*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 947990 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1568 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 08:18:14 πμ »
Εδώ είναι η απάντηση γιατί κλείνουν τα πάντα στην Κοζάνη αλλά όχι τα σχολεία. Και για ποιον λόγο τα μέτρα σε όλα τα σχολεία της υπόλοιπης χώρας είναι κυριολεκτικά ανύπαρκτα.

https://www.tanea.gr/2020/10/14/greece/tsiodras-pos-tha-teleiosei-i-pandimia-oxi-sti-daimonopoiisi-tis-anosias-tis-agelis/

Στο άρθρο αυτό που συνυπογράφουν ο Τσιόδρας και ο Λύτρας γίνεται προφανές ότι η διασπορά του κορωνοϊού στα σχολεία, όχι μόνο δεν είναι απευκταία αλλά είναι και επιθυμητή.
Φοβερή στρατηγική...!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:51:40 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1569 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 08:18:53 πμ »
Διάβαζα κάπου ότι στα ελληνικά ΜΜΕ το άρθρο του γιατρού έχει παραποιηθεί. δεν έχω προλάβει όμως να δω το πρωτότυπο.

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1570 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 08:22:28 πμ »
Εδώ είναι η απάντηση γιατί κλείνουν τα πάντα στην Κοζάνη αλλά όχι τα σχολεία. Και για ποιον λόγο τα μέτρα σε όλα τα σχολεία της υπόλοιπης χώρας είναι κυριολεκτικά ανύπαρκτα.

https://www.tanea.gr/2020/10/14/greece/tsiodras-pos-tha-teleiosei-i-pandimia-oxi-sti-daimonopoiisi-tis-anosias-tis-agelis/

Στο άρθρο αυτό που συνυπογράφουν ο Τσιόδρας και ο Λύτρας γίνεται προφανές ότι η διασπορά του κορωνοϊού στα σχολεία, όχι μόνο δεν είναι απευκταία αλλά είναι και επιθυμητή.

Από πουθενά δεν προκύπτει ότι η διασπορά του κορωνοϊού είναι επιθυμητή. Όλες οι επιδημίες έτσι τελειώνουν με ανοσία της αγέλης. Το θέμα είναι με πόσους νεκρούς φτάνεις ως εκεί. Όσο πιο πολύ συμβάλει ο εμβολιασμός στην ανοσία της αγέλης και λιγότερο η διασπορά τόσο καλύτερα. Η ανοσία της αγέλης τύπου Σουηδίας είναι αυτή που έδωσε αρνητική χροιά στην έννοια η οποία δεν είναι εξ ορισμού αρνητική. Η Σουηδοί δεν έκαναν lock down και  εφάρμοσαν ανοσία της αγέλης ως στρατηγική. Το αποτέλεσμα ήταν πάνω από 6000 νεκροί σε μια χώρα με πληθυσμό ανάλογο της Ελλάδας και άπειρα πλεονεκτήματα. Αραιοκατοικημένες πόλεις, πολίτες που εργάζονται  εξ αποστάσεως σε μεγάλο ποσοστό πριν καν έρθει ο κορωνοϊός και υπακούν ακόμα και σε απλές συστάσεις του κράτους σε αντίθεση με τους Έλληνες. Όλο αυτό το κόστος σε νεκρούς πρόσφερε ελάχιστη ανοσία στη χώρα. Μόλις το 6,1% είχε αντισώματα τον Ιούνη.


https://www.ethnos.gr/kosmos/111238_soyidia-i-apolyti-apotyhia-mono-61-ton-soyidon-ehei-antisomata

Ο Τσιόδρας έχει αναφέρει πολλές φορές ότι δεν μπορεί κάποιος να κολλήσει τον ιό ελαφρά τη καρδία γιατί δεν γνωρίζουμε ακόμη τις μακροχρόνιες συνέπειες ακόμα και σε αυτούς που τον περνούν ελαφριά.

https://www.ieidiseis.gr/eidiseis/ygeia/item/54962-tsiodras-anisyxitika-evrimata-stis-kardies-neon-pou-molynthikan-me-koronoio

Σχετικά με το άρθρο που ανέβασες το νόημα έχει παραποιηθεί με παραπληνητικούς τίτλους σε πολλά μέσα και ιστοσελίδες.  Παρακάτω παραθέτω αυτούσιο τον σχολιασμό που έκανε σε αυτό ο Μόσιαλος.
 
"Στο άρθρο οι συγγραφείς λένε με σαφήνεια ότι η ανοσία της αγέλης είναι ‘end stage, not a strategy’. Και ότι είναι επιθυμητό αυτό το τελικό στάδιο να επιτευχθεί ‘hopefully through the discovery and application of a safe and effective vaccine’. Και είναι προφανές, όπως έχω πει πολλές φορές, ότι στην ανοσία της αγέλης που θα επιτευχθεί μέσω του εμβολίου θα προστεθεί και ένα ποσοστό πολιτών που θα έχουν αποκτήσει ανοσία λόγω μόλυνσης από τον ιό. Οι συγγραφείς του άρθρου λένε με σαφήνεια ‘The ensuing controversy has all but poisoned this scientific term (herd immunity)’ αλλά ΔΕΝ υιοθετούν ποτέ ως στρατηγική την επίτευξη της ανόσιας της αγέλης μέσω της έκθεσης των μη ευάλωτων στον ιό. Επομένως ας αποφύγουμε τους τίτλους των δημοσιευμάτων και ας διαβάσουμε το άρθρο προσεκτικά."

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2020, 08:56:31 πμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1571 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 09:07:08 πμ »
Ο διευθυντής μου πάντως ελαφρά τη καρδία αποφάσισε ότι ο πονολαιμος δεν είναι σύμπτωμα και αφού δεν έχω πυρετό είμαι υποχρεωμένη να έρθω. Και ήρθα..
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:51:40 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1572 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 09:30:25 πμ »
Ο διευθυντής μου πάντως ελαφρά τη καρδία αποφάσισε ότι ο πονολαιμος δεν είναι σύμπτωμα και αφού δεν έχω πυρετό είμαι υποχρεωμένη να έρθω. Και ήρθα..

Περαστικά!
Εγω βγήκα αρνητική. Αναμενόμενο γιατί έχω συνέλθει γενικα.

και οι άδειες μας κ οι απουσίες των παιδιών είναι ακάλυπτες. προφανώς δεν θα μας κάνουν τεστ για πονόλαιμο αλλά κάπως πρέπει να μπορούμε να λείπουμε... Και οι μαθητες φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1573 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 09:58:45 πμ »
Χαίρομαι πολύ για εσένα.
Ούτε εγώ πιστεύω ότι έχω κολλήσει γιατί προσέχω πολύ. Αλλά δεν υπάρχει τρόπος να προστατέψουμε τον εαυτό μας ούτε τους άλλους αν δεν μας καλύπτει κανένας οταν λείπουμε. Άλλωστε εγω προσέχω αλλά εχω παιδί στο Γυμνάσιο και οι συμμαθητές του ηταν στο σχολείο με βήχα και συνάχι. Και ο διπλανός του έλειψε μόνο μία μέρα αν και ήταν άρρωστος. Το παιδί δεν μπορεί να προστατευτεί οσο εγώ και τα βιβλία τετράδια τα πιάνουμε κάθε μέρα. Δεν είναι απίθανο να κολλήσουμε. Άλλωστε όπως είπα την τελευταία εβδομάδα έχουμε εκπαιδευτικούς θετικούς στην περιοχή
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1574 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 10:40:24 πμ »
Εμεις που δουλεύουμε σε ειδικά σχολεια και πρεπει να πιανουμε τα παιδια, πως θα προστατευτουμε; Ας κάνουμε τη διαθήκη μας και ο Θεός βοηθός...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2020, 10:44:42 πμ από kapoios_300 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1575 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 03:58:23 μμ »
Πραγματικά δεν ξέρω τι σθένος χρειάζεται για να εργάζεται κάποιος σε ειδικό σχολείο ειδικά τώρα αλλά και όχι μόνο. Είστε πιο εκτεθειμένοι και από το προσωπικό των νοσοκομείων.  :(
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1576 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 04:30:15 μμ »
Βασικά το έχουμε πάρει απόφαση ότι θα κολυσουμε τον ιο...

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1577 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 10:48:45 μμ »
 φοβάμαι πως το Νοέμβριο θα φτάσουμε τα 1000 κρούσματα. Τώρα θα έπρεπε να κλείσουν τα σχολεία όχι την άνοιξη.  Τα παιδιά είναι άρρωστα, οι διευθυντές δε ζητάνε πάντα βεβαίωση από γιατρό στα τεστ δε γίνονται. Οι τάξεις είναι ποντικοτρυπες, ειδικά στο νηπιαγωγείο είναι δύσκολο να τηρηθούν αποστάσεις. Ο Θεός μαζί μας!
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1578 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 10:51:46 μμ »
Αν μπορούσα να κρατήσω το παιδί μου σπίτι θα το έκανα ακόμα και αν έχανε την χρονιά. Δεν γίνεται να μας πιάνει τέτοιο άγχος για κάθε πονολαιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2020, 10:53:24 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1579 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 11:05:38 μμ »
Πρεπει να καταλαβουμε ολοι οτι το εσχατο μετρο ειναι το lockdown και το κλεισιμο των σχολειων . Αυτο δεν μπορει να γινει απο τωρα  καθως τα "δυσκολα" ειναι μπροστα μας. Η εξαρση των ιωσεων στην χωρα μας ειναι απο τελη Νοεμβρη εως τελη Φεβρουαριου. Αν υπαρξει απο τωρα καθολικη χρηση μασκας σε Αθηνα και σε μεγαλες πολεις ή κλεισμο σχολειων θα ειναι κατι που θα κουρασει τον πληθυσμο και οταν θα εχουμε και εξαρση των ιωσεων ολοι θα εχουν "κουραστει" .
Η κατασταση ειναι δυσκολη στα σχολεια . Στο δικο μας σχολειο μαθητης ενημερωσε εοδδυ οτι ηρθε σε επαφη με κρουσμα και του ειπαν να κατσει σπιτι και θα περασουν για τεστ σε 5 μερες.
Νομιζω ολοι αντιλαμβανομαστε τι θα γινει οταν χαλασει ο καιρος και ολες οι δραστηριοτητες μεταφερθουν σε κλειστους χωρους.
Υπομονη σε ολους τους συναδελφους και τηρηση των μετρων .

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1580 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 11:42:18 μμ »
Συμφωνώ επί της αρχής. Τα σχολεία πρέπει να είναι ανοιχτά. Αλλά όχι έτσι, όχι με όποιο κόστος. Αν εγώ ή το παιδί μου ή ο πατέρας μου που πηγαίνει το παιδί στο σχολείο αναγκαστικά, αρρωστήσουμε δεν νομίζω πως θα νιώσω ότι η "θυσία" άξιζε τον κόπο. Από χτες αναρωτιέμαι αν έχω κολλήσει ή αν περνάω μια άλλη ίωση και προσπαθώ να καταλάβω πώς κόλλησα το ο,τιδηποτε ενώ δεν βγάζω την μάσκα και την ασπίδα όσο βρίσκομαι έξω από το σπίτι. Ενημέρωσα τον διευθυντή και επέμεινε να πάω κανονικά στο σχολείο. Έλειπαν 30 από τους 120 μαθητές χωρίς όπως λες να είμαστε στην έξαρση των ιώσεων. Από το διπλανό νηπιαγωγείο την προηγούμενη εβδομάδα έλειπαν 20 από τα 27. Όχι προληπτικά. Ήταν όλα άρρωστα.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1581 στις: Οκτώβριος 17, 2020, 06:52:42 πμ »
Από πουθενά δεν προκύπτει ότι η διασπορά του κορωνοϊού είναι επιθυμητή. Όλες οι επιδημίες έτσι τελειώνουν με ανοσία της αγέλης. Το θέμα είναι με πόσους νεκρούς φτάνεις ως εκεί. Όσο πιο πολύ συμβάλει ο εμβολιασμός στην ανοσία της αγέλης και λιγότερο η διασπορά τόσο καλύτερα. Η ανοσία της αγέλης τύπου Σουηδίας είναι αυτή που έδωσε αρνητική χροιά στην έννοια η οποία δεν είναι εξ ορισμού αρνητική. Η Σουηδοί δεν έκαναν lock down και  εφάρμοσαν ανοσία της αγέλης ως στρατηγική. Το αποτέλεσμα ήταν πάνω από 6000 νεκροί σε μια χώρα με πληθυσμό ανάλογο της Ελλάδας και άπειρα πλεονεκτήματα. Αραιοκατοικημένες πόλεις, πολίτες που εργάζονται  εξ αποστάσεως σε μεγάλο ποσοστό πριν καν έρθει ο κορωνοϊός και υπακούν ακόμα και σε απλές συστάσεις του κράτους σε αντίθεση με τους Έλληνες. Όλο αυτό το κόστος σε νεκρούς πρόσφερε ελάχιστη ανοσία στη χώρα. Μόλις το 6,1% είχε αντισώματα τον Ιούνη.


https://www.ethnos.gr/kosmos/111238_soyidia-i-apolyti-apotyhia-mono-61-ton-soyidon-ehei-antisomata

Ο Τσιόδρας έχει αναφέρει πολλές φορές ότι δεν μπορεί κάποιος να κολλήσει τον ιό ελαφρά τη καρδία γιατί δεν γνωρίζουμε ακόμη τις μακροχρόνιες συνέπειες ακόμα και σε αυτούς που τον περνούν ελαφριά.

https://www.ieidiseis.gr/eidiseis/ygeia/item/54962-tsiodras-anisyxitika-evrimata-stis-kardies-neon-pou-molynthikan-me-koronoio

Σχετικά με το άρθρο που ανέβασες το νόημα έχει παραποιηθεί με παραπληνητικούς τίτλους σε πολλά μέσα και ιστοσελίδες.  Παρακάτω παραθέτω αυτούσιο τον σχολιασμό που έκανε σε αυτό ο Μόσιαλος.
 
"Στο άρθρο οι συγγραφείς λένε με σαφήνεια ότι η ανοσία της αγέλης είναι ‘end stage, not a strategy’. Και ότι είναι επιθυμητό αυτό το τελικό στάδιο να επιτευχθεί ‘hopefully through the discovery and application of a safe and effective vaccine’. Και είναι προφανές, όπως έχω πει πολλές φορές, ότι στην ανοσία της αγέλης που θα επιτευχθεί μέσω του εμβολίου θα προστεθεί και ένα ποσοστό πολιτών που θα έχουν αποκτήσει ανοσία λόγω μόλυνσης από τον ιό. Οι συγγραφείς του άρθρου λένε με σαφήνεια ‘The ensuing controversy has all but poisoned this scientific term (herd immunity)’ αλλά ΔΕΝ υιοθετούν ποτέ ως στρατηγική την επίτευξη της ανόσιας της αγέλης μέσω της έκθεσης των μη ευάλωτων στον ιό. Επομένως ας αποφύγουμε τους τίτλους των δημοσιευμάτων και ας διαβάσουμε το άρθρο προσεκτικά."
Απαντάς σε κάτι διαφορετικό από αυτό που είπα. Δεν μίλησα ούτε για ανοσία αγέλης ούτε για διασπορά του ιού γενικά και αόριστα στον πληθυσμό.
Διάβασα προσεκτικά το άρθρο και μίλησα συγκεκριμένα για διασπορά του ιού στα σχολεία. Εκεί όπου είναι αναμενόμενες λιγότερες σοβαρές εκδηλώσεις της νόσου και λιγότερες νοσηλείες. Που θα χτίσουν μια ανοσία όχι αγέλης αλλά ενός υπολογίσιμου τμήματος του πληθυσμού.
Το ισχυρότερο επιχείρημά μου σχετικά με αυτό δεν είναι να διαβάσεις τι λένε αλλά να δεις τι κάνουν. Αυτή τη στιγμή τα σχολεία είναι τα λιγότερο θωρακισμένα τμήματα της κοινωνίας με μέτρα στην ουσία ανύπαρκτα. Σε τι διαφέρει σήμερα η λειτουργία των σχολείων σε σχέση με πέρυσι; Πόσα τεστ και πόσο εύκολα πραγματοποιούνται στα σχολεία; Ποια η διαφορά με τα μέτρα και τα τεστ στα υπόλοιπα τμήματα της κοινωνίας; Γιατί;

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2020, 08:58:21 πμ από μυωπία »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 382

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.