*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 955999 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2100 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:12:48 πμ »
Θα πληρώνεσαι όμως για δύο 40λεπτα στα μαθηματικά οκ?

Εσύ στο σχολείο πληρώνεσαι μόνο για την ώρα που είσαι στην τάξη και μιλάς;; Όχι για το εκπαιδευτκό έργο, εφημερίες, διοικητικο εργα κτλ;;"Πρέπει στην περίπτωση της τηλεεργασίας , ο υπολογισμός των εργατοωρών να γίνει με βάση το ανατιθέμενο έργο!!!

῾..Στην περίπτωση της τηλεργασίας, ιδίως όταν αυτή παρέχεται με έδρα την οικεία του εργαζόμενου, δεν είναι εύκολο να διαπιστωθεί η συμπλήρωση του νόμιμου ωραρίου, καθώς η διαρκής απασχόληση (με μετρήσιμα στοιχεία εργατοωρών) δεν είναι συνήθως εφικτή, με δεδομένο ότι τίθενται και θέματα προστασίας προσωπικών δεδομένων. Στην περίπτωση αυτή συνηθίζεται η εργασία να αξιολογείται με βάση το ανατιθέμενο έργο...."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:49 »

Συνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2101 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:16:01 πμ »
Ρε παιδιά δεν είμαστε ωρομίσθιοι.
Ο παλιός για τις 18 ώρες πληρώνεται περισσότερα από τον νέο των 23 ωρών. δε πληρωνόμαστε με την ώρα.
Αυτοί που δουλεύουν εκπεειτροπης κ κόβουν τις ώρες κοινού, έχουν περικοπές;

Και οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί στον ιδιωτικό τομέα δεν είναι ωρομίσθιοι, έχουν κλιμάκια, μείωση ωραρίου με τα χρόνια κλπ. Πληρώνονται όμως αναλογικά τις ώρες που κάνουν. Π.χ αν ένας μόνιμος (έχει κλείσει 6ετία και είναι αορίστου) σε ιδιωτικό σχολείο με 20 χρόνια προϋπηρεσία είναι στο κλιμάκιο 10 παίρνει το μισθό του κλιμακίου με 19 ώρες υποχρεωτικό ωράριο. Αν όμως κάνει 18 ώρες στο σχολείο δεν πληρώνεται με την ώρα φυσικά αλλά παίρνει τα 18/19 του μισθού του κλιμακίου 10. Και εκεί δεν υπάρχει Γραμματιακή υποστήριξη, βιβλιοθήκες κλπ....

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2102 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:21:28 πμ »
Ακριβώς. Η εξΑΕ δεν είναι μεταφορά του μαθήματος της τάξης σαν ρουτίνα. κ τα πανεπιστημιακά είναι τελείως διαφορετικά στημένα. Καταλαβαίνω την ανάγκη να ξέρουμε ότι το παιδί όντως ασχολείται, δλδ κάποιος επιτηρεί το ότι 8-2 είναι στην καρέκλα του, αλλά αυτό είναι μόνο φαινεσθαι. Αναρωτιέμαι σε άλλες χώρες αν υπάρχει τετοια εμμονή με τη σύγχρονη.
Στη Γαλλία που ζουν φίλοι μου εκπαιδευτικοί, έκαναν μόνο σύγχρονη. Ακόμη τώρα είναι όλα τα σχολεία ανοιχτά...με 60.000 κρούσματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2020, 12:42:54 μμ από JURE »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2103 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:25:33 πμ »
Και οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί στον ιδιωτικό τομέα δεν είναι ωρομίσθιοι, έχουν κλιμάκια, μείωση ωραρίου με τα χρόνια κλπ. Πληρώνονται όμως αναλογικά τις ώρες που κάνουν. Π.χ αν ένας μόνιμος (έχει κλείσει 6ετία και είναι αορίστου) σε ιδιωτικό σχολείο με 20 χρόνια προϋπηρεσία είναι στο κλιμάκιο 10 παίρνει το μισθό του κλιμακίου με 19 ώρες υποχρεωτικό ωράριο. Αν όμως κάνει 18 ώρες στο σχολείο δεν πληρώνεται με την ώρα φυσικά αλλά παίρνει τα 18/19 του μισθού του κλιμακίου 10. Και εκεί δεν υπάρχει Γραμματιακή υποστήριξη, βιβλιοθήκες κλπ....

Ότι να'ναι, για το διάστημα της τηλεκπαίδευσης μιλάμε να γίνει σύμπτυξη, για πρακτικούς λόγους. Όχι στο κανονικό ωράριο που αναφέρεις!
Επίσης, λες αν κάποιος κάνει λιγότερες ώρες να πληρωθεί αναλογικά. Όσοι κάνουν το ωράριο τους εξ αποστάσεως, όπως στο σχολείο δηλαδή, και έχουν φάει άλλες τόσες ώρες για να φτιάξουν το υλικό της ασύγχρονης και να ελέγξουν τις απαντήσεις/εργασίες των μαθητών τους, πληρώνονται παραπάνω;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:49 »

Συνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2104 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:33:26 πμ »
Διάβασε τι λέω στα τρία τέσσερα ποστ που έχω γράψει και όχι μόνο το τελευταίο που μάλλον μόνο αυτό είδες.... Καμία σχέση με αυτά που λες.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2105 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:39:29 πμ »
Φίλε μου άκου να σου πω να τελειώνει το παραμύθι εδώ. Τα παιδιά δε θα μάθουν ούτε από σένα ούτε από μένα είτε κάνεις 40 ώρες είτε κάνεις μια ώρα.Οποτε πράξε αναλογως

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2106 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:42:10 πμ »
Βγήκε μόλις εγκύκλιος για 40λεπτα αλλά νομίζω είναι πρόταση και όχι υποχρεωση

Συνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2107 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:42:38 πμ »
Ειδικά με αυτό το στυλ ποτέ....

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2108 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:49:15 πμ »
Ειδικά με αυτό το στυλ ποτέ....
Στον από πανω πήγαινε το μηνυμα

Συνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2109 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:53:28 πμ »
Σορυ, βιάστηκα με τη σειρά μου να απαντήσω....

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2110 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:56:40 πμ »
Έτσι από απορία -και με διάθεση ελαφρού τρολαρίσματος-, εγώ που αυτή τη στιγμή οργανώνω και ανεβάζω το υλικό της εβδομάδας στο eclass, πληρώνομαι με την ώρα; Γιατί πολλές φορές ξεχνάμε τα αυτονόητα, νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2111 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 12:03:55 μμ »
Έτσι από απορία -και με διάθεση ελαφρού τρολαρίσματος-, εγώ που αυτή τη στιγμή οργανώνω και ανεβάζω το υλικό της εβδομάδας στο eclass, πληρώνομαι με την ώρα; Γιατί πολλές φορές ξεχνάμε τα αυτονόητα, νομίζω.
Οταν είσαι μέσα στην τάξη και οργανώνεις σπίτι την ύλη και το μάθημα και διορθώνεις πληρώνεσαι παραπάνω? Όχι. Τι κάνεις? Κανείς το 23ωρο σου μέσα στην τάξη και μετά πας σπίτι και διορθώνεις και προετοίμαζεσαι. Ε λοιπόν και τώρα θα κάνεις τις 23 ώρες σου διαδικτυακα και την οργάνωση και διόρθωση σπίτι σου
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2020, 12:05:34 μμ από math22 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2112 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 12:19:48 μμ »
Οταν είσαι μέσα στην τάξη και οργανώνεις σπίτι την ύλη και το μάθημα και διορθώνεις πληρώνεσαι παραπάνω? Όχι. Τι κάνεις? Κανείς το 23ωρο σου μέσα στην τάξη και μετά πας σπίτι και διορθώνεις και προετοίμαζεσαι. Ε λοιπόν και τώρα θα κάνεις τις 23 ώρες σου διαδικτυακα και την οργάνωση και διόρθωση σπίτι σου

Όχι. Αυτή τη στιγμή κάνω πράγματα τα οποία δεν θα χρειαζόταν να κάνω στην σχολική μου καθημερινότητα, τα οποία μου παίρνουν πολύ περισσότερο χρόνο απ'ο,τι κανονικά. Κοινώς, δουλεύω παραπάνω. Μπορεί στο δικό σου μάθημα να ισχύει κάτι διαφορετικό, στα δικά μου -που δεν είναι και λίγα- πάντως όχι. Οπότε, θα σε παρακαλούσα, να κάνεις υποδείξεις με αυτό το ύφος σε οικεία σου πρόσωπα. Οι υπόλοιποι δεν σου φταίμε σε κάτι  :)

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2113 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 12:23:24 μμ »
Όχι. Αυτή τη στιγμή κάνω πράγματα τα οποία δεν θα χρειαζόταν να κάνω στην σχολική μου καθημερινότητα, τα οποία μου παίρνουν πολύ περισσότερο χρόνο απ'ο,τι κανονικά. Κοινώς, δουλεύω παραπάνω. Μπορεί στο δικό σου μάθημα να ισχύει κάτι διαφορετικό, στα δικά μου -που δεν είναι και λίγα- πάντως όχι. Οπότε, θα σε παρακαλούσα, να κάνεις υποδείξεις με αυτό το ύφος σε οικεία σου πρόσωπα. Οι υπόλοιποι δεν σου φταίμε σε κάτι  :)
Έγινε και συγγνώμη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159815
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.