*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 954527 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5936 στις: Μάιος 12, 2021, 05:37:03 μμ »
Λογικά τα επιβεβαιωμένα αθροίζονται. Αν αυτό συμβαίνει, μάλλον τα self-tests ειναι αναξιόπιστα. Φυσικά είμαι υπέρ του να γίνονται  αλλά όπως φαίνεται δεν έχουν συχνά έγκυρο αποτέλεσμα και κατανοώ και το θυμό όσων βίωσαν την αγωνία και την ταλαιπωρία και είδαν τα μοριακά τεστ αρνητικά μετά από ένα ή και περισσότερα θετικά self-tests.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2021, 05:40:58 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:13:10 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5937 στις: Μάιος 12, 2021, 05:38:41 μμ »
Λογικά τα επιβεβαιωμένα αθροίζονται. Αν αυτό συμβαίνει, μάλλον τα self-tests ειναι αναξιόπιστα. Φυσικά είμαι υπέρ του να γίνονται αλλά όπως φαίνεται δεν έχουν συχνά έγκυρο αποτέλεσμα και κατανοώ και το θυμό όσων βίωσαν την αγωνία και την ταλαιπωρία και είδαν τα μοριακά τεστ αρνητικά μετά από ένα ή και περισσότερα θετικά self-tests.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5938 στις: Μάιος 12, 2021, 06:00:44 μμ »
Λογικά τα επιβεβαιωμένα αθροίζονται. Αν αυτό συμβαίνει, μάλλον τα self-tests ειναι αναξιόπιστα. Φυσικά είμαι υπέρ του να γίνονται  αλλά όπως φαίνεται δεν έχουν συχνά έγκυρο αποτέλεσμα και κατανοώ και το θυμό όσων βίωσαν την αγωνία και την ταλαιπωρία και είδαν τα μοριακά τεστ αρνητικά μετά από ένα ή και περισσότερα θετικά self-tests.

Αν αθροίζονται μιλάμε τότε γθα ελάχιστα όντως θετικά....


α το ανακοίνωσαν σήμερα. 100.000 θετικα δηλώθηκαν εξαρχής κ επιβεβαιώθηκαν τα 12000 στον επανέλεγχο. μιλάμε για μεγάλη μούφα δηλαδή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2021, 06:03:30 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5939 στις: Μάιος 12, 2021, 06:21:42 μμ »
Και στις 100000 χιλιάδες βάλε + αυτούς που δεν δήλωσαν αφού δεν πήγαν τα παιδιά τους στο σχολείο κ κατευθείαν έκαναν μοριακό κ πήγαν την επόμενη μέρα που βγήκε αρνητικο!άρα μπορεί να είναι κ παραπανω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:13:10 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5940 στις: Μάιος 12, 2021, 06:32:17 μμ »
Και στις 100000 χιλιάδες βάλε + αυτούς που δεν δήλωσαν αφού δεν πήγαν τα παιδιά τους στο σχολείο κ κατευθείαν έκαναν μοριακό κ πήγαν την επόμενη μέρα που βγήκε αρνητικο!άρα μπορεί να είναι κ παραπανω

Ναι όντως όσοι ξέρω στο νησί πχ πήγαν αυθημερόν κ δν το δήλωσαν.

το ποσα θετικά  μας ξεφεύγουν βέβαια...

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5941 στις: Μάιος 12, 2021, 06:44:29 μμ »
Και στο σχολείο μου αρκετοί!
Δυστυχώς τα θετικά που ξεφευγουν είναι μεγαλύτερο πρόβλημα, όπως κ όσοι δεν κάνουν καν!

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5942 στις: Μάιος 12, 2021, 07:33:57 μμ »
. Πολύ αχνή γραμμή;;;;
Αν ήταν τεστ εγκυμοσύνης θα ήταν αρνητικό!!!!
Το δηλώνω θετικό και το πρωί για μοριακό....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2021, 08:34:52 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5943 στις: Μάιος 12, 2021, 09:05:37 μμ »
. Πολύ αχνή γραμμή;;;;
Αν ήταν τεστ εγκυμοσύνης θα ήταν αρνητικό!!!!
Το δηλώνω θετικό και το πρωί για μοριακό....


Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα ότι τα αποτελέσματα είναι αξιόπιστα μόνο στους έχοντες υψηλό ιικό φορτίο, σε όλους τους άλλους δυστυχώς μπορεί να δείξει ό,τι νά'ναι. Το ίδιο ισχύει και στα rapid test. Καλή τύχη εύχομαι. Μακάρι να είναι αρνητικό το μοριακό!

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5944 στις: Μάιος 12, 2021, 09:07:12 μμ »
. Πολύ αχνή γραμμή;;;;
Αν ήταν τεστ εγκυμοσύνης θα ήταν αρνητικό!!!!
Το δηλώνω θετικό και το πρωί για μοριακό....

Δεν θα ήταν αρνητικό, θα ήσουν ολίγον έγγυος, χαχα!
 Φαίνεται ότι σε αυτήν την παρτίδα των τεστ είναι πιθανά και τα ψευδή θετικά, οπότε έχεις ελπίδα να είναι ψευδώς θετικό και το δικό σου. Σου εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα αύριο.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5945 στις: Μάιος 12, 2021, 09:10:30 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5946 στις: Μάιος 13, 2021, 01:49:44 μμ »
Να μοιραστώ μαζί σας όσα έμαθα σήμερα.
1) Ακόμα και μια πολύ αχνή δεύτερη γραμμή στο self test απαιτεί επιβεβαίωση.
2) Με επίδειξη του self test σε δομή (Στο τοπικό ΚΥ ή το νοσοκομείο) σου κάνουν μοριακό τεστ. Ωστόσο το σχολείο απαιτεί rapid test για άμεση επιβεβαίωση.
3) Υπάρχουν σημεία επιβεβαίωσης όπου γίνονται τα rapid test αλλά προσωπικά που ήμουν σχεδόν βέβαιη ότι το self ήταν λάθος προτίμησα να μην περιμένω στην ουρά κινδυνευοντας να εκτεθώ στον ιό και πλήρωσα 20€ σε ιδιώτη. Άλλωστε αν περίμενα στην ουρά δεν ήταν βέβαιο ότι θα ήξερα το αποτέλεσμα έως τις 11:30, δηλαδή την προθεσμία που είχε ο διευθυντής να το δηλώσει. Ο ιδιώτης σε μισή ώρα το δήλωσε στον ΕΟΔΔΥ και μου έδωσε βεβαίωση. ΑΡΝΗΤΙΚΟ
4) Ο γιος μου παρέμεινε σπίτι αν και το δικό του τεστ ήταν αρνητικό, έπειτα από οδηγία του ΕΟΔΔΥ και οι απουσίες του δεν θα υπολογιστουν.
5) Στο ΚΥ όπου έκανα και μοριακό μου είπαν ότι τα μισά θετικά self test βγαίνουν αρνητικά στον επανελεγχο.
6)Στο φαρμακείο όπου πήγε ο σύζυγος να αναπληρώσει τα τεστ που κάναμε χτες (έκανα και τα δύο που είχα στην διάθεση μου) πληρώσαμε 5,30€ για αξιοπρεπεστατα κουτιά με τεστ σαλιου που δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που λαμβάνουμε δωρεάν.

Και αναρωτιέμαι γιατί τόση ταλαιπωρία; Πόσος σαδισμός κρύβεται στην υποχρέωση του γονέα να κάνει στο νήπιο του ένα μη αξιόπιστο τεστ χωνοντας μια μπατονετα στην μύτη του επανειλημμένα μόνο και μόνο για να πάρει ένα αμφίβολο αποτέλεσμα που μπορεί να τον τρελάνει. Και μάλιστα ενώ βρίσκεται μόνος στο σπίτι του όπου κανείς δεν μπορεί να του συμπαρασταθει στο πρώτο σοκ. Ενώ η εναλλακτική κοστίζει ελάχιστα. Γιατί το κράτος προτιμά να πληρώνει το κόστος επιπλέον τεστ είτε rapid είτε self για επιβεβαίωση αντί να προμηθεψει ένα πιο ασφαλές και αξιόπιστο self test εξ αρχής;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2021, 01:52:22 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5947 στις: Μάιος 13, 2021, 02:12:21 μμ »
Να μοιραστώ μαζί σας όσα έμαθα σήμερα.
1) Ακόμα και μια πολύ αχνή δεύτερη γραμμή στο self test απαιτεί επιβεβαίωση.
2) Με επίδειξη του self test σε δομή (Στο τοπικό ΚΥ ή το νοσοκομείο) σου κάνουν μοριακό τεστ. Ωστόσο το σχολείο απαιτεί rapid test για άμεση επιβεβαίωση.
3) Υπάρχουν σημεία επιβεβαίωσης όπου γίνονται τα rapid test αλλά προσωπικά που ήμουν σχεδόν βέβαιη ότι το self ήταν λάθος προτίμησα να μην περιμένω στην ουρά κινδυνευοντας να εκτεθώ στον ιό και πλήρωσα 20€ σε ιδιώτη. Άλλωστε αν περίμενα στην ουρά δεν ήταν βέβαιο ότι θα ήξερα το αποτέλεσμα έως τις 11:30, δηλαδή την προθεσμία που είχε ο διευθυντής να το δηλώσει. Ο ιδιώτης σε μισή ώρα το δήλωσε στον ΕΟΔΔΥ και μου έδωσε βεβαίωση. ΑΡΝΗΤΙΚΟ
4) Ο γιος μου παρέμεινε σπίτι αν και το δικό του τεστ ήταν αρνητικό, έπειτα από οδηγία του ΕΟΔΔΥ και οι απουσίες του δεν θα υπολογιστουν.
5) Στο ΚΥ όπου έκανα και μοριακό μου είπαν ότι τα μισά θετικά self test βγαίνουν αρνητικά στον επανελεγχο.
6)Στο φαρμακείο όπου πήγε ο σύζυγος να αναπληρώσει τα τεστ που κάναμε χτες (έκανα και τα δύο που είχα στην διάθεση μου) πληρώσαμε 5,30€ για αξιοπρεπεστατα κουτιά με τεστ σαλιου που δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που λαμβάνουμε δωρεάν.

Και αναρωτιέμαι γιατί τόση ταλαιπωρία; Πόσος σαδισμός κρύβεται στην υποχρέωση του γονέα να κάνει στο νήπιο του ένα μη αξιόπιστο τεστ χωνοντας μια μπατονετα στην μύτη του επανειλημμένα μόνο και μόνο για να πάρει ένα αμφίβολο αποτέλεσμα που μπορεί να τον τρελάνει. Και μάλιστα ενώ βρίσκεται μόνος στο σπίτι του όπου κανείς δεν μπορεί να του συμπαρασταθει στο πρώτο σοκ. Ενώ η εναλλακτική κοστίζει ελάχιστα. Γιατί το κράτος προτιμά να πληρώνει το κόστος επιπλέον τεστ είτε rapid είτε self για επιβεβαίωση αντί να προμηθεψει ένα πιο ασφαλές και αξιόπιστο self test εξ αρχής;

Συμφωνώ μαζί σου.

Το παιδί μου γράφεται σχολείο του χρόνου κ ειλικρινα έχω σκάσει εύχομαι να είχε γεννηθεί δυο βδομαδες αργότερα, θα έχανε χρόνια κ θα πήγαινε το 2022.... Πραγματικά δεν θέλω να ζήσει αυτήν την κατάσταση. Εκπαιδευτικός να εύχεται να είχε τρόπο να μην στείλει το παιδί του στο σχολείο. Πού μας έχουν οδηγήσει....

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5948 στις: Μάιος 13, 2021, 02:41:04 μμ »
Γενικά είναι τρελή η κατάσταση... Και τα 2 αυτοδιαγνωστικά τεστ ξαφνικά έγιναν 1. Έπεσε η κυκλοφορία του ιού; Προφανώς όχι. Ανοίγουν όμως κι άλλες δραστηριότητες - και πού να πληρώνεις τώρα για επιπλέον τεστ; Έτσι κι αλλιώς, αφού εκκινεί ο τουρισμός, το σχέδιο είναι απλό: όποιος ζήσει καλώς, όποιος πέθανε κρίμα, αλλά έχουμε και μερικούς τουρίστες να υποδεχθούμε.

Φυσικά, τα self test δεν αποτέλεσαν πανάκεια ούτε για τα σχολεία. Παιδιά που τη Δευτέρα ήρθαν με αρνητικό αποτέλεσμα στο σχολείο, την Τρίτη ανέβασαν πυρετό, έκαναν μοριακό τεστ και βρέθηκαν θετικά. Τα τμήματά τους έκλεισαν,το 1/3 των συναδέλφων του σχολείου μπήκαν σε καραντίνα και ξαφνικά: α) τα τμήματα που έκλεισαν δεν κάνουν μάθημα, αφού οι μισοί εκπαιδευτικοί τους είναι σε καραντίνα κι οι άλλοι μισοί διδάσκουν διά ζώσης στο σχολείο, β) 2-3 τμήματα υπολειτουργούν διά ζώσης - κι όταν λέμε υπολειτουργούν, μπορεί να κάνουν 1-2 ώρες τη μέρα, γ) έρχονται μαθητές και λένε ότι το πρώτο self test βγήκε θετικό κι έκαναν και το δεύτερο για επιβεβαίωση (το οποίο βρέθηκε αρνητικό) κι εμείς εκ των πραγμάτων τους στέλνουμε σπίτι για να κάνουν μοριακό, δ) γονείς παιδιών βρίσκονται θετικά στον ιό και μπαίνουν κι οι μαθητές σε καραντίνα.

Δεν είναι κατάσταση αυτή. Ζούμε μια γελοιότητα. Ζούμε μια επίφαση φυσιολογικών ρυθμών ζωής. Τα πρωτόκολλα και τα μέτρα ασφαλείας είναι τρύπια.   

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5949 στις: Μάιος 13, 2021, 03:18:33 μμ »
Σήμερα είμαι θυμωμένη. Έκανα τόσο συνειδητά την δουλειά μου στο webex. Ούτε ώρα δεν έχασα. Και σήμερα έχασα όλη την ημέρα και αύριο τις πρώτες ώρες μέχρι να πάρω το μοριακό και έχασε και ο γιος μου την ημέρα. Να γυρνουσαμε σχολείο δεν λέω αλλά τρελάθηκα από την πρώτη εβδομάδα. Έχουμε δασκάλα στο σχολείο που το παιδί της πηγαίνει σε σχολείο με κρούσμα. Και μόνο ότι αναβάλω τόσο καιρό αναγκαίες εξετάσεις και επισκέψεις σε γιατρούς και τελικά σήμερα και στο κέντρο υγείας πήγα και σε μικροβιολογο, φτάνει για να μην νιώθω καλά με τον εαυτό μου. Πήρα το αρνητικό τεστ και αντί να ανακουφιστω αγχώθηκα μην τυχόν κόλλησα σήμερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2021, 03:24:27 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159769
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.