*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 952979 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2856 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 08:56:23 μμ »
Δηλαδη θες να μου πεις πως η τηλεκπαιδευση προχώρα το ίδιο καλά είτε πάει νηπιαγωγείο το παιδί είτε πάει γ λυκείου? Παιδιά ας σοβαρευτούμε λίγο. Μαθηματικά φυσική Γ λυκείου χωρίς γραφιδα και κάμερα δεν διδάσκετε. ΑΝΤΙΘΈΤΩΣ  σε νήπια μόνο με την φωνή μια χαρά μάθημα κανεις

Τα νήπια πάνε σχολείο πρωτίστως για τη κοινωνικοποίηση κ να μάθουν να λειτουργούν σε ένα πλαίσιο κ να ακολουθούν κανόνες.  αυτά είναι μάλλον δύσκολο να γίνουν από το webex ποσο μάλλον όταν γίνονται σε ώρα που στην ηλικία αυτή κάποια κοιμούνται κανονικά. κ σε ηλικία που η ρουτίνα κ η σταθερότητα παίζει μεγάλο ρόλο. Απ αυτήν την άποψη λοιπόν εγω θεωρώ ότι τα νήπια κ η α δημοτικού είναι οι μεγάλοι χαμένοι της κατάστασης αυτής. γιατί σ αυτούς η φυσική παρουσία είναι κρίσιμη. στη γ λυκείου το πολύ πολύ να μειωθεί η ύλη, που μάλλον θα γίνει. στο νηπιο δεν εχεις ύλη να κόψεις αλλά η απώλεια είναι πολύ σοβαρότερη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:40:51 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2857 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 09:06:05 μμ »
@math22 επειδή μου φαίνεσαι πραγματικά σε απόγνωση,
αν λύσεις σε ένα word όσες ασκήσεις πιστεύεις ότι χρειάζονται κ το κανεις share, δεν σε βολεύει;

Ή αν στήσεις μια κάμερα πάνω από το χαρτι σου την ώρα που γράφεις;

Ο άντρας μ δοκίμασε πίνακα αλλά τα παιδιά δεν έβλεπαν γιατί η κάμερα του σχολείου είναι από τα λιντλ. Γι αυτό ετοιμάζει ασκήσεις από πριν κ τις προβάλλει. ειναο φυσικός βέβαια, έχει κ κάποια θεωρια κ δεν κάνει τόσες ασκήσεις όσες θα έκανε, αλλά έχει βρει κάποια λύση χωρίς γραφίδα κ χωρίς κάμερα. Κι αυτός θεωρεί ότι έχει γίνει μεγάλη ζημια στα θετικά αλλά όχι επειδή δεν έχει γραφίδα (θα παίρναμε αν τη θεωρούσε τόσο αναγκαία).

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2858 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 09:18:04 μμ »
Δηλαδη θες να μου πεις πως η τηλεκπαιδευση προχώρα το ίδιο καλά είτε πάει νηπιαγωγείο το παιδί είτε πάει γ λυκείου? Παιδιά ας σοβαρευτούμε λίγο. Μαθηματικά φυσική Γ λυκείου χωρίς γραφιδα και κάμερα δεν διδάσκετε. ΑΝΤΙΘΈΤΩΣ  σε νήπια μόνο με την φωνή μια χαρά μάθημα κανεις
Και πόσο πια κοστίζει η γραφίδα που το λες και το ξαναλές συνάδελφε; Πόσο;; Αν έχεις βρει τη λύση, αγόρασέ τη, να αυτοϊκανοποιηθείς. Τόσο με έχει αγγίξει το πρόβλημά σου που σκέφτομαι να σ' τη στείλω δώρο για τα Χριστούγεννα...μέρες άγιες που έρχονται, ας μην είμαι τόσο ειρωνικός, αλλά δεν μας αφήνεις!! Δες εδώ κόλπο:
https://www.ert.gr/eidiseis/ellada/kinonia/irakleio-tilekpaideysi-technas-katergazetai/

Καλά το λένε, φαντασία χρειάζεται!!! Δεν γκρινιάζει ο τύπος, είναι εφευρέτης!!!

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2859 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 09:32:22 μμ »
Αν λύσει ασκήσεις και κάνει απλά  share και λέει να εδώ κάνω αυτό εδώ κάνω εκείνο τότε ας ανάψει ένα κερί στα φροντιστήρια. Ξέρεις όλοι προσπαθούμε και πότε δεν τα έβαλα με εκπαιδευτικό. Ότι μέσο έχει ο καθένας. Αυτό και σταματώ με κάτι.
https://www.greekteachers.gr/200-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%AC/
200 ευρώ σε κάθε εκπαιδευτικό για τις ανάγκες της τηλεκπαίδευσης δίνει η Κύπρος
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2020, 10:07:36 μμ από math22 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:40:51 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2860 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 10:11:10 μμ »
Θα προτιμούσα όποια άλλη βαθμίδα φέτος. Εννοείται ότι με τα νηπιακια ΔΕΝ κάνεις μάθημα μόνο με φωνή εκτός αν θέλεις να τα βάλεις για ύπνο. Νηπιαγωγος δεν είμαι. Εκτιμώ όμως το έργο τους. Έχω διδάξει σε κάθε δομή της Α βαθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και σε δομές ενηλίκων. Το παιδαγωγικό έργο στο οποίο αναφέρθηκα δεν ταυτίζεται με το διδακτικό πάντα.
Δεν καταλαβαίνω την "αναμέτρηση" ανάμεσα σε μαθήματα και βαθμίδες.
Can I skip tomorrow?

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2861 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 10:16:33 μμ »
Αν λύσει ασκήσεις και κάνει απλά  share και λέει να εδώ κάνω αυτό εδώ κάνω εκείνο τότε ας ανάψει ένα κερί στα φροντιστήρια. Ξέρεις όλοι προσπαθούμε και πότε δεν τα έβαλα με εκπαιδευτικό. Ότι μέσο έχει ο καθένας. Αυτό και σταματώ με κάτι.
https://www.greekteachers.gr/200-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%AC/
200 ευρώ σε κάθε εκπαιδευτικό για τις ανάγκες της τηλεκπαίδευσης δίνει η Κύπρος

Αν εχεις διαβάσει όσα γράφω, ξέρεις ότι δεν τα βάζω με όποιον επισημαίνει προβλήματα. Αλλά σε βλέπω αγχωμένο. αν το θέμα σ είναι η γραφίδα, μπορείς να τα γράφεις στο word επι τόπου. Αλλά μάλλον δεν είναι. Δεν το θεωρείς σωστό μάθημα. δεν είσαι ο μόνος προφανώς. Κ δεν νοκθζω ότι οι άλλοι κάνουν κάτι καλύτερο από σένα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2862 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 10:43:19 μμ »
Ενημέρωση στους γονείς μέσω μειλ σας φαίνεται καλή ιδέα; Με θεώρησαν μυστήρια που είπα ότι δεν δίνω το προσωπικό μου τηλέφωνο. Εγω κ μια άλλη «ξένη» το είπαμε... Ο άντρας μ πηγαίνει σχολείο κ θα δώσει ώρες επικοινωνίας για εκεί. Εγω θεωρώ αδιανόητο να δίνω το τηλέφωνο μου στον καθένα. Το έχουν αυτοί του τμήματος που είμαι υπεύθυνη κ είναι αρκετό. Αλλά μια μαμα έγραψε σήμερα κ ευγενικά μου είπε ότι το μειλ το θεωρεί απρόσωπο. Βέβαια δεν έχω θέμα να κλείνω ραντεβού για να μιλήσουμε, τα ανεξέλεγκτα τηλέφωνα δεν θέλω. Απλώς μου κάνει εντύπωση αυτή η άνεση ότι θα είμαστε διαθέσιμοι να εξυπηρετούμε το κοινό από το σπίτι μας. Σε ποιον εργαζόμενο άλλο τα απαιτούν αυτά έτσι ξεδιάντροπα;

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2863 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 10:51:13 μμ »
Είναι απρόσωπο πραγματι..εμεις καναμε μεσω webex..περισσοτερη αμεσότητα θα έλεγα
ΠΕ02

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2864 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 10:54:25 μμ »
Είναι απρόσωπο πραγματι..εμεις καναμε μεσω webex..περισσοτερη αμεσότητα θα έλεγα
Το πρότειναν κάποιοι αυτό. Όμως αν ο γονιός δεν έχει συσκευή να μπει σε εργάσιμη ώρα; αν δεν ξέρει; πάλι σαν να τον αποφεύγεις φαίνεται, αν δεν του αρέσει το μειλ.

Αν είχαμε μια οποιαδήποτε δουλειά σε μια υπηρεσία, θα περιμέναμε να μας απαντάει ο τηλεργαζόμενος στο προσωπικό του τηλέφωνο; δεν νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2865 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 11:32:53 μμ »
Δικιο εχεις..απλα εγω σε οσους εργαζονται δινω μια εναλλακτικη για απογευματινή ενημερωση
ΠΕ02

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2866 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 11:37:22 μμ »
Στα μειλ δεν έχω θέμα να απαντήσω οποιαδήποτε ώρα. Τηλέφωνα απόγευμα δεν θέλω. σε καμία υπηρεσία δεν ζητά ο κόσμος να εξυπηρετηθεί απόγευμα.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2867 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 08:43:21 πμ »
Το πρότειναν κάποιοι αυτό. Όμως αν ο γονιός δεν έχει συσκευή να μπει σε εργάσιμη ώρα; αν δεν ξέρει; πάλι σαν να τον αποφεύγεις φαίνεται, αν δεν του αρέσει το μειλ.

Αν είχαμε μια οποιαδήποτε δουλειά σε μια υπηρεσία, θα περιμέναμε να μας απαντάει ο τηλεργαζόμενος στο προσωπικό του τηλέφωνο; δεν νομίζω...

Σε καμία περίπτωση ενημέρωση εκτός εργασιακού ωραρίου. Με webex, ναι, σε κάποιο κενό, 8-2 που είναι και το ωράριο του σχολείου. Υπάρχει και η δυνατότητα του mail για όποιον δεν έχει τη δυνατότητα να επικοινωνήσει πρωί. Σε καμία περίπτωση προσωπικό τηλέφωνο σε γονέα. Αν στην τελική είναι τόσο δύσκολη η κατάσταση και δε μπορεί ο γονέας πρωινά, ένα απογευματινό webex, κατ'εξαίρεση και μετά από συνεννόηση. Οτιδήποτε άλλο δημιουργεί προβλήματα.

Αν θέλει το υπουργείο άλλου είδους επικοινωνία, να μας δώσει υπηρεσιακά τηλέφωνα, όπως δίνουν σε τόσες άλλες υπηρεσίες!  8)

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2868 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 10:35:34 πμ »
Σε καμία περίπτωση ενημέρωση εκτός εργασιακού ωραρίου. Με webex, ναι, σε κάποιο κενό, 8-2 που είναι και το ωράριο του σχολείου. Υπάρχει και η δυνατότητα του mail για όποιον δεν έχει τη δυνατότητα να επικοινωνήσει πρωί. Σε καμία περίπτωση προσωπικό τηλέφωνο σε γονέα. Αν στην τελική είναι τόσο δύσκολη η κατάσταση και δε μπορεί ο γονέας πρωινά, ένα απογευματινό webex, κατ'εξαίρεση και μετά από συνεννόηση. Οτιδήποτε άλλο δημιουργεί προβλήματα.

Αν θέλει το υπουργείο άλλου είδους επικοινωνία, να μας δώσει υπηρεσιακά τηλέφωνα, όπως δίνουν σε τόσες άλλες υπηρεσίες!  8)
Το προσωπικο μας τηλέφωνο εμπίπτει στη νομοθεσία του GDPR, απαγορεύεται να δοθει απο το σχολείο ή απο συνάδελφο και φυσικά δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το δώσουμε σε κανένα.Ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα που είναι ο συζυγος μου, οι υπάλληλοι δεν τα απαντάνε το απογευμα, τα κλείνουν. Αν υπάρξει κάτι πραγματικα επείγον, επικοινωνούν μέσω mail

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2869 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 12:42:51 μμ »
Το προσωπικο μας τηλέφωνο εμπίπτει στη νομοθεσία του GDPR, απαγορεύεται να δοθει απο το σχολείο ή απο συνάδελφο και φυσικά δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το δώσουμε σε κανένα.Ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα που είναι ο συζυγος μου, οι υπάλληλοι δεν τα απαντάνε το απογευμα, τα κλείνουν. Αν υπάρξει κάτι πραγματικα επείγον, επικοινωνούν μέσω mail

Δυστυχώςδεν το βλέπουν όλοι έτσι. Για το θέμα του τηλεφώνου εγώ αντέδρασα και άλλη μία, οι ντόπιοι μπορεί έτσι κι αλλιώς να έχουν τα τηλέφωνα πολλών γονέων και δεν τους πειράζει, οι πιο μεγάλοι δεν είναι τόσο άνετοι με το μέιλ, όσοι κάνουν στο σχολείο δίνουν εκεί ώρες επικοινωνίας.. Προτάθηκε και το webex πάντως. Εγώ σκέφτηκα σ αυτές που θέλουν και να μιλήσουμε να πω webex ή να μου δώσουν ώρα να τους καλέσω. Πάλι από το προσωπικό μου θα είναι, αλλά τουλάχιστον θα ελέγχω εγώ την επικοινωνία. Κανονικά ούτε το προσωπικό μου τηλ έπρεπε να χρησιμοποιώ για να καλώ, αλλά τέλος πάντων.. Αν δεν έχει και το σχολείο κοινή γραμμή, είναι δύσκολα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 274
Σύνολο: 299

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.