*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 947894 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5740 στις: Απρίλιος 17, 2021, 09:47:30 πμ »
Αν συνεχιστεί έτσι το πράγμα, γιατί κανένας δεν μπορεί να αρνηθεί πως το Πάσχα οι συναθροίσεις θα πάνε σύννεφο, φοβάμαι ότι τον Μάιο θα κλείνουν τα τμήματα σωρηδόν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:51:30 »

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5741 στις: Απρίλιος 17, 2021, 10:09:10 πμ »
Προσωπική μου άποψη: μεγάλο λάθος το άνοιγμα των λυκείων. Έχουμε κρούσματα στο σχολείο και μπαίνουν καραντίνα καθηγητές οι οποίοι αν έρχονται απο μακρια τώρα αδυνατούν να ταξιδέψουν στον τόπο τους...

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5742 στις: Απρίλιος 17, 2021, 10:15:03 πμ »
σε σχολείο που δουλεύω 2 τμηματα εκλεισαν λογω covid

Αποσυνδεδεμένος el torero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5743 στις: Απρίλιος 17, 2021, 11:00:27 πμ »
Αν πας επειγόντως σε νοσοκομείο για θέμα υγείας κ σε πάνε για τεστ πρώτα, θα τους τα πεις αυτά κ τότε;
Σε νοσοκομειο σου κανουν αυτοι τεστ. Δεν δουλευεις εκει (οπως το θετεις) να θεσεις τους ορους, αν δε σ' αρεσει φευγεις. Απο εκει και περα ξαναδιάβασε τι εγραψα (11/4), σου φανηκε να ειμαι κατα των τεστ ή της επιβολής τους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:51:30 »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5744 στις: Απρίλιος 17, 2021, 12:58:11 μμ »
Σας έδωσαν τεστ για την επομενη εβδομάδα;

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1018
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5746 στις: Απρίλιος 17, 2021, 03:02:06 μμ »
Παράθεση
Σας έδωσαν τεστ για την επομενη εβδομάδα;

Εγώ πήγα Πέμπτη πρωί και μου έδωσε δύο, το ένα για την Κυριακή.
Πάντως, πιο πιθανό μου φαίνεται να κολλήσω από την σημερινή λαϊκή που πήγα... εκεί οι μάσκες που φοριούνται σωστά είναι σπάνιο είδος...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5747 στις: Απρίλιος 17, 2021, 06:53:50 μμ »
https://www-iatronet-gr.cdn.ampproject.org/v/s/www.iatronet.gr/amp/article/100674/a-manitakhs-ypohreotikos-emvoliasmos-giatron-kai-ekpaideytikon?amp_js_v=a6&amp_gsa=1&usqp=mq331AQHKAFQArABIA%3D%3D#aoh=16186593559178&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=From%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.iatronet.gr%2Farticle%2F100674%2Fa-manitakhs-ypohreotikos-emvoliasmos-giatron-kai-ekpaideytikon
Μου έκανε εντυπωση η άποψη του,οχι για τους υγειονομικούς προφανως. Για τους εκπαιδευτικούς.

Ξέρω ότι πολλοί θα ενοχληθούν, αλλά προτιμώ κάποιος να λέει ότι είμαστε υποχρεωμένοι να εμβολιαστουμε (εν ολίγοις να παραδέχεται ότι το επάγγελμα μας έχει ρίσκο), παρα τις αρλούμπες ότι τα σχολεία είναι ασφαλή κ χωρίς διασπορά.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5748 στις: Απρίλιος 18, 2021, 08:46:22 μμ »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5749 στις: Απρίλιος 18, 2021, 08:57:38 μμ »
Κ επισήμως παράταση κατά 2 βδομάδες
https://www.esos.gr/arthra/72581/apofasi-dyo-evdomades-i-paratasi-mathimaton-sta-dimotika-gymnasia-kai-lykeia

Θεέ μου αυτό το ρεπορτάζ του esos για την τραγωδια της εκτόξευσης αριστούχων πέρσι, θέλω να σπάσω τον υπολογιστή όταν το βλέπω να επαναλαμβάνεται. Οκ δηλαδη αν είχαν γράψει εξετάσεις κ οι μισοί απ αυτούς αντί για πάνω από 18,5 είχαν 16,5-18, τι θα άλλαζε;

Για να επανέλθω στα σχετικά, σκεφτόμουν σενάριο σε πανελλήνιες. κρουσμα σε μέλος λυκειακής επιτροπής. μπαίνουν όλοι σε καραντίνα κ κλείνει το εξεταστικό; οέο; ας πούμε ότι δεν έχουν έρθει σε επαφή με τα παιδθα κ ίσως όχι πολλή με επιτηρητές. αλλά τι γίνεται; έρχονται αναπληρωματικά μέλη; πέρσι με μηδέν κρούσματα δεν νομίζω ότι τα σκέφτηκε κανεις αυτά, φέτος όμως τι θα γίνει;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5750 στις: Απρίλιος 18, 2021, 09:24:08 μμ »
Θεέ μου αυτό το ρεπορτάζ του esos για την τραγωδια της εκτόξευσης αριστούχων πέρσι, θέλω να σπάσω τον υπολογιστή όταν το βλέπω να επαναλαμβάνεται. Οκ δηλαδη αν είχαν γράψει εξετάσεις κ οι μισοί απ αυτούς αντί για πάνω από 18,5 είχαν 16,5-18, τι θα άλλαζε;



Καλά, μια δόση αλήθειας κρύβει το δημοσίευμα. Δεν είναι λίγοι οι μαθητές που έχουν αδικαιολόγητα υψηλούς βαθμούς στα προφορικά και οι επιδόσεις τους στις εξετάσεις ουδεμία σχέση έχουν με τους βαθμούς των προφορικών. Και βάζει μετά ο καθηγητής των Αγγλικών π.χ. χαμηλό βαθμό κι έρχονται μαινόμενοι οι γονείς γιατί τους χαλάει τον μέσο όρο. Πόσοι μαθητές του 18-20 στις Πανελλαδικές έχουν πολύ χαμηλούς βαθμούς; Όχι ότι αυτό είναι το μείζον θέμα τώρα αλλά δεν είναι ότι δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα το ρεπορτάζ. Μπορεί όχι ακριβώς αλλά έχουμε γεμίσει "αριστούχους" με κριτική ικανότητα μηδέν και δίχως βασικές δεξιότητες.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5751 στις: Απρίλιος 18, 2021, 09:28:53 μμ »

[...]
Για να επανέλθω στα σχετικά, σκεφτόμουν σενάριο σε πανελλήνιες. κρουσμα σε μέλος λυκειακής επιτροπής. μπαίνουν όλοι σε καραντίνα κ κλείνει το εξεταστικό; οέο; ας πούμε ότι δεν έχουν έρθει σε επαφή με τα παιδθα κ ίσως όχι πολλή με επιτηρητές. αλλά τι γίνεται; έρχονται αναπληρωματικά μέλη; πέρσι με μηδέν κρούσματα δεν νομίζω ότι τα σκέφτηκε κανεις αυτά, φέτος όμως τι θα γίνει;

Ναι. Θα βάλουν αναπληρωματικούς, στη χειρότερη περίπτωση από το ίδιο λύκειο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5752 στις: Απρίλιος 18, 2021, 09:46:59 μμ »
Ναι. Θα βάλουν αναπληρωματικούς, στη χειρότερη περίπτωση από το ίδιο λύκειο.

Δηλαδή υπάρχει προβλεψη; πχ για χειρισμό vbi θα υπάρχει κ δεύτερο άτομο εκπαιδευμένο κλπ;
Δεν είμαι λύκειο κ δεν τα ξέρω αυτά, απλώς γενικα σήμερα σκεφτόμουν ότι πρακτικά υπάρχουν πολλές δυσκολίες. Και μεγάλη αναστάτωση.
Γενικα αυτόν τον καιρό με έχει πιάσει απελπισία. Το lockdown δεν πέτυχε, έχουμε γεμίσει κρούσματα, η συμμετοχή στον εμβολιασμό ειναι χαμηλή, κ σε ένα μήνα ανοίγουν τα πάντα, ενώ μάλιστα εμείς θα είμαστε με τα sms μέχρι τελευταία στιγμή πριν έλθουν οι τουρίστες, κ μετά 1,5 μάθημα περίπου με το άγχος των τεστ πάλι, κ το άγχος μην μπούμε σε καραντίνα, κ γύρω γύρω ανοιχτά όλα, πραγματικά είναι απελπιστικό. Κ εμείς άγνωστο αν θα έχουμε προλάβει να εμβολιαστουμε.

Για τους πλήρως εμβολιασμένους άραγε θα αλλάξουν τους κανόνες της καραντίνας σε περίπτωση επαφής, όπως κάνουν σ άλλες χώρες; θα είναι μια ανακούφιση.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5753 στις: Απρίλιος 18, 2021, 10:06:29 μμ »
Πάντα υπάρχει και ένας βοηθός vbi. Το θέμα, δυστυχώς,  είναι ότι δεν είναι πάντα εκπαιδευμένος. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158551
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.