Θα μας κυνηγήσει ο γονιός μετά.
Εν τω μεταξύ βλέπω ανάθεση εργασιών του στιλ "καταμέτρηση μαθητών που δεν φορούν μάσκα και ενημέρωση στο myschool). Επίσης στο απουσιολόγιο βλέπω και το Χ.Μ. (Χωρίς Μάσκα)!

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #582 στις: Αύγουστος 25, 2020, 08:43:05 μμ »
Τότε θα σου κάνει καταγγελία ο γονιός του μαθητή που φοράει μάσκα, γιατί δεν προστατεύεις το παιδί του. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα!
Να μου κάνει ό,τι θέλει. Η μάνα μου με σπούδασε να με κάνει άνθρωπο κι όχι καταδότη παιδιών. Θα συζητήσω το θέμα με τους γονείς θα τους συστήσω μάσκα στα παιδιά θα τους εξηγήσω πως το υπουργείο κρατώντας 25άρια τμήματα στοχεύει στη διασπορά (το απασχολεί πρωτίστως μην πλερώσει αυτό κι οι σχολάρχες επί πλέον εκπαιδευτικούς) καθώς δεν αφήνει τις απαραίτητες αποστάσεις μεταξύ των παιδιών και τελεία. Όποιος γονιός καταλάβει κατάλαβε. Όνομα ΑΛΛΟΥ γονιού κι ΑΛΛΟΥΝΟΥ παιδί από μένα ΔΕ θα μάθει. Για τους συνεπαγγελματίες μου ουδεμία ευθύνη φέρω τι θα πράξουν κι ούτε με απασχολεί.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #583 στις: Αύγουστος 25, 2020, 08:49:06 μμ »
Και αν έρχεται η αστυνομία να κάνει έλεγχο;;  :-\ Μπορούν να μπουν στις τάξεις;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #584 στις: Αύγουστος 25, 2020, 08:49:44 μμ »
Αν ένας μαθητής φερθεί με ανάρμοστο τρόπο στο μάθημά σας δηλαδή, τον αφήνετε μέσα και δεν ενημερώνετε ούτε το myschool ούτε το γονιό του, για να μην σας πουν Αρτέμη Μάτσα;
Επιτρέπεται ένας μαθητής π.χ. να χρησιμοποιεί κινητό την ώρα του μαθήματος και τον αφήνετε μέσα; Να καπνίσει; Να πει βωμολοχίες;
Γιατί το να μην φοράει μάσκα θα το αντιμετωπίσετε διαφορετικά;
Στο myschool μια χαρά συμπληρώνουμε ήδη τις ωριαίες αποβολές που έχουν να κάνουν με ανάρμοστη συμπεριφορά άλλωστε.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #585 στις: Αύγουστος 25, 2020, 08:50:50 μμ »
Μυωπία μου μιλάμε και για μωρά παιδιά, μιλάμε βέβαια και για συναδέλφους. Και ενώ πρέπει η μάσκα να είναι υποχρεωτική ειδικά κάτω από τις συνθήκες που διαμορφωνονται, υπάρχουν πολλοί προβληματισμοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2020, 08:54:20 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #586 στις: Αύγουστος 25, 2020, 08:51:33 μμ »
Αν ένας μαθητής φερθεί με ανάρμοστο τρόπο στο μάθημά σας δηλαδή, τον αφήνετε μέσα και δεν ενημερώνετε ούτε το myschool ούτε το γονιό του, για να μην σας πουν Αρτέμη Μάτσα;
Επιτρέπεται ένας μαθητής π.χ. να χρησιμοποιεί κινητό την ώρα του μαθήματος και τον αφήνετε μέσα; Να καπνίσει; Να πει βωμολοχίες;
Γιατί το να μην φοράει μάσκα θα το αντιμετωπίσετε διαφορετικά;
Στο myschool μια χαρά συμπληρώνουμε ήδη τις ωριαίες αποβολές που έχουν να κάνουν με ανάρμοστη συμπεριφορά άλλωστε.
Μπερδεύεις πράγματα και καταστάσεις. Φιλικά πάντα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #587 στις: Αύγουστος 25, 2020, 08:53:01 μμ »
Α, και κάτι ακόμη. Εσείς όταν ένας μαθητής δημιουργεί προβλήματα στην τάξη παίρνετε τηλέφωνο κι ενημερώνετε τους άλλους γονείς; Γιατί περί αυτού συζητάμε. Αν το κάνετε απλά να σας είπω ότι παρανομείτε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 259
Σύνολο: 269

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.