*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 947873 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2226 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 02:05:55 μμ »
Είπαν για μια φορά μόνο, επειδή μετά οι περισσότεροι δεν θα μπορούν να φύγουν από τον τόπο μόνιμης κατοικίας.
Οι εκπαιδευτικοί, όμως, με το έγγραφο που τους έχει δώσει το σχολείο μπορούν να επιστρέψουν εκεί που εργάζονται.
Μετά πάλι θα μπορούν να ζητήσουν να πάνε στον τόπο μόνιμης κατοικίας και έτσι μπορεί να γίνει φαύλος κύκλος...
Αν μετακινούμαστε συνέχεια μπορεί να διασπείρουμε τον ιό. Το καλύτερο είναι να μένουμε εκεί που διδάσκουμε, αν γίνεται.

Σκέψου όμως τις περιπτώσεις κάποιων που έχουν αφήσει οικογένεια πίσω, οπότε τώρα ενώ κάθονται σπίτι, θα στερούνται την οικογένεια; Και καλά τον/την σύζυγο, αλλά αν υπάρχει και παιδί;  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:14:00 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2227 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 02:28:42 μμ »
Σκέψου όμως τις περιπτώσεις κάποιων που έχουν αφήσει οικογένεια πίσω, οπότε τώρα ενώ κάθονται σπίτι, θα στερούνται την οικογένεια; Και καλά τον/την σύζυγο, αλλά αν υπάρχει και παιδί;  ::)
Για αυτό στο τέλος έγραψα...αν γίνεται. Ξέρω κάποιους που πρέπει να είναι δίπλα στην οικογένειά τους, που μπορεί να δοκιμάζεται από διάφορες καταστάσεις και η Πανδημία δυσκολεύει κι άλλο τα πράγματα. Όμως, πρέπει να ομολογήσουμε ότι υπάρχουν και συνάδελφοι που απλά θέλουν να φύγουν για να πάνε στον τόπο τους, επειδή το θεωρούν ευκαιρία.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2228 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 02:47:26 μμ »
Κλείνουν τα δημοτικά σχολεία σε όλη την Ελλάδα, από Δευτέρα -Για να σταματήσει η κινητικότητα των γονέων

https://www.google.com/amp/s/www.iefimerida.gr/ellada/kleinoyn-dimotika-sholeia-apo-deytera-oli-ellada%3famp
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2229 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 04:19:38 μμ »
επανέρχομαι πάλι με την ερώτηση μου..εμεις που έχουμε μικρά παιδιά (εχω 3 προσωπικα)πως μπορούμε να κάνουμε σύγχρονη?μπορούμε να πάρουμε άδεια ειδικού σκοπού κ να κάνουμε ασυγχρονη?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:14:00 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2230 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 04:31:02 μμ »
επανέρχομαι πάλι με την ερώτηση μου..εμεις που έχουμε μικρά παιδιά (εχω 3 προσωπικα)πως μπορούμε να κάνουμε σύγχρονη?μπορούμε να πάρουμε άδεια ειδικού σκοπού κ να κάνουμε ασυγχρονη?

Δεν νομίζω. Γενικα δεν δίνουν άδειες όταν ο γονιός «μπορεί» να τηλ εργαστεί.

Καλό κουράγιο. Έχω ένα τρίχρονο, μια μέρα έκανα χωρίς την νταντά κ ευτυχώς τη γλίτωσα μόνο με μια πτώση από καναπέ κ ένα σπίτι βομβαρδισμένο. Αλλά κ με την νταντά σπίτι είναι δύσκολο γιατί δεν υοετχουν πολλοί χώροι.


Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2231 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 06:24:05 μμ »
Αύριο λέει θα κάνει ανακοινώσεις η Κεραμέως. Τελευταία στιγμή δηλ. θα μάθουμε τι και πώς θα γίνει; Αν κλείσουν, πώς θα είναι έτοιμα τα σχολεία τη Δευτέρα; Διάβασα για μάθημα στo WebEx απογεύματα για το Δημοτικό. Ok, θα είμαστε σπίτι θα πει κάποιος. Αλλά όλοι έχουμε κανονίσει με κάποιο τρόπο το πρόγραμμά μας. Για να μην παρεξηγηθώ, θέλω να κάνω σύγχρονη τηλεκπαίδευση. Αλλά μες στο ωράριό μου, γιατί τότε θα είναι και πιο ιδανικές οι συνθήκες στο χώρο μου.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2232 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 06:45:50 μμ »
Αύριο λέει θα κάνει ανακοινώσεις η Κεραμέως. Τελευταία στιγμή δηλ. θα μάθουμε τι και πώς θα γίνει; Αν κλείσουν, πώς θα είναι έτοιμα τα σχολεία τη Δευτέρα; Διάβασα για μάθημα στo WebEx απογεύματα για το Δημοτικό. Ok, θα είμαστε σπίτι θα πει κάποιος. Αλλά όλοι έχουμε κανονίσει με κάποιο τρόπο το πρόγραμμά μας. Για να μην παρεξηγηθώ, θέλω να κάνω σύγχρονη τηλεκπαίδευση. Αλλά μες στο ωράριό μου, γιατί τότε θα είναι και πιο ιδανικές οι συνθήκες στο χώρο μου.

Ενταξει όμως όταν την προηγούμενη εβδομάδα μιλούσαμε κάποιοι για συνθήκες, υπήρχε μια ειρωνεία κ σχόλια ότι υπεκφευγουμε.

Προφανώς όλοι θέλουν να δουλεύουν με κάπες συνθήκες κ η διδασκαλία είναι κάτι που έχει αρκετές προϋποθεσεις.

Δεν μπορώ να φανταστώ ποσο θα δυσκολευτούν όσοι κάνουν μάθημα με μικρά παιδιά σπίτι, τα οποία μάλιστα θα τηλ εκπαιδεύονται άρα θα απαιτούνται περισσότερες συσκευές κ καλή ποιότητα δικτύου.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2233 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 06:51:47 μμ »
Δημοτικά:9-12 εκπαιδευτική τηλεόραση
2-5 webex μετά τα Γυμνασια-Λυκεια
,για να.μην κρασαρει το σύστημα, ο υπολογιστής να είναι διαθέσιμος για όλα τα μέλη της οικογένειας με γονείς τηλεργαζομενους και.μαθητες σε όλες τις βαθμιδες.και γονεις να έχουν τελειώσει από.πρωινη τηλεργασια, ώστε να παριστανται/συμπαρίστανται στην τηλεκπαίδευση.των.μικροτερων παιδιών!
Τηλεόραση, υπολογιστές, laptop , θα πάρουν 🔥!!!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2234 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 07:32:32 μμ »
Ενταξει όμως όταν την προηγούμενη εβδομάδα μιλούσαμε κάποιοι για συνθήκες, υπήρχε μια ειρωνεία κ σχόλια ότι υπεκφευγουμε.

Προφανώς όλοι θέλουν να δουλεύουν με κάπες συνθήκες κ η διδασκαλία είναι κάτι που έχει αρκετές προϋποθεσεις.

Δεν μπορώ να φανταστώ ποσο θα δυσκολευτούν όσοι κάνουν μάθημα με μικρά παιδιά σπίτι, τα οποία μάλιστα θα τηλ εκπαιδεύονται άρα θα απαιτούνται περισσότερες συσκευές κ καλή ποιότητα δικτύου.
Εδώ μιλάμε για άλλο ωράριο όμως. Δεν είναι το ίδιο. Κάποιοι κανουμε αλλα πράγματα τα απογεύματα (βλ. σπουδές, διαδικτυακά φέτος) ;-) Προβληματισμούς εκφράζω. Θα δούμε τι θα γίνει. Δεν αγχώνομαι.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2235 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 08:23:23 μμ »
Εδώ μιλάμε για άλλο ωράριο όμως. Δεν είναι το ίδιο. Κάποιοι κανουμε αλλα πράγματα τα απογεύματα (βλ. σπουδές, διαδικτυακά φέτος) ;-) Προβληματισμούς εκφράζω. Θα δούμε τι θα γίνει. Δεν αγχώνομαι.

Όπως και να το κάνουμε το να αλλάζουν ξαφικά οι όροι και ο τρόπος εργασίας, δεν είναι απλό θέμα. Αυτό ισχύει για όλους φυσικά.
Καλό θα ήταν να θυμόμαστε όμως ότι αυτό που ζητήθηκε από τους εκπαιδευτικούς ήταν πολύ πιο σοβαρό από το να δουλεύει στο σπίτι ένας υπα΄λληλος γραφείου και να κάνιε πού κ πού καμιά τηλεδιάσκεψη. Εμείς ουσιαστικά ανοίξαμε το σπίτι μας σε ανηλίκους και σε όλο τους το σόι, ενώ ταυτόχρονα μπορεί να έχουμε σπίτι τα παιδιά μας που παίζουν, τσακώνονται, διαβάζουν... Δεν ξέρουμε ποιος ακούει τι λέμε, δεν ξέρουμε αν έχει καλή πρόθεση, διαχειριζόμαστε μια διαδικτυακή επικοινωνία με α ν η λ ί κ ο υ ς   με ό,τι κινδύνους συνεπάγεται αυτό. Δεν είναι καθόλου απλό και έτσι βιαστικά που έγιναν τα πράγματα δεν προλάβαμε να το χωνέψουμε και να το συνειδητοποιοήσουμε.

Ξέρω από εργαζομένους σε ιδιωτικές εταιρείες, που αρνούνται κατηγορημάτικά να συμμετάσχουν σε τηλεδιάσκεψη με κάμερα, επικαλούμενοι τα προσωπικά δεδομένα τους. Κι επειδή οι σοβαρές εταιρείες λαμβάνουν σοβαρά το ενδεχόμενο τέτοιων καταγγελιών, συνήθως δεν το επιβάλουν. Εμείς δεν έχουμε τέτοιες πολυτέλειες. Ή ξέρουν ότι στην τηλεδιάσκεψη κάποιοι κλείνουν την εικόνα και κάνουν άσχετα, αλλά δεν μπορούν να κάνουν και κάτι γι αυτό., Εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε μάθημα ωσεί παρόντες.

ΤΟ έχω γράψει πολλές φορές και θα το ξαναγράψω. Θέλω πολύ να μάθω πώς γ΄γίνεται η εξΑΕ σε άλλες χώρες όταν κλείνουν τα σχολεία. Γιατί αυτό που κάνουμε τώρα, μπάζει νομικά από παντού. Οι δικοί μας δεν τα παίρνουν αυτά στα σοβαρά για να επιβληθούν και να κάνουν και τα χατίρια των ιδιωτικών. Γίνεται αυτό άραγε και σε άλλες χώρες; Ή δουλεύουν περισσότερο με την ασύγχρονη για να αποφεύγουν τις κακοτοπιές;

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2236 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 08:51:01 μμ »
Δημοτικά:9-12 εκπαιδευτική τηλεόραση
2-5 webex μετά τα Γυμνασια-Λυκεια
,για να.μην κρασαρει το σύστημα, ο υπολογιστής να είναι διαθέσιμος για όλα τα μέλη της οικογένειας με γονείς τηλεργαζομενους και.μαθητες σε όλες τις βαθμιδες.και γονεις να έχουν τελειώσει από.πρωινη τηλεργασια, ώστε να παριστανται/συμπαρίστανται στην τηλεκπαίδευση.των.μικροτερων παιδιών!
Τηλεόραση, υπολογιστές, laptop , θα πάρουν 🔥!!!

Δεν είναι έτσι εύκολα όπως τα λες. Οι γονείς με 2-3 παιδιά στο δημοτικό τι θα κάνουν; Ακόμα χειρότερα οι γονείς που είναι και οι δύο εκπαιδευτικοί στην Α/θμια και έχουν παιδιά στο Δημοτικό και βρέφη ταυτόχρονα τι στο καλό θα κάνουν;;; Η μόνη ρεαλιστική λύση είναι ασύγχρονη, με σύγχρονη 1-2 φορές το πολύ την εβδομάδα και κατά την κρίση του εκπαιδευτικού. Χωρίς ευελιξία τα αποτελέσματα θα είναι τραγικά, ήδη φαίνεται αυτό!

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2237 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 09:15:22 μμ »
Αν αφήσουν ανοιχτά τα ειδικα σχολεια θα είναι Μεγα Έγκλημα...

Αποσυνδεδεμένος lemon2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2238 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 09:54:26 μμ »
Καλά αν κλείσουν και τα δημοτικά -νηπιαγωγεία-παιδικοί σταθμοί τη βάψαμε...Οι εκπαιδευτικοί που είναι γονείς με μικρά παιδιά, πως θα κάνουν μάθημα;;;;Οι ίδιοι;;Τα παιδιά τους;;;Καλά αυτοί στο υπουργείο και στην κυβέρνηση δεν έχουν σκεφτεί τίποτα!! Ούτε έχουμε όλοι 2-3 laptop - tablet ,ούτε σκοπεύουμε να αγοράσουμε για οικονομικούς λόγους και άλλους διάφορους λόγους ο καθένας, ούτε όλοι οι γονείς μπορούν να τα δώσουν σε παππούδες γιαγιάδες ,δεν έχουμε όλοι βοήθεια...
Προσπαθούμε να ξεκολλήσουμε να παιδιά από τις οθόνες και αυτοί προσπαθούν να τις επιβάλλουν σε τόσο μικρές ηλικίες !
Και η γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου πλησιάζει , αλλά η ιστορία επαναλαμβάνεται, αλλά χωρίς συνταγματάρχες  αυτή τη φορά...Απαγόρευση κυκλοφορίας, απαγόρευση συναθροίσεων πρόστιμα  κτλ κτλ

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2239 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 09:57:56 μμ »

Δεν είναι έτσι εύκολα όπως τα λες. Οι γονείς με 2-3 παιδιά στο δημοτικό τι θα κάνουν; Ακόμα χειρότερα οι γονείς που είναι και οι δύο εκπαιδευτικοί στην Α/θμια και έχουν παιδιά στο Δημοτικό και βρέφη ταυτόχρονα τι στο καλό θα κάνουν;;; Η μόνη ρεαλιστική λύση είναι ασύγχρονη, με σύγχρονη 1-2 φορές το πολύ την εβδομάδα και κατά την κρίση του εκπαιδευτικού. Χωρίς ευελιξία τα αποτελέσματα θα είναι τραγικά, ήδη φαίνεται αυτό!
Δεν είπα ότι είναι εύκολα, τουναντίον!Νομίζεις ότι τους νοιάζει η σύνθεση κάθε οικογένειας και οι αντικειμενικές και πρακτικές δυσκολίες που θα προκύψουν;!Εκτίμηση μου είναι πως δε θα κυλήσει η περίοδος εγκλεισμού, η οποία αναμένεται μακρά, μόνο με ασύγχρονη, η σύγχρονη πουλάει περισσότερο επικοινωνιακα...μόνο οι άμεσα εμπλεκόμενοι ξέρουμε ότι είναι μεγα ζορι στην εκπαίδευση από.πολλες απόψεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.