*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 948238 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5908 στις: Μάιος 04, 2021, 01:53:47 μμ »
Dors εγω δεν ειμαι σε θεση να εγγυηθώ τίποτα σχετικό, γιατί δεν είμαι γιατρός. Δεν έχω τέτοια κατάρτιση. όμως κ οι ειδικοί δεν μπορούν επίσης γιατί στην επιστήμη υπάρχει κι η στατιστική. Θα σου μιλήσουν με πιθανότητες και βασει αυτών αποφασίζουν. Η επιστήμη ειναι μονίμως εν εξελίξει,δεν ειναι ευαγγέλιο.
Καταλαβαίνω όλους τους υγιείς προβληματισμούς. Άσε αυθεντίες τύπου Fauci. Έχω 12 γιατρούς στον περίγυρό μου, κάποιοι νοσοκομειακοί. Αυτούς ακούω. Πως να αγνοήσω τα 600 χρόνια που έχουν σπαταλήσει να μορφωθούν σχετικά, τις ατέλειωτες ώρες πρακτικής στα νοσοκομεία και την αδιακοπη προσπάθεια να σώζουν αρρώστους?
Εγώ δεν έχω αυτά τα προσόντα,δεν εκπαιδεύτηκα γι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:17:43 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5909 στις: Μάιος 05, 2021, 12:56:47 μμ »
σκεφτόμουν για τα διαγωνίσματα ότι ούτε τώρα θα μπορούν να μπουν. ήδη με τα πρώτα σελφ θα λείπουν μαθητες από Δευτέρα. μετά θα εμφανιστούν κρούσματα κ θα κλείνουν τμήματα κ σχολεία. δλδ οποίος περιμένει απόλυτα ομαλές συνθήκες δεν θα τις έχει...

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5910 στις: Μάιος 05, 2021, 01:44:00 μμ »
σκεφτόμουν για τα διαγωνίσματα ότι ούτε τώρα θα μπορούν να μπουν. ήδη με τα πρώτα σελφ θα λείπουν μαθητες από Δευτέρα. μετά θα εμφανιστούν κρούσματα κ θα κλείνουν τμήματα κ σχολεία. δλδ οποίος περιμένει απόλυτα ομαλές συνθήκες δεν θα τις έχει...

   Μόνο με μοριακούς ελέγχους διαπιστώνεται ο ιός όχι με τα self-test, εκτός εάν αρρωστήσουν από κοινή γρίπη που την μετράν  κι αυτή τα πρώτα που ανέφερες........ Οπότε, μην προοικονομείς το μέλλον με ένα απλό self-test...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5911 στις: Μάιος 05, 2021, 02:14:19 μμ »
   Μόνο με μοριακούς ελέγχους διαπιστώνεται ο ιός όχι με τα self-test, εκτός εάν αρρωστήσουν από κοινή γρίπη που την μετράν  κι αυτή τα πρώτα που ανέφερες........ Οπότε, μην προοικονομείς το μέλλον με ένα απλό self-test...
Τι λες; το μοριακό όντως είναι ακριβέστερο κ βρίσκει κ σε πιο χαμηλό ιικο φορτίο ενώ το σελφ τεστ έχει κ ψευδώς θετικά κ ψευδώς θετικά κ γι αυτό τα θετικά θέλουν επιβεβαίωση, αλλά τι σχέση έχει η γρίπη που είναι άλλος ιός ούτως ή άλλως κ ανιχνεύεται με άλλα τεστ; (συν ότι απ όσο ξέρω δεν υπάρχει όρος «κοινή γρίπη»).

Σαφώς κ δεν είναι σοβαρή λύση τα σελφ τεστ πρωτίστως γθατι πολλοί δεν θα τα δηλώσουν.
Είδες όμως ποσα λύκεια έκλεισαν το 15ηνερο που «άνοιξαν»; και μάλιστα έκλεισαν σχολεία ολόκληρα γιατί αποκαλύφθηκαν οι συρροές που δεν ανακαλύπτονταν πριν που η γραμμή ήταν να μην ελέγχονται οι μαθητες. Σαφώς κ θα βρεθούν πολλοί μαθητες θετικοί κ θα υπάρχουν δυσλειτουργίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:17:43 »

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5912 στις: Μάιος 05, 2021, 04:44:23 μμ »
προσωπικά δεν θα βάλω διαγωνίσματα στο σχολείο...έχουμε άλλωστε κάνει τόσα  ηλεκτρονικά  (ασκήσεις  με χρονόμετρο, project ομαδικό, εργασίες , σύντομα τεστ στο chat privately) και θα προτιμούσα να επικεντρωθούμε όσο καιρό έχουμε στην τάξη σε κανονικό μάθημα ...άλλωστε κάθε μέρα "τσεκάρω " την εμπέδωση με ερωτήσεις επαναληπτικού χαρακτήρα...
τα παιδιά δεν ήθελαν το άνοιγμα των σχολείων μόνο και μόνο για τον καταιγισμό διαγωνισμάτων που τους περιμένει...

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5913 στις: Μάιος 06, 2021, 01:24:03 πμ »
προσωπικά δεν θα βάλω διαγωνίσματα στο σχολείο...έχουμε άλλωστε κάνει τόσα  ηλεκτρονικά  (ασκήσεις  με χρονόμετρο, project ομαδικό, εργασίες , σύντομα τεστ στο chat privately) και θα προτιμούσα να επικεντρωθούμε όσο καιρό έχουμε στην τάξη σε κανονικό μάθημα ...άλλωστε κάθε μέρα "τσεκάρω " την εμπέδωση με ερωτήσεις επαναληπτικού χαρακτήρα...
τα παιδιά δεν ήθελαν το άνοιγμα των σχολείων μόνο και μόνο για τον καταιγισμό διαγωνισμάτων που τους περιμένει...
Όλα δεν θέλουν το άνοιγμα για να αποφύγουν τα διαγωνίσματα και τις εξετάσεις. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό ει αι θετικό η αρνητικο

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5914 στις: Μάιος 06, 2021, 09:13:34 πμ »
Όλα δεν θέλουν το άνοιγμα για να αποφύγουν τα διαγωνίσματα και τις εξετάσεις. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό ει αι θετικό η αρνητικο

Έχουν τα δίκια τους. Τα παιδιά έζησαν μια ανωμαλία. Μπορεί τα περισσότερα να μην έκαναν κανονική καραντίνα αφού έβγαιναν από δω κ από κει αλλά σε σχέση με τους ενήλικες που σε γενικές γραμμές διατήρησαν τη ρουτίνα τους μιας κ γ τηλεργασια στην Ελλάδα δεν εφαρμόστηκε εκτεταμένα, στα παιδιά έπεσε το βάρος του εγκλεισμού. Στα παιδιά κ στους εργαζόμενους σε αναστολή. Μην παριστάνουμε ότι όλα φέτος ήταν νορμαλ. Πολύ καλύτερα ήταν τα διάφορα ηλεκτρονικά, κι ας ήταν παρωδια ενίοτε, αλλά ήταν μια εγγρηγορση/ετοιμότητα. Ο καταιγισμός διαγωνισμάτων με το άνοιγμα είχε ένα νόημα τον Φεβρουάριο για όσους είχαμε ανοιξει, τώρα δεν έχει, η δεύτερη φάση webex μας εξόντωσε όλους... και περναει κ το λάθος μήνυμα, όπως κάνουν κ οι προαγωγικές: δεν ασχολούμαστε με το τι κάνετε κάθε μέρα, μπορείτε απλώς να ξεσκιστείτε για το διαγωνισμα κ τις εξετάσεις κ να είστε οκ...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5915 στις: Μάιος 09, 2021, 12:08:06 μμ »
Ερώτηση: Εκπαιδευτικός ήρθε σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα. Ο ίδιος έκανε το self test και βγήκε αρνητικό. Πρέπει να μπει σε καραντίνα ή πάει κανονικά στο σχολείο; Οι οδηγίες που έχουν έρθει στα σχολεία δεν αναφέρουν αυτή την περίπτωση νομίζω. Γνωρίζει κανείς;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5916 στις: Μάιος 09, 2021, 01:05:24 μμ »
Αν ήταν υψηλου κινδύνου η επαφή, πχ σε κλειστό χώρο, χωρίς καλό αερισμο για πανω απο 15 λεπτα η με μάσκες, αλλά χωρίς αποστάσεις για την ίδια ώρα (παραδειγματα ειναι αυτά), τότε το self test δεν μετράει. Εκτός κ αν έχουν περασει 14 μέρες από την επαφή.
Κανονικά κ επιδημιολογικα μιλώντας, ΑΝ είναι υψηλου ρίσκου η επαφή κ χρονικά προσφατη, μπαίνει καραντίνα, ΑΣΧΕΤΩΣ self test. Μετά από 5 μερες το λιγότερο, ελεγχος κ αν βγει αρνητικό, επανάληψη μετά από 3 περιπου. Μέσα στην καραντίνα αυτά, αν θέλει να δει τι παιζει( η καραντίνα θα πρεπει να κρατηθεί).

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5917 στις: Μάιος 09, 2021, 10:51:59 μμ »
μόνο εμένα δεν μου ανοίγει η σελίδα του self testing.gov ;;; εδώ και ώρα....

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5918 στις: Μάιος 09, 2021, 11:22:34 μμ »
μόνο εμένα δεν μου ανοίγει η σελίδα του self testing.gov ;;; εδώ και ώρα....

Μια από τα ίδια...
Για.μενα το δήλωσα μέσω δημοσίων υπαλλήλων.και για το παιδί εκτύπωσα σχολική κάρτα και χειρόγραφα
Δεν μπορώ να.μπω από το απόγευμα

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5919 στις: Μάιος 09, 2021, 11:36:35 μμ »

Μια από τα ίδια...
Για.μενα το δήλωσα μέσω δημοσίων υπαλλήλων.και για το παιδί εκτύπωσα σχολική κάρτα και χειρόγραφα
Δεν μπορώ να.μπω από το απόγευμα
Θέλει προσπάθεια! Κάποιες ώρες ανοίγει αμέσως!

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5920 στις: Μάιος 09, 2021, 11:49:58 μμ »
Όλα δεν θέλουν το άνοιγμα για να αποφύγουν τα διαγωνίσματα και τις εξετάσεις. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό ει αι θετικό η αρνητικο
Πάντως ο γιος μου πήρε μνμ στο e class ότι την Τρίτη γράφει διαγώνισμα. Αν ήθελε να είναι συνεπής σε όσα τους ανέθεσαν έπρεπε να διαβάζει κάθε μέρα για τις δύο εβδομάδες των διακοπών. Δεν είναι ούτε λογικό ούτε εφικτό. Γ γυμνασίου.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5921 στις: Μάιος 10, 2021, 12:52:24 πμ »
Θέλει προσπάθεια! Κάποιες ώρες ανοίγει αμέσως!

Δυσκολεύτηκα λίγο στην αρχή, αλλά μετά από λίγο άνοιξε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158567
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 608
Σύνολο: 628

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.