*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953365 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4788 στις: Μάρτιος 21, 2021, 06:06:12 μμ »
Δηλ. κάνει λάθος όταν μιλά για αύξηση της τηλεργασίας και για χρήση συσκευών καθαρισμού/ φιλτραρίσματος αέρα στα ΜΜΜ & στους κλειστούς χώρους εργασίας; Κάνει λάθος όταν λέει για αποκλιμάκωση της τωρινής κατάστασης από το Μάιο και για μεγαλύτερη άνεση το καλοκαίρι, λόγω του καιρού και των ανοιχτών χώρων; Κι ο Μόσιαλος το ίδιο είπε χθες: ανοιχτοί χώροι κι αποστάσεις και το καλοκαίρι θα είναι χαλαρότερα τα πράγματα.
Άλλωστε κι η Παγώνη παραδέχτηκε κάτι που κανείς δεν το θίγει εδώ μέσα και που προκαλεί την εύλογη απορία όλων: το 45% των υγειονομικών είναι ανεμβολίαστο...!!!
Δε κάνει λαθος με τις προτάσεις αυτές, που δεν είναι μόνο δικές του, αλλα δε πειράζει, αρκεί που τις είπε..

Ποτέ είπε να βγούμε σε ανοιχτούς χώρους ο Σαρηγιάννης με αυστηρά μέτρα και αποστάσεις, όπως  έκανε ο Μόσιαλος και άλλοι;;;  Ο Μόσιαλος λέει για τώρα!
Οι τελευταία προτροπή του Σαρηγιαννη {προχθές), ήταν για ένα μήνα ακόμη σκληρό lockdown.. (υπάρχει στο διαδίκτυο)
Μετά άρχισε να τα γυρνάει..οταν είδε ότι  υπερισχύει η άλλη άποψη.

Δεν υπάρχει εγκυρότητα και αξιοπιστία στα μοντέλα του ως προς τη χρονική εξέλιξη. Αυτό καταλαβαίνω εγώ, μια που γνωρίζω δύο τρία πράγματα από στοχαστικα  μοντέλα.
Δεν υπάρχει μοντέλο που να σου τρεναρει το συμπέρασμα κάθε μήνα, στον επόμενο. Του δίνεις λάθος υποθέσεις..

Όσο για τους υγειονομικους, δε μπορεί η ανευθυνότητα του 45% να κλείσει το κόσμο μεσα για μήνες.

Και να πω και μια γνώμη για μας. Κρίνοντας απ το δικό μου σχολείο, και απ τα σχολεία των παιδιών μου, πιστεύω ότι δεν υπάρχουν πιο  ασφαλείς χώροι. Αν όμως οι λοιμωξιολογοι πιστεύουν ότι πρέπει να ειναι κλειστά, ας μείνουν κλειστά.
Το κλείδωμα όμως της κοινωνίας και της οικονομίας, αποδεικνύεται  λάθος. Ασχέτως αν δεν το λένε χύμα.

Sorry για τη φλυαρία..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4789 στις: Μάρτιος 21, 2021, 07:30:22 μμ »
Εχω την αισθηση οτι δεν επιθυμουν το ανοιγμα των σχολειων.
Δεν τους ενδιαφερει, δηλαδη.

Και κατι ακομα...
Οσο υπερθεματιζουμε για την τηλεκπαιδευση, τοσο πριονιζουμε το κλαδι που στεκομαστε.
Η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ εχουν ευθυνη για την κατασταση.
Μα πόσο φοβικοί άνθρωωωποι είστε!!!! Έλεος, βρε φίλε μου, έλεος...ποιος δεν επιθυμεί το άνοιγμα; Λειτουργεί το σχολείο...είμαστε εν μέσω πανδημίας...προτεραιότητα η ζωή!!! Ζωή & Οικονομία & Παιδεία , Παιδεία & Οικονομία & Ζωή, Υγεία & Παιδεία & Οικονομία...με όποια σειρά και να τα βάλεις το ένα είναι στενά δεμένο με το άλλο. Εκτός αν πιστεύεις στα Λεφτόδεντρααα.... ή έχεις κανένα στο σπίτι.

Ευτυχώς που την έχουμε την τηλεκπαίδευση. Θα μείνει παρακαταθήκη και για το μέλλον. Ασθένειες, καταλήψεις, σεισμοί και καταποντισμοί δεν θα διακόπτουν στο εξής την εκπαιδευτική διαδικασία...και δεν θα χαρούμε;;;; Πολύ θα χαρούμεε... Επιτέλους...

Για περιπτώσεις ακραίες σαν αυτή που ζούμε ή σαν την κατάληψη των σχολικών κτηρίων, είναι ό,τι πιο σημαντικό υπάρχει!!!!

Το μαγαζάκι δεν δουλεύει τηλε... δουλεύει αυτό το διάστημα ο παμπόνηρος Έλλην, μαύρα και άραχνα, πιο μαύρα από τα πριν!!! Με μαύρη οικονομία, μεγάλο κακό θα μας έβρει...

Πολλά τα λάθη της κυβέρνησης, του Παιδείας, οκ, αλλά η τηλεκπαίδευση είναι από τα πιο σωστά που έχει κάνει. Για τα μέρη μας εύχομαι δυνατά να ανοίξουμε μετά το Πάσχα, διότι οι μεταλλάξεις κάνουν παρτάρες...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3369
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4790 στις: Μάρτιος 21, 2021, 07:35:50 μμ »
Είστε τυχεροί που είστε σε σχολεία ασφαλή. Εγώ είμαι "ατυχήσασα", είμαι σε σχολείο καθόλου ασφαλές. Δεν μπορώ να πω περισσότερα για τον συνωστισμό που επικρατεί... Το μόνο που με έσωσε ήταν η μάσκα, υποψιάζομαι. Και όταν θα γυρίσουμε, πάλι ανασφάλεια θα νιώθω.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4791 στις: Μάρτιος 21, 2021, 08:06:27 μμ »
Και το δικό μου εργασιακό περιβάλλον δε θα το έλεγα ασφαλές, το αντίθετο μάλλον. Αλλά εννοείται κάνουμε ό,τι μας πουν, δεν μπορούμε κι αλλιώς. Αν είναι καλύτερο και ασφαλές να ανοίξουν τα σχολεία, με χαρά θα γυρίσουμε. Αν πάλι όχι, θα κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε μέσω τηλεκπαίδευσης. Η οικονομία όμως, κατά τη γνώμη μου, κακώς είναι κλειστή. Ο κόσμος υποφέρει και πολλές επιχειρήσεις αν δεν έχουν ήδη κλείσει, θα βάλουν λουκέτο και πολλά παιδιά θα έχουν πλέον άνεργους γονείς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4792 στις: Μάρτιος 21, 2021, 08:31:33 μμ »
@ JURE

Παρέλειψες το πλέον σημαντικό. Με ποιον εξοπλισμό και με ποια σύνδεση στο διαδίκτυο γίνεται τηλεκπαίδευση; Με του δημοσίου;
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4793 στις: Μάρτιος 21, 2021, 08:47:09 μμ »
ποιος θεωρεί σοβαρα ασφαλές το σχολείο; εκτός αν έχετε καταφέρει μα είναι τα παιδιά στρατιωτάκια στις σωστές αποστάσεις κ να μην πληςιαζονται να φορούν ολόσωστα τη μασκα (δλδ άλλαγμα τουλ. δυο μάσκες, αφαίρεση με πλύσιμο χεριών κ αποθήκευση κλπ). Υπάρχει τέτοιο σχολείο; πολύ θα ήθελα να το μάθω.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4794 στις: Μάρτιος 21, 2021, 08:53:38 μμ »
Σίγουρα, με τα κρούσματα που έχουμε, δεν είναι το δικό μας. :(

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4795 στις: Μάρτιος 21, 2021, 09:10:43 μμ »
Εχω την αισθηση οτι δεν επιθυμουν το ανοιγμα των σχολειων.
Δεν τους ενδιαφερει, δηλαδη.
Αν το ηθελαν, θα το ειχαν κανει λαμβανοντας και τα σχετικα μετρα ασφαλείας.
Προς επιρρωσιν των οσων γραφω, ειναι το γεγονος οτι στα μικρα μερη (νησια-χωρια οπουδηποτε στην Ελλαδα), τα τμηματα και κατ’επεκταση τα σχολεια, ειναι ολιγομελη, ετσι κι αλλιως.
Γιατι δεν ανοιγουν τα σχολεια εκει;
Γιατι επιλεγουν το οριζοντιο κλεισιμο;

Και κατι ακομα...
Οσο υπερθεματιζουμε για την τηλεκπαιδευση, τοσο πριονιζουμε το κλαδι που στεκομαστε.
Η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ εχουν ευθυνη για την κατασταση.
Δουλεύω φέτος σε ένα τέτοιο σχολείο. Μικρό. Σε νησί. Έχουν πεθάνει παππούδες μαθητών μας, γονείς βρίσκονται στο νοσοκομείο. Δεν επιθυμώ σε αυτή την κατάσταση το άνοιγμα.

Η οικονομία με αυστηρά μέτρα και με υπευθυνότητα από πλευράς πολιτών πρέπει να ανοίξει. Όχι τα μολ, αλλά τα μαγαζιά της γειτονιάς με ραντεβού, κάπως να ανοίξουν. Σε έναν μήνα εύχομαι να ανοίξει και η εστίαση και να έρχονται σιγά σιγά οι τουρίστες.

Αποσυνδεδεμένος kindergarten

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4796 στις: Μάρτιος 21, 2021, 09:16:00 μμ »
Με αυτην την οπτικη, δεν πρεπει να ανοιξει τιποτα.
Ουτε τα μικρα μαγαζια...(μπορει να κολλησουν οι νεοι και αυτοι να μολυνουν τους παππουδες)
Η εστιαση να ανοιξει; Αστειευεστε μαλλον...Εκει θα μετραμε νεκρους.
Τιποτα!
Με πεισατε!
Μικρα σχολεια οδηγουν σε νεκρους.
Μικρα μαγαζια οδηγουν σε νεκρους.
Οχι, δεν επιθυμω ανοιγμα.
Ειμαι φοβικος τυπος....(για τον χρηστη JURE)

ΥΓ οταν το σχολειο τελει υπο καταληψη, αυτο γινεται για συγκεκριμενο λογο. Κατι απαιτουν οι μαθητες. Καθηγητες, ας πουμε. Αν εσυ κανεις μαθημα παρά την καταληψη, ακυρωνεις το αιτημα των μαθητων.
Τωρα που το σκεφτομαι, κακως σού απαντω. Εχεις εκτεθει ήδη.
Θλιβερο...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2021, 09:20:14 μμ από kindergarten »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4797 στις: Μάρτιος 22, 2021, 08:29:08 πμ »
Με αυτην την οπτικη, δεν πρεπει να ανοιξει τιποτα.
Ουτε τα μικρα μαγαζια...(μπορει να κολλησουν οι νεοι και αυτοι να μολυνουν τους παππουδες)
Η εστιαση να ανοιξει; Αστειευεστε μαλλον...Εκει θα μετραμε νεκρους.
Τιποτα!
Με πεισατε!
Μικρα σχολεια οδηγουν σε νεκρους.
Μικρα μαγαζια οδηγουν σε νεκρους.
Οχι, δεν επιθυμω ανοιγμα.
Ειμαι φοβικος τυπος....(για τον χρηστη JURE)

ΥΓ οταν το σχολειο τελει υπο καταληψη, αυτο γινεται για συγκεκριμενο λογο. Κατι απαιτουν οι μαθητες. Καθηγητες, ας πουμε. Αν εσυ κανεις μαθημα παρά την καταληψη, ακυρωνεις το αιτημα των μαθητων.
Τωρα που το σκεφτομαι, κακως σού απαντω. Εχεις εκτεθει ήδη.
Θλιβερο...
Αν μπορούσαν να λειτουργούν αλλιώς φυσικά ναι το σωστό είναι να μην ανοίξει τίποτα μέχρι να εξαφανιστεί ο ιός! Όπως έγινε στην Κίνα. Ο τρόπος λειτουργίας των κοινωνιών μας είναι διαφορετικός και είναι διαφορετική η τοποθέτηση του πολίτη απέναντι στην κοινωνία. Δεν φημιζόμαστε για την κοινωνική μας συνείδηση και ευθύνη! Χωρίς να επαινώ το καθεστώς της Κίνας, φάνηκε ότι ήταν η μοναδική σωστή επιλογή για υγειονομικούς λόγους. Αν πρόκειται για λοκντάουν να είναι απόλυτο. Αφελώς οι Ευρωπαίοι ηγέτες πόνταραν στα εμβόλια. Θα μας πάρει πολλούς μήνες ακόμη για να ξεφύγουμε και αν δεν ξεφύγουμε θα σερνόμαστε σε άνοιξε κλείσε χωρίς νόημα!

Κλείνω λέγοντας πως τα σχολεία είναι ανοιχτά. Διδάσκουμε και διδάσκονται. Δεν ξέρω ούτε μία περίπτωση παιδιού που δεν έχει πρόσβαση στην τηλεκπαίδευση!

Αποσυνδεδεμένος kindergarten

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4798 στις: Μάρτιος 22, 2021, 08:41:47 πμ »
Τα σχολεια ειναι κλειστα.
Οι εκπαιδευτικοι ειμαστε «ανοιχτοι».

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4799 στις: Μάρτιος 22, 2021, 08:59:05 πμ »
Τα σχολεια ειναι κλειστα.
Οι εκπαιδευτικοι ειμαστε «ανοιχτοι».
Αν για εσένα το σχολείο είναι το κτήριο, ας το θεωρείς κλειστό. Για εμένα που έχει να κάνει με τα μυαλά και το πνεύμα, είναι ορθάνοιχτο το σχολείο.

Εσύ είχες αναφερθεί στις καταλήψεις; Τις θεωρείς ορθές και ότι πρέπει να γίνονται! Μάλιστα. Εγώ εκτίθεμαι, συνάδελφε; Θα σε παρότρυνα να βρεις τις συζητήσεις μας στο νήμα γοα τις καταλήψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2021, 09:02:15 πμ από TimPap »

Αποσυνδεδεμένος kindergarten

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4800 στις: Μάρτιος 22, 2021, 09:04:37 πμ »
Αυτο το πνευμα σου, πως το διαχεεις μεσω webex; Δεν βρισκει τοιχο;
Και αυτοι οι μαθητες, πως φανταζεσαι οτι διεγειρεται το πνευμα τους; Μεσω οθονων και παγωμενης φωνης;
Αφηστε τους βερμπαλισμους.
Το σχολειο ειναι κλειστο. Εδω και καιρο.
Εσυ, εγω, ο αλλος, εχουμε ΑΝΟΙΞΕΙ τις οθονες μας και απλα επικοινωνουμε.
Ναι, εγω το ειπα! Αξιολογησε με αρνητικα, καλε στρατιωτη. Εγω το ειπα για τις καταληψεις.
Φετος εγιναν καταληψεις λογω ελλειψης καθηγητων. Μπηκε στο πνευμα σου; Το αντιλαμβανεσαι;
Δεν ειναι δικαιο το αιτημα των μαθητων;
Η αξιολογηση, αν γινει σωστα, θα σου εδειχνε το σκληρο της προσωπο...

*Περι καταληψεων... δεν απαντησα σε εσενα,ΤίpTop. Aλλα ειναι δυνατο το πνευμα σου, οπότε λογικο να το παρεις προσωπικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2021, 09:10:54 πμ από kindergarten »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4801 στις: Μάρτιος 22, 2021, 09:52:41 πμ »
Ακόμα έχουμε μπροστά μας μέρες με υψηλούς ημερήσιους αριθμούς σε κρούσματα κορονοϊού και διασωληνωμένους, σύμφωνα και με τα όσα δήλωσε ο αναπληρωτής καθηγητής επιδημιολογίας ΕΚΠΑ, Δημήτρης Παρασκευής. Παρασκευής: Δεν έχει γίνει σύσταση για χαλάρωση των μέτρων (video) https://www.newsit.gr/ellada/paraskeyis-den-exei-ginei-systasi-gia-xalarosi-ton-metron-video/3245442/


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 464
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.