*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 956116 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3892 στις: Ιανουάριος 29, 2021, 09:49:38 μμ »
Η απόφαση βγήκε εδώ και μια βδομάδα. Αν εσύ πιστεύεις τον κάθε Συψα και Εξαδακτυλο που βγαίνουν σαν μαϊντανοι στα ΜΜΕ τότε τι να πω. Ξέρεις η επιτροπή έχει και άλλα άτομα που δεν γουστάρουν αυτό που κάνουν οι Συψες


Τοτε γιατι ολοι ελεγαν οτι σημερα ξανασυζητιεται;γιατι τροποποιηθηκε εν μερει η αρχικη αποφαση;γιατι το πρωι ο διευθυντης μου ειπε οτι το απογευμα θα μαθουμε αν θα ανοιξουμε;δεν ξανατεθηκε δηλαδη το θεμα επι ταπητος;ετσι πεταξε σποντες ενας Σιψας και εγω (ο χαζος κατα τα λεγομενα σου)τον πιστεψα; Σε ευχαριστω συναδελφε,να'σαι καλα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2021, 09:51:12 μμ από ernesto »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:05:31 »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3893 στις: Ιανουάριος 29, 2021, 09:54:47 μμ »

Τοτε γιατι ολοι ελεγαν οτι σημερα ξανασυζητιεται;γιατι τροποποιηθηκε εν μερει η αρχικη αποφαση;γιατι το πρωι ο διευθυντης μου ειπε οτι το απογευμα θα μαθουμε αν θα ανοιξουμε;δεν ξανατεθηκε δηλαδη το θεμα επι ταπητος;ετσι πεταξε σποντες ενας Σιψας και εγω (ο χαζος κατα τα λεγομενα σου)τον πιστεψα; Σε ευχαριστω συναδελφε,να'σαι καλα!!
Συνάδελφε αυτό που κάνουν μερικοί από την επιτροπή που βγαίνουν κάθε τρεις και λίγο και μας λένε το κοντό και το μακρύ τους εγώ δεν το δέχομαι. Στην επιτροπη 18 ήταν υπέρ ανοίγματος και 12 κατά. Είδες ποτέ έναν που ήταν υπέρ να βγαίνει στα ΜΜΕ?

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3894 στις: Ιανουάριος 29, 2021, 10:46:11 μμ »
Είμαι και του οικείου κλάδου. Αστειότητες. Κάτι άλλο κάνατε. Κάποια εφαρμογή κάποια ενημέρωση. Επιμένω: σαχλαμάρες της ολμε! Χωρίς γνώση απλώς δημιουργούν εντυπώσεις όπως πάντα και μόνο ξέρουν να κάνουν. Και ναι έχω αλλεργία με την ολμε και την ελμε για αυτό έχω αποχωρήσει πλέον από το τσίρκο. Πολλές εμπειρίες να καταθέσω. Όταν θα έχεις χρόνο τα λέμε. Εκλογές να κάνουν και να αφήσουν τις ανακοινώσεις για όσα αγνοούν.
(Αφού έχεις αποχωρήσει τι σε κόφτει πότε θα κάνουν εκλογές; )
Κατανάλωση δεδομένων: Δεκάδες μαρτυρίες από μαθητές, όλες μετά τις διακοπές. Επιβεβαίωση από συνάδελφο που δεν έχει σταθερό ίντερνετ στο σπίτι του και δουλεύει με δεδομένα. Επιβεβαίωση και από το διευθυντή του σχολείου μου, το δοκίμασε μπαίνοντας ως μαθητής με δεδομένα στην ψηφιακή του αίθουσα. Επιβεβαίωση και από τη ΔΙΔΕ, που έχει δεχτεί παράπονα από πολλά σχολεία.
Αλλά τι να πουν όλοι αυτοί, ο/η TimPap ξέρει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3895 στις: Ιανουάριος 29, 2021, 11:56:18 μμ »
Συνάδελφε αυτό που κάνουν μερικοί από την επιτροπή που βγαίνουν κάθε τρεις και λίγο και μας λένε το κοντό και το μακρύ τους εγώ δεν το δέχομαι. Στην επιτροπη 18 ήταν υπέρ ανοίγματος και 12 κατά. Είδες ποτέ έναν που ήταν υπέρ να βγαίνει στα ΜΜΕ?
Μην εισαι αφελης η επιτροπη ειναι επιλεγμενη απο την κυβερνηση. Αρκετα ατομα απο αυτα ηταν, ειναι ή θα ειναι συντομα στα ψηφοδελτια. Κανενας πολιτικος δεν θα εδινε τοση δυναμη σε μια ομαδα ατομων χωρις να μπορει να τους ελεγχει
he who tries to shine , dims his own light

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:05:31 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3896 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 09:28:51 πμ »
Συμφωνώ με tinyeye. Απόδειξη το ότι η Λινού που είναι φίλα προσκείμενη στην αντιπολίτευση δεν είναι στην επιτροπή.
Όσο για το άνοιγμα των Γυμνασίων: καθαρά πολιτική απόφαση στερούμενη λογικής (στην Γ΄ Γυμνασίου δεν κολλάει, στην Α΄ Λυκείου κολλάει).

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3897 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 09:52:53 πμ »
Μην εισαι αφελης η επιτροπη ειναι επιλεγμενη απο την κυβερνηση. Αρκετα ατομα απο αυτα ηταν, ειναι ή θα ειναι συντομα στα ψηφοδελτια. Κανενας πολιτικος δεν θα εδινε τοση δυναμη σε μια ομαδα ατομων χωρις να μπορει να τους ελεγχει
Δεν μου λέει κάτι αυτο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3898 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 10:03:15 πμ »
Συμφωνώ με tinyeye. Απόδειξη το ότι η Λινού που είναι φίλα προσκείμενη στην αντιπολίτευση δεν είναι στην επιτροπή.
Όσο για το άνοιγμα των Γυμνασίων: καθαρά πολιτική απόφαση στερούμενη λογικής (στην Γ΄ Γυμνασίου δεν κολλάει, στην Α΄ Λυκείου κολλάει).

Κι ο Δερμιτζάκης έχει αποχωρήσει από την επιτροπή, μάλλον λόγω πιέσεων.

Πάντως είναι αποπροσανατολιστικό το να βγαίνουν συνέχεια λες κ δεν έχουν άλλη δουλειά. Δημιουργούν σύγχυση οι ανακοινώσεις. Αν θέλουν, ας δημοσιεύσουν απλώς τα πρακτικά.

Για τα γυμνάσια συμφωνώ. αν ήταν να πάρουμε ένα ρίσκο, ας άνοιγαν τα λύκεια που κ πιο μεγάλα είναι για να το δουν σοβαρα κ να προσέξουν λίγο παραπάνω, και όφελος μεγάλο θα έχουν από τη στιγμή που δεν συζητάμε για αλλαγή συστήματος εισαγωγής φέτος. Το άνοιγμα γυμνασίων είναι ένα αναίτιο ρίσκο, απλώς κ μόνο για να πουν ότι έγινε.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3900 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 10:48:25 πμ »
Αντί να ασχολούμαστε ως πολίτες με τη διεκδίκηση της ενίσχυσης της Πρωτοβάθμιας φροντιδας υγείας και τη γενικοτερη ενισχυση του συστηματος Υγειας ως συνταγματικο μας δικαιωμα, ασχολούμαστε με το ακορντεόν των σχολείων, άνοιξε-κλείσε. Η  κυβέρνηση έχει ευθύνες απέναντι στους πολίτες και δεν πρεπει να ειμαστε παθητικοί δεκτες των εισηγησεων μιας επιτροπής και των πολιτικων προσωπων, που αλλα λεει ο ενας το πρωι, αλλα ο αλλος το μεσημερι και αλλα αλλος το βραδυ.
Θα το ανεχομαστε για πολυ ολο αυτό; Εκτος απο εκπαιδευτικοι, ειμαστε πανω απ' ολα πολιτες, μην το ξεχναμε.....

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3901 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 11:07:09 πμ »
(Αφού έχεις αποχωρήσει τι σε κόφτει πότε θα κάνουν εκλογές; )
Κατανάλωση δεδομένων: Δεκάδες μαρτυρίες από μαθητές, όλες μετά τις διακοπές. Επιβεβαίωση από συνάδελφο που δεν έχει σταθερό ίντερνετ στο σπίτι του και δουλεύει με δεδομένα. Επιβεβαίωση και από το διευθυντή του σχολείου μου, το δοκίμασε μπαίνοντας ως μαθητής με δεδομένα στην ψηφιακή του αίθουσα. Επιβεβαίωση και από τη ΔΙΔΕ, που έχει δεχτεί παράπονα από πολλά σχολεία.
Αλλά τι να πουν όλοι αυτοί, ο/η TimPap ξέρει καλύτερα.
Αποδεικνύουν κάθε μέρα πόσο σωστή απόφαση πήρα που αποχώρησα. Αν αλλάξει το σωματείο θα συμμετέχω και εγώ ξανά. Σε τσίρκα δεν συμμετέχω. Όσο για το άλλο θέμα, αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα είχαν και είχατε κάνει καταγγελίες. Μήπως βλέπετε youtube παράλληλα; Δεν ισχύει όσοι και αν παραπονεθούν αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα. Θα επιστρέψουμε στην εξ αε αρχές του Μαρτίου. Είναι καλό έστω και αυτό το σύντομο διάλειμμα από την τηλεκπαίδευση. Το πώς θα λειτουργήσουν τα λύκεια μόνο στις κόκκινες περιοχές δεν το έχουν σκεφτεί. Από Δευτέρα θα φανεί ότι δεν γίνεται. Γυμνάσια και λύκεια πάνε παρέα. Κλείνουν και ανοίγουν μαζί. Στην αβάθμια οι ειδικότητες θα έπρεπε να προσφέρουν τηλεκπαίδευση το μεσημέρι. Προκαλείται μεγάλο πρόβλημα με τα πήγαινέλα σε πολλά σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3902 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 11:41:31 πμ »
https://www.skai.gr/news/ygeia/tsakris-skai-eimai-idiaitera-anisyxos-gia-tis-epomenes-meres-epithetiki-sta-paidia-i-vretaniki-metallaxi?fbclid=IwAR2agxbILs3fUAM7F5DxBvNcdiievfXwjN8gLEKl6HlCbh_U6z45pw0KiJA  υποτιθεται ότι δεν κολλάει στα παιδιά....


Να μας πούνε πως κόλλησαν τα παιδάκια στην Κρήτη... Ένας είναι ο λόγος : να μη δοθούν άδειες σε γονείς
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος aquarius2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Σιχαίνομαι την υποκρισία
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3903 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 11:48:29 πμ »
Τα παιδιά στα Λύκεια έχουν πιο έντονη επαφή μεταξύ τους!!!

https://www.inewsgr.com/437/kerameos--ta-paidia-sta-lykeia-echoun-pio-entoni-epafi-metaxy-tous--chamilos-o-deiktis-thetikotitas-sta-scholeia.htm

Τι θα ακούσω ακόμα από εσένα απορώ ..τα περίμενα όλα όμως όχι και αυτό!!!
Ο καθένας παίρνει από τη ζωή ότι του αξίζει!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3904 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 11:52:16 πμ »
Δεν χρειάζεται να τα πούμε εμείς, βγήκε και τα είπε ο Καπραβέλος πόσο λάθος είναι το άνοιγμα των σχολείων στην Αττική, όσο για το τι λέει η Παγώνη, ας το αφήσω ασχολίαστο (ή μάλλον θα το σχολιάσω, ήθελε να γίνει νούμερο στον Ζαχαράτο κι έγινε, τι άλλο να πει κανείς).
Πού είναι τα rapid tests σε μαθητές, πού είναι όλα όσα διαφημίζουν άνευ ουσίας).
Λέτε να αντέξουμε ανοιχτοί έναν μήνα;
Στο σχολείο που είμαι φέτος οι συνθήκες είναι άθλιες, το σχολείο δεν έχει καθόλου εξαερισμό, γι΄αυτό και τα κρούσματα πήγαν σύννεφο, που λέμε...Και ναι, είναι Γυμνάσιο.
Θα τα γράψω και στην Κεραμέως στο instagram, που μπαίνουν οι μαθητές και σχολιάζουν και γίνεται χαμός...

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3905 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 12:22:28 μμ »
3 βδομάδες πριν το Πάσχα θα κλείσουμε και μετά ανοίγουμε μετα το πασχα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 344

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.